Sabahları Yorgun Kalkmamak İçin Ne Yemeli? Yorgunluğu Gideren Yiyecekler

Sabahları Yorgun Kalkmamak İçin Ne Yemeli? Yorgunluğu Gideren Yiyecekler

Yorgunlukla savaşmak ve gün boyu enerjik hissetmek için bu yiyecekleri sabah rutininize dahil etmeyi deneyin.

 

Sabahları genellikle yorgun uyanıyorsanız, vücudunuz size bir şeyler söylemeye çalışıyor olabilir. Arı poleninden muzlara enerji dolu bu yiyecekler, uykulu halinizden enerjik halinize geçmenize yardımcı olabilir!

 

Dinlenmiş hissetmeden mi uyanıyorsunuz?

 

Sabahları uyanabilmek için birden fazla kahveye ihtiyacı olan biri misiniz? Enerji içecekleri rutininize girdi mi? Akşamüstleri tatlı veya rafine tahıl arayışına mı giriyorsunuz?

 

Bunlardan herhangi biri size bir şeyler çağrıştırıyorsa, aldığınız uykunun kalitesine ve miktarına aynı zamanda vücudunuzu her gün nasıl beslediğinize bir bakın.

 

Enerji için şeker ilave edilmiş işlenmiş gıdalara başvurmak bizi sadece daha kötü hissettirir. Doğal, işlenmemiş gıdalar bize hafif ve enerjik hissetmemiz için ihtiyacımız olan desteği daha sonra ani bir çöküntü yaşatmadan sağlayabilir. 

 

Güne enerjik başlamak için kahvaltıda ne yesem? diye düşünüyorsanız doğal enerji patlaması için listedeki yiyeceklere bir göz atın! İşte güne daha mutlu ve sağlıklı başlamanızı sağlayacak enerji deposu yiyecekler...

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

1. Avokado

 

 

Avokado, vücudumuza saatlerce sürecek enerji veren vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlarla yüklüdür. Çok fazla lif içerirler, kan şekerimizi sabit tutarlar. Böylece şekerin ani yükselmesini ve ardından düşmeleri önleyebiliriz.

 

Sabahları meyve tabağınıza avokado eklemeyi deneyin, lezzetli kremamsı bir kıvam için bir smoothielere de ekleyebilirsiniz. Ekstra enerji desteği için dilimlenmiş avokadolarınızı yumurta ile eşleştirebilirsiniz.

 

Avokado Faydaları Bilimin Işığında konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek avokadonun faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

2. Karpuz

 

 

Küçük bir susuzluk bile, kendinizi iyi hissetmeden uyanmanıza neden olabilir.

 

Diyetinizi su içeriği yüksek gıdalarla (meyve ve sebzeleri düşünün) düzenlemeniz önemlidir. Karpuz su içeren gıdaların en iyi kaynaklarından biridir. Bu nefis meyve yüzde 90 sudur. Çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlar ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilecek amino asit L-sitrülin içerir.

 

En üst düzeyde sıvı alımı ve enerji için güne bir kase dolusu karpuzla başlayın.

 

Karpuzun Faydaları ve Besin Değerleri konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek karpuzun faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

3. Badem

 

 

Badem, yüksek kaliteli protein, lif ve sağlıklı tekli doymamış yağlar için harika bir kaynaktır. Vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B vitaminleri ile doludurlar. Kas yorgunluğuyla savaşmaya yardımcı magnezyum açısından zengindirler.

 

Sabah granolanıza badem ekleyin veya atıştırmalık olarak bir avuç alın.

 

Badem Nedir Faydaları Nelerdir Zayıflamanızı Sağlar mı? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek bademin faydalarını ve kilo verme üzerindeki etkisini inceleyebilirsiniz.

 

4. Kale Bitkisi

 

 

Kale, enerji için ihtiyaç duyduğumuz temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla yüklüdür.

 

Bu, gelişmemiz için gerekli olan dokularımıza ve hücrelerimize oksijen taşıyan, bitki bazlı harika bir demir kaynağıdır. Kale ayrıca harika bir kalsiyum, folat ve B vitamini kaynağıdır.

 

Bu sebzeyi detoks suyunuza, smoothienize, omletenize ekleyebilirsiniz. Bu sayede uyanmak için ihtiyacınız olan ikinci fincan kahveyi atlayabilirsiniz.

 

Kıvırcık Lahana Kale Bitkisinin Faydaları konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek kale bitkisinin faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


5. Arı Poleni

 

 

Doğal bir süper gıda olan arı poleni, enerji ve fiziksel dayanıklılığı önemli ölçüde artırabilir.

 

B vitaminleri, amino asitler ve sağlıklı kan damarlarını desteklemede, dolaşımı iyileştirmede ve iltihapla mücadelede anahtar olan rutin adı verilen bir antioksidan açısından zengindir.

 

Ekstra enerji için sabah smoothie kaselerinize son dokunuş olarak arı poleni ekleyin.

 

Arı Poleni Nedir? Arı Poleni Faydaları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

6. Muz

 

 

Muz, koşarken en önemli enerji kaynağınızdır. Bu potasyum dolu meyve, şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatan aynı zamanda büyük bir magnezyum ve B vitamini kaynağı sağlayan iyi miktarda lif içerir.

 

Hindistan cevizli parfeli kahvaltınıza muz ekleyin veya hareket halindeyken kolay bir atıştırmalık olarak bütün bir muzu tüketin.

 

Olgun bir muz, olgunlaşmamış bir muzla karşılaştırıldığında, şeker formunda daha kolay elde edilebilir enerji sağlayacaktır. Yeşilden ziyade çilli ve sarı olmalıdırlar. Nişastanın şekere dönüştüğünü bu şekilde bilirsiniz, uygun şekilde sindirebilir ve enerji için kullanabilirsiniz.

 

Muzun Faydaları konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek muzun faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

7. Ispanak

 

 

Ispanak harika bir C vitamini, folat ve demir kaynağıdır. Bu vitamin ve minerallerin yeterli miktarları enerji üretimi için gereklidir. Özellikle düşük demir seviyeleri büyük yorgunluğa neden olabilir.

 

Yumurtalarınızı sotelenmiş ıspanakla eşleştirin ve demir emilimini artırmak için bir miktar limon suyu ekleyin.

 

Ispanağın Faydaları ve Besin Değerleri konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek ıspanağın faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz

 

8. Hurma

 

 

Şaşırtıcı tatlı lezzetlerine ek olarak, hurma vücut tarafından kolayca sindirilir ve anında enerji artışı sağlar. Bunlar harika bir kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, çinko ve demir kaynağıdır.

 

Sabah meyve tabağınıza doğranmış hurma ekleyin, ekstra tatlılık için smoothienize birkaç tane atın veya nefis bir atıştırmalık olarak badem ezmesine batırın.

 

Hurmanın Faydaları konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

9. Chia Tohumları

 

 

Küçük ama güçlü olan chia tohumları harika bir enerji kaynağıdır. Chia tohumları sıvıları emer ve sindirildikten sonra midede boyutlarının 10 katına kadar genişleyebilir. Bu, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

 

Antioksidanlar, vitaminler, mineraller, protein, yağ ve lif ile doludurlar.

 

Chia pudingi yapmayı deneyin veya smoothielerinize chia tohumları serpin.

 

Chia Tohumunun Faydaları konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek chia tohumu faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

10. Yumurta

 

 

Bir yumurta, bizi tok tutan ve gün boyunca sürekli enerji sağlayan yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağlar içerir.

 

Yumurta; demir, kolin, D vitamini ve B-12 vitamini dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve minerallerin harika bir kaynağıdır.

 

Her zaman bütün yumurtayı tercih etmeyi unutmayın! Sarısı, yumurtanın vitamin ve minerallerinin çoğunu ve toplam proteinin iyi bir miktarını içeren en besleyici kısımdır. Kolesterol konusunda endişeleriniz varsa, endişelenmeyin. Araştırmalar, yiyeceklerden gelen kolesterolün kandaki kolesterol ile ilişkili olmadığını göstermiştir.

 

Yumurtaların Gezegendeki En Sağlıklı Gıda Olmasının 6 Nedeni konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek yumurta hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kafein ve tatlıları tercih etmekten kaynaklanan, kronik yorgunlukla savaşınıza son vermenin zamanı geldi.

 

Diyetinizi sağlıklı, işlenmemiş gıdalarla oluşturmak ve sabahları vücudunuza verdiğiniz enerjide küçük değişiklikler yapmak, kan şekerini stabilize etmede ve enerji seviyelerini iyileştirmede büyük farklar yaratabilir.

 

Yorgunlukla savaşmak ve gün boyu enerjik hissetmek için bu yiyecekleri sabah rutininize dahil etmeyi deneyin.

 

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın