Kafeinin Vücudunuza Etkileri

Kafeinin Vücudunuza Etkileri

Kafeinin belirtilerini ve vücudunuz üzerindeki uzun vadeli etkilerini bilmek, dördüncü fincan kahve içmeyi iki kez düşünmenize neden olabilir.

Çoğumuz, günü atlatmamıza yardımcı olması için öğleden sonraları bir fincan kahve veya bir miktar kafeine güveniriz. Kafein o kadar yaygın ki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80'inin her gün bir çeşit kafein aldığı söyleniyor. Ancak kafein sizi uyanık tutmaktan çok daha fazlasını yapar. Vücudunuzu çeşitli şekillerde etkileyen bir merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır.

Kafeinin belirtilerini ve vücudunuz üzerindeki uzun vadeli etkilerini bilmek, dördüncü fincan kahve içmeyi iki kez düşünmenize neden olabilir. 

Kafein kendi başına besin değeri sağlamaz. Tatsızdır, bu yüzden yemeğinizde olup olmadığını da bilmeyeceksiniz. Bazı ilaçlar bile bilginiz dışında kafein içerebilir.

Kafein ne işe yarar? Bu bileşen neredeyse her zaman bazı semptomlara neden olur. En azından kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz, ancak zamanla çok fazla kafein yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Çoğu sağlıklı yetişkinin günde 400 miligrama kadar kafein tüketmesi güvenlidir. Standart boy bir kahvenin 236 ml olduğunu unutmayın. Bir kupa kullanıyorsanız 472 ml veya daha fazla içiyorsunuzdur, bu nedenle etiketleri okumak önemlidir. Bir fincan kahve ne kadar kafein içerir? (kahve)

Günlük olarak aynı miktarda kafein tükettikçe vücudunuz buna tolerans geliştirir. Yaşınız, vücut kitleniz ve genel sağlığınız gibi diğer faktörler de kafeine toleransınızı belirleyebilir. Aldığınız kafein miktarını azaltmak istiyorsanız, en iyisi tüketiminizi yavaş yavaş azaltmaktır.

Kafein çarpması hakkında bilgi edinmek için tıklayın (kafein) Kafein faydalı mı? (kafein fayda).

Merkezi Sinir Sistemi

Kafein nedir? Kafein ne demek?  Kafein, merkezi sinir sistemi uyarıcısı görevi görür. Beyninize ulaştığında en göze çarpan etki uyanıklıktır. Daha uyanık ve daha az yorgun hissedeceksiniz, bu nedenle uyuşukluk, baş ağrısı ve migreni tedavi etmek veya yönetmek için ilaçların ortak bir bileşenidir.

Araştırmalar ayrıca düzenli olarak kahve içen kişilerin Alzheimer ve bunama gelişme riskinin daha düşük olduğunu ve intihar riskini yüzde 45 oranında azalttığını buldu. Bu faydalar kafeinsiz değil, yüksek oktanlı kahve içen kişilerle sınırlıdır. Bazı insanlar kahveyi bir sağlıklı bir içecek olarak gördüğü için abartabilir ve bu yan etkilere neden olabilir.

Örneğin, çok fazla kafein baş ağrısına neden olabilir. Bu öncelikle kafein yoksunluğuyla bağlantılıdır. Beyninizdeki kan damarları kafeinin etkilerine alışır, bu nedenle aniden kafein tüketmeyi bırakırsanız baş ağrısına neden olabilir.

Kafein yoksunluğunun diğer semptomları şunları içerir:

  • kaygı
  • sinirlilik
  • uyuşukluk

Bazı kişilerde aniden kahve içmeyi bırakmak titremeye neden olabilir.

Son derece nadir olmasına rağmen, kafein doz aşımı da mümkündür. Doz aşımı belirtileri şunları içerir:

  • bilinç bulanıklığı, konfüzyon
  • halüsinasyonlar
  • kusma

Aşırı kafein tüketimi, aşırı doz, konvülsiyonlar nedeniyle ölümle sonuçlanabilir. Doz aşımı, çoğunlukla enerji içeceklerinde veya diyet haplarında olmak üzere, büyük miktarlarda kafein içeren gıdalar yoluyla gerçekleşir. 400 miligrama kadar kafeinin güvenli olduğu düşünülüyor. İçeceklerdeki kafein miktarı büyük ölçüde değişse de, bu yaklaşık 4 fincan kahveye eşittir.

Aşırı kafein tüketiminin zararları hakkında bilgi edinmek için tıklayın (aşırı kafein) (çok fazla kafeinin zararları).

Sindirim ve Boşaltım Sistemleri

Kafein midenizdeki asit miktarını artırır, mide ekşimesine veya mide rahatsızlığına neden olabilir. Ekstra kafein de vücudunuzda depolanmaz. Karaciğerde işlenir ve idrar yoluyla çıkar. Bu nedenle kafein aldıktan kısa bir süre sonra idrara çıkma hızınız artabilir.

Asit reflü veya ülser gibi mide problemleriniz varsa, doktorunuza kafein almanızın uygun olup olmadığını sorun.

"Sindirim sorunlarım nedeniyle her diyete uyum sağlayamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Dolaşım ve Solunum Sistemleri

Kafein midenizden emilir. Kan dolaşımınızdaki en yüksek seviyelerine bir veya iki saat içinde ulaşır.

Kafein, tansiyonunuzun kısa bir süreliğine yükselmesine neden olabilir. Bu etkinin ya adrenalindeki bir artışa ya da atardamarlarınızı doğal olarak genişleten hormonlarda geçici bir bloke olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Çoğu insanda kan basıncı üzerinde uzun vadeli bir etki yoktur, ancak düzensiz kalp ritimleriniz varsa, kafein kalbinizin daha fazla çalışmasını sağlayabilir. Yüksek tansiyonunuz ( hipertansiyon ) veya kalp ile ilgili sorunlarınız varsa, doktorunuza kafeinin sizin için güvenli olup olmadığını sorun.

Aşırı dozda kafein, hızlı veya düzensiz kalp atışına ve solunum sorunlarına neden olabilir. Nadir durumlarda, kafein doz aşımı, konvülsiyonlar veya düzensiz kalp atışı nedeniyle ölümle sonuçlanabilir.

Fazla kafein vücuttan nasıl atılır? Öğrenmek için tıklayın (fazla kafein tüketimi).

İskelet ve Kas Sistemleri

Büyük miktarlarda kafein, kalsiyumun emilimini ve metabolizmasını engelleyebilir. Bu kemik incelmesine (osteoporoz) katkıda bulunabilir. Çok fazla tüketirseniz kafein kaslarınızın da seğirmesine neden olabilir.

Kafein yoksunluğu yaşıyorsanız, ağrılı kaslar da bu semptomları içerebilir.

Üreme Sistemi

Kafein, kan dolaşımında dolaşır ve plasentaya geçer. Bir uyarıcı olduğu için bebeğinizin kalp atış hızının ve metabolizmasının artmasına neden olabilir. Çok fazla kafein ayrıca fetal büyümenin yavaşlamasına ve düşük yapma riskinin artmasına neden olabilir. Çoğu durumda, hamilelik sırasında biraz kafein almak, dengeli olduğu sürece güvenlidir.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız kafein tüketimini günde 200 ila 300 miligram arasında sınırlamalısınız. Büyük miktarlarda kafeinin gebe kalmak için gereken östrojen üretimine ve metabolizmasına müdahale edebileceğine dair bazı kanıtlar var.

Hamilelikte kafeinsiz kahve içebilir misiniz? Öğrenmek için tıklayın (hamile).

"Hamilelik kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Ancak uyguladığım hızlı kilo verdiren diyetler etkili olmadı." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın