Muzun Faydaları Ve Besin Değerleri

Muzun Faydaları Ve Besin Değerleri

Muz, dünyanın en çok tüketilen meyveleri arasındadır. Öncelikle karbonhidratlardan oluşan bu ilaçlar, çok sayıda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Potasyum, C vitamini, kateşin ve dirençli nişasta sağlıklı besinleri arasındadır.

Muzlar gezegendeki en önemli gıda bitkileri arasındadır.

Güneydoğu Asya'ya özgü olan ve dünyanın daha sıcak bölgelerinde yetişen Musa adında bir bitki ailesinden geliyorlar.

Muz sağlıklı bir lif, potasyum, B6 vitamini, C vitamini ve çeşitli antioksidanlar ve bitki besinleri kaynağıdır.

Birçok tip ve ebat mevcuttur. Renkleri genellikle yeşilden sarıya değişir. Ancak bazı çeşitleri kırmızıdır.

Bu makale size muzlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Besin Değerleri

1 orta boy muz için (100 gram) beslenme gerçekleri (1 ):

  • Kalori: 89
  • Su: % 75
  • Protein: 1.1 gram
  • Karbonhidrat: 22.8 gram
  • Şeker: 12.2 gram
  • Lif: 2,6 gram
  • Yağ: 0,3 gram

Karbonhidrat

Muzlar, olgunlaşmamış muzlardaki olgunlaşmamış muzlarda ve şekerlerde nişasta olarak oluşan zengin bir karbonhidrat kaynağıdır.

Muzların karbonhidrat bileşimi olgunlaşma sırasında büyük ölçüde değişir.

Olgunlaşmamış muzların ana bileşeni nişastadır. Yeşil muzlar kuru ağırlıkta ölçülen % 80'e kadar nişasta içerir.

Olgunlaşma sırasında, nişasta şekere dönüştürülür ve muz tamamen olgunlaştığında % 1'den az olur ( 2 ).

Olgunlaşmış muzlarda en yaygın şeker türleri sakaroz, fruktoz ve glukozdur. Olgunlaşmış muzlarda, toplam şeker içeriği taze ağırlığın % 16'sından fazlasına ulaşabilir ( 2 ).

Muzlar, olgunluklarına bağlı olarak, nispeten düşük bir glisemik indekse (GI) 42-58 sahiptir. GI, gıdalardaki karbonhidratların kan dolaşımınıza ne kadar çabuk girip kan şekeri topladığının bir ölçüsüdür ( 3 ).

Muzun yüksek dirençli nişasta ve lif içeriği düşük GI'larını açıklar.

Lifler

Olgunlaşmamış muzlardaki nişastanın yüksek bir kısmı sindirilmemiş bağırsağınızdan geçen dirençli nişastadır.

Kalın bağırsaklarınızda, bu nişasta, bağırsak sağlığına yararlı etkileri olduğu görülen kısa zincirli bir yağ asidi olan butirrat oluşturmak için bakteri ile fermente edilir (4 ).

Muzlar ayrıca pektin gibi başka tür lifler için iyi bir kaynaktır. Muzdaki pektinin bazıları suda çözünür.

Muzlar olgunlaştıkça suda çözünür pektin oranı artar. Bu da muzların yaşlandıkça yumuşamasının ana nedenlerinden biridir ( 5 ).

Hem pektin hem de dirençli nişasta, yemekten sonra kan şekeri artışını hafifletir.

Özet: Muz, esas olarak karbonhidratlardan oluşur. Olgunlaşmamış muzlar, lif gibi işlev gören, bağırsaklarınıza yardımcı olan ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini artıran, iyi miktarda dirençli nişasta içerebilir.

Vitaminler ve Mineraller

Muzlar, özellikle potasyum, B6 ve C gibi birçok vitamin ve mineral kaynağıdır (1 ).

  • Potasyum. Muzlar iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum açısından zengin bir diyet, yüksek seviyedeki insanlarda kan basıncını düşürebilir ve kalp sağlığına yarar sağlar (6 ).

  • B6 Vitamini. B6 vitamini muzları yüksektir. Bir orta boy muz, bu vitaminin Günlük Değerinin (DV) % 33'ünü sağlayabilir.

  • C vitamini Çoğu meyve gibi, muzlar da iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Özet: Muz, uygun miktarlarda çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Bunlar potasyum ve B6 ve C vitaminleridir.

Diğer Bitki Bileşikleri

Meyve ve sebzelerde çok çeşitli biyoaktif bitki bileşikleri bulunur ve muzlar istisna değildir.

Dopamin. Beyninizde önemli bir nörotransmiter olmasına rağmen, muzdan gelen dopamin ruh halini etkilemek için kan-beyin bariyerini geçmez. Aksine, bir antioksidan görevi görür (7).

Catechin. Birkaç antioksidan flavonoid, muzda, en çok da kateşinlerde bulunur. Kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmişlerdir (8 ,9 ).

Özet: Diğer meyvelerde olduğu gibi, muzlar da sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan birçok sağlıklı antioksidan içerir. Bunlar arasında dopamin ve kateşin bulunur.

Muzların Sağlığa Yararları

Muzlar birçok sağlık yararına sahiptir.

Kalp Sağlığı

Kalp hastalığı, dünyanın en yaygın erken ölüm nedenidir.

Muz, kalp sağlığını ve normal kan basıncını destekleyen bir mineral olan potasyumda yüksektir. Orta büyüklükteki bir muz, bu mineralin yaklaşık 0.4 gramını içerir.

Birçok çalışmanın geniş analizine göre, günlük 1.3-1.4 gram potasyum tüketimi % 26 daha düşük kalp hastalığı riskine bağlıdır (10 ).

Ek olarak, muzlar ayrıca kalp hastalığı riskinde önemli bir düşüşle ilişkili antioksidan flavonoidler içerir (11 ).

Sindirim Sağlığı

Olgunlaşmamış, yeşil muzlar, diyet lifi türleri olan kayda değer miktarda dirençli nişasta ve pektin içerir.

Dirençli nişasta ve pektinler, faydalı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekleyen, prebiyotik besinler olarak işlev görür.

Bağırsaklarınızda, bu lifler bağırsak sağlığını destekleyen kısa zincirli bir yağ asidi olan bütiratı oluşturan faydalı bakterilerle fermente edilir (12 , 13 ).

Özet: Muz, yüksek potasyum ve antioksidan seviyeleri nedeniyle kalp sağlığına faydalı olabilir. Dahası, dirençli nişastaları ve pektinleri kolon sağlığını artırabilir.

Muzun Zararları

Muz tip 2 diyabet hastaları için iyi olup olmadığı konusunda karışık görüşler vardır.

Muzların nişasta ve şeker bakımından yüksek olduğu doğrudur. Bu nedenle, bir kişi kan şekerinde büyük bir artışa neden olmalarını bekleyebilir.

Ancak düşük GI değerleri nedeniyle, ılımlı muz tüketimi, diğer yüksek karbonhidratlı yiyecekler kadar kan şekeri seviyesini yükseltmemelidir.

Bununla birlikte, şeker hastalığı olan insanlar çok iyi olgunlaşmış muzları yemekten kaçınmalıdır. Yüksek miktarda şeker ve karbonhidrat tükettikten sonra kan şekeri seviyesini dikkatle izlemek her zaman en iyisidir.

Farklı bir notta, bazı çalışmalar bu meyvenin kabızlık için bir risk faktörü olduğunu gösterirken, diğerleri muzların ters etkiye sahip olabileceğini iddia ediyor (14 , 15 ).

Az miktarda tüketildiğinde, muzların herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur.

Özet: Muz genellikle sağlıklı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tip 2 diyabet hastaları yüksek oranda olgunlaşmış muz alımından kaçınmalıdır.

Uzun Lafın Kısası

Muz, dünyanın en çok tüketilen meyveleri arasındadır.

Öncelikle karbonhidratlardan oluşan bu ilaçlar, çok sayıda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Potasyum, C vitamini, kateşin ve dirençli nişasta sağlıklı besinleri arasındadır.

Muzlar, düzenli bir şekilde sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak tüketildiğinde, kalp ve sindirim sağlığı da dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlayabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın