Kahve ve Çayın Reflüye Etkisi

Kahve ve Çayın Reflüye Etkisi

Kafeinin reflü semptomları üzerindeki genel etkileri konusunda hala kararsızlık varken, GÖRH'li kişilerin kahve veya çaydan uzak durup durmayacağını bilmeleri zor olabilir.

 

Belki de sabaha bir fincan kahve ile başlamaya ya da akşamları dumanı tüten bir fincan çayla yorgunluğunuzu atmaya alışkınsınız. Gastroözofageal reflü hastalığınız (GÖRH) varsa, içtiklerinizin semptomlarınızı şiddetlendirdiğini görebilirsiniz.

 

Kahve ve çayın mide ekşimesine neden olabileceği ve asit reflüyü şiddetlendirebileceği endişesi vardır. Bu favori içeceklerin etkileri ve bunları GÖRH ile ölçülü olarak tüketip tüketemeyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Reflüye Neden Olan Yiyecekler Nelerdir? Yiyeceklerin GÖRH Üzerine Etkileri

 

Araştırmalara göre, 10 kişiden en az 4'ünün haftada bir veya daha fazla kez mide ekşimesi yaşadıkları gösterilmiştir. Bu sıklık GÖRH'ü gösterebilir.

 

Ayrıca özofagus hastalığı olarak bilinen sessiz GÖRH tanısı herhangi bir semptom olmaksızın da konulabilir.

 

Belirtileriniz olsun ya da olmasın, doktorunuz yemek borunuzun sağlığını iyileştirmek için ilaca ek olarak yaşam tarzı tedavileri önerebilir. Yaşam tarzı tedavileri, semptomlarını şiddetlendirebilecek belirli gıdalardan kaçınmayı içerebilir.

 

Neler reflüye yol açar? Reflüye neden olan şeyler nelerdir? Bazı insanlar için mide ekşimesi belirtileri belirli yiyecekler tarafından tetiklenebilir. Bazı maddeler yemek borusunu tahriş edebilir veya alt yemek borusu sfinkterini (LES) zayıflatabilir. Zayıflamış bir alt özofagus sfinkteri, mide içeriğinin geriye doğru akışına yol açabilir ve bu da asit reflü olmasına neden olur. Tetikleyiciler şunları içerebilir:

 

 

GÖRH'den muzdaripseniz hem kahve hem de çay tüketiminizi sınırlamayı deneyebilir ve semptomlarınızın iyileşip iyileşmediğini gözlemleyebilirsiniz. Her ikisi de LES'i rahatlatabilir. Ancak her yiyecek ve içecek, bireyleri aynı şekilde etkilemez.

 

Bir gıda günlüğü tutmak, hangi gıdaların reflü semptomlarını şiddetlendirdiğini ve hangilerinin şidletlendirmediğini anlayabilmenize yardımcı olabilir.

 

 

Kafeinin GÖRH Üzerine Etkileri

 

Hem kahve hem de çayın birçok çeşidinin önemli bir bileşeni olan kafein, bazı insanlarda mide ekşimesi için olası bir tetikleyici olarak tanımlanmıştır. Kafein, LES'i rahatlatabileceği için GÖRH semptomlarını tetikleyebilir.

 

Yine de, her iki içecek türü arasındaki çelişkili kanıtlar ve önemli farklılıklar nedeniyle sorun o kadar net değil. Aslında, Gastroenteroloji ve Hepatolojiye göre, kahve veya kafeinin ortadan kaldırılmasının GÖRH semptomlarını veya sonuçlarını sürekli olarak iyileştirdiğini gösteren büyük, iyi tasarlanmış hiçbir çalışma yoktur.

 

Aslında, Amerikan Gastroenteroloji Koleji'nin (sindirim sistemi uzmanları) mevcut kılavuzları artık reflü ve GÖRH tedavisi için rutin diyet değişikliklerini önermemektedir.

 

Reflü Hastası Kahve İçebilir mi? Kahve ve GÖRH

 

Kahve kafein içerir mi? Kahve, diğer sağlık nedenlerinden dolayı faydalı olabilecekken kafein sınırlaması söz konusu olduğunda dikkat çekmektedir. Normal, kafeinli kahve, çay ve asitli içeceklerden çok daha fazla kafein içerir. Mayo Clinic, 235 ml porsiyon başına popüler kahve türleri için aşağıdaki kafein tahminlerini özetledi:

 

Kahve kafein miktarı nedir? Kahve kafein değeri nedir?

 

Kahve türü Ne kadar kafein içerir?
sade kahve 95 ila 165 mg
hazır sade kahve 63 mg
latte 63-126 mg
kafeinsiz kahve 2 ila 5 mg

 

Kafein içeriği kavurma tipine göre de değişebilir. Daha koyu bir kavurma (çok kavrulmuş) ile tohum başına daha az kafein sağlanırr. Genellikle “kahvaltı kahvesi” olarak adlandırılan hafif kavurmalar (az kavurma) genellikle en fazla kafeini içerir.

 

Kafeinin belirtilerinizi şiddetlendirdiğini fark ederseniz daha koyu kavurmalar tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, kahveden kaynaklanan GÖRH semptomları, kafein dışındaki kahve bileşenlerine atfedilebilir. Örneğin, bazı insanlar daha koyu kavurmaların daha asidik olduğunu ve semptomlarını daha da kötüleştirebileceğini buluyor.

 

Soğuk kahve, daha az miktarda kafeine sahiptir ve daha az asidik olabilir, bu da GÖRH veya mide ekşimesi olanlar için daha kabul edilebilir bir seçim olabilir.

 

 

Reflü Hastası Çay İçebilir mi? Çay ve GÖRH

 

Çay ve GÖRH arasındaki ilişki de benzer şekilde tartışılmaktadır. Çay sadece kafein değil, aynı zamanda çeşitli başka bileşenler de içerir.

 

Mayo Clinic, 235 ml porsiyon başına popüler çaylar için aşağıdaki kafein yaklaşımlarını özetledi:

 

Çay kafein miktarı nedir? Çay kafein değeri nedir? Siyah çay kafein miktarı nedir? Yeşil çay kafein miktarı nedir?

 

Çay türü Ne kadar kafein içerir?
siyah çay 25 ila 48 mg
kafeinsiz siyah çay 2 ila 5 mg
marketten alınan şişelenmiş çay 5 ila 40 mg
yeşil çay 25 ila 29 mg

 

Çay ürünü ne kadar iyi işlenirse, o kadar fazla kafein içerir. Yeşil çay yapraklarından daha fazla kafein içeren siyah çay yapraklarında da durum böyledir.

 

Bir fincan çayın nasıl hazırlandığı da nihai ürünü etkiler. Çay ne kadar uzun demlenirse, fincanda o kadar fazla kafein olacaktır.

 

Asit reflünüzün kafeinden mi yoksa çay ürünündeki başka bir şeyden mi olduğunu belirlemek zor olabilir. 

 

Çalışmaların çoğu siyah (kafeinli) çaya odaklanmış olsa da, bazı bitkisel (kafeinsiz) çaylar da GÖRH semptomları ile ilişkilidir.

 

İlk içgüdünüz, kafeinli çay yaprakları yerine bitki çaylarını seçmek olabilir. Sorun şu ki, nane gibi bazı şifalı bitkiler bazı insanlarda mide ekşimesi semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

 

Ürün etiketlerini dikkatlice okuyun ve belirtilerinizi kötüleştirirse nanelerden kaçının.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kafeinin reflü semptomları üzerindeki genel etkileri konusunda hala kararsızlık varken, GÖRH'li kişilerin kahve veya çaydan uzak durup durmayacağını bilmeleri zor olabilir. Kahve ve çayın GÖRH semptomları üzerindeki etkileri konusunda bilimsel ve tıbbi topluluklarda fikir birliği olmaması, bu içeceklere karşı kişisel toleransınızı bilmenin en iyi seçeneğiniz olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte bir gastroenterologla GÖRH semptomlarınız hakkında görüşebilirsiniz.

 

Çoğu uzmanın kabul ettiği yaşam tarzı değişiklikleri asit reflü ve GÖRH semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir:

 

  • aşırı kilolu ise kilo kaybı
  • yastığını yükseltmek
  • yatmadan önceki üç saat içinde yemek yememek

 

Yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir, ancak tüm belirtilerinizle mücadele etmek için yeterli olmayabilir. Mide ekşimenizi kontrol altına almak için reçetesiz veya reçeteli ilaçlara da ihtiyacınız olabilir.

 

Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlarla birlikte, yemek borusundaki hasarı en aza indirirken daha iyi bir yaşam kalitesine yol açabilir.

 

Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için haftanın 7 günü diyetisyeniz ile istediğiniz sıklıkta Whatsapp hattı yoluyla iletişimde kalacağınız online diyet satın alabilirsiniz.  (Diyetasistan ile Zayıfla!

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın