Pilates Nedir? Pilates Yapmak Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?

Pilates Nedir? Pilates Yapmak Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?

Hedefiniz kilo vermekse, pilatesi sağlıklı bir diyet ve diğer egzersiz türleriyle birleştirmeyi deneyin.

Pilates nedir? Pilates ne demek? Pilates, düşük etkili popüler bir egzersizdir. Kasları güçlendirmek ve duruşu iyileştirmek için etkilidir.

Pilates yapmak sağlığınız için faydalı olabilir ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir.

Yine de pilates, kilo vermek için koşma veya yüzme gibi diğer kardiyo egzersizleri kadar etkili olmayabilir. Bunun nedeni, geleneksel mat pilates derslerinde diğer kardiyo egzersizlerine göre daha az kalori yakmanızdır.

Ancak pilates derslerinden hoşlanıyorsanız, bu dersleri düzenli olarak alarak fitness rutininize bağlı kalmanız daha olasıdır. Ayrıca sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürme olasılığınız da artacaktır.

Hedefiniz kilo vermekse, pilatesi sağlıklı bir diyet ve diğer egzersiz türleriyle birleştirmeyi deneyin. Güç antrenmanı ve yürüme, yüzme, koşma veya bisiklete binme gibi diğer kardiyo egzersizlerini yapabilirsiniz.

Pilatesin faydaları ve kilo vermenize yardımcı olma konusunda oynayabileceği rol hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

"Kilo vermek istiyorum, hızlı kilo verdiren sporları denedim, zayıflama suları hazırladım ancak sonuç alamadım." diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanarak kilo vermek isteyebilirsiniz. Profesyonel destek için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Araştırmalar Ne Diyor?

Pilates kilo kaybı araştırması karışıktır.

2017'de yapılan küçük bir çalışmada, 30 ila 50 yaşları arasındaki 37 fazla kilolu veya obez kadını gözlemlendi. Araştırmacılar, pilatesi sekiz hafta boyunca uygulamanın etkili olduğunu buldu:

  • kilo kaybı
  • VKİ düşürmek
  • belde incelme
  • karın ve kalça çevresini azaltmak

Yağsız vücut kütlesinde (vücut yağ ağırlığı toplam vücut ağırlığından çıkarılır) hiçbir fark yaratmadı.

Bu, bu süre zarfında egzersiz yapmayan bir grupla karşılaştırıldı.

2015 yılında yapılan başka bir çalışmada, 59 ila 66 yaşları arasındaki menopoz sonrası kadınları gözlemledi. 12 haftalık mat pilates uygulamasının vücut kompozisyonunda hiçbir değişikliğe yol açmadığını buldu.

Ancak katılımcılar karın, üst ve alt ekstremite gücünü önemli ölçüde artırdı. Araştırmacılar, araştırmadaki kadınlar diyetlerini değiştirmedikleri için vücut kompozisyonunda herhangi bir değişiklik olmadığından şüpheleniyorlar.

Pilatesin kronik bel ağrısı yönetimi ve diğer yaralanma rehabilitasyonu için etkili olabileceğini gösteren 2015'ten ümit verici bir araştırma da var. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Bir doktorun izni olmadan yaralandıysanız veya ağrınız varsa asla Pilates yapmayın.


Pilates Kaç Kalori Yakar?

Pilateste yakacağınız kalori miktarı, halihazırdaki kilonuza, mat veya reformer dersi yapıp yapmadığınıza ve dersin zorluk derecesine bağlıdır.

Yaklaşık 68 kilo olan biri için, başlangıç ​​seviyesinde 50 dakikalık bir pilates mat dersi yaklaşık 175 kalori yakar. 50 dakikalık gelişmiş bir ders yaklaşık 254 kalori yakar.

Bir pilates reformer sınıfında veya kalp atış hızınızı yükselttiğiniz herhangi bir pilates egzersizinde daha fazla kalori yakarsınız.

Kalori Kilo Kaybını Nasıl Etkiler?

 0.45 kg kaybetmek için yaklaşık 3.500 kalori yakmanız gerekir.

Amacınız kilo vermekse, pilatese ek olarak yürüme, koşma veya bisiklete binme gibi kardiyo egzersizlerini denemek isteyebilirsiniz. Ayrıca yağsız protein, kepekli tahıllar, meyveler ve sebzelerle sağlıklı bir diyet yemeye odaklanın.

Ne Sıklıkla Pilates Yapmalısınız?

Pilateste yeniyseniz, tüm avantajlardan yararlanmak için haftada 2 ila 3 kez pratik yapmayı deneyin.

Pilates reformer sınıfları gibi daha gelişmiş pilates derslerini ve Piloxing (pilates ve boks) veya Yogalates (yoga ve pilates) gibi kombinasyon derslerini de deneyebilirsiniz.

Bu tam vücut derslerinde geleneksel pilates mat sınıfına göre daha fazla kalori yakacaksınız.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, en iyi sonuçlar için haftada birkaç kez bu tür kombinasyon derslerine katılın. Pilates derslerini kuvvet antrenmanı seansları (ağırlıklarla) ve kardiyo egzersizleriyle de değiştirebilirsiniz.

Pilatesi diğer kardiyo egzersiz ve kuvvet antrenmanlarıyla birleştirmek ve sağlıklı bir diyet yemek, kaslarınızı güçlendirmenin ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmanın etkili bir yoludur.


Pilates Etkisi Nedir?

"Pilates etkisi", Pilates uygulamasının daha iyi bir duruş, kas güçlendirme ve karın bölgesini şekillendirmeye yol açabileceği fikridir. Pilates vücudunuzu şekillendirmeye yardımcı olacaktır.

Bu "etkinin" sonucu, kilo vermiş gibi görünebilmenizdir. Bunun nedeni, kaslarınızı güçlendirdiyseniz veya şekillendirdiyseniz, kilo vermemiş olsanız bile genel olarak daha formda görünebilirsiniz.

Kilo Kaybı İçin İpuçları

Egzersiz kilo vermek için önemlidir, ancak diyetinize odaklanmak da aynı derecede önemlidir.

Yağsız protein, sebze, meyve ve tam tahıllarla sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar tüketin.

Hedefleriniz için bir diyet planı oluşturmak için doktorunuza veya bir beslenme uzmanına görünün. Güvenliğiniz için asla günde 1.200 kaloriden az yemeyin.

Zayıflamak için hızlı kilo verdiren diyetler uyguluyorsanız örneğin 10 kilo verme diyeti gibi, kalıcı sonuç alma ihtimaliniz çok düşüktür. Bu gibi kısıtlayıcı diyetler besin değeri kaybına ve sağlık sorunlarına yol açarken diyet yapmak için olan motivasyonunuzu da düşürür. Sağlıklı ve dengeli şekilde beslenirken ideal kilonuza kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış oldğu online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınızdaki sorular için instagram ve whatsapp üzerinden diyetisyenlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Uzun Lafın Kısası

Pilates, etkili bir düşük etkili antrenmandır. Kasları güçlendirmek, karnı sıkılaştırmak ve duruşu iyileştirmek için faydalı olabilir.

Ayrıca etkilenen bölgeyi güçlendirerek sırt ağrısı ve diğer yaralanmalardan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Kilo vermek istiyorsanız, pilatesi sağlıklı yaşam planınıza dahil edebilirsiniz. En iyi sonuçlar için pilates uygulayın ve sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı sürdürün.

Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce daima doktorunuza danışın


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın