Kürek Çekme Makinesinin Faydaları

Kürek Çekme Makinesinin Faydaları

Bir kürek makinesi veya ergometre, bir kürek egzersizinin avantajlarını iç mekanda elde etmenizi sağlar. Kürek çekmenin, dayanıklılık oluşturmanıza ve vücudunuzu güçlendirmenize yardımcı olmak gibi birçok faydası vardır. Araştırmalar, kalp sağlığını iyileştirebileceğini bile gösteriyor.

 

Ergometre veya erg olarak da bilinen kürek makineleri kaslarınızın yüzde 86'sını kullanır . Bu da kasların dayanıklılığına ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Kürek, kalbiniz ve akciğerleriniz için bazı şaşırtıcı faydalar sağlar.

Bu makalede kürek çekmenin altı faydası ele alınmaktadır.

Spordan önce kahve içilir mi?


1. Kürek Çekme Makinesi Hangi Kasları Çalıştırır? Kürek Çekme Aleti Hangi Kasları Çalıştırır? Kürek Çekme Aleti Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

 

Kürek çekmenin sadece kolları çalıştırması yaygın bir yanılgıdır. Gerçekte, kürek kasların yüzde 86'sını kullanan tam vücut egzersizidir.

Amerikan Fitness Uzmanları Derneği'ne (AFPA) göre, kürek atışı yüzde 65 ile 75 bacak çalışması ve yüzde 25 ila 35 üst vücut çalışmasından oluşur.

Hedeflediği başlıca kas grupları şunlardır:

 

  • Üst sırt
  • Göğüs
  • Kol
  • Karın kasları
  • Adonisler

 

Kürek çekmenin bacak kaslarını güçlendirdiği de bilinir:

 

  1. Kuadriseps
  2. Ön Baldır
  3. Kalça

 

Bacak kasları öncelikle inmenin tahrik kısmı sırasında veya ayak sedyesini iterken devreye girer.

Sporcuların kilo verme yöntemleri

 

Kürek Çekme Aleti Hangi Kasları Çalıştırır? Kürek Çekme Kanat Yapar Mı?


2. Tüm Fittness Düzeyindeki İnsanlar İçin Uygundur

 

Bir ergometreye erişiminiz olduğu sürece, egzersiz rutininize kürek ekleyebilirsiniz.

Bu egzersizin az gören ve görmeyen insanlar için de güvenli olduğu düşünülmektedir.

2015’te yapılan bir çalışmada görme azlığı olan 24 kişi dahil, 6 hafta boyunca haftada 5 gün kürek çekmenin yağ kütlesi ve toplam vücut yağ yüzdesinde önemli bir azalmaya yol açtığını bulmuştur. Ek olarak, katılımcılar kolesterol seviyelerini düşürdüler ve sırt kuvveti ve gövde fleksiyonu önemli ölçüde arttı.

3. Düşük Etkili

 

Kürek çekme aleti kilo verdirir mi? Kürek, eklemlerinize fazladan stres atmadan ciddi kalorileri yakar. Hareket ve hızı kontrol etmenizi sağlar ve aktif iyileşme için harika bir egzersizdir.

Bazen osteoartritin erken evreleri olan insanlar için bir egzersiz seçeneği olarak önerilir.

2014’te yapılan bir çalışmada 8 haftadan fazla 24 kişiden dirsek, omuz, bel ve diz eklem torklarının veya rotasyonlarının yüzde 30 oranında iyileştiğini bulmuştur.

Aynı şey koşu veya plyometri gibi yüksek etkili egzersizler için söylenemez.

 

4. Meditatif Olabilir

 

Kürekle zihin-beden bağlantısı var.

Dışarıda suda kürek çekerek en sakinleştirici faydaları bulabilseniz de, bunun iç mekanda bir miktar seviyeye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu, ergometrede yaratabileceğiniz pürüzsüz, kayma hareketinden ve zihnin otomatik pilota gitmesine izin veren tekrarlayan hareketlerden gelir.

Kürek ayrıca stresi azaltan iyi hissettiren hormonlar olan endorfinleri de serbest bırakır.


5. Kalp ve Akciğerler için Harika

 

Bir kardiyo egzersizi olarak kürek, kalbi, kan damarlarını ve kanı içeren kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Besin maddeleri ve oksijen gibi önemli maddelerin vücut boyunca taşınmasından sorumludur.

Kürek çekmek çok yoğun bir egzersiz olduğundan, kalbin vücuda daha fazla kan taşımak için çok çalışması gerekir. Bu kalp gücünü artırabilir.

Bu, kalp problemleri olan veya risk altında olan kişiler için faydalı olabilir.


KÜREK ÇEKMENİN BİLİNMEYEN FAYDALARI | Women's Health


6. Bu Koşu Bandı Veya Eliptik İçin Harika Bir Alternatif

 

Spor salonunda egzersiz makineleri söz konusu olduğunda, önce kürek makinesini göz ardı edebilirsiniz.

Bununla birlikte, koşu bandı ve eliptik gibi farklı egzersiz makineleriyle karşılaştırdığınızda bu hızla azalabilir.

Örneğin, koşu bandı esas olarak alt gövdeye odaklanırken, ergometre tam vücut antrenmanı sağlar. Kürek makinesi ve eliptik hem vücudun üst hem de alt yarısını çalıştırırken, kürek makinesi de her strokta abs çalışır.

Özellikle bir makineye sahip olmak söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken başka önemli farklılıklar da vardır. Bir kürek makinesi katlanabileceğinden, kullanmadığınız zamanlarda istifleyebilirsiniz. Bu, küçük alanlarda yaşayanlar için gerçek bir faydadır.

Ayrıca, insanların altında olduğunuz bir apartman dairesinde ya da dairede yaşıyorsanız, kürek makinesi bir koşu bandından çok daha sessizdir.

Kürek makineleri ayrıca koşu bantlarından daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir.

Hastayken egzersiz yapılır mı?

 

Kürek Makinesini Kullanarak Kaç Kalori Yakabilirsiniz? Kürek Çekme Aleti Kalori - Kürek Çekme Aleti Kaç Kalori?

 

Kürek çekme aleti kaç dakika? Harvard Health'e göre , 125 kiloluk bir kişi 30 dakikalık güçlü bir kürek antrenmanında 255 kalori yakabilir. 155 kiloluk bir kişi 316 kalori yakarken 185 kiloluk bir kişi 377 kalori yakabilir.

Buna karşılık, 125 kiloluk bir kişi eliptik bir antrenörde 30 dakikada 270 kalori yakabilirken, 155 kiloluk 355 kalori yakabilir ve 185 kiloluk bir kişi 400 kalori yakabilir.

Günlük kürekleri sağlıklı ve dengeli bir diyetle birleştirirseniz, bu aktif olmak veya formda kalmak için harika bir yoldur.

 

Kullanım, Teknik ve Form Hakkında İpuçları

 

Bu antrenmanı denemek için rekabetçi bir kürekçi olmanıza gerek yok. Bu ipuçları kürek makinesinde zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

 

Bunu İyi Bir Teknik İçin Düşünün

 

Yuvarlak omuzlar veya yanlış form gibi kötü duruş yaralanmaya veya zorlanmaya neden olabilir.

Bel ağrısı birçok kürekçi için ortak bir sorundur. 2015'teki araştırmalar, erkek kürekçiler tarafından bildirilen yaralanmaların yüzde 25 ila 81'inin belde olduğunu buldu.

Bel ağrısının yaygın bir nedeni, her inme sırasında karın kaslarına geçmemektedir. Bu olduğunda, alt omurga zayıf karın kaslarını aşırı telafi etmeye zorlanır.

Bir başka yaygın hata, bacakları itmek ve aynı zamanda geriye yaslanmaktır. Bu hareketleri ayrı tutmak önemlidir: Önce bacaklarınızla itin, karınlarınız sıkıca geriye yaslanın ve sonra kollarınızı kendinize doğru çekin.

 

Rutininizi Karıştırmak için 3 Kürek Egzersizi - En İyi Fit

 

İlk Başladığınızda Kendinizi Fazla Zorlamayın

 

Kürek çekmeyi alışkanlık haline getirmeye yardımcı olmak için, uygun formu korumak için çok yorgun olduğunuzda egzersiz yapmayı bıraktığınızdan emin olun. Uzmanlar, kollarınızı başka bir yoğun egzersizden yorduktan sonra yorucu bir kürek seansını tamamlamamanızı tavsiye ediyor.

Ayrıca bir kürek makinesinde yüksek yoğunluklu bir antrenmanı tamamlamadan önce yüksek yüklü halter seansları gibi şeylerin yapılması tavsiye edilmez.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kürek sadece açık hava için değil.

Bir kürek makinesi veya ergometre, bir kürek egzersizinin avantajlarını iç mekanda elde etmenizi sağlar. Kürek çekmenin, dayanıklılık oluşturmanıza ve vücudunuzu güçlendirmenize yardımcı olmak gibi birçok faydası vardır. Araştırmalar, kalp sağlığını iyileştirebileceğini bile gösteriyor.

Koşu bandı veya eliptik gibi diğer egzersiz makinelerine kıyasla ergometre ortalama bir yumruk atıyor. Kürek veya herhangi bir fitness rutinde yeniyseniz, başlamadan önce her şeyi netleştirmek için doktorunuzla konuşun.

 
Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için şekeri bırakıp tatlandırıcı kullanmak, diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın