Bitter Çikolata Faydaları

Bitter Çikolata Faydaları

Bitter çikolata faydaları, bitter çikolata kalorisi nedir? Bitter çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besinlerle doludur.

Bitter çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besinlerle doludur.

Kakao ağacının tohumundan yapılır, gezegendeki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir.

Araştırmalar, bitter çikolatanın (şekerli değil) sağlığınızı iyileştirebileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Bu makale, bitter çikolata faydaları, bitter çikolata kalorisi ve kakaonun bilim tarafından desteklenen 7 sağlık yararını gözden geçirmektedir. İşte bitter çikolata faydaları, bitter çikolata yararları, bitter çikolata kaç kalori? 

Bitter çikolata gibi sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)1. Bitter Çikolata Besin Değeri, Bitter Çikolata Kalorisi

Yüksek kakao içeriğine sahip kaliteli bitter çikolata satın alırsanız, aslında oldukça besleyicidir.

Yeterli miktarda çözünür lif içerir ve minerallerle yüklüdür.

%70–85 kakao içeren 100 gramlık bitter çikolata şunları içerir (1) :

  • 11 gram lif
  • Demir için günlük ihtiyacın (RDI) %67'si
  • Magnezyum için RDI'nin %58'i
  • Bakır için RDI'nin %89'u
  • Manganez için RDI'nin %98'i
  • Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Bitter çikolata kalorisi içerisindeki kakao oranına göre değişmektedir. Farklı kakao oranlı bitter çikolataların ve farklı bitter çikolata markalarının kalorisini merak ediyorsanız aşağıdaki kaç kalori sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Kaç kalori sayfası sayesinde bitter çikolata içindekiler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bitter çikolata kaç kalori? Bitter çikolata kalorisi:

Bitter Çikolata 70-85%Kakao Kaç Kalori?

Bitter Çikolata 60-69%Kakao Kaç Kalori?

Bitter Çikolata 45- 59%Kakao Kaç Kalori?

Godiva Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Eti Karam %70 Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Eti Karam %45 Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Diyette bitter çikolata ne kadar yenmeli? Tabii ki, 100 gram oldukça büyük bir miktardır ve günlük tüketmeniz gereken bir şey değildir. Tüm bu besinler ayrıca 600 kalori ve orta miktarda şeker içerir. Bu nedenle bitter çikolatanın en iyi tüketim şekli ölçülü olmasıdır. Bu nedenle bir iki parça tükettiğinizden emin olmalısınız.

Çok Fazla Şeker Neden Kötüdür? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek fazla şeker tüketimi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kakao ve bitter çikolatanın yağ asidi profili de mükemmeldir. Yağlar çoğunlukla doymuş ve tekli doymamış olup, az miktarda çoklu doymamış yağ içerir.

Aynı zamanda kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir, ancak kafein miktarı kahveye kıyasla çok az olduğundan geceleri sizi uyanık tutması pek olası değildir.

Bir Fincan Kahve Ne Kadar Kafein İçerir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek kahve ve kafein içeriği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özet: Kaliteli bitter çikolata lif, demir, magnezyum, bakır, manganez ve diğer birkaç mineral açısından zengindir.


2. Bitter Çikolata Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

ORAC, "oksijen radikali emme kapasitesi" anlamına gelir. Gıdaların antioksidan aktivitesinin bir ölçüsüdür.

Temel olarak, araştırmacılar bir gıda örneğine karşı bir grup serbest radikal (kötü) yerleştirir ve gıdalardaki antioksidanların radikalleri ne kadar iyi "etkisiz hale getirebileceğini" görürler.

ORAC değerlerinin biyolojik önemi sorgulanır çünkü bir test tüpünde ölçülür ve vücutta aynı etkiye sahip olmayabilir.

Bununla birlikte, çiğ, işlenmemiş kakao çekirdeklerinin test edilen en yüksek puanlı gıdalar arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Bitter çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan olarak işlev gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlar, diğerleri arasında polifenoller, flavanoller ve kateşinleri içerir.

Bir çalışma, kakao ve bitter çikolatanın, yaban mersini ve acai meyveleri de dahil olmak üzere test edilen diğer meyvelerden daha fazla antioksidan aktiviteye, polifenollere ve flavanollere sahip olduğunu gösterdi ( 2 ).

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek antioksidan zengini yaban mersini hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özet: Kakao ve bitter çikolata, çok çeşitli güçlü antioksidanlara sahiptir. Aslında, diğer yiyeceklerin çoğundan çok daha fazlasına sahipler.

3. Kan Akışını İyileştirebilir ve Kan Basıncını Düşürebilir


Bitter çikolatadaki flavanoller, nitrik oksit (NO) üretmek için arterlerin astarı olan endotelyumu uyarabilir (3).

NO'nun işlevlerinden biri, kan akışına direnci düşüren ve dolayısıyla kan basıncını düşüren, rahatlamak için arterlere sinyaller göndermektir.

Birçok kontrollü çalışma, kakao ve bitter çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir, ancak etkileri genellikle hafiftir (4, 5, 6, 7).

Bununla birlikte, yüksek tansiyonu olan kişilerde yapılan bir çalışma hiçbir etki göstermedi, bu nedenle tüm bunları bir miktar tuzla alın (8).

Özet: Kakaodaki biyoaktif bileşikler, arterlerdeki kan akışını iyileştirebilir ve kan basıncında küçük ama istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşe neden olabilir.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun diyet ücreti ile diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı diyet listelerini satın alın (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

4. HDL'yi Yükseltir ve LDL'yi Oksidasyondan Korur

Bitter çikolata tüketmek, kalp hastalığı için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirebilir.

Kontrollü bir çalışmada, kakao tozunun erkeklerde oksitlenmiş LDL kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğü bulundu. Aynı zamanda yüksek kolesterolü olanlar için HDL'yi artırdı ve toplam LDL'yi düşürdü (9).

Kolesterol Nasıl Düşürülür? 13 Yardımcı Gıda


Okside LDL, LDL'nin ("kötü" kolesterol) serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir.

Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve kalbinizdeki arterlerin astarı gibi diğer dokulara zarar verebilir.

Kakaonun oksitlenmiş LDL'yi düşürmesi mükemmel bir anlam ifade ediyor. Kan dolaşımına girmesini sağlayan ve lipoproteinleri oksidatif hasara karşı koruyan bol miktarda güçlü antioksidan içerir (10, 11, 12).

Bitter çikolata, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalık için başka bir yaygın risk faktörü olan insülin direncini de azaltabilir (13, 14).

Özet: Bitter çikolata, hastalık için birkaç önemli risk faktörünü iyileştirir. HDL'yi artırırken ve insülin duyarlılığını geliştirirken LDL'nin oksidatif hasara duyarlılığını azaltır.

5. Bitter Çikolata Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir


Bitter çikolatadaki bileşikler, LDL'nin oksidasyonuna karşı oldukça koruyucu görünmektedir.

Uzun vadede, bu, arterlerde çok daha az kolesterol bulunmasına neden olur ve bu da daha düşük kalp hastalığı riskiyle sonuçlanır.

Aslında, birkaç uzun vadeli gözlemsel çalışma oldukça büyük bir gelişme göstermektedir.

470 yaşlı erkeğin katıldığı bir çalışmada, kakaonun kalp hastalığından ölüm riskini 15 yıllık bir süre içinde %50 oranında azalttığı bulundu (15).

Başka bir çalışma, haftada iki veya daha fazla kez çikolata yemenin arterlerde kireçlenmiş plak oluşma riskini %32 azalttığını ortaya koydu. Daha az sıklıkla çikolata yemenin bir etkisi olmadı (16).

Yine bir başka çalışma, haftada 5 kereden fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 azalttığını gösterdi (17).

Tabii ki, bu üç çalışma gözlemsel çalışmalardır, bu nedenle riski azaltan şeyin çikolata olduğunu kanıtlayamaz.

Bununla birlikte, biyolojik süreç bilindiğinden (düşük kan basıncı ve oksitlenmiş LDL), düzenli olarak bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini azaltabileceği akla yatkındır.

Özet: Gözlemsel çalışmalar, en çok çikolata tüketenler arasında kalp hastalığı riskinde ciddi bir azalma olduğunu gösteriyor.

6. Bitter Çikolata Cildinizi Güneşten Koruyabilir


Bitter çikolatadaki biyoaktif bileşikler de cildiniz için harika olabilir.

Daha Genç Bir Görünüm İçin 11 Gıda konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek cildiniz için yararlı besinler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Flavonoller güneşin zarar görmesine karşı koruyabilir, cilde kan akışını iyileştirebilir, cilt yoğunluğunu ve hidrasyonu artırabilir (18).

Minimal eritem dozu (MED), maruziyetten 24 saat sonra ciltte kızarıklığa neden olmak için gereken minimum UVB ışınları miktarıdır.

30 kişiden oluşan bir çalışmada MED, flavanol bakımından zengin bitter çikolatayı 12 hafta boyunca tükettikten sonra iki kattan fazla arttı (19).

Bir sahil tatili planlıyorsanız, önceki haftalarda ve aylarda bitter çikolata yemeyi düşünün.

Özet: Araştırmalar, kakaodan elde edilen flavanollerin cilde kan akışını iyileştirebileceğini ve onu güneşin zararlarından koruyabileceğini göstermektedir.

7. Beyin Fonksiyonunu İyileştirebilir

İyi haber henüz bitmedi. Bitter çikolata, beyninizin işlevini de iyileştirebilir.

Sağlıklı gönüllülerle yapılan bir çalışma, beş gün boyunca yüksek flavanol kakao yemenin beyne kan akışını iyileştirdiğini gösterdi (20).

Kakao ayrıca zihinsel engelli yaşlı kişilerde bilişsel işlevi önemli ölçüde iyileştirebilir. Sözel akıcılığı ve hastalık için çeşitli risk faktörlerini de iyileştirebilir (21).

Ek olarak, kakao, kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir; bu, kısa vadede beyin fonksiyonunu iyileştirebilmesinin temel nedeni olabilir (22).

Özet: Kakao veya bitter çikolata, kan akışını artırarak beyin fonksiyonunu iyileştirebilir. Aynı zamanda kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir.

Uzun Lafın Kısası

Kakaonun, özellikle kalp hastalığına karşı koruyucu olarak güçlü sağlık yararları sağlayabileceğine dair önemli kanıtlar vardır.

Elbette bu, her gün dışarı çıkıp bolca çikolata tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Hala kalori yüklüdür ve fazla yenmesi kolaydır.

Belki akşam yemeğinden sonra bir veya iki kare yiyerek ve onların tadını çıkarmaya çalışın. Çikolatadaki kalorisiz kakaonun faydalarını istiyorsanız, kremasız veya şekersiz sıcak kakao yapmayı düşünün.

Ayrıca piyasadaki pek çok çikolatanın sağlıklı olmadığını da unutmayın.

Kaliteli ürünler seçin -%70 veya daha yüksek kakao içerikli bitter çikolata.

Bitter çikolatalar tipik olarak bir miktar şeker içerir, ancak miktarlar genellikle küçüktür ve çikolata ne kadar koyu olursa, o kadar az şeker içerir.

Çikolata, önemli sağlık yararları sağlarken harika tadı olan birkaç gıdalardan biridir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın