Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları

"İlaçlar gıdanız değil, gıdalar ilacınız olsun." Hipokrat'ın önemli bir sözüdür.

Sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak nasıl kullanılır? Antik çağlardan günümüze çeşitli hastalıkların tedavisinde, egzersiz performanısının iyileştirilmesinde ve çeşitli sağlık yararları için kullanılan sarımsak gerçekten de işe yarıyor mu? Sağlık yararları dışında yiyeceklere lezzet katmak için de sıklıkla kullanılan sarımsak nelere iyi gelir? Sarımsağın yararları hakkında aklınıza takılan soruların cevapları günümüzde çeşitli araştırmalarla desteklenmiştir. Sarımsak kullanımı sahip olduğu güçlü tıbbi özelliklerden dolayı soğuk algınlığı, grip, yüksek tansiyon, kolesterol, Alzheimer gibi çeşitli hastalıklara karşı veya egzersiz performansını artırmak için kullanılabilir. Sarımsağın faydaları hakkında daha detaylı bilgi için okumaya devam edin.


"İlaçlar gıdanız değil, gıdalar ilacınız olsun."

Bunlar, genellikle Batı tıbbının babası olarak adlandırılan eski Yunan hekimi Hipokrat'ın ünlü sözleridir.

Doktorlar çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için sarımsak reçete ederlerdi.

Modern bilim son zamanlarda bu yararlı sağlık etkilerinin çoğunu doğrulamıştır.

İşte sarımsağın insan araştırması tarafından desteklenen 11 sağlık faydası.

1. Sarımsak, Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Bileşikler İçerir

Sarımsak, Allium (soğan) ailesindeki bir bitkidir.

Soğan, arpacık soğanı ve pırasa ile yakından ilgilidir. Sarımsak soğanının her segmentine sarımsak dişi denir. Tek bir sarımsakta yaklaşık 10-20 diş vardır.

Sarımsak, dünyanın birçok yerinde yetişir ve güçlü kokusu ve lezzetli tadı nedeniyle yemek pişirmede popüler bir bileşendir.

Bununla birlikte, antik tarih boyunca, sarımsağın ana kullanımı sağlığı ve tıbbi özellikleri içindi (1).

Mısırlılar, Babilliler, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler dahil olmak üzere birçok büyük uygarlık tarafından kullanımı iyi bir şekilde belgelenmiştir (2 ).

Bilim adamları artık, sağlık yararlarının çoğunun, bir diş sarımsak doğranmış, ezilmiş veya çiğnendiğinde oluşan kükürt bileşiklerinden kaynaklandığını biliyorlar.

Belki de bunların en ünlüsü allisin olarak bilinir. Bununla birlikte, allisin, kesildikten veya ezildikten sonra taze sarımsakta sadece kısa bir süre mevcut olan kararsız bir bileşiktir (3).

Sarımsağın sağlık yararlarında rol oynayabilecek diğer bileşikler arasında dialil disülfür ve s-alil sistein bulunur (4 ).

Sarımsaktan elde edilen kükürt bileşikleri, sindirim sisteminden vücuda girer ve güçlü biyolojik etkilerini göstererek tüm vücuda yayılır.

Özet: Sarımsak, soğan ailesinde kendine özgü tadı ve sağlık yararları için yetiştirilen bir bitkidir. Bazı sağlık yararlarını sağladığına inanılan kükürt bileşikleri içerir.

2. Sarımsak Çok Besleyicidir ve Çok Az Kalori İçerir

Sarımsak inanılmaz derecede besleyicidir.

Bir diş (3 gram) çiğ sarımsak içerir (5 ):

  • Manganez: Günlük Değerin (DV) %2'si
  • B6 Vitamini: DV'nin %2'si
  • C Vitamini: DV'nin %1'i
  • Selenyum: DV'nin %1'i
  • Lif: 0.06 gram
  • Yeterli miktarda kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, demir ve B1 vitamini

Bu 4.5 kalori, 0.2 gram protein ve 1 gram karbonhidrat ile birlikte gelir. 

Sarımsak ayrıca eser miktarda çeşitli diğer besinler içerir. Aslında, ihtiyacınız olan her şeyden biraz içerir.

Özet: Sarımsak kalorisi düşük, C vitamini, B6 vitamini ve manganez açısından zengindir. Ayrıca eser miktarda çeşitli diğer besinler içerir.

3. Sarımsak, Soğuk Algınlığı Dahil Hastalıkla Savaşabilir

Sarımsak takviyelerinin bağışıklık sisteminin işlevini arttırdığı bilinmektedir.

12 haftalık büyük bir çalışma, günlük sarımsak takviyesinin soğuk algınlığı sayısını bir plaseboya kıyasla %63 oranında azalttığını bulmuştur (6).

Soğuk algınlığı semptomlarının ortalama uzunluğu da plasebo grubunda 5 günden sarımsak grubunda sadece 1.5 güne kadar %70 azaltılmıştır.

Başka bir çalışma, yüksek dozda olgunlaşmış sarımsak özütünün (günde 2.56 gram) soğuk algınlığı veya grip ile hasta olunan gün sayısını %61 oranında azalttığını bulmuştur (7 ).

Bununla birlikte, bir gözden geçirme, kanıtların yetersiz olduğu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır (8 ).

Güçlü kanıtlar olmamasına rağmen, sık sık soğuk algınlığı durumunda diyetinize sarımsak eklemek denemeye değer olabilir.

Özet: Sarımsak takviyeleri, grip ve soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıkların şiddetini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur.

4. Sarımsaktaki Aktif Bileşikler Kan Basıncını Azaltabilir

Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar dünyanın en büyük katilleridir.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, bu hastalıkların en önemli nedenlerinden biridir.

İnsan çalışmaları, sarımsak takviyelerinin yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmede önemli bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur (9 ,10, 11).

Bir çalışmada, 600-1.500 mg olgunlaşmış sarımsak özütü, 24 haftalık bir süre boyunca kan basıncını düşürmede Atenolol ilacı kadar etkiliydi (12).

İstenen etkilere sahip olmak için ek dozlar oldukça yüksek olmalıdır. Gereken miktar günde yaklaşık dört diş sarımsak ile eşdeğerdir.

Özet: Yüksek sarımsak dozları, bilinen yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olanlar için kan basıncını iyileştirmektedir. Bazı durumlarda, takviyeler normal ilaçlar kadar etkili olabilir.

5. Sarımsak, Kalp Hastalığı Riskini Düşürebilecek Kolesterol Seviyelerini İyileştirir

Sarımsak toplam ve LDL kolesterolü düşürebilir.

Yüksek kolesterolü olanlar için, sarımsak takviyelerinin toplam ve / veya LDL kolesterolü yaklaşık %10-15 oranında azalttığı görülmektedir (13, 14 , 15).

Özellikle LDL ("kötü") ve HDL ("iyi") kolesterole bakıldığında, sarımsak LDL'yi düşürüyor gibi görünse de HDL üzerinde güvenilir bir etkisi yoktur (9, 10, 16, 17,18).

Yüksek trigliserit seviyeleri, kalp hastalığı için bilinen bir başka risk faktörüdür, ancak sarımsak trigliserit seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir (13, 15).

Özet: Sarımsak takviyelerinin, özellikle yüksek kolesterolü olanlarda toplam ve LDL kolesterolü azalttığı görülmektedir. HDL kolesterol ve trigliseritler etkilenmiş gibi görünmemektedir.

6. Sarımsak, Alzheimer Hastalığını ve Demansı Önlemeye Yardımcı Olabilecek Antioksidanlar İçerir

Serbest radikallerin oksidatif hasarı yaşlanma sürecine katkıda bulunur.

Sarımsak, vücudun oksidatif hasara karşı koruyucu mekanizmalarını destekleyen antioksidanlar içerir (19).

Yüksek dozda sarımsak takviyelerinin insanlarda antioksidan enzimleri arttırdığı ve aynı zamanda yüksek tansiyonu olanlarda oksidatif stresi önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (7, 9 , 20 ).

Kolesterol ve kan basıncının yanı sıra antioksidan özelliklerin azaltılması üzerindeki kombine etkiler, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi yaygın beyin hastalıkları riskini azaltabilir (21 , 22).

Özet: Sarımsak, hücre hasarına ve yaşlanmaya karşı koruma sağlayan antioksidanlar içerir. Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azaltabilir.

7. Sarımsak Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Sarımsağın uzun ömür üzerindeki potansiyel etkilerinin insanlarda kanıtlanması temel olarak imkansızdır.

Ancak kan basıncı gibi önemli risk faktörleri üzerindeki yararlı etkiler göz önüne alındığında, sarımsağın daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır.

Bulaşıcı hastalıklarla savaşabilmesi de önemli bir faktördür, çünkü bunlar özellikle yaşlılarda veya işlevsiz bağışıklık sistemi olan kişilerde yaygın ölüm nedenleridir.

Özet: Sarımsak, kronik hastalığın sık görülen nedenleri üzerinde faydalı etkileri vardır, bu nedenle daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır.

8. Sarımsak Takviyeleri ile Atletik Performans Geliştirilebilir

Sarımsak, en eski "performansı artıran" maddelerden biriydi.

Geleneksel olarak eski kültürlerde yorgunluğu azaltmak ve emekçilerin çalışma kapasitelerini arttırmak için kullanılıyordu.

En önemlisi, antik Yunanistan'daki Olimpik sporculara verildi (1).

Kemirgen çalışmaları sarımsağın egzersiz performansına yardımcı olduğunu göstermiştir, ancak çok az insan çalışması yapılmıştır.

6 hafta boyunca sarımsak yağı alan kalp hastalığı olan kişiler, en yüksek kalp atış hızında %12 azalma ve daha iyi egzersiz kapasitesine sahipti (23).

Bununla birlikte, dokuz rekabetçi bisikletçi üzerinde yapılan bir çalışmada hiçbir performans faydası bulunmadı (24).

Diğer çalışmalar, egzersize bağlı yorgunluğun sarımsak ile azaltılabileceğini düşündürmektedir (2).

Özet: Sarımsak, laboratuvar hayvanlarında ve kalp hastalığı olan kişilerde fiziksel performansı artırabilir. Sağlıklı insanlara sağlanan faydalar henüz kesin değildir.

9. Sarımsak Yemekleri Vücuttaki Ağır Metallerin Detoksifikasyonuna Yardımcı Olabilir

Yüksek dozlarda, sarımsaktaki kükürt bileşiklerinin ağır metal toksisitesinden organ hasarına karşı koruma sağladığı gösterilmiştir.

Bir araba aküsü tesisi çalışanlarında yapılan dört haftalık bir çalışma (aşırı kurşun maruziyeti), sarımsağın kandaki kurşun düzeylerini %19 oranında azalttığını buldu. Ayrıca baş ağrısı ve kan basıncı da dahil olmak üzere birçok klinik toksisite belirtisini azalttı (25).

Her gün üç doz sarımsak, semptomları azaltmada D-penisilamin ilacından bile daha iyi performans gösterdi.

Özet: Sarımsağın, bir çalışmada kurşun toksisitesini ve ilişkili semptomları önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

10. Sarımsak Kemik Sağlığını İyileştirebilir

Hiçbir insan çalışması sarımsağın kemik kaybı üzerindeki etkilerini ölçmemiştir.

Bununla birlikte, kemirgen çalışmaları, kadınlarda östrojeni artırarak kemik kaybını en aza indirebileceğini göstermiştir (26 , 27, 28 , 29 ).

Menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan bir araştırma, günlük kuru sarımsak özütünün (2 gram çiğ sarımsağa eşit) östrojen eksikliğinin bir belirtecini önemli ölçüde azalttığını buldu (30).

Bu, bu takviyenin kadınlarda kemik sağlığı üzerinde yararlı etkileri olabileceğini düşündürmektedir.

Sarımsak ve soğan gibi gıdaların da osteoartrit üzerinde yararlı etkileri olabilir (31).

Özet: Sarımsak, kadınlarda östrojen seviyelerini artırarak kemik sağlığı için bazı faydalara sahip gibi görünmektedir, ancak daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

11. Sarımsağı Diyete Dahil Etmek Kolaydır ve Lezzetlidir

Sonuncusu bir sağlık yararı değil, yine de önemlidir.

Sarımsağı, mevcut diyetinize dahil etmek çok kolay ve lezzetlidir.

Özellikle çorba ve soslar olmak üzere tuzlu yemekleri tamamlar. Sarımsağın güçlü tadı, yumuşak tariflere bir son dokunuş da ekleyebilir.

Sarımsak, dişler halinden sarımsak özü ve sarımsak yağı gibi tozlara ve takviyelere kadar çeşitli şekillerde gelir.

Bununla birlikte, sarımsağın kötü nefes gibi bazı dezavantajları olduğunu unutmayın. Ayrıca alerjisi olan bazı insanlar da vardır.

Kanama bozukluğunuz varsa veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, sarımsak alımınızı artırmadan önce doktorunuzla konuşun.

Sarımsak kullanmanın yaygın bir yolu, birkaç diş sarımsağı sarımsak ezici ile bastırmak, daha sonra sızma zeytinyağı ve biraz tuz ile karıştırmaktır.

Bu sağlıklı ve süper tatmin edici bir sostur.

Özet: Sarımsak lezzetlidir ve diyetinize eklemek kolaydır. Lezzetli yemekler, çorbalar, soslar ve daha fazlasında kullanabilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Binlerce yıl boyunca sarımsağın tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu.

Bilim şimdi doğruladı.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın