Covid'in Beyin Üzerindeki Zararlı Etkileri

Covid'in Beyin Üzerindeki Zararlı Etkileri

Hastalar, hafif bir vakadan sonra bile, aylar sonra konsantrasyon, çoklu görev, kelimeleri hatırlama ve uyku problemlerinden şikayet ediyor.

 

Pandeminin başlarında, Covid'in felç, beyin kanaması, psikoz, menenjit ve bir dizi merkezi sinir sistemi sorununa yol açabileceğini öğrendik. Bulgular büyük ölçüde ölen hastalara dayanıyordu, bu nedenle bu koşulların ciddi bir hastalıktan kaynaklanan hiper-enflamasyon ve kan pıhtıları tarafından mı tetiklendiğini veya koronavirüsün beyni daha spesifik olarak etkileyip etkilemediğini bilmek zordu.

Hastalar, hafif bir vakadan sonra bile, aylar sonra konsantrasyon, çoklu görev, kelimeleri hatırlama ve uyku problemlerinden şikayet ettiğinde, bazı bilim adamları bu uzun süreli semptomların daha geniş bir nöropsikiyatrik etkilerin işareti olabileceğinden endişe ettiler.

Oxford Üniversitesi araştırmacılarının 2020 öncesi ve sonrasında alınan beyin MR taramalarını karşılaştırdıkları bir çalışmanın bulgularını yayınladıkları Mart ayında, bu tür endişeler daha da arttı. Çoğunlukla hafif bir Covid vakası olan kişilerin %0,2 ila %2 arasında bir sonuç gösterdiğini buldular. Enfekte olmayan meslektaşlarına kıyasla beyin boyutunda daha fazla azalma vardı. Covid'den kurtulanlar ayrıca karmaşık görevleri üstlenme performanslarına bağlı olarak daha büyük bilişsel düşüş gösterdi.

Değişikliklerin iyi huylu olup olmadığını ve beynin yeniden kablolama yeteneği ile önlenip karşılanamayacağını veya ilerleyici olup olmadığını ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi tedavi edilemez nörodejeneratif hastalıklara yatkın olup olmadığını söylemek için henüz çok erken. İkincisi için kanıtlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bu hafta Oxford araştırmacıları, psikotik bozukluklar, demans, bilişsel eksiklikler veya sözde beyin sisi, epilepsi ve nöbetler teşhisi konma olasılığının Covid'den iki yıl sonra diğer solunum yolu enfeksiyonlarından sonra daha yüksek kaldığını gösterdi.

VA St. Louis Health Care System'de araştırma ve geliştirme şefi ve Washington Üniversitesi'nde kendi çalışmaları uzun süreli Covid hakkında önemli erken bulgulara yol açan klinik epidemiyolog Ziyad Al-Aly, "Resim kesinlikle hoş değil" diyor . Artan riskin iki yılda devam etmesi “oldukça endişe verici” dedi.

Raporumu okuyan bir doktor, aynı zamanda bir doktor olan ve 2020'de ciddi bir vakanın ardından nörolojik değişiklikler gösteren oğlu hakkında bana e-posta gönderdi. Genç adama Temmuz ayında bipolar bozukluk ve psikoz teşhisi kondu. Baba, bu tür koşulların nedenlerinin çok faktörlü olduğunu kabul ederken, çalışma oğluyla ilgili şüphelerini doğruladı.

Bu koşulların bireyler ve aileleri üzerindeki etkisini ve pandeminin ardından biriken hastalıklar hakkında gerçek dünyadan bilgi toplamak için nüfusa dayalı kayıtların önemini üzücü bir şekilde hatırlatıyor. —  Jason Gale

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın