Zayıf Kalp Sağlığı Beynin Erken Yaşlanmasına Neden Oluyor

Zayıf Kalp Sağlığı Beynin Erken Yaşlanmasına Neden Oluyor

"Bütün yaşamları boyunca bu çalışmayı mümkün kılmak için araştırmaya katkıda bulunan kendini adamış bireyler grubuna inanılmaz derecede minnettarız."

 

Araştırmacılar, taramalardan insanların beyin yaşını tahmin ederek, erken yaşlanan bir beyin için birden fazla risk faktörü belirlediler.

36 yaşında daha kötü kalp veya kardiyovasküler sağlığın, yaşamın ilerleyen dönemlerinde daha yüksek bir beyin yaşı öngördüğünü buldular.

UCL araştırmacıları, erkeklerin aynı yaştaki kadınlardan daha yaşlı beyinlere sahip olma eğiliminde olduğunu da buldu.

Araştırmaya göre, daha yüksek beyin yaşı, zihinsel (bilişsel) testlerde biraz daha kötü puanlarla ilişkilidir ve ayrıca önümüzdeki iki yıl içinde artan beyin küçülmesi öngörülüyor.

Araştırmacılar, bunun bilişsel gerileme veya beyinle ilgili diğer sağlık sorunları riski altındaki insanlar için önemli bir gösterge olabileceğini öne sürüyorlar.

UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü'nden UCL Demans Araştırma Merkezi'nden baş yazar Profesör Jonathan Schott şunları söyledi: "Bu çalışmadaki insanların hepsinin çok benzer gerçek yaşlarda olmasına rağmen, bilgisayar modelinin tahmin ettiği yaşta çok geniş bir çeşitlilik olduğunu bulduk. beyinleri olsun.

"Bu tekniğin bir gün hızlandırılmış yaşlanma riski altındaki insanları belirlemek için yararlı bir araç olabileceğini umuyoruz, böylece beyin sağlıklarını iyileştirmek için erken, hedefli önleme stratejileri sunulabilir."

Bilim adamları, Profesör Schott tarafından yönetilen Alzheimer Research UK tarafından finanse edilen Insight 46 çalışmasında insanların beyin yaşını tahmin etmek için yerleşik bir MRI tabanlı model kullandılar.

Bilim adamları, yaşamları boyunca araştırmanın bir parçası olduklarından, mevcut beyin yaşlarını yaşam boyunca çeşitli faktörlerle karşılaştırabildiler.

Hepsi 69 ila 72 yaşları arasındaydı, ancak tahmini beyin yaşları 46 ila 93 arasındaydı.

Yeni çalışma, 36 veya 69 yaşlarında kardiyovasküler sağlığı daha kötü olan kişilerin, MRG'de (beyindeki kan akışı ve kan damarlarıyla ilgili) artan serebrovasküler hastalığı olanlarda olduğu gibi beyin sağlığının daha kötü olduğunu buldu.

Alzheimer's Research UK'de araştırma başkanı olan Dr Sara Imarisio şunları söyledi: "Insight 46 çalışması, insanların yaşamları boyunca beyin sağlığını etkileyen farklı faktörler arasındaki karmaşık ilişki hakkında daha fazla şey ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor.

"Bu çalışmadaki araştırmacılar, makine öğrenimini kullanarak, orta yaştaki daha zayıf kalp sağlığının sonraki yaşamda daha fazla beyin küçülmesiyle bağlantılı olduğuna dair daha fazla kanıt ortaya çıkardılar.

"Bütün yaşamları boyunca bu çalışmayı mümkün kılmak için araştırmaya katkıda bulunan kendini adamış bireyler grubuna inanılmaz derecede minnettarız."

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın