Obezite Açlığın Bir Zamanlar Hükümdar Olduğu Fakir Ülkeleri Takip Ediyor

Obezite Açlığın Bir Zamanlar Hükümdar Olduğu Fakir Ülkeleri Takip Ediyor

Enflasyon, çatışma ve pandeminin son yıllarda gıda maliyetini artırma biçiminden bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak binlerce yıldır insanlığa musallat olan açlık hayaleti yenilmeye yaklaşıyor.

 

Düşük maliyetli kaloriler, bir sonraki büyük sağlık krizinin merkezinde yer alıyor. Ve bununla başa çıkacak hiçbir sistemimiz yok.

Endişe verici bir eğilim.

Enflasyon, çatışma ve pandeminin son yıllarda gıda maliyetini artırma biçiminden bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak binlerce yıldır insanlığa musallat olan açlık hayaleti yenilmeye yaklaşıyor.

Orta gelirli ülkelerde, yetersiz beslenen insan sayısı 2006 ile 2020 arasında kabaca dörtte bir veya 162 milyon azaldı. Bu, çoğunlukla Sahra altı Afrika'da bulunan düşük gelirli ülkelerdeki 43 milyon artışı dengelemek için fazlasıyla yeterli. 

Tarihin en büyük kıtlıklarının çoğuna ev sahipliği yapan Çin'de, yetersiz beslenmenin tipik bir göstergesi olan çocukluk çağı bodurluğunun yaygınlığı şu anda ABD ile karşılaştırılabilir seviyelerde. Hindistan'daki değişim de aynı derecede dramatik oldu. 2006'da kadınların üçte birinden fazlası zayıftı. 2019 yılına kadar bu rakam neredeyse yarı yarıya azaldı.

Ancak bu rakamların arka planında endişe verici bir eğilim var. Aşırı kilolu Hintli kadınların payı da neredeyse iki katına çıktı ve şu anda yetersiz beslenmeden daha fazla insanı etkiliyor:

 

Ekmeğin Fethi

Hintli kadınlar arasında yetersiz beslenme düştü. Fazla kilolu olanların payı arttı

Erkeklerde de resim aynıdır. İnsanlığın dörtte üçünün yaşadığı orta gelirli ülkelerde, yetersiz beslenme belasının yerini, diyabet, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon gibi tüm ilgili sorunların yanı sıra hızla artan bir obezite salgını alıyor.

 

Kıtlık ve Bayram

Hintli erkeklerin artık kilolu olma olasılığı zayıf olma olasılığından daha fazla

Dünya henüz ortaya çıkan bu sorunu hesaba katmadı. Açlıkla mücadelede, Herbert Hoover'ın işgal altındaki Belçika için toplu yemek seferi düzenlediği I. Bu yardım çabasının ana halefi olan Dünya Gıda Programı, 2020'de 4,2 milyon metrik ton gıda teslim etti. Yaklaşan salgınla başa çıkmak için karşılaştırılabilir hiçbir şeyimiz yok.

Fakir ülkelerdeki açlığın hafifletilmesi, kısmen zengin ülkelerdeki kırsal sübvansiyonlarla ödenir. ABD Tarım Faturaları ve Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikası, çiftçilere gelir sağlıyor ve en muhtaç yerlere ihraç edilen gıda fazlaları üretiyor. Bununla birlikte, gelişmekte olan dünyada artan aşırı kilolu ve obez nüfusun etkileriyle mücadele etmek, tam olarak meydana geldiği ülkelerin omuzlarına düşecek.

 

Çok Fazla

Dünya çapında diyabetli insan sayısı, yetersiz beslenenlerin sayısını yakalıyor.

Dünyanın açlığı önlemedeki başarısı, genellikle, toplu açlığın kaçınılmaz olarak nüfusların tarımsal üretimden daha hızlı artmasından kaynaklanacağını savunan 19. yüzyıl ekonomisti Thomas Malthus'un reddi olarak görülüyor. Aslında, artan obezite dalgası, Malthus'un gıda üretimi için öngördüğü katı sınırların çoğumuzun zannettiğinden daha bağlayıcı olduğunun kanıtıdır.

Gelişmekte olan ülkeler, son birkaç on yılda nüfuslarını beslemek için fazladan besin elde etmeyi başardıkları ölçüde, en düşük maliyetli kalorilerden - yağlar, şekerler ve tahıl ürünlerinden büyük bir pay geldi. Koyu yeşil yapraklı sebzelerdeki enerji, katı ve sıvı yağlardan yaklaşık 29 kat daha pahalıyken, balkabağı veya mango gibi A vitamini açısından zengin sebzelerdeki kaloriler, şekerdeki eşdeğerinin yaklaşık 10 katıdır:

 

 

Önemsiz Kaloriler

En sağlıklı yiyecekler, kalori başına maliyet açısından en pahalı olma eğilimindedir.

Kaynak: Heady, DD, & Alderman, HH, "Sağlıklı ve Sağlıksız Gıdaların Göreceli Kalori Fiyatları Gelir Düzeyleri ve Kıtalar Arasında Sistematik Olarak Farklılaşıyor", J Nutr. 2019 Kasım; 149(11): 2020 - 2033.

Not: Nişastalı türlerin fiyatlarına göre kıyaslanmıştır. Nişastalı türler = 1. Daha yüksek sayılar daha yüksek maliyetlidir. 

Doymuş yağların enerji alımında en büyük payı oluşturduğu ülkelerin çoğu zenginler değil, Güneydoğu Asya, Sahra altı Afrika ve küçük adalardaki daha fakir ülkelerdir. Hem fakir hem de zengin ülkelerde olan şu ki, insanlar diyetlerine eklemek için en düşük maliyetli kalorileri arıyorlar. Bunlar dengeli bir diyet oluşturanlar olma eğiliminde değildir - ancak sınırlı bir dünyanın en çok sağlayabildiği şeylerdir.

Etkiler en çok diyabetin yükselişinde görülür. Bangladeş, Mısır, Meksika ve Pakistan, durumun yaygınlığı konusunda ABD'yi çoktan geride bıraktı. Nedenleri hala tam olarak anlaşılamamıştır, ancak Monash'ta diyabet profesörü olan Paul Zimmet'e göre, özellikle anneleri hamileyken gestasyonel diyabet hastası olan insanlar için daha hareketsiz, kalori açısından zengin bir yaşam tarzına geçiş önemli bir risk faktörüdür. 

 

Yeni Pandemi

Diyabet prevalansı, daha zengin ülkeleri sollayıp orta gelirli ülkelerde hızla artıyor


Dünya, 1970'lerin başında, fosfatlı gübre ihracatındaki patlama nedeniyle o zamanlar kısaca dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Pasifik adası Nauru'da çalışırken tanık olduğu şeye benzer bir geçiş yaşıyor.

“Ani bir zenginlik, onları kovalarca yiyeceğin olduğu, ancak spor tesislerinin önünde fazla bir şey olmadığı bir duruma sokan ani bir servet oldu” dedi. Zimmet, testler yapmak için Cumhurbaşkanı'nın özel jetiyle uçtu ve bir gün sonra nüfusun %20 ila %30'unun diyabetli olduğu ortaya çıktı. “Sahip oldukları para yiyecek ve arabalara yatırıldı. İnsanlar süpermarketlerden pirinç ve konserve dana eti yüklü arabalarla çıkıyordu.”

Nauru örneğinde olduğu gibi, diyabetin dünya çapında büyümesi, sapkın bir başarı öyküsüdür. Yetişkinlikte yetersiz besleniyorsanız, tip 2 diyabet geliştirme olasılığınız çok daha düşüktür. Şu anda bir diyabet salgınıyla karşı karşıyaysak, bunun nedeni dünyanın gıda kıtlığından bolluğa geçişte dikkate değer ölçüde başarılı olmasıdır.

Gıda fiyatlarının en az 1990'dan bu yana en yüksek seviyelerinde olması ve Endonezya'nın yemeklik yağların maliyetini soğutmak için hurma yağı ihracatına ambargo koymasıyla, beslenme kıtlığı daha acil bir sorun gibi görünebilir. Yine de, obezite açlığın kardeşi kadar düşmanı değil - insanlarına sağlıklı bir yaşam sürmek için ihtiyaç duydukları beslenmeyi sağlayamayan bir dünyanın başka bir belirtisi. Önümüzdeki yıllarda bu tehdit daha da büyüyecek.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın