Nanenin Faydaları

Nanenin Faydaları

Nane birçok yiyecek ve içeceğe lezzetli ve sağlıklı bir katkı sağlar. Nanenin birçok yemeğe eklenmesi kolay olsa da, sağlık yararlarını gösteren araştırmalar çoğunlukla kapsüllerde alınan, cilde uygulanan veya aromaterapi ile solunan nane kullanmıştır.

Nane, Mentha cinsine ait tıbbi nane ve kıvırcık nane de dahil olmak üzere bir düzineden fazla bitki türünün adıdır.

Bu bitkiler özellikle verdikleri soğutma hissi ile bilinir. Gıdalara hem taze hem de kuru formlarda eklenebilirler.

Nane, çaylardan soslara, salatalara ve tatlılara kadar çeşitli yiyecek ve içeceklerde popüler bir maddedir.

Bitki yemek yerken bazı sağlık yararları sunarken, araştırmalar nane sağlık yararlarının birçoğunun cilde uygulanmasından, aromasını solumasından veya bir kapsül olarak almasından kaynaklandığını göstermektedir.

Bu makale, nane bilimine dayalı sekiz sağlık yararına daha yakından bakmaktadır.

1. Zengin Besinler

Tipik olarak büyük miktarlarda tüketilmese de, nane kayda değer miktarda besin içerir.

Aslında, 1/3 fincan ya da 14 gram nane içerir ( 1 ):

  • Kalorisi: 6
  • Lif: 1 gram
  • A Vitamini: RDI'nın % 12'si
  • Demir: RDI'nın % 9'u
  • Manganez: RDI'nın % 8'i
  • Folat: RDI'nin % 4'ü

Dinamik lezzeti nedeniyle, tariflere genellikle küçük miktarlarda nane eklenir, bu nedenle 1/3 fincan bile tüketmek zor olabilir. Bununla birlikte, diğer içerikler arasında nane içeren bazı salata tariflerinde bu miktara yaklaşmanız mümkündür.

Nane, göz sağlığı ve gece görüşü için kritik olan yağda çözünen bir vitamin olan özellikle iyi bir A vitamini kaynağıdır (2).

Aynı zamanda, özellikle diğer otlar ve baharatlarla karşılaştırıldığında güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücudunuzu oksidatif strese karşı korur, bu da serbest radikallerin neden olduğu hücrelere zarar verir (3 ).

Özet: Tipik olarak büyük miktarlarda tüketilmemesine rağmen, nane kayda değer miktarda birkaç besin içerir ve özellikle iyi bir A vitamini ve antioksidan kaynağıdır.

2. İrritabl Bağırsak Sendromunu İyileştirebilir

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) yaygın bir sindirim sistemi bozukluğudur. Mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi sindirim semptomları ile karakterizedir.

IBS tedavisi genellikle diyet değişiklikleri ve ilaç almayı içermesine rağmen, araştırmalar nane yağının bitkisel bir ilaç olarak alınmasının da yararlı olabileceğini göstermektedir.

Nane yağı, sindirim sisteminin kasları üzerindeki rahatlatıcı etkileri ile IBS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülen mentol adı verilen bir bileşik içerir (4 , 5 ).

700'den fazla IBS hastasını içeren dokuz çalışmanın gözden geçirilmesi, nane yağı kapsülleri almanın IBS semptomlarını plasebo kapsüllerinden önemli ölçüde daha fazla iyileştirdiğini bulmuştur (6 ).

Bir çalışma, dört hafta boyunca nane yağı alan hastaların % 75'inin, plasebo grubundaki hastaların % 38'ine kıyasla IBS semptomlarında iyileşme gösterdiğini bulmuştur (7 ).

Özellikle, IBS semptomlarını hafifleten neredeyse tüm araştırmalarda ham nane yaprakları yerine yağ kapsülleri kullanıldı.

Özet: IBS yaygın bir sindirim bozukluğudur. Birkaç çalışma, nane yağı kapsülleri almanın IBS hastalarının semptomlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

3. Hazımsızlığı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Nane, mide ve hazımsızlık gibi diğer sindirim problemlerini hafifletmede de etkili olabilir.

Sindirim sisteminin geri kalanına geçmeden önce yiyecek midede çok uzun süre oturduğunda hazımsızlık oluşabilir.

Birçok çalışma, insanlar nane yağını yemeklerle birlikte aldıklarında yiyeceklerin mideden daha hızlı geçtiğini ve bu tür hazımsızlıktan semptomları hafifletebileceğini göstermiştir (8 , 9 ).

Hazımsızlığı olan kişilerde yapılan bir klinik çalışma, kapsüllerde alınan nane yağı ve kimyon yağı kombinasyonunun hazımsızlığı tedavi etmek için kullanılan ilaçlara benzer etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bu, mide ağrısını ve diğer sindirim semptomlarını iyileştirmeye yardımcı oldu (10 ).

Özet: Birkaç çalışma, nane yağının, yiyeceklerin midede ne kadar hızlı hareket ettiğini hızlandırabildiğini ve hazımsızlıkla ilişkili sindirim semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir.

4. Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir

Nane alımına ek olarak, uçucu yağların aromasının bitkiden solunmasının, geliştirilmiş beyin fonksiyonu da dahil olmak üzere sağlık yararları sağlayabileceği iddiaları vardır.

144 genç yetişkini içeren bir çalışma, testten önce beş dakika boyunca nane yağı aromasının koklanmasının bellekte önemli gelişmeler sağladığını gösterdi (11 ).

Bir başka çalışmada, bu yağların kokusunu sürerken uyanıklık ve azalmış hayal kırıklığı, kaygı ve yorgunluk seviyeleri bulundu ( 12 ).

Bununla birlikte, tüm çalışmalar nane yağının beyin fonksiyonuna fayda sağlayabileceği konusunda hemfikir değildir. Bir çalışma, yağ aromasının canlandırıcı olmasına ve daha az yorgunluğa neden olmasına rağmen, beyin fonksiyonu üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bulmuştur ( 13 ).

Nanenin nasıl işe yarayacağını anlamaya yardımcı olmak ve aslında beyin fonksiyonunu geliştirip geliştirmediğini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Bazı çalışmalar, nane yağı aromasının koklanmasının hafızayı ve uyanıklığı artırabileceğini, bazı çalışmaların ise hiçbir etki göstermediğini göstermektedir. Nanenin beyin fonksiyonu üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Emzirme Ağrısını Azaltabilir

Emziren anneler genellikle emzirmeyi ağrılı ve zor hale getirebilen ağrılı ve çatlamış meme uçları sıkıntısı yaşarlar.

Çalışmalar, cilde nane uygulanmasının emzirme ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bu çalışmalarda, emziren anneler, her beslenmeden sonra meme ucunun etrafındaki bölgeye çeşitli nane formları uyguladılar. Tipik olarak, kendi başına uçucu bir yağ kullandılar veya jel veya su ile karıştırıldılar.

Bir çalışma, emzirmeden sonra nane suyunun uygulanmasının, meme başı çatlaklarını önlemede ifade edilen anne sütünü uygulamaktan daha etkili olduğunu buldu ve bu da daha az meme ağrısı ile sonuçlandı (14 ).

Başka bir çalışma da, nane jeli uygulayan annelerin sadece % 3.8'inin meme başı çatlakları yaşadığını, lanolin kullananların % 6.9'u ve plasebo kullananların % 22.6'sı olduğunu gösterdi (15 ).

Ayrıca, ek bir çalışma, her beslenmeden sonra mentol esansiyel yağı uygulayan annelerde meme başı çatlaklarının ağrısının ve şiddetinin azaldığını göstermiştir (16 ).

Özet: Nane esansiyel yağlarının çeşitli formlarda uygulanması, emzirme ile ilişkili meme başı çatlaklarının ve ağrının önlenmesinde ve tedavisinde etkili gibi görünmektedir.

6. Soğuk Belirtileri Öznel Olarak Geliştirir

Reçetesiz soğuk algınlığı ve grip tedavileri, nane yağında birincil bir bileşik olan mentol içerir.

Birçok insan mentolün tıkanıklıktan kurtulabilen ve hava akışını ve nefes almayı iyileştirebilen etkili bir burun dekonjestanı olduğuna inanır.

Bununla birlikte, çoklu çalışmalar mentolün dekonjestan fonksiyonunun olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, araştırmalar mentolün burun nefesini subjektif olarak iyileştirebileceğini de göstermektedir (17 , 18 ).

Bu, mentolün dekonjestan olarak çalışmamasına rağmen, insanların burunlarından nefes aldıklarını hissetmelerini sağlayabilir.

Bu, soğuk algınlığı veya gripten etkilenenlere en azından biraz rahatlama sağlayacaktır.

Özet: Mentol nazal dekonjestan olarak işlev görmese de, burun yoluyla nefes almayı subjektif olarak artırarak soğuk algınlığı ve grip semptomlarına biraz rahatlama sağlayabilir.

7. Ağız Kokusunu Engelleyebilir

Nane aromalı sakız, insanların ağız kokusunu önlemeye veya atmaya çalışırken ilk ulaştığı şeylerdendir.

Uzmanlar, bu ürünlerin çoğunun birkaç saat boyunca kötü kokulu nefesi maskeleyebileceğini kabul ediyorlar. Bununla birlikte, sadece ağız kokusunu maskelerler ve ilk başta ağız kokusuna neden olan bakterileri veya diğer bileşikleri azaltmazlar (19 , 20 ).

Öte yandan, nane çayı içmek ve taze yapraklar çiğnemek, test tüpü çalışmaları nane yağının antibakteriyel etkilerini vurguladığından, hem kötü nefesi maskeleyebilir hem de bakterileri öldürebilir (21 ).

Özet: Sakız, kötü kokuları birkaç saat boyunca maskeleyebilir, ancak kötü nefes için en uygun uzun vadeli çözüm değildir. Nane çayı ve nane yaprakları çiğneme, ağız kokusuna neden olan bakterilerin azaltılmasında daha faydalı olabilir.

8. Diyet Eklemek Kolay

Yeşil salatalara, tatlılara, smoothielere ve hatta suya kolayca nane ekleyebilirsiniz. Nane çayı, diyetinize dahil etmenin bir başka popüler yoludur.

Bununla birlikte, nane sağlık yararlarını gösteren çalışmaların çoğu yaprakları yemeyi içermiyordu. Bunun yerine, nane bir kapsül olarak alındı, cilde uygulandı veya aromaterapi ile solundu.

Naneyi sağlık amacıyla kullanırken, neyi başarmak istediğinizi ve bitkinin araştırmada bu amaç için nasıl kullanıldığını değerlendirmek önemlidir.

Aşağıdaki liste, yukarıda tartışılan araştırmaların bazılarının özetlenmesine yardımcı olmalıdır.

  • Taze veya kurutulmuş yapraklar yemek: Ağız kokusunu tedavi etmek için kullanılır.
  • Uçucu yağları solumak: Beyin fonksiyonlarını ve soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirebilir.
  • Cilde uygulanması: Emzirmeden kaynaklanan meme ağrısını azaltmak için kullanılır.
  • Yiyeceklerle kapsül almak: IBS ve hazımsızlığın tedavisinde yardımcı olabilir.

Özet: Nane, diyetinize kolayca eklenebilir, ancak sağlık yararlarını gösteren araştırmaların çoğu, bir kapsül olarak almayı, cilde uygulamanızı veya aromaterapi yoluyla solumayı içerir.

Uzun Lafın Kısası

Nane birçok yiyecek ve içeceğe lezzetli ve sağlıklı bir katkı sağlar.

Nanenin birçok yemeğe eklenmesi kolay olsa da, sağlık yararlarını gösteren araştırmalar çoğunlukla kapsüllerde alınan, cilde uygulanan veya aromaterapi ile solunan nane kullanmıştır.

Nanenin sağlık yararları, beyin fonksiyonlarını ve sindirim semptomlarını iyileştirmekten emzirme ağrısını, soğuk algınlığı semptomlarını ve hatta kötü ağız kokusunu azaltmaya kadar değişir.

Diyetinize biraz nane ekleyerek gerçekten doğru bir adım atmış olursunuz.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın