Kahve İyi Mi Kötü Mü? Kahvenin Faydaları

Kahve İyi Mi Kötü Mü? Kahvenin Faydaları

Kahvenin zararları ve kahvenin faydaları var mı? Geçmişte şeytanlaştırılmış olsa da, bilimsel kanıtlara göre kahve çoğu insan için muhtemelen çok sağlıklıdır.

Kahve makinesinin başında beklerken transa geçmekten sizi kurtaracak bazı bilgiler verelim dedik. Kahve fincanı ve kahve çeşitleri değiştikçe kahvenin etkileri de değişir. Özellikle dışarıdan alınan içi şeker, krema dolu kahveler pek tavsiye edebileceğimiz kahveler sayılmaz. Kahve falı bakmaya doyamıyoruz ama kahve faydaları hakkında neler biliyoruz? Kahve faydalı mı zararlı mı? Kahve faydaları nelerdir? Kahve antioksidan bakımından zengindir ve kafein oranı nedeniyle daha uyanık hissetmenizi sağlar. Beyninizi hastalıklardan korur, diyabet riskini azaltır. Ancak bu güzel özelliklerinin yanı sıra kahve herkes için iyi değildir. Özellikle hamileler bu konuda doktorlarına danışarak hareket etmelidirler. Kahve bağımlılığı nedeniyle kahve içmeyi bırakmanız halinde birçok farklı yan etki yaşayabilirsiniz. Baş ağrısından, titremeye kadar değişik semptomlar görebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Kahvenin sağlık üzerindeki etkileri tartışmalıdır.

Duymuş olabilme ihtimaliniz yüksek olmasına rağmen, kahve hakkında söylenecek pek çok güzel şey var.

Antioksidan bakımından yüksektir ve birçok hastalık riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Bununla birlikte, bazı insanlarda sorunlara neden olabilen ve uykuyu bozabilen bir uyarıcı olan kafein de içerir.

Bu makale, filtre kahve sağlıklı mı? Kahve zararları var mı? Kahve zararlı mı? Kehvenin faydaları var mı? Kahve zayıflatır mı? Kahve faydaları nelerdir? Filtre kahve faydaları nelerdir? Kahvenin hem olumlu hem de olumsuz yönlerine bakarak kahveye ve sağlık etkilerine ayrıntılı bir şekilde bakmaktadır.

Kahve Bazı Temel Besin Maddeleri İçerir ve Antioksidanlar Bakımından Son Derece Zengindir

Kahve, kahve çekirdeklerinde doğal olarak bulunan birçok besin açısından zengindir.

Tipik bir 240 ml'lik fincan kahve şunları içerir (1):

  • B2 Vitamini (riboflavin): DV'nin %11'i
  • B5 Vitamini (pantotenik asit): DV'nin %6'sı
  • B1 Vitamini (tiamin): DV'nin %2'si
  • B3 Vitamini (niasin): DV'nin %2'si
  • Folat: DV'nin %1'i
  • Manganez: DV'nin %3'ü
  • Potasyum: DV'nin %3'ü
  • Magnezyum: DV'nin %2'si
  • Fosfor: DV'nin %1'i

Bu çok fazla görünmeyebilir, ancak bunu günlük içtiğiniz bardak sayısıyla çarpmayı deneyin - günlük besin alımınızın önemli bir bölümünü artırabilir.

Ancak kahve, yüksek antioksidan içeriğiyle gerçekten öne çıkıyor.

Aslında, tipik Batı diyeti, kahveden, meyve ve sebzelere göre daha fazla antioksidan sağlar (2 , 3 ).

Özet: Kahve az miktarda vitamin ve mineral içerir ve bunlar günde çok sayıda fincan içerseniz yükselir. Aynı zamanda antioksidan bakımından da yüksektir.

Kahve İçmek Sağlıklı Mı? Kahve Beyin Fonksiyonunu İyileştiren ve Metabolizmayı Arttıran Bir Uyarıcı Olan Kafein İçerir

Kafein nedir? Kafein ne demek? Kafein, dünyada en çok tüketilen psikoaktif maddedir (4 ).

Alkolsüz içecekler, çay ve çikolata kafein içerir, ancak kahve en büyük kaynaktır.

Tek bir fincandaki kafein içeriği 30–300 mg arasında değişebilir, ancak ortalama fincan 90–100 mg civarındadır.

Kafein ne işe yarar? Kafein bilinen bir uyarıcıdır. Beyninizde, adenosin adı verilen inhibe edici bir nörotransmiterin (beyin hormonu) işlevini engeller.

Kafein, adenozini bloke ederek beyninizdeki aktiviteyi artırır ve norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmiterleri serbest bırakır. Bu, yorgunluğu azaltır ve kendinizi daha uyanık hissetmenizi sağlar (5, 6 ).

Çok sayıda çalışma, kafeinin beyin işlevinde kısa vadeli bir artışa, ruh halini, reaksiyon süresini, uyanıklığı ve genel bilişsel işlevi iyileştirdiğini göstermektedir (7, 8).

Kafein ayrıca metabolizmayı ortalama olarak %3-11 ve egzersiz performansını %11-12 artırabilir (9 , 10 , 11, 12 ).

Bununla birlikte, bu etkilerin bazıları muhtemelen kısa vadelidir. Her gün kahve içerseniz, bir tolerans geliştirirsiniz ve bununla birlikte etkileri daha az güçlü olur (13 ).

Özet: Kahvede bulunan ana aktif bileşen uyarıcı kafeindir. Enerji seviyelerinde, beyin fonksiyonunda, metabolik hızda ve egzersiz performansında kısa vadeli bir artışa neden olabilir.

Kahve Beyninizi Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarından Koruyabilir

Alzheimer nedir? Alzheimer ne demek? Alzheimer hastalığı, dünyanın en yaygın nörodejeneratif hastalığıdır ve bunamanın önde gelen nedenidir.

Araştırmalar, kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin %65'e kadar daha düşük olduğunu göstermiştir (14, 15 , 16 ).

Parkinson hastalığı, en yaygın ikinci nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölümünden kaynaklanır.

Kahve içenlerin Parkinson hastalığı riski %32-60 daha düşüktür. İnsanlar ne kadar çok kahve içerse, risk o kadar düşük olur (17, 18, 19 , 20).

Özet: Çeşitli araştırmalar, kahve içenlerin yaşlılıkta bunama, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

Kahve İçenlerin Tip 2 Diyabet Riski Çok Daha Düşüktür

Tip 2 diyabet nedir? Tip 2 diyabet, insülinin etkilerine direnç nedeniyle yüksek kan şekeri seviyeleri oluşması ile karakterizedir.

Bu yaygın hastalık birkaç on yıl içinde on kat arttı ve şu anda 300 milyondan fazla insanı etkiliyor.

İlginç bir şekilde, araştırmalar kahve içenlerin bu durumu geliştirme riskinin %23-67 oranında azaldığını gösteriyor (21, 22 , 23, 24).

457.922 kişide yapılan 18 çalışmanın bir incelemesi, her bir günlük kahve fincanını %7 oranında azalmış tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirdi (25).

"Diyabet hastalığım nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Özet: Çok sayıda çalışma, kahve içenlerin önemli ölçüde daha düşük tip 2 diyabet riskine sahip olduğunu göstermiştir.

Kahve İçenlerin Daha Düşük Karaciğer Hastalıkları Riski Var

Karaciğeriniz, vücudunuzda yüzlerce farklı işlevi olan inanılmaz derecede önemli bir organdır.

Fazla alkol ve fruktoz alımına duyarlıdır.

Siroz nedir? Siroz hastalığı nedir? Siroz ne demek? Karaciğer hasarının son aşaması siroz olarak adlandırılır ve karaciğerinizin çoğunun yara dokusuna dönüşmesini içerir.

Kahve içenlerin siroz gelişme riski %84'e kadar daha düşüktür ve günde 4 veya daha fazla bardak içenler için en güçlü etkiye sahiptir (26 , 27 , 28 ).

Karaciğer kanseri de yaygındır. Dünya çapında kanser ölümlerinin ikinci önde gelen nedenidir. Kahve içenlerin karaciğer kanseri riski %40'a kadar daha düşüktür (29, 30).

Özet: Kahve içenlerin siroz ve karaciğer kanseri riski önemli ölçüde düşüktür. Ne kadar çok kahve içerseniz, riskiniz o kadar düşük olur.

Kahve İçenlerin Depresyon ve İntihar Riski Çok Daha Düşük

Depresyon nedir? Depresyon, dünyanın en yaygın zihinsel bozukluğudur ve önemli ölçüde azalmış yaşam kalitesine yol açar.

2011'de yapılan bir Harvard araştırmasında, en çok kahve içenlerin depresyona girme riski %20 daha düşüktü (31 ).

Üç çalışmanın bir incelemesinde, günde dört veya daha fazla fincan kahve içen kişilerin intihar etme olasılığı %53 daha düşüktü (32 ).

Özet: Araştırmalar, kahve içen kişilerin depresyona girme riskinin daha düşük olduğunu ve intihar etme olasılıklarının önemli ölçüde daha düşük olduğunu gösteriyor.

Bazı Çalışmalar Kahve İçenlerin Daha Uzun Yaşadığını Gösteriyor

Kahve içenlerin birçok yaygın, ölümcül hastalık ve intihar riskinin daha düşük olduğu göz önüne alındığında, kahve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

50-71 yaşları arasındaki 402.260 kişide yapılan uzun vadeli araştırmalar, kahve içenlerin 12-13 yıllık çalışma döneminde ölme riskinin çok daha düşük olduğunu buldu (33 ):

Tatlı nokta günde 4-5 fincan gibi görünüyor, erkekler ve kadınlar sırasıyla %12 ve %16 daha az ölüm riskine sahip.

Özet: Bazı araştırmalar, ortalama olarak, kahve içenlerin kahve içmeyenlere göre daha uzun yaşadığını göstermektedir. En güçlü etki günde 4-5 bardakta görülür.

Kahvenin  Zararları, Kafein Endişeye Neden Olabilir ve Uykuyu Bozabilir

Kötüden bahsetmeden sadece iyiden bahsetmek doğru olmaz.

Gerçek şu ki, kişiye bağlı olsa da kahvenin bazı olumsuz yönleri de var.

Kafeinin zararları, çok fazla kafein tüketmek gerginlik, anksiyete, kalp çarpıntısı ve hatta şiddetli panik ataklara neden olabilir (34).

Kafeine duyarlıysanız ve aşırı uyarılma eğilimindeyseniz, kahveden tamamen kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bir başka istenmeyen yan etkisi de uykuyu bozabilmesidir (35 ).

Kahve uyku kalitenizi düşürüyorsa, kahveyi günün geç saatlerinde, örneğin öğleden sonra 14: 00'den sonra bırakmayı deneyin.

Kafein ayrıca idrar söktürücü ve tansiyonu yükselten etkilere sahip olabilir, ancak bunlar genellikle düzenli kullanımla yok olur. Bununla birlikte, kan basıncında 1-2 mm / Hg'lik hafif bir artış devam edebilir (36 , 37 , 38 ).

Özet: Kafein, anksiyete ve bozulmuş uyku gibi çeşitli olumsuz etkilere sahip olabilir - ancak bu büyük ölçüde kişiye bağlıdır.

Kafein Bağımlılık Yapar ve Birkaç Bardak Eksik İçilmesi Bazı Etkiler Gösterebilir

Kafein ile ilgili bir başka sorun da bağımlılığa yol açabilmesidir.

İnsanlar düzenli olarak kafein tükettiklerinde buna toleranslı hale gelirler. Ya olduğu gibi çalışmayı durdurur ya da aynı etkileri üretmek için daha büyük bir doz gereklidir (39 ).

İnsanlar kafeinden uzak durduklarında, baş ağrısı, yorgunluk, beyin sisi ve sinirlilik gibi yoksunluk semptomları yaşarlar. Bu birkaç gün sürebilir (40 , 41 ).

Hoşgörü ve geri çekilme, fiziksel bağımlılığın ayırt edici özellikleridir.

Aşırı kafein tüketiminin etkileri hakkında bilgi edinmek için tıklayın (aşırı kafein).

Özet: Kafein bağımlılık yapan bir maddedir. Toleransa ve baş ağrısı, yorgunluk ve sinirlilik gibi iyi belgelenmiş yoksunluk semptomlarına yol açabilir.

Normal ve Kafeinsiz Arasındaki Fark

Bazı insanlar normal kahve yerine kafeinsiz kahveyi tercih ediyor.

Kafeinsiz kahve genellikle kahve çekirdeklerinin kimyasal çözücülerle durulanmasıyla yapılır.

Çekirdekler her durulandığında, kafeinin belirli bir yüzdesi çözücü içinde çözülür. Bu işlem, kafeinin çoğu alınana kadar tekrarlanır.

Kafeinsiz kahvenin bile normal kahveden çok daha az miktarda kafein içerdiğini unutmayın.

Hamilelikte kafeinsiz kahve içebilir misiniz? Öğrenmek için tıklayın (hamilelik).

Özet: Kafeinsiz kahve, çözücüler kullanılarak kahve çekirdeklerinden kafein ekstrakte edilerek yapılır. Kafeinsiz kahve, normal kahve ile aynı sağlık yararlarına sahip değildir.

Kahvenin Faydaları Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır?

Kahvenin sağlığa faydalı etkilerini en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

En önemlisi, ona çok fazla şeker eklememek.

Filtre kahve nasıl yapılır? Diğer bir teknik ise filtre kahve makinesinde kahveyi kağıt filtre ile demlemektir. Filtrelenmemiş kahve kolesterol seviyelerini artırabilen bir madde olan kafestol içerir (42, 43 ).

Kafelerdeki ve bayilerdeki bazı kahve içeceklerinin yüzlerce kalori ve çok fazla şeker içerdiğini unutmayın. Bu içecekler düzenli olarak tüketilirse sağlıksızdır.

Son olarak, aşırı miktarda kahve içmediğinizden emin olun.

Özet: Kahvenize çok fazla şeker koymamak önemlidir. Kağıt filtre ile demlemek, kafestol adı verilen kolesterol yükseltici bir bileşikten kurtulabilir.

Kahve İçmeli Misiniz?

Bazı insanlar - özellikle hamile kadınlar - kahve tüketiminden kesinlikle kaçınmalı veya ciddi şekilde sınırlamalıdır.

Anksiyete sorunları, yüksek tansiyonu veya uykusuzluğu olan kişiler de bir süre yardımcı olup olmadığını görmek için alımlarını azaltmak isteyebilirler.

Kafeini yavaş yavaş metabolize eden kişilerin kahve içmekten kalp krizi geçirme riskinin arttığına dair bazı kanıtlar da vardır (44 ).

Ek olarak, bazı insanlar kahve içmenin zamanla kanser riskini artırabileceğinden endişe duyuyor.

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin bir kanserojen bileşikler kategorisi olan akrilamidler içerdiği doğru olsa da, kahvede bulunan az miktardaki akrilamidlerin zarar verdiğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Aslında çoğu araştırma, kahve alımının kanser riski üzerinde hiçbir etkisi olmadığını veya hatta azaltabileceğini öne sürüyor (45 , 46 )

Bununla birlikte, kahvenin ortalama bir insan için sağlık üzerinde önemli yararlı etkileri olabilir.

Zaten kahve içmediyseniz, bu faydalar onu yapmaya başlamak için ikna edici bir neden değildir. Olumsuz tarafları da var.

Ancak zaten kahve içiyorsanız ve kahvenin tadını çıkarırsanız, faydaları olumsuzluklardan çok daha ağır basıyor.

Uzun Lafın Kısası

Bu makalede atıfta bulunulan çalışmaların çoğunun gözlemsel olduğunu akılda tutmak önemlidir. Kahve içmek ve hastalık sonuçları arasındaki ilişkiyi incelenmiştir ancak bir neden ve sonuç kanıtlayamadılar.

Bununla birlikte, araştırmalar arasındaki ilişkinin güçlü ve tutarlı olduğu göz önüne alındığında, kahve gerçekten sağlığınızda olumlu bir rol oynayabilir.

Geçmişte şeytanlaştırılmış olsa da, bilimsel kanıtlara göre kahve çoğu insan için muhtemelen çok sağlıklıdır.

Kahve, yeşil çay gibi sağlıklı içeceklerle aynı kategoriye girer.

Hayalinizdeki sağlıklı bedene, sağlıklı beslenme planıyla ulaşmak istiyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın