Kan Şekerini Düşürmek İçin Ne Yapmak Lazım? Şekeri Ne Düşürür? Şekeri Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

Kan Şekerini Düşürmek İçin Ne Yapmak Lazım? Şekeri Ne Düşürür? Şekeri Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

Şekeri ne düşürür? Şeker nasıl düşer? Kan şekerini düşürmek için ne yapmalı? Kan şekerini düşürmek için ne yapmak lazım? Kan şekerini düşürmenin doğal yollarıyla birlikte eğer şeker hastasıysanız veya kan şekeri kontrolüyle ilgili sorunlarınız varsa, mümkün olan en kısa sürede bir şeyler yapmaya başlamanız gerekir.

 

 

Şekeri ne düşürür? Yüksek şekeri ne düşürür? Şekeri en hızlı ne düşürür? Evde şekeri düşürmenin yolları nelerdir? Doğal yöntemlerle şeker nasıl düşürülür? Şeker nasıl düşer? Kan şekerini ne düşürür? Kan şekeri nasıl düşer?

 

Şekeri düşürmenin en basit çözümleri şekeri düşüren bitkiler, şekeri düşüren gıdalar hakkında bilgi sahibi olup bunları doğru şekilde tüketmektir. Şekeri düşüren yiyecekleri tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tarçın, elma sirkesi, çemen otu tohumu yalnızca birkaç örnektir. Ayrıca yaşam tarzınızda yapağınız bazı değişiklikler de bu konuda yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz yapmak, bol su içmek, kan şekeri takibi yapmak yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişikliklerden yalnızca birkaçıdır.

 

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

 

Kan şekeri neden yükselir? Yüksek kan şekeri, vücudunuz şekeri kandan hücrelere etkili bir şekilde aktaramadığında oluşur. Kontrol edilmediğinde, bu diyabete yol açabilir.

 

"Kan şekeri düşürmenin yolları, kan şekerini düşüren yiyecekler, kan şekerini düşüren bitkiler, kan şekerini düşürmek için ne yapmak lazım, kan şekerini düşürmek için ne yapmalı? Kan şekeri nasıl düşürülür? Kan şekeri nasıl düşer? Kan şekeri düştüğünde ne yenmeli? Doğal yollarla kan şekeri nasıl düşürülür? Bu ve bunun gibi aklınızdaki tüm soruların cevabı için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte kan şekerini düşürmek için yöntemler:

 

Şeker hastaları ne yemeli? Kan şekerini dengeleyen yiyecekler nelerdir? Kan şekeri nasıl düşürülür? Kan şekerini ne düşürür? Şekeri dengeleyen yiyecekler için tıklayın.

 

1. Düzenli Egzersiz Yapın

 

Egzersiz kan şekerini düşürür mü? Kan şekeri düşürmek için ne yapmalı?

 

Düzenli egzersiz, kilo vermenize ve insülin duyarlılığını artırmanıza yardımcı olabilir.

 

Artan insülin duyarlılığı, hücrelerinizin kan dolaşımınızda bulunan şekeri daha iyi kullanabileceği anlamına gelir.

 

Egzersiz aynı zamanda kaslarınızın enerji ve kas kasılması için kan şekeri kullanmasına yardımcı olur.

 

Kan şekeri kontrolü ile ilgili problemleriniz varsa, rutin olarak kan şekeri seviyelerinizi kontrol etmelisiniz. Bu, farklı aktivitelere vücudunuzun nasıl cevap vereceğinizi öğrenmenizi sağlarken kan şekeri seviyelerinizin çok yüksek veya çok düşük olmasına engel olacaktır (2).

 

Kan şekeri düşüren egzersizler; ağırlık kaldırma, hızlı yürüyüş, koşma, bisiklete binme, dans, yürüyüş, yüzme ve daha fazlasını içerir.

 

Özet: Egzersiz insülin hassasiyetini arttırır ve kaslarınızın kandan şeker almasına yardımcı olur. Bu kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olabilir.

 

2. Karbonhidrat ve Kan Şekeri - Karbonhidrat Alımınızı Kontrol Edin

 

Karbonhidratlı besinler kan şekerini nasıl etkiler? Karbonhidrat kan şekerini nasıl etkiler? 

 

Vücudunuz karbonhidratları şekere (çoğunlukla glikoz) ayrıştırır. Bunun ardından da insülin hormonu şekerleri hücrelere taşır.

 

Karbonhidrat kan şekerini yükseltirmi? Karbonhidrat şekeri yükseltir mi? Çok fazla miktarda karbonhidrat tükettiğinizde insülinin fonksiyonuyla ilgili sorun yaşarsanız, bu işlem başarısız olur ve kan şekeri seviyeleri yükselir.

 

Ancak, bu konuda yapabileceğiniz birkaç şey var.

 

Karbonhidratı sayarak veya bir gıda değişim sistemi kullanarak karbonhidrat alımını kontrol etmeniz önerilir (3).

 

Bazı araştırmalar, bu yöntemlerin, yemeklerinizi uygun şekilde planlamanıza yardımcı olabileceğini söyler ve bu da kan şekeri kontrolünü daha da artırabilir (4, 5).

 

Birçok çalışma ayrıca düşük karbonhidratlı diyetin kan şekeri seviyesini düşürmeye ve kan şekeri artışını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir (6, 7, 8, 9).

 

Dahası, düşük karbonhidrat diyeti uzun vadede kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir (10).

 

Özet: Karbonhidratlar kan şekeri seviyesini yükselten glikoza ayrıştırılırlar. Karbonhidrat alımını azaltmak kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

 

3. Lif Tüketiminizi Arttırın

 

Lif ne işe yarar? Lif, karbonhidrat sindirimini ve şeker emilimini yavaşlatır. Bu nedenlerden dolayı kan şekeri seviyelerinde daha kademeli bir yükseliş sağlar.

 

Ayrıca, tükettiğiniz lif türü de bir rol oynayabilir.

 

Lif türleri, iki tür lif vardır: Çözünür ve çözünmez. Her ikisi de önemli olmakla birlikte, çözünür liflerin özellikle kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir (11, 12, 13).

 

Ek olarak, yüksek lifli diyet, kan şekeri kontrolünü iyileştirerek ve kan şekeri düşüklüğünü azaltarak tip 1 diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir (13, 14).

 

Lifli yiyecekler nelerdir? Lifli gıdalar, lif içeriği yüksek olan yiyecekler arasında sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllar bulunur.

 

Önerilen günlük lif alımı kadınlar için yaklaşık 25 gram ve erkekler için 38 gramdır. Bu da her 1000 kalori başına yaklaşık 14 gramdır (15).

 

Lif Nedir, Ne İşe Yarar? Lifli Gıdalar Faydaları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek lif tüketimi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Bol miktarda lif tüketmek kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir. Çözünür besinsel lif en etkili olanıdır.

 

Sevdiğiniz gıdaları tüketerek kilo vermek bir tık uzağınızda! Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanacak online  diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

4. Bol Bol Su İçin

 

 

  • Kan şekerini düşürmek için doğal yöntemler
  • Kan şekerini hızlı bir şekilde düşürmek
  • Kan şekerini düşürmek için beslenme önerileri
  • Kan şekerini düşürmek için egzersizler

 

Su içmek kan şekerini düşürür mü? Su içmek şekeri düşürürmü? Su içmek şekere iyi gelirmi? Su içmek şekeri yükseltirmi?

 

Yeterince su içmek kan şekeri seviyenizi sağlıklı sınırlar içinde tutmanıza yardımcı olabilir.

 

Susuz kalmayı önlemenin yanı sıra, böbreklerinizin aşırı kan şekerini idrar yoluyla atmasına yardımcı olur.

 

Bol su içmek şekeri düşürürmü? Bir gözlemsel çalışma, daha fazla su içenlerin kan şekeri seviyelerinin yükselme riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir (16).

 

Düzenli olarak su içmek kanın rehidre olmasına yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini düşürür ve diyabet riskini azaltabilir (16, 17, 18, 19).

 

Suyun ve diğer kalorisiz içeceklerin en iyi sıvılar olduğunu unutmayın. Şekerli tatlandırılmış içecekler kan şekerini yükseltir, kilo alımını ve diyabet riskini arttırır (20, 21).

 

Özet: Bol bol su içmek kan şekeri seviyesini azaltabilir ve diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Su, en iyisidir.

 

Su içmenin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

5. Yemek Porsiyonlarınızı Kontrolde Tutun

 

Porsiyon kontrolü kalori alımını düzenler ve kilo kaybına neden olabilir (22 ,23, 24).

 

Sonuç olarak, kilonuzu kontrol altında tutmanın sağlıklı kan şekeri seviyesini arttırdığı ve tip 2 diyabetin gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir (22 ,23, 25, 26, 27, 28).

 

Porsiyon büyüklüğünüzü takip etmek ayrıca kalori tüketimini ve ardından gelen kan şekeri artışlarını azaltmanıza yardımcı olur (23, 24).

 

Porsiyon kontrolü nedir? İşte yediklerinizi kontrol etmek için bazı yararlı ipuçları:

 

  • Yemek porsiyonlarınızı ölçün ve tartın.
  • Daha küçük tabaklar kullanın.
  • Açık büfe restoranlardan kaçının.
  • Yiyeceklerin besin etiketlerini okuyun ve porsiyonlarınızın boyutlarını kontrol edin.
  • Yediklerinizin günlüğünü tutun.
  • Yavaş yemek yiyin.

 

Özet: Porsiyon boyutunuz üzerinde ne kadar fazla kontrol sahibi olursanız, kan şekeri seviyelerinizde o kadar iyi kontrol sahibi olursunuz.

 

Porsiyon Kontrolü Nasıl Sağlanır? Porsiyon Boyutlarını Ölçmek için 9 İpucu konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek porsiyon kontrolü hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

6. Glisemik İndeksi Düşük Yiyecekler Seçin

 

Glisemik indeks nedir? Glisemik indeks ne demek? Glisemik indeks karbonhidrat içeren gıdalara vücudun kan şekeri bakımından yanıtını değerlendirmek için geliştirilmiş bir şeydir (29).

 

Hem karbonhidrat miktarı hem de türü yiyeceğin kan şekeri seviyesini nasıl etkilediğini belirler (30, 31).

 

Düşük glisemik indeksli yiyecekleri yemenin, tip 1 ve tip 2 diyabetiklerde uzun süreli kan şekeri seviyelerini azalttığı gösterilmiştir (32, 33).

 

Glisemik besin indeksi önemli olsa da tüketilen karbonhidrat miktarı önemlidir (34, 35).

 

Düşük glisemik indeksli besinler, düşük glisemik indeksi olan yiyecekler arasında deniz ürünleri, et, yumurta, yulaf, arpa, fasulye, mercimek, baklagiller, tatlı patates, mısır, Hint yer elması, çoğu meyve ve nişastalı olmayan sebzeler bulunur.

 

Özet: Düşük glisemik indeksli yiyecekleri seçmek ve genel karbonhidrat tüketiminizi takip etmek önemlidir.

 

Glisemik indeksi düşük ve yüksek yiyecekleri anlattığımız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Hızlı kilo verdiren şeyleri deniyorum ama ne hızlı kilo verdiren kürlerden ne de hızlı kilo verdiren sporlardan beklediğim sonucu alamadım diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin  zayıflamak için size özel hazırladığı uygun online diyet ücretlerine sahip diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).

 

7. Stres Seviyenizi Kontrolde Tutun 

 

 

Stres kan şekerini etkiler mi? Stres kan şekerini yükseltir mi? Stres kan şekerini yükseltirmi? Stres kan şekeri seviyenizi etkileyebilir (36, 37).

 

Stres kan kan şekerini neden yükseltir? Glukagon ve kortizol gibi hormonlar stres sırasında salgılanır. Bu hormonlar kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olur (38, 39).

 

Öğrenciler üzerinde yapılan bir çalışma, egzersiz ve meditasyonun stresi azalttığını ve kan şekeri seviyesini düşürdüğünü göstermiştir (40).

 

Yoga, farkındalığa dayalı stres azaltma gibi egzersizler ve esneme yöntemleri ayrıca kronik diyabette insüline dair salgı sorunlarını da düzeltebilir (40, 41, 42, 43, 44).

 

Özet: Egzersiz gibi yollarla stres seviyelerinin kontrol edilmesi veya yoga gibi rahatlama yöntemleri kan şekerlerini kontrol etmenize yardımcı olur.

 

8. Kan Şekeri Seviyenizi Takip Edin

 

"Ölçülen şey kontrolde tutulur."

 

Kan şekeri düzeylerini ölçmek ve takip etmek, şeker seviyelerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

 

Örneğin, takip etmek, öğünlerinizde veya ilaç dozlarınızda ayarlamalar yapmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olur (31).

 

Ayrıca vücudunuzun belirli gıdalara nasıl tepki verdiğini bulmanıza da yardımcı olacaktır (45, 46).

 

Her gün kan şekeri seviyelerini ölçmeyi ve bir günlükte bu sayıları takip etmeyi deneyin.

 

Özet: Şekerinizi kontrol etmek ve her gün bir günlüğe bu değerleri kaydetmek, şeker seviyenizi azaltmak için öğünlerinizi ve ilaç dozlarını ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Zayıflamak için hızlı kilo verdiren şeyleri deneyip duruyorsanız ve zayıflama ilaçlarından da beklediğiniz sonuçları alamıyorsanız eğer diyetisyenlerimizden size özel hazırlanmış online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

9. Yeterli Miktarda Kaliteli Uyku

 

 

Yeterli ve kaliteli uyumak harika bir duygudur ve iyi bir sağlık için gereklidir (47).

 

Kötü uyku alışkanlıkları ve dinlenme eksikliği, kan şekeri seviyelerini ve insülin duyarlılığını da etkiler. İştahı ve dolayısıyla kilo alımını artırabilir (48, 49).

 

Uyku yoksunluğu, büyüme hormonlarının salınımını azaltır ve kortizol seviyesini arttırır. Bunların her ikisi de kan şekeri kontrolünde önemli bir rol oynar (47, 50, 51).

 

Ayrıca, iyi uyku hem süre hem de kalite ile ilgilidir. Her gece yeterli süre boyunca yüksek kalitede uyku almak en iyisidir (49).

 

Özet: İyi uyku, kan şekeri kontrolünü korumaya ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Kötü uyku önemli metabolik hormonları bozabilir.

 

İyi uykunun neden önemli olduğunu anlatan blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

10. Krom ve Magnezyum Bakımından Zengin Besinler Tüketin

 

Yüksek kan şekeri düzeyleri ve diyabet, aynı zamanda mikro besin eksiklikleri ile de ilişkilendirilmiştir (31, 52).

 

Örnekler arasında krom ve magnezyum minerallerinin eksiklikleri bulunmaktadır.

 

Krom ne işe yarar? Krom faydaları, krom karbonhidrat ve yağ metabolizmasında rol oynar. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur ve krom eksikliği, karbonhidrat intoleransına sahip olmanıza neden olabilir (53, 54, 55).

 

Ancak, bunun arkasındaki mekanizmalar tam olarak bilinmemektedir. Çalışmalar ayrıca karışık bulgular da bildirmektedir.

 

İki diyabet hastası üzerinde yapılan bir çalışma, kromun uzun süreli kan şekeri kontrolü için yararları olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, başka bir çalışmada fayda sağladığı görülmedi (55, 56, 57).

 

Krom içeren besinler, krom bakımından zengin yiyecekler arasında yumurta sarısı, tam tahıllı ürünler, kepekli tahıllar, kahve, kuru yemiş, yeşil fasulye, brokoli ve et bulunur.

 

Magnezyum ne işe yarar? Magnezyumun kan şekeri seviyelerine de fayda sağladığı gösterilmiştir. Magnezyum eksikliğinin diyabetin gelişme riskinin daha yüksek olmasıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir (31, 58, 59).

 

Bir çalışmada, yüksek magnezyum alımına sahip kişilerde diyabetik olma riski %47 daha düşüktü (60).

 

Ancak, zaten bol miktarda magnezyum bakımından zengin besinler yiyorsanız, muhtemelen takviyelerden yararlanmayacaksınız (61).

 

Magnezyum içeren besinler, magnezyum bakımından zengin yiyecekler arasında koyu yapraklı yeşillikler, kepekli tahıllar, balık, bitter çikolata, muz, avokado ve fasulye bulunur.

 

Özet: Düzenli olarak krom ve magnezyum bakımından zengin yiyecekler tüketmek, eksiklikleri önlemeye, kan şekeri sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler genellikle aşırı kısıtlayıcı olmaları nedeniyle birçok besin eksikliğine sebep olabilirler. Bu besin eksiklikleri de farklı koşulları ortaya çıkarabilir. Hızlı kilo verdiren şeyleri denemek yerine zayıflamak için diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listesini satın alabilirsiniz (Şimdi Değilse Ne Zaman?).

 

11. Elma Sirkesini Deneyin

 

 

Elma sirkesi şekeri dengeler mi? Elma sirkesi şekeri düşürürmü? Elma sirkesi şeker hastalığına iyi gelir mi? Elma sirkesi şekere iyi gelir mi? Elma sirkesinin sağlığınız için birçok faydası vardır.

 

Kan şekerinin ya karaciğerdeki üretimini azaltarak ya da hücreler tarafından kullanımını artırarak daha düşük açlık kan şekeri seviyelerini teşvik eder (62, 63, 64).

 

Dahası, çalışmalar sirkenin vücudunuzun şekere verdiği yanıtı önemli ölçüde etkilediğini ve insülin duyarlılığını arttırdığını göstermektedir (63, 65, 66, 67, 68, 69).

 

Elma sirkesini diyetinize dahil etmek için, salata soslarına ekleyebilirsiniz veya 240 ml suya 2 çay kaşığı kadar karıştırın.

 

Ancak, kan şekeri düşüren ilaç kullanıyorsanız, elma sirkesi almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Elma sirkesinin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız  blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Diyetinize elma sirkesi eklemek, kan şekeri seviyesini azaltmak da dahil olmak üzere vücudunuza birçok şekilde yardımcı olabilir.

 

12. Kan Şekerini Düşürmek için Tarçın Deneyin

 

 

Tarçının birçok sağlık yararına sahip olduğu bilinmektedir.

 

Birincisi, hücresel düzeyde insülin direncini azaltarak insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir (70, 71).

 

Tarçın kan şekerini düşürür mü? sorusuna cevap olarak çalışmalar, tarçının kan şekeri seviyesini %29'a kadar azaltabildiğini gösteriyor (72, 73, 74).

 

Sindirim sistemindeki karbonhidrat parçalanmasını yavaşlatır. Bu da yemekten sonra kan şekeri artışını düzenler (75, 76).

 

Tarçın, daha yavaş bir oranda olmasına rağmen, insülin ile benzer şekilde etki eder (77).

 

Kan şekerini düşürmek için tarçının etkili bir dozu günde 1-6 gram veya yaklaşık 0.5–2 çay kaşığı tarçın demektir (78).

 

Ancak, kesinlikle bundan daha fazlasını tüketmeyin. Çünkü çok fazla tarçın zararlı olabilir. Tarçın Günde Ne Kadar Tüketilmeli? Çok Fazla Tarçın Tüketmenin 6 Yan Etkisi konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek tarçının fazla tüketiminin zararları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Tarçının faydaları veya tarçın çayı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog sayfamızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Özet: Tarçının, açlık kan şekeri seviyesini düşürdüğü ve insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir.

 

Çeşitli sağlık durumlarınıza dikkat edilerek hazırlanan, sağlıklı ve güvenli şekilde kilo vermenizi sağlayan uygun online diyet ücretlerine sahip diyet listesi satın almak için tıklayın (Sağlıklı Bir Beden İçin Diyet Listesi Satın Al!).

 

13. Berberini Deneyin

 

Berberin nedir? Berberin, binlerce yıldır şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılan, bir Çin bitkisinin aktif bir bileşenidir.

 

Berberinin kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu ve karbonhidratın enerji için parçalanma oranını arttırdığı gösterilmiştir (79, 80, 81).

 

Dahası, berberin bazı kan şekeri düşürücü ilaçlar kadar etkili olabilir. Bu, onu diyabetli veya gizli diyabeti olanlar için en etkili takviyelerden biri yapar (79, 82).

 

Bununla birlikte, etkilerinin arkasındaki mekanizmaların çoğu hala bilinmemektedir (81, 83).

 

Ek olarak, bazı yan etkileri olabilir. Berberin yan etkileri, ishal, kabızlık, şişkinlik ve karın ağrısı şikayetleri bildirilmiştir (84).

 

Berberin için ortak dozaj protokolü günde 1,500 mg'dır ve yemeklerden önce 500 mg’lık 3 doz halinde alınır.

 

Özet: Berberin kan şekeri seviyesini düşürmek için iyidir ve diyabetin tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı sindirimsel yan etkileri olabilir.

 

14. Çemen Otu Tohumu Tüketin

 

Çemen tohumu ne işe yarar? Çemen otu tohumları kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan harika bir çözünebilir lif kaynağıdır.

 

Pek çok çalışma çemen otunun şeker hastalarında kan şekerini etkili bir şekilde azalttığını göstermiştir. Ayrıca açlık glikozunu azaltmaya ve glukoz toleransını iyileştirmeye yardımcı olur (85, 86, 87, 88).

 

Çemen tohumu nasıl kullanılır? Çemen tohumu nasıl tüketilir? Pek popüler olmasa da çemen, diyabeti tedavi etmek için unlu mamullere kolayca eklenebilir. Çemen otu unu yapabilir veya çayını demleyebilirsiniz (89).

 

Çemen otu tohumları, diyabet için en güvenli bitkilerden biri olarak kabul edilir (87, 88).

 

Tavsiye edilen çemen otu tohumu dozu günde 2 ila 5 gramdır.

 

Özet: Çemen otu tohumlarını denemeyi düşünün. Diyetinize eklenmeleri kolaydır ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilirler.

 

Çemen otu: Etkileyici Sağlık Faydaları Olan Bir Bitki konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek çemen otu faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

15. Kilo Verin

 

Sağlıklı bir kilo seviyesinin korunmasının sağlığınızı iyileştireceği ve gelecekteki sağlık sorunlarını önleyeceğini herkes bilir.

 

Kilo vermek şekeri düşürür mü? Kilo kontrolü ayrıca sağlıklı kan şekeri seviyelerini arttırıp diyabetin gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir.

 

Vücut ağırlığındaki %7'lik bir azalma bile diyabetin gelişme riskini %58'e kadar azaltabilir ve ilaçlardan daha çok işe yarıyor gibi görünmektedir (90).

 

Dahası, bu azalmış riskler zaman içinde sürdürülebilir (91, 92, 93).

 

Ayrıca, diyabet riskinizi tahmin etmek konusunda ağırlık bazlı faktörlerin en önemlisi olduğundan, bel genişliğinizin farkında olmalısınız ve kontrolde tutmalısınız.

 

Kadınlar için 89 cm veya daha fazla; erkekler için ise 101,5 cm veya daha fazla sonuçlu bir ölçüm, insülin direnci, yüksek kan şekeri seviyeleri ve tip 2 diyabetin gelişme riskinin artmasıyla ilişkilidir (94).

 

Sağlıklı bir sonuca sahip olan bir bel ölçümüne sahip olmak, genel kilonuzdan bile daha önemli olabilir (94).

 

Özet: Kilonuzu ve bel genişliğinizi sağlıklı bir seviyede tutmak, normal kan şekeri seviyelerini korumanıza ve diyabetin gelişme riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kan şekerini düşürmek için çeşitli yöntemlerin dışında kilo vermek de büyük bir öneme sahiptir. Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak amacıyla sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Kan Şekeri Yüksek Olursa Ne Olur? Kan Şekeri Yükselince Ne Olur?

 

Kan şekeri yüksek ise, kalp hastalığı, körlük, böbrek yetmezliği gibi sonuçlara neden olabilir. Şeker hastalığı yani diyabetin habercisi olabilir.

 

Kan Şekeri Düşerse Ne Olur?

 

Hipoglisemi nedir? Düşük kan şekerine hipoglisemi denir. Hipoglisemi; kandaki şeker oranının aniden 60 mg/dl'nin altına düşmesidir. Vücut dengelemek için şeker ister.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kan şekerini düşürmek için doğal yöntemler şunları içerir:

 

Düzenli egzersiz yapmak.

Karbonhidrat alımını kontrol etmek.

Lif tüketimini arttırmak.

Bol bol su içmek.

Yemek porsiyonlarını kontrol etmek.

Glisemik indeksi dikkate almak.

Bu yöntemler kan şekerini düşürmede etkili olabilir. Doktorunuz veya bir diyetisyenle konuşmanız önemlidir, özellikle sağlık sorunlarınız veya şeker hastalığı teşhisi varsa.

 

 

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın