Arı Poleni Nedir? Arı Poleni Faydaları Nelerdir?

Arı poleni nedir? Arı poleni faydaları nelerdir? Arı poleni nasıl kullanılır? Arı poleni çok sağlıklı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

"Kilo vermem durdu, ideal kiloma ulaşmam için daha ne kadar uğraşmam gerekli?" diye düşünüyorsanız eğer motivasyonunuzu kaybetmeyin. Profesyonel destek alarak kalıcı biçimde kilo vermek için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Balın faydaları nelerdir? Balın cilde faydaları, hakiki balın faydaları, bal nasıl tüketilmeli? Bal hangi hastalıklara iyi gelir? Bal hangi vitamin grubuna girer? Öğrenmek için tıklayın.

Arı sütü nedir? Arı sütü faydaları nelerdir? Arı sütü nasıl kullanılır?

Arı Poleni Nedir? Polenin Faydaları Nelerdir?


Arı poleni, çiçek poleni, nektar, enzimler, bal, balmumu ve arı salgılarının bir karışımıdır.

Besin arayan bal arıları, bitkilerden polen toplar. Bu poleni koloni için yiyecek olarak depolandığı ve kullanıldığı yer olan kovana taşır (1).

Arı poleni, bal, arı sütü, bal peteği gibi diğer arı ürünleri ile karıştırılmamalıdır. Bu ürünler polen içermeyebilir veya başka maddeler içerebilir.

Son zamanlarda, arı poleni sağlık topluluğunda ilgi kazanmıştır. Çünkü besinler, amino asitler, vitaminler, lipitler de dahil olmak üzere 250'den fazla aktif madde ile doludur (2).

Aslında, Almanya'daki Federal Sağlık Bakanlığı, arı polenini bir ilaç olarak kabul ediyor (3).

Birçok çalışma arı poleninin sağlığa etkilerini incelemiş ve umut verici sonuçlar vermiştir.

İşte arı poleninin, bilim tarafından desteklenen 11 faydası:

1. 250'den Fazla Aktif Madde İçeren Etkileyici Besin İçeriği

Arı poleni etkileyici bir besin içeriğine sahiptir.

Proteinler, karbonhidratlar, lipitler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250'den fazla biyolojik olarak aktif madde içerir (2).

Arı poleni granülleri yaklaşık olarak şunlardan oluşur (4):

  • Karbonhidrat: %40
  • Protein: %35
  • Su: %4-10
  • Yağlar: %5
  • Diğer maddeler: %5-15

“Diğer maddeler” vitaminleri, mineralleri, antibiyotikleri ve antioksidanları içerir.

Bununla birlikte, polenin besin içeriği bitki kaynağına ve toplandığı mevsime bağlıdır.

Örneğin, araştırmalar çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık %7, hurma dalından toplanan polenlerin ise %35 ​civarında proteine sahip olduğunu göstermiştir (2).

Ek olarak, ilkbaharda toplanan arı poleni, yaz aylarında toplanan polenlerden önemli ölçüde farklı bir amino asit bileşimine sahiptir (2).

Özet: Arı poleni, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250'den fazla biyolojik madde içerir. Tam besin bileşimi bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

2. Yüksek Antioksidan İçeriği Sizi Serbest Radikallerden ve Kronik Hastalıklardan Korur

Arı poleni hangi hastalığa iyi gelir? Arı poleni, aralarında flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon da bulunan çeşitli antioksidanlarla doludur (5).

Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikaller adı verilen potansiyel olarak zararlı moleküllere karşı korur. Serbest radikallerin verdiği zarar, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır (6).

Tüp, hayvan ve bazı insan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının kronik iltihaplanmayı azaltabildiğini, zararlı bakterileri ortadan kaldırabildiğini, enfeksiyonlarla ve tümörlerin büyümesi ile yayılmasına karşı savaşabileceğini göstermiştir (7).

Bununla birlikte, arı poleninin antioksidan içeriği de bitki kaynağına bağlıdır (8).

Etikette özellikle bir bitki kaynağı belirtilmediği sürece, arı poleninin nereden geldiğini belirlemek zor olabilir.

Özet: Arı poleni sizi, kanser ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik hastalıklara bağlı serbest radikallerin neden olduğu zararlardan koruyabilen çok çeşitli antioksidanlar içerir.

3. Yüksek Kan Lipitleri ve Kolesterol Gibi Kalp Hastalıklarının Risk Faktörlerini Düşürebilir

Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir (9).

Hem yüksek kan lipitleri hem de yüksek kan kolesterolü, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. İlginçtir ki arı poleni bu risk faktörlerini düşürebilir.

Örneğin, hayvan çalışmaları, arı poleni özlerinin kandaki kolesterol seviyelerini, özellikle de “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir (10, 11).

Tıkanmış atardamarların neden olduğu miyopluğa sahip kişilere verilen arı poleni takviyesi, kan kolesterol seviyelerini düşürerek onların görüş alanını (FOV) arttırmıştır (7).

Ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar lipitleri oksitlenmeden koruyabilir. Lipitler oksitlendiklerinde topaklaşabilir, kan damarlarını tıkayabilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir (11).

Özet: Arı poleni, “kötü” LDL kolesterol ve lipit oksidasyonu gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Karaciğer Fonksiyonunu Artırabilir ve Karaciğerinizi Toksik Maddelerden Koruyabilir


Karaciğeriniz, kanları parçalayan ve toksinlerden arındıran hayati bir organdır.

Hayvan çalışmaları, arı poleninin detoksifikasyon yeteneklerini artırabileceğini buldu.

Yaşlı hayvanlarda arı poleni karaciğerin antioksidan savunmasını güçlendirdi. Malondialdehit ve üre gibi daha fazla atık maddeyi kandan uzaklaştırdı (12).

Diğer hayvan çalışmalarında, arı polenindeki antioksidanlarının karaciğeri, aşırı doz ilaçları da dahil olmak üzere çeşitli toksik maddelerden zarar görmeye karşı koruduğunu göstermektedir. Arı poleni karaciğerde iyileşmeyi de sağlar (5, 13, 14).

Bununla birlikte, az sayıda insan çalışması arı poleninin karaciğer fonksiyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Sağlığa dair beyanlar oluşturmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Özet: Hayvan çalışmaları, arı poleninin karaciğer fonksiyonlarını artırabileceğini ve bu organı zararlı maddelerden koruyabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, daha kaliteli insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

5. İltihap Karşıtı Özelliklere Sahip Birkaç Bileşiği de İçerir

Arı poleni, iltihabı ve şişliği azaltmak için geleneksel olarak kullanılmış bir malzemedir.

Bir hayvan araştırması, arı poleni özünün fare pençelerindeki şişmeyi %75 oranında azalttığını göstermiştir (15).

Aslında, iltihap karşıtı etkileri, fenilbütazon, indometasin, analgin ve naproksen gibi birkaç steorid olmayan iltihap karşıtı ilaçla karşılaştırılmıştır (7).

Arı poleni, araşidonik asit gibi iltihaplı omega-6 yağ asitlerinin üretimini azaltan antioksidan kuersetin de dahil olmak üzere iltihabı ve şişmeyi azaltabilen birkaç bileşik içerir (16).

Dahası, arı polenindeki bitki bileşikleri, tümör nekroz faktörü (TNF) gibi iltihaplı hormonların üretimini uyaran biyolojik süreçleri baskılayabilir (17).

Özet: Hayvan ve test tüpü çalışmalarına göre, arı poleni antioksidanları güçlü iltihap karşıtı özelliklere sahip olabilir.

6. Bağışıklığı Artırarak ve Bakterileri Öldürerek Hastalıkları Önlemenize Yardımcı Olabilir

Arı poleni, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalıklar ile istenmeyen reaksiyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Bilhassa, araştırmalar arı poleninin alerjilerin ilk başlayışını ve ciddiyetini azaltabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada arı poleninin mast hücrelerinin aktivasyonunu önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Mast hücreleri aktif olduklarında alerjik bir reaksiyonu tetikleyen kimyasalları serbest bırakırlar (18).

Ayrıca, çeşitli tüp çalışmaları, arı poleninin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu doğrulamıştır.

Arı poleni özünün E. coli, Salmonella, Pseudomonas aeruginosa gibi zararlı bakterileri ve ayrıca stafil enfeksiyonlarına neden olan bakterileri de öldürdüğü bulundu (19, 20).

Özet: Hayvan ve test tüpü çalışmaları arı poleni antioksidanlarının alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azalttığını ve bazı zararlı bakterileri öldürebileceğini göstermektedir.

7. Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olabilir ve Enfeksiyonları Önleyebilir

Arı poleni, vücudunuzun yaraları iyileştirmesinde yardımcı olabilecek iltihap karşıtı ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Örneğin, hayvan araştırmaları, arı poleni özünün, yanık yaralarının tedavisinde altın bir standart olan gümüş sülfadiazin kullanarak yapılan tedaviye benzer oranda etkili olduğunu ve çok daha az yan etkiye neden olduğunu buldu (21).

Bir başka hayvan çalışması, arı poleni içeren bir kokulu merhemin bir yanığa uygulanmasının, standart ilaçların sağladığı iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırdığını göstermiştir (22).

Arı poleninin antimikrobiyal özellikleri, sıyrıklar, kesikler ve yanıklar için iyileşme sürecini tehlikeye atabilecek önemli bir risk faktörü olan enfeksiyonları da önleyebilir (21).

Özet: Arı poleni, yara iyileşmesini hızlandıran iltihap karşıtı ve antioksidan özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal özellikleri de yara enfeksiyonlarını önleyebilir.

8. Kanser Karşıtı Özellikleri Olabilir

Arı poleni, hücreler anormal şekilde çoğaldığında ortaya çıkan kanserleri tedavi etmek ve önlemeye dair işlevlere sahip olabilir.

Test tüpü çalışmaları, arı poleni özünün tümör büyümesini engellemeyi, kalın bağırsak ve lösemik kanserlerde apoptozu (hücrelerin programlanmış ölümü) teşvik ettiğini buldu (23, 24).

Laden (Cistus incanus L.) ve ak söğüt (Salix alba L.) kaynaklı arı poleni, meme, prostat ve rahim kanseri riskini azaltabilecek anti-östrojen özelliklere sahip olabilir (25 ,26).

Ancak, daha fazla insan tabanlı araştırma gereklidir.

Özet: Tüp çalışmaları, arı poleninin birkaç kanserin oluşma riskini azalttığını göstermektedir. Yine de daha fazla insan çalışması gereklidir.

9. Sıcak Basması Gibi Menopoz Semptomlarını Hafifletebilir


Kadınlarda adet görmenin durduğunu belirten menopoza sıklıkla sıcak basması, gece terlemesi, ruh hali değişiklikleri ve uyku bozuklukları gibi rahatsızlık verici semptomlar eşlik eder (27).

Araştırmalar arı poleninin birçok menopoz semptomunu hafifletebileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada kadınların %71'i arı poleni alırken menopoz semptomlarının iyileştiğini hissetmişlerdir (27).

Başka bir çalışmada, arı poleni takviyesi alan kadınların %65'i daha az sıcak basması yaşadı. Bu kadınlar daha iyi uyku, daha az sinirlilik, daha az eklem ağrısı ve iyileşmiş ruh hali ile enerji gibi diğer sağlıksal gelişmeleri de bildirmişlerdir (28).

Dahası, üç aylık bir çalışma, arı poleni takviyesi alan kadınların menopoz semptomlarının önemli ölçüde daha az olduğunu göstermiştir. Ek olarak, bu takviyeler “kötü” LDL kolesterolün düşürülmesine ve “iyi” HDL kolesterolün yükseltilmesine yardımcı olmuştur (29).

Özet: Çalışmalar, arı poleninin, sıcak basması dahil olmak üzere birçok menopoz semptomunu hafifletebileceğini göstermiştir. Ayrıca kolesterol seviyelerini de iyileştirebilir.

10. Besinlerden Elde Edilen Faydaları ve Uzun Yaşamı Artırıp, Metabolizmayı Hızlandırabilir

Bazı kanıtlar arı poleninin vücudunuzun besin kullanımını geliştirebileceğini öne sürüyor.

Örneğin, demir eksikliği bulunan farelerin diyetlerine arı poleni eklendiğinde demir emilimleri %66 oranında artmıştır. Bu artış, polenin demir emilimini artıran C vitamini ve bioflavonoidleri içermesinden kaynaklanmaktadır (30).

Ek olarak, polenle beslenen sağlıklı fareler diyetlerinden daha fazla kalsiyum ve fosfor emmiştir. Polen, bu tür emilime yardımcı olabilecek yüksek kaliteli proteinler ve amino asitler içerir (30).

Diğer hayvan çalışmaları, arı poleninin kas gelişimini ve yaşam süresini artırabildiğini, metabolizmayı hızlandırabildiğini göstermiştir (3, 31).

Her ne kadar hayvan çalışmaları umut verici olsa da arı poleninin insanlarda da aynı faydaları sağlayıp sağlamadığı belli değildir.


Özet:
Hayvan çalışmaları, arı poleninin demir, kalsiyum ve fosfor gibi besin maddelerinin emilimini ve kullanımını arttırdığını göstermiştir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırabilir ve uzun ömürlülüğü teşvik edebilir. Ancak bu faydaları doğrulamak için daha fazla insan araştırması gereklidir.

11. Arı Poleni Nasıl Kullanılır? Arı Poleni Nasıl Tüketilir? Arı Poleni Faydaları Nasıl Tüketilmeli

Arı poleni granül veya takviye formunda gelir ve çoğu insan için güvenlidir.

Sağlık mağazalarından veya yerel arıcınızdan satın alabilirsiniz.

Granülleri kahvaltı veya smoothie gibi sevdiğiniz yiyeceklere ekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, polen veya arı sokmasına alerjisi olan insanlarda bu ürünler, kaşıntı, şişme, nefes darlığı veya anafilaksi gibi semptomlara neden olabileceğinden, polen ürünlerinden kaçınmalıdırlar (32).

Ayrıca, bu ürünler warfarin gibi kan sulandırıcılarla negatif etkileşime geçebilirler (33, 34).

Hamile veya emziren kadınlar, bebekler için tamamen güvenli olduklarına dair bir kanıt bulunmadığından dolayı arı polen ürünlerinden uzak durmalıdır.

Özet: Arı poleni takviyelerinin tüketilmesi genellikle güvenlidir. Ancak, polen veya arı sokmasına alerjisi olan kişiler, hamile veya emziren kadınlar ve warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar bundan kaçınmalıdır.

Uzun Lafın Kısası

Arı poleni çok sağlıklı vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içerir.

Çalışmalar arı polenini ve bileşiklerini, iltihaplanmanın azaltılmasının yanı sıra gelişmiş bağışıklık ve menopoz semptomları, yara iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Ancak, arı poleni ve bileşenlerini çevreleyen kanıtların çoğunun kaynağı tüp ve hayvan çalışmalarıdır. Sağlık yararlarını netleştirmek için daha fazla insan araştırması gerekmektedir.

Sonuç olarak, arı poleni diyetinize mükemmel bir katkı sağlar.Sağlık mağazalarından veya yerel arıcılardan kolayca satın alınabilir.

Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir takviyeden mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın