Şeker (Diyabet) Hastaları Ne Yemeli? 3 Günlük Yemek Listesi İle Birlikte

Şeker (Diyabet) Hastaları Ne Yemeli? 3 Günlük Yemek Listesi İle Birlikte

Şeker hastalığınız (diyabetiniz) varsa, çabuk bozulmayan veya dondurulmuş gıdalar elinizin altında olmalıdır.

 

Diyabetiniz varsa, sosyal izolasyon veya kendi kendinizi karantinaya alırken diyabet yemek listesi konusunda endişe duyabilirsiniz. Dayanıklı, uzun raf ömürlü gıdaları el altında tutmak, marketleri ziyaret etmenizi en aza indirmenin, besleyici diyet listeleri yapmak için gereken tüm malzemelere sahip olmanızı sağlamanın harika bir yolu olabilir.

Özellikle, çok sayıda dondurulmuş veya oda sıcaklığında saklanabilir gıda ürünü, kan şekeri seviyeleriniz üzerinde minimum etkiye sahiptir. Şuan kilerinizde veya dondurucunuzda diyabet diyet listesi içerisinde bulunan gıdalardan bazıları olabilir bile.

İşte ''Şeker hastaları nasıl beslenmeli?'', ''Şeker hastaları ne yemeli?'', "Şeker hastaları ne yemeli içmeli?", "Şeker hastaları ne yemeli ne yememeli?" gibi soruların cevaplarının verildiği şeker hastaları için diyet listesinde bulunması gereken uzun raf ömürlü 18 gıda.

 

1. Kurutulmuş veya Konserve Nohut

 

Nohut çok sayıda yemekte popülerdir. Hepsi de kan şekeri seviyeleriniz üzerindeki genel etkilerini en aza indirmeye yardımcı olan lif, protein ve yağ bakımından zengindir (1 ).

Nohut kullanım alanları, humus veya falafel yapmak için bu lezzetli baklagilleri kullanabilirsiniz. Dahası, ete alternatiflerdir ve çorbalara, salatalara eklenebilirler.

Humus Sağlıklı Mı? Daha Fazla Humus Yemek İçin 8 Harika Neden konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Falafel Nedir? Falafel Sağlıklı mı? Falafel Tarifi konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Serin, karanlık bir kilerde saklanırsa, kuru nohut 3 yıla kadar saklanabilir.

 

2. Konserve Domatesler

 

Konserve domates, çorbalar ve güveçler de dahil olmak üzere çok sayıda yemeğe lezzet katabilir.

Bu tuzlu, kırmızı meyveler ayrıca kalp sağlığını artırabilecek likopen gibi antioksidanlar açısından da zengindir. Ayrıca, karbonhidratlarda oldukça düşüktür, bu nedenle sadece kan şekeri seviyenizi minimum düzeyde etkilerler ( 2 ,3 ).

Konserve domates ile ne yapılabilir? Konserve domatesler yemek pişirmek veya sos yapmak için kullanılabilir. Konserve sebzeler genellikle satın alındıktan sonra birkaç yıl boyunca saklanabilir.

 

3. Fıstık Ezmesi

 

 

Fıstık ezmesi ucuz bir sağlıklı protein, yağ, lif kaynağıdır ve az karbonhidrat içerir (4).

Fıstık ezmesi nasıl yenir? Atıştırmalıkları daha doyurucu yapmak için harika bir yoldur. Şeker hastaları kahvaltıda ne yemeli sorularına cevap olarak tost veya krakerlere ekleyebilir, bir smoothieye karıştırabilir, elma veya havuçlar için bir sos olarak kullanabilirsiniz. Tayland esintili kızartma gibi tuzlu yemeklerde de harika olabilir.

Şekerli gıdalar kan şekeri kontrolünü olumsuz etkilediğinden şeker hastalarının yememesi gereken besinler arasında şeker ilaveli fıstık ezmeleri de bulunur. Bu nedenle ilave şeker içermeyen doğal fıstık ezmesi markalarını seçtiğinizden emin olun.

Fıstık ezmesi ne kadar dayanır? Açıldıktan sonra fıstık ezmesi yaklaşık 1 yıl dayanır.

Şekersiz Fıstık Ezmesi Besin Değeri, Kalorisi Ve Nasıl Yapılır? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek şekersiz fıstık ezmesi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

4. Antep Fıstığı

 

 

Antep fıstığı, sağlıklı protein ve yağ içeren bir ağaç yemişidir. Ayrıca lif açısından zengindirler, bu da onları diyabet hastaları için harika bir atıştırmalık yapar ve diyabet hastaları için diyet listesinde yerini rahatlıkla alabilir (5 ).

Antep fıstığı nasıl kullanılır? Salatalara gevrek bir tat eklerler, balık veya tavuk için ekmek kırıntıları yapmak amacıyla ezilebilirler.

Antep fıstığı ne kadar dayanır? Antep fıstığı, kilerinizde yaklaşık 6 ay saklanabilir. Ancak soğutma raf ömrünü büyük ölçüde uzatır.

Antep Fıstığının Faydaları blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

5. Konserve Somon Balığı

 

Konserve somon, beyninize fayda sağlayan ve iltihapla savaşan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir (6).

Dahası, bu balık proteinle doludur ve karbonhidrat içermez. Konserve somon ayrıca güvenli ve yenilebilir bazı içerikleriyle kalsiyum artışı sağlar (7 ).

Konserve somon nasıl yenir? Konserve somonu salatalarda veya somon köftesinde kullanabilirsiniz. Genellikle satın alma tarihinden 2 yıl sonraya kadar saklanabilir.

Somon, sağlıklı beslenme düzeninde vazgeçilmez gıdalardan biri olabilmektedir. Somon dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Şimdi Değilse Ne Zaman!)

 

6. Tohum Krakerleri

 

 

Tohum krakerleri, susam, keten ve chia tohumları gibi çeşitli tohumlardan yapılan krakerlerdir.

Tohumlar, bu krakerlerin kan şekeri seviyeleriniz üzerindeki etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olan sağlıklı bir yağ ve lif kaynağı olarak hizmet eder (8 , 9 , 10 ).

Atıştırmalık olarak fıstık ezmesi veya peynirle eşleştirilebilir. Tavuk salatası veya çorba gibi hafif bir yemeğe dahil edilebilirler.

Sıkıca kapatılıp bir kiler veya buzdolabında saklanmışsa, tohum krakerleri yaklaşık 1 ay saklanabilir.

 

7. Chia Tohumları

 

Chia tohumları küçük siyah veya beyaz tohumlardır. Sindirim sağlığını arttırırlar çünkü çözünür lif bakımından zengindir ve bağırsağınızda bir jel oluştururlar. Bu, sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur ve hızlı kan şekeri artışlarını önler (11 ).

CChia tohumları nasıl kullanılır? hia tohumları salatalara ve smoothielere yoğunluk ekler. Onları taze meyvelerle şeker hastaları için tatlı, lezzetli nefis bir atıştırmalık olan chia puding yapmak için de kullanabilirsiniz. Chia Tohumu Yemenin 35 Eğlenceli Yolu konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek farklı kullanım şekilleri tercih edebilirsiniz.

Chia tohumu ne kadar dayanır? Bu tohumlar kilerinizde 4 yıla kadar saklanabilirler.

 

8. Dondurulmuş Meyveler

 

 

"Şeker hastaları hangi meyveleri yemeli hangi meyveleri yememeli?" diye soracak olursanız ahududu gibi meyveler, muz veya elma gibi diğer meyvelerle karşılaştırıldığında nispeten düşük şeker ve lif bakımından yüksektir. Bu nedenle kan şekeri seviyenizi daha az etkilerler (12 , 13 , 14 ).

Ek olarak, meyveler sağlığı artıran besinler ve antioksidanlarla doludur (15 ).

Dondurulmuş meyveler, şeker hastaları için tatlı sayılabilecek smoothielerde, yemek pişirme ve fırınlamada kullanılabilir. Dondurucuda 1 yıla kadar dayanır - ancak arada sırada dondurucu yanıkları olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

 

9. Dondurulmuş Karnabahar

 

Sıkça sorulan sorulardan biri de ''Şeker hastaları makarna yiyebilir mi?'' sorusudur. Şeker hastaları makarna tüketmemelidir. Karnabahar; patates püresi, pirinç ve hatta makarna gibi bazı şeker hastalarının yememesi gereken besinlerin yerini alabilen çok yönlü bir malzemedir. Hafif lezzetiyle, bu nişastalı karbonhidratlar için mükemmel bir alternatiftir.

Ayrıca, çok düşük bir karbonhidrat sayısına sahiptir (15 ).

Karnabahar ne kadar dayanır? Dondurulmuş karnabahar, dondurucuda 1 yıla kadar saklanabilir, ancak sık sık dondurucu yanması için kontrol edilmelidir.

 

10. Kinoa

 

Kinoa nedir? Kinoa, kahverengi pirincinkine benzer bir tada ve dokuya sahip çiğnenebilir bir tam tahıldır. Bununla birlikte, kahverengi pirinçten daha fazla protein ve lif - ve daha az toplam karbonhidrat içerir - bu da şeker hastaları için diyet listesinde yerini alması açısından idealdir (16 , 17 ).

Kinoa ne kadar dayanır? Kinoa, kilerinizdeki kapalı bir kapta düzgün bir şekilde saklanırsa yaklaşık 6 ay ila 1 yıl saklanabilir.

 

11. Konserve Mantarlar

 

 

Mantarlar lif açısından zengindir ve karbonhidrat bakımından düşüktür, bu nedenle kan şekerinizi önemsiz bir şekilde etkilerler. Bu da onları şeker hastaları için yemek listeleri arasına sokar. Taze çeşitlerden daha hafif tadı olan konserve mantarlar, sonsuz sayıda yemeklere besin takviyesi sağlar. Özellikle çorbalarda ve sotelerde popülerdirler. Beyaz düğme mantarlar dahil olmak üzere bazı çeşitler, antioksidan özelliklere sahip olan ve kan şekeri yönetimine yardımcı olabilecek bir amino asit olan ergotionin içerir (18 , 19 ).

Mantar ne kadar dayanır? Konserve mantarlar genellikle satın alındıktan sonra 2 yıla kadar saklanabilir.

 

12. Konserve veya Dondurulmuş Ispanak

 

Ispanak çok az karbonhidrat ve kalori içerdiği göz önüne alındığında, kan şekeri seviyeleriniz üzerinde minimum etki ile büyük miktarda tüketebilirsiniz (20 ).

Lif, antioksidan, A ve K provitamin alımınızı arttırmak için pişirebilir veya çorbalara, kızartmaya ve diğer birçok yemeğe ekleyebilirsiniz.

Ispanak ne kadar dayanır? Konserve ıspanak 4 yıla kadar saklanabilirken, donmuş ıspanak 1 yıla kadar saklanabilirler.

 

13. Konserve Tavuk

 

Konserve tavuk oldukça yağsızdır, protein açısından zengindir ve neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Tamamen pişmiş ve yemeye hazır olduğu için de uygundur (21 ).

Çorbalarda, salatalarda ve güveçlerde, parçalanmış veya küp şeklinde pişirilmiş tavuk kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kolaylıkla tavuk salatası yapmanızı sağlar.

Konserve tavuk 4 yıla kadar saklanabilir.

 

14. Bitter Çikolata

 

 

Bitter çikolata, diyabetli insanlar için harika bir tatlıdır- ve daha koyu, daha iyi, daha yüksek kakao içeriğine sahip çikolata, daha az ilave şeker toplama eğilimindedir. Kakao ayrıca lif ve sağlıklı yağlar açısından da zengindir.

Örneğin, %78 bitter çikolatadan sadece 3 kare (30 gram) 14 gram yağ, 3 gram protein ve 4 gram lif, 11 gram karbonhidrat içerir (22 ).

Kendi başına tüketilebilir veya çok sayıda şeker hastaları için hazırlanmış tatlıya dahil edebilirsiniz.

Bitter çikolata ne kadar dayanır? Bitter çikolata, kilerinizde 4 aya kadar saklanabilir, ancak dondurmak raf ömrünü uzatır.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

15. Yüksek Proteinli Makarna

 

Aklınıza gelen "Şeker hastaları makarna yiyebilir mi?" sorusuna bir diğer cevap olarak, yüksek proteinli makarnalar tüketebilirler. Yüksek proteinli makarnalar genellikle buğday yerine börülce veya nohut gibi baklagillerden yapılır.

Baklagiller karbonhidrat içerir ancak buğdaydan daha fazla lif ve proteine ​​sahiptir. Bu da yüksek proteinli makarnaları diyabetli insanlar için daha iyi bir seçim haline getirir (23 , 24 ).

Herhangi bir tarifi şeker hastaları için yemek tarifi haline getirmek istiyorsanız normal makarnaları yüksek protein çeşitliliği ile değiştirebilirsiniz. 6 aya kadar saklanabilir.

 

16. Protein Tozu

 

Çoğu protein tozu karbonhidrat ve ilave şeker bakımından düşükken yüksek protein dozları sağlar. Ayrıca hızlı ve kullanışlıdırlar.

Peynir altı suyu proteini inek sütünden elde edilir, bu nedenle bitki bazlı bir seçeneği tercih ederseniz soya veya bezelye proteini tozu kullanabilirsiniz.

Protein tozu ne kadar dayanır? Protein tozu, şeker hastaları için tatlılar ve smoothielere harika bir ektir. Sızdırmaz ve serin, kuru bir yerde saklanırsa tipik olarak 1 yıla kadar saklanabilir.

 

17. Uzun Raf Ömrüne Sahip Süt

 

Uzun raf ömrüne sahip süt, ister hayvansal süt ister bitki bazlı süt olsun, her zaman elinizin altında olması iyidir.

İnek sütü karbonhidratlarda bazı bitkisel süt alternatiflerden biraz daha yüksek olmasına rağmen, kan şekeri üzerindeki etkilerini azaltan protein ve yağa sahiptir. Alternatif olarak, şekersiz badem sütü gibi bazı bitki bazlı sütler, başlamak için birkaç karbonhidrat içerir (25 , 26 ).

Bitkisel sütü tercih ederseniz, şeker hastaları için diyet listesine uyacak şekilde şeker ilavesiz çeşitleri satın aldığınızdan emin olun.

Hem uzun raf ömrüne sahip hem de bitki bazlı sütler, protein açısından zengin smoothieler, çorbalar ve fırınlanmış ürünler gibi çeşitli tariflerde kullanılabilir. Birkaç ay boyunca açılmadan dayanırlar, ancak açıldıktan sonra soğutulmaları gerekir.

 

18. Zeytinyağı

 

Zeytinyağı, iltihap önleyici bileşikler açısından zengindir ve düzenli olarak tüketmek kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olabilir (27 ).

Zeytinyağı saf yağdır, bu nedenle kan şekeri seviyenizi etkileyen karbonhidrat içermez. Bununla birlikte, kalorileri yüksektir, bu yüzden ölçülü olarak kullanmalısınız (28 ).

Zeytinyağı nasıl kullanılır? Popüler bir yemeklik yağdır, salata sosu ve çeşitli soslar için idealdir.

Sızma Zeytinyağı Neden Dünyadaki En Sağlıklı Yağ? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Şeker Hastaları İçin Yemek Listesi Planlama İpuçları

 

Şeker hastaları nasıl beslenmeli? Kan şekeri düzeylerini tutarlı tutmak diyabetli insanlar için önemli bir husustur.

Karbonhidratlar kan şekeri seviyenizi protein ve yağlardan daha fazla etkilediğinden, yemekleriniz ve atıştırmalıklarınız kabaca aynı sayıda karbonhidrat içermelidir.

İhtiyacınız olan veya tolere edebileceğiniz karbonhidrat sayısı, vücut büyüklüğünüz, aktivite düzeyiniz, insülin duyarlılığı ve kalori ihtiyaçları gibi birçok faktöre bağlıdır.

İhtiyaçlarınız için doğru miktarı belirlemenin en iyi yolu bilgili bir sağlık hizmeti sağlayıcısına danışmak olsa da burada bazı karbonhidrat bakımından zengin gıdaların tek bir porsiyonuna bazı örnekler vardır (29 ):

 

 • 1/3 bardak (yaklaşık 50 gram) pirinç veya makarna
 • 1/2 bardak (117 gram) yulaf ezmesi veya irmik
 • 1 dilim ekmek
 • 1 küçük tortilla 
 • 6 kraker
 • 1/2 su bardağı (80 gram) pişmiş patates veya tatlı patates
 • 1 adet meyve veya 1 bardak (144 gram) çilek
 • 1 su bardağı (240 mL) süt

 

Tok kalmanızı sağlamak ve kan şekeri seviyenizin hızla yükselmesini önlemek için her öğünde veya atıştırmalıkta protein ve yağ eklemeye çalışın (30 ).

Diyetinizde büyük değişiklikler yapmadan önce, gerektiğinde ilaçlarınızı ve insülin dozajlarınızı uygun şekilde ayarlayabilmeleri için sağlık uzmanınıza danışın.

Özet: Diyabetiniz varsa, karbonhidrat alımınızı tüm yemek ve atıştırmalıklarınızda tutarlı tutmaya çalışmalısınız.

 

Şeker Hastaları İçin Yemek Listesi - Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi - Şeker Hastaları İçin Örnek Diyet Listesi

 

İşte bu makalede yer alan uzun raf ömürlü şeker hastalarının yemesi gereken besinler kullanılarak hazırlanmış şeker hastaları için örnek 3 günlük yemek listesi. Bu yemek listesi sayesinde şeker hastaları kahvaltıda ne yemeli, nasıl beslenmeli sorularına cevap verilecektir.

 

1.Gün

 

 • Kahvaltı: chia ve kinoa tohumu ve dondurulmuş meyveler
 • Öğle yemeği: nohut ve konserve domates çorbası
 • Aperatif: bitter çikolata ve Antep fıstığı
 • Akşam yemeği: tavuklu yüksek proteinli makarna, konserve domates, ıspanak ve mantardan yapılmış sos

 

2. Gün

 

 • Kahvaltı: peynir altı suyu tozu, uzun ömürlü süt ve fıstık ezmesi ile protein içeceği
 • Öğle yemeği: tohum kraker ile tavuk salatası
 • Aperatif: kavrulmuş nohut
 • Akşam yemeği: somon köftesi, kinoa ve yeşil fasulye

 

3. Gün

 

 • Kahvaltı: ıspanak ve mantarlı tuzlu karnabahar “yulaf ezmesi”, artı 1 bardak (240 mL) süt
 • Öğle yemeği: zeytinyağı, nohut ve ıspanak ile yüksek proteinli makarna
 • Aperatif: çilek, uzun ömürlü süt ve fıstık ezmesi ile smoothie
 • Akşam yemeği: falafel ve sote ıspanak

 

Özet: Bu 3 günlük örnek yemek planı, bu dayanıklı ve dondurulmuş gıdaları kullanarak kendi yemek planlamanız için bir başlangıç ​​noktası olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Diyabetiniz varsa, çabuk bozulmayan veya dondurulmuş gıdalar elinizin altında olmalıdır.

Bu gıdalar sadece kan şekeri seviyenizi minimum düzeyde etkilemekle kalmaz, aynı zamanda şahane yemekler ve atıştırmalıklar yapmak için çeşitli şekillerde birleştirilebilir.

Bütün bu örnek yemek planlarının yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın