Hurmanın Faydaları

Hurmaları diyetinize dahil etmek için çok sağlıklı bir meyvedir. Hepsi, gelişmiş sindirimden düşük hastalık riskine kadar sağlık yararları sağlayabilen çeşitli besinler, lif ve antioksidanlar bakımından yüksektir.


Hurma nedir? Hurma ne demek? Hurmalar, dünyanın birçok tropik bölgesinde yetişen hurma ağacının meyvesidir. Hurmalar son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Batı ülkelerinde satılan hemen hemen tüm hurmalar kurutulur.

Tarihlerine göre hurmaların kurutulup kurutulmadığını anlayabilirsiniz. Buruşuk bir cilt kuruduklarını, pürüzsüz bir cilt ise tazeliği gösterir.

Çeşitliliğe bağlı olarak, taze hurmalar oldukça küçüktür ve parlak kırmızıdan parlak sarıya kadar renk aralığı vardır. Medjool ve Deglet Noor tarihleri ​​en çok tüketilen çeşitlerdir.

Hurmalar tatlıdır. Bazı önemli besin maddelerinde de yüksektir ve çeşitli avantajları ve kullanımları vardır.

Bu makale, hurma faydaları, hurma faydası ve bunları diyetinize nasıl dahil edeceğinizi tartışacaktır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

1. Çok Besleyici

Hurmalar mükemmel bir beslenme profiline sahiptir.

Kurudukları için, kalori içeriği çoğu taze meyveden daha yüksektir. Hurmaların kalori içeriği kuru üzüm ve incir gibi diğer kuru meyvelerinkine benzer ( 1 ).

Hurma kalorilerin çoğu karbonhidrattan gelir. Gerisi çok az miktarda proteinden. Kalorilerine rağmen, tarihler önemli miktarda lifin yanı sıra bazı önemli vitaminler ve mineraller içerir.

Hurma besin değeri, 100 gram porsiyon aşağıdaki besinleri sağlar ( 1 ):

 • Hurma Kalori: 277
 • Karbonhidrat: 75 gram
 • Lif: 7 gram
 • Protein: 2 gram
 • Potasyum: RDI'nın % 20'si
 • Magnezyum : RDI'nın % 14'ü
 • Bakır: RDI'nın % 18'i
 • Manganez: RDI'nın % 15'i
 • Demir: RDI'nın % 5'i
 • B6 Vitamini: RDI'nın % 12'si

Hurmalar, sağlığınıza katkıda bulunabilecek antioksidan seviyeleri de yüksektir (2 ).


ÖZET: Tarihler, lif ve antioksidanlara ek olarak birkaç vitamin ve mineral içerir. Bununla birlikte, kurutulmuş bir meyve oldukları için kalorileri yüksektir.

2. Yüksek Lif

Yeterli lif almak genel sağlığınız için önemlidir.

100 gramlık bir porsiyonda neredeyse 7 gram lif ile, diyetinizdeki tarihleri ​​dahil etmek, lif alımınızı arttırmanın harika bir yoludur ( 1 ).

Lif, kabızlığı önleyerek sindirim sağlığınıza fayda sağlayabilir. Dışkı oluşumuna katkıda bulunarak düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder (3 ).

Bir çalışmada, 21 gün boyunca günde 7 hurma tüketen 21 kişi dışkı sıklığında iyileşme yaşadı ve bağırsak hareketlerinde hurma yemeyenlere göre önemli bir artış gösterdi (4 ).

Ayrıca, hurmalardaki lif kan şekeri kontrolü için faydalı olabilir. Lif sindirimi yavaşlatır ve yemekten sonra kan şekeri seviyelerinin çok yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir (5 ).

Bu nedenle, hurmaların düşük bir glisemik indeksi (GI) vardır, bu da belirli bir yiyecek yedikten sonra kan şekerinizin ne kadar hızlı yükseldiğini ölçer (6 ).

ÖZET: Hurmalar lif bakımından zengindir, bu da kabızlığı önlemek ve kan şekeri kontrolünü kontrol etmek için yararlı olabilir.

3. Hastalıkla Mücadele Antioksidanlar Yüksek

Hurmanın antioksidan özelliği, hurmalar, birçok hastalık riskinin azaltılması da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına sahip çeşitli antioksidanlar sağlar.

Antioksidan ne işe yarar? Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek ve hastalığa yol açabilen kararsız moleküller olan serbest radikallerden korur (7 ).

İncir ve kuru erik gibi benzer meyve türlerine kıyasla, hurmalar en yüksek antioksidan içeriğe sahip gibi görünmektedir (8 ).

İşte tarihlerdeki en güçlü üç antioksidana genel bakış:

 • Flavonoidler:  Flavonoid nedir? Flavonoidler, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır ve diyabet, Alzheimer hastalığı ve belirli kanser türlerini azaltma potansiyeli açısından incelenmiştir (2 ,9).
 • Karotenoidler: Karotenoid ne işe yarar? Karotenoidlerin kalp sağlığını desteklediği kanıtlanmıştır ve ayrıca maküler dejenerasyon gibi gözle ilişkili bozukluk riskini azaltabilir (2, 10).
 • Fenolik asit: Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen fenolik asit, kanser ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir (11, 12).

ÖZET: Hurmalar, kalp hastalığı, kanser, Alzheimer ve diyabet gibi bazı kronik hastalıkların gelişimini önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidan türleri içerir.


4. Beyin Sağlığını Teşvik Edebilir

Hurma yemek, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yapılan araştırmalarda, beyindeki interlökin 6 (IL-6) gibi enflamatuar belirteçleri düşürmek için hurmaları ​​yararlı bulmuştur. Yüksek IL-6 seviyeleri, Alzheimer gibi daha yüksek nörodejeneratif hastalık riski ile ilişkilidir (13 ,14).

Ek olarak, hayvan çalışmaları, beyindeki plaklar oluşturabilen amiloid beta proteinlerinin aktivitesini azaltmak için hurmaların yararlı olduğunu göstermiştir (13).

Plaklar beyinde biriktiğinde, beyin hücreleri arasındaki iletişimi bozabilirler, bu da sonuçta beyin hücresi ölümüne ve Alzheimer hastalığına yol açabilir (15).

Bir hayvan çalışması, hurmalarla karıştırılmış yiyeceklerle beslenen farelerin, onları yemeyenlere kıyasla önemli ölçüde daha iyi hafıza, öğrenme yeteneğine ve daha az kaygı ile ilişkili davranışlara sahip olduğunu bulmuştur (16).

Hurmaların beyin güçlendirici potansiyelleri, flavonoidler (iltihabı azalttığı bilinen) antioksidan içeriğine atfedilmiştir (13).

Bununla birlikte, tarihlerin beyin sağlığındaki rolünü doğrulamak için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

ÖZET: Hurmaların, Alzheimer hastalığını önlemek için önemli olan beyindeki iltihabı azaltmak ve plakların oluşmasını önlemek için yardımcı olabilir.

5. Doğal Kasılmayı Teşvik Edebilir

Hurmalar, gebe kadınlarda geç dönem işgücünü geliştirme ve hafifletme potansiyeli açısından incelenmiştir.

Bu meyveleri hamileliğin son birkaç haftasında yemek, servikal dilatasyonu teşvik edebilir ve uyarılmış doğum ihtiyacını azaltabilir. Doğum süresini azaltmak için de yardımcı olabilirler (17).

Bir çalışmada, doğum günlerinden önce 4 hafta boyunca günde 6 hurma tüketen 69 kadının doğal olarak işgücüne girme olasılığı % 20 daha fazla idi ve onları yemeyenlere göre önemli ölçüde daha az zaman harcadılar (18).

Üçüncü bir çalışma, gebeliğin 37. haftasından itibaren günde 70-76 gram hurma tüketen 91 gebe kadında benzer sonuçlar bulmuştur. Hurma yemeyenlerden ortalama 4 saat daha aktif doğum süresi sergilemişlerdir (17 ).

Hurma hamilelikte yenir mi? Hurma yemek, doğum eylemini desteklemeye ve doğum süresini azaltmaya yardımcı gibi görünse de, bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hamilelikte rolleri, muhtemelen oksitosin reseptörlerine bağlanan ve oksitosinin vücuttaki etkilerini taklit ettiği görülen bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Oksitosin doğum sırasında doğum kasılmalarına neden olan bir hormondur (18 , 20 ).

Ek olarak, hurmalar, kasılmaları kolaylaştırmaya yardımcı olduğu gösterilen bileşikler olan tanenler içerir. Ayrıca, doğum sırasında enerji seviyelerini korumak için gerekli olan iyi bir doğal şeker ve kalori kaynağıdır (20 ).

ÖZET: Hurmalar gebeliğin son birkaç haftasında tüketildiğinde hamile kadınlar için doğal emeği teşvik edebilir ve hafifletebilir.

6. Mükemmel Doğal Tatlandırıcı

Hurmalar, meyvede bulunan doğal bir şeker türü olan fruktoz kaynağıdır.

Bu nedenle, hurmalar çok tatlıdır ve ayrıca karamel benzeri ince bir tada sahiptir. Sağladıkları besinler, lif ve antioksidanlar nedeniyle tariflerde beyaz şeker için harika bir sağlıklı ikame yaparlar.

Şeker yerine hurma kullanmak, beyaz şeker için hurmaları ​​değiştirmenin en iyi yolu, bu tarifte olduğu gibi hurma ezmesi yapmaktır. Bir karıştırıcıda hurmaları ​​su ile karıştırarak yapılır. Şeker yerine hurma ölçüsü, temel kural, şekeri 1: 1 oranında hurma ile değiştirmektir.

Örneğin, tarif 1 bardak şeker gerektiriyorsa, 1 bardak hurma ezmesi ile değiştireceksiniz.

Hurmalar lif ve besinler açısından yüksek olmasına rağmen, hala kalorilerde oldukça yüksek ve ılımlı olarak en iyi tüketilenler olduğunu belirtmek önemlidir.

ÖZET: Hurmalar, tatlı tatları, besinleri, lifleri ve antioksidanları nedeniyle tariflerde beyaz şeker için sağlıklı bir alternatiftir.

7. Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları


Hurma faydası nedir? Hurmaların henüz kapsamlı olarak araştırılmamış birkaç sağlık yararına sahip olduğu iddia edilmiştir. 

 • Kemik sağlığı: Hurmalar fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi çeşitli mineraller içerir. Bütün bunlar osteoporoz gibi kemikle ilgili durumları önleme potansiyeli nedeniyle araştırılmıştır ( 1 ,21).
 • Kan şekeri kontrolü: Hurma kan şekerini yükseltirmi?Hurmalar, düşük glisemik indeksi, lif ve antioksidanları nedeniyle kan şekeri düzenlemesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, onları yemek diyabet yönetimine fayda sağlayabilir (2 ).

Bu potansiyel sağlık yararları ümit verici olmakla birlikte, sonuçlara varılmadan önce daha fazla insan çalışması gerekmektedir.

ÖZET: Hurmaların kemik sağlığını geliştirdiği ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu iddia edilmiştir, ancak bu etkiler yeterince araştırılmamıştır.

8. Diyete Eklemek Kolay

Hurma nasıl yenir? Hurma nasıl tüketilmeli? Hurmalar inanılmaz derecede çok yönlüdür ve lezzetli bir atıştırmalık yapar. Genellikle badem, fındık ezmesi veya yumuşak peynir gibi diğer yiyeceklerle eşleştirilirler.

Hurmalar de çok yapışkandır, bu da onları kurabiye ve bar gibi pişmiş ürünlerde bir bağlayıcı olarak yararlı kılar. Ayrıca bu tarifte olduğu gibi sağlıklı atıştırmalık çubukları veya enerji topları yapmak için hurma, ​​fındık ve tohumlarla birleştirebilirsiniz.

Dahası, salata sosları ve marinatlar gibi sosları tatlandırmak veya hurma ​​smoothies ve yulaf ezmesi ile karıştırmak için hurmaları ​​kullanabilirsiniz.

Hurmayı nasıl tüketmeliyiz? Hurmaları kalorilerde yüksek olduğunu ve tatlarının onları aşırı yemeyi kolaylaştırdığını belirtmek önemlidir. Bu nedenle, en iyisi ölçülü olarak tüketmektir.

ÖZET: Hurmaları yemenin birçok farklı yolu vardır. Genellikle sade yenir, ancak diğer popüler yemeklere de dahil edilebilirler.


Uzun Lafın Kısası

Hurmaları diyetinize dahil etmek için çok sağlıklı bir meyvedir.

Hepsi, gelişmiş sindirimden düşük hastalık riskine kadar sağlık yararları sağlayabilen çeşitli besinler, lif ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

Diyetinize tarih eklemenin birkaç yolu vardır. Onları yemenin popüler bir yolu, çeşitli yemeklerde doğal bir tatlandırıcıdır. Ayrıca harika bir atıştırmalık yaparlar.

Kuru formlarında hurmaları ​​bulmak en kolayıdır, ancak bunlar kalorilerde taze meyvelerden daha yüksektir, bu nedenle onları ılımlı bir şekilde yemek önemlidir.

Hem besleyici hem de lezzetli olduklarından, hurmalar kesinlikle diyetinize eklemeye değer.

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın