Şekersiz Fıstık Ezmesi Besin Değeri, Kalorisi ve Nasıl Yapılır?

Şekersiz Fıstık Ezmesi Besin Değeri, Kalorisi ve Nasıl Yapılır?

Fıstık ezmesi kalori, fıstık ezmesi nasıl yapılır? Evde fıstık ezmesi nasıl yapılır? Şekersiz fıstık ezmesi tarifi nasıl olur? Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

 

Şekersiz fıstık ezmesi kalorisi ne kadar? Fıstık ezmesi tarifi nasıl olur? Evde fıstık ezmesi nasıl yapılır? Yer fıstığı ezmesi dünyanın en popüler ezme çeşitlerinden biridir. Kavrulmuş veya kavrulmamış yer fıstığının ezilmesi ile üretilir.

Fıstık ezmesi nasıl yapılır? Şekersiz fıstık ezmesi diyet, yer fıstığı ezmesi faydaları, fıstık ezmesi şekersiz, fıstık ezmesi tarifi ve fıstık ezmesi kalorisi için tıklayın.

Tadı lezzetlidir, sade bir yapısı vardır ve ağızda erimeden önce damağa yapışması onu daha popüler hale getirmiştir. En azından bazı sevenleri böyle aktarıyor.

Yer fıstığı ezmesi alerji yaparmı? Fıstık alerjisi öldürür mü? Elbette herkes fıstık ezmesi yemekten zevk alamaz. Bazı insanlarda yer fıstığı ezmesi alerjisi vardır, fıstık alerjik reaksiyonlar oluşturur ve fıstık alerjisi nüfusun küçük bir yüzdesi için kelimenin tam anlamıyla ölümcüldür.

Peki, fistik ezmesi insanların %99'u için sağlıklı mı? En çok merak edilen soru olan zayıflamaya yardımcı olur mu? Hadi bulalım. 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

 

Fıstık Ezmesi Nedir? Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir? Yer Fıstığı Ezmesi Faydaları

 

Fıstik ezmesi ne demek? Fıstık ezmesi nispeten işlenmemiş bir besindir.

Fıstık ezmesi nasıl yapılır? Temel olarak sadece kavrulmuş fıstık, bir macuna dönüşene kadar ezilir.

Bununla birlikte; şeker, bitkisel yağlar ve hatta trans yağ gibi çeşitli ilave maddeler içeren ticari marka olan fıstık ezmeleri de vardır.

Çok fazla ilave şeker ve trans yağ tüketmek, kalp hastalığı gibi çeşitli sağlık problemleriyle ilişkilendirilmiştir.

İlave şeker veya yağ içeren fıstık ezmesi satın almak yerine, gerçek fıstık ezmelerini seçin. Yer fıstığı ve belki biraz tuz dışında hiçbir şey içermemelidir.

Bu nedenle yazımızın devamında bahsedeceğimiz fıstık ezmesi tarifinin, temelde sadece öğütülmüş yer fıstığı olduğunu unutmayın, sadece bir miktar tuz içerebilir ve neredeyse yer fıstığı ile aynı olmalıdır.

Özet: Fıstık ezmesi temel olarak yer fıstığından yapılmış bir macundur. Birçok düşük kaliteli üründe ayrıca ilave şeker ve bitkisel yağlar bulunur. Fıstık ezmesi satın alırken, fıstık ezmesi fiyatı kadar ürünün içindekiler kısmını incelemelisiniz.

Şekersiz fıstık ezmesi kilo vermek için diyet yapan insanların elinin altında sıklıkla bulundurduğu bir besindir. Şekersiz  fıstık ezmesi gibi hem lezzetli hem sağlıklı gıdalarla birbirleriyle uyum içerisinde online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanmak isterseniz tıklayabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Şekersiz Fıstık Ezmesi Kaç Kalori? Şekersiz Fıstık Ezmesi Besin Değeri Yer Fıstığı Ezmesi Besin Değeri

 

Fıstık ezmesi, üç makro besin ögelerinin tümünü içeren, oldukça dengeli bir enerji kaynağıdır. Fıstık ezmesi protein mi? 1 yemek kaşığı (16 gram) fıstık ezmesi 3,85 gram protein içerir.

1 yemek kaşığı (16 gram) fıstık ezmesi besin değeri:

 

 • Şekersiz Fıstık Ezmesi Kalori: 94,24
 • Fıstık Ezmesi Karbonhidrat: 3,45 gram
 • Lif: 1,28 gram
 • Fıstık Ezmesi Protein: 3,85 gram
 • Fıstık Ezmesi Yağ Oranı: 7,99 gram

 

Fıstık ezmesi şekersiz, protein açısından oldukça zengin olsa da esansiyel amino asit metiyonin bakımından düşük içeriğe sahiptir.

Fıstık baklagil mi? Yer fıstığı baklagil mi? Yer fıstığı, fasulyeler, bezelye ve mercimek gibi baklagil ailesine aittir. Baklagiler, metiyonin ve sistein bakımından hayvansal proteinlere ​​kıyasla çok daha düşük içeriğe sahiptir.

Ana protein kaynağı olarak yer fıstığı ezmesine veya baklagillere güvenenler için, metiyonin yetersizliği gerçek bir risktir.

Özet: Yer fıstığı ezmesi, yaklaşık %25 proteinden oluşur ve bu onu mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağı yapar.

 

Yer Fıstığı Ezmesi - Fıstık Ezmesi Karbonhidrat Açısından Düşük Bir Besindir

 

Fıstık ezmesi kaç karbonhidrat? Fıstık ezmesi karbonhidrat değeri, şekersiz fıstık ezmesi sadece %20 karbonhidrat içerir. Bu da düşük karbonhidrat diyeti için uygun olduğu anlamına gelir.

Şeker hastaları fıstık ezmesi yiyebilirmi? Kan şekerinde çok düşük bir artışa neden olur ve tip 2 diyabet hastaları için mükemmel bir seçenektir. Fıstık ezmesi glisemik indeksi 14'tür.

Bir gözlemsel çalışma, fıstık ezmesini haftada 5 kez veya daha fazla tüketen kadınların, tip 2 diyabet riskinde %21 oranında azalma olduğunu göstermiştir. ( 1 )

Bu faydalar kısmen yer fıstığındaki ana yağlardan biri olan oleik aside bağlanmıştır. Antioksidanlar da bir rol oynayabilir.

Özet: Yer fıstığı karbonhidrat açısından düşüktür ve tip 2 diyabetli hastalar veya düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler için uygundur.

 

Badem ezmesi ve fıstık ezmesi karşılaştırması için yazımızı inceleyebilirsiniz (Badem Ezmesi vs Fıstık Ezmesi: Hangisi Daha Sağlıklı?).

 

Fıstık Ezmesi Sağlıklı Yağlar Açısından İyi Bir Kaynaktır

 

 

100 gr fıstık ezmesi kaç kalori? Fıstık ezmesi yağ bakımından çok yüksek olduğu için, 100 gramlık bir kısım için şekersiz fıstık ezmesi kalorisi 588'dir.

Fıstık ezmesi kilo verdirir mi? Yer fıstığı ezmesi kilo verdirir mi? Yüksek kalorili içeriklerine rağmen, ılımlı miktarlarda fıstık ezmesi veya yer fıstığı tüketmek, kilo verme ve diyetlerde iştah kontrolü için mükemmel derecede iyidir.

Fıstık ezmesi içindeki yağın yarısı oleik asitten oluşur, sağlıklı bir tür tekli doymamış yağ türü olan oleik asit zeytinyağında yüksek miktarda bulunur.

Oleik asit, geliştirilmiş insülin duyarlılığı gibi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. ( 2 )

Yer fıstığı ezmesi, çoğu bitkisel yağda bol miktarda bulunan temel bir omega-6 yağ asidi olan bazı linoleik asitleri içerir.

Bazı çalışmalar, omega-3'e göre yüksek miktarda omega-6 yağ asidi alımının, iltihabı ve kronik hastalık riskini artırabileceğini göstermektedir. ( 3 )

Ancak, tüm bilim adamları aynı fikirde değildir. Yüksek kaliteli çalışmalar, linoleik asidin, enflamatuar belirteçlerin kan seviyelerini yükseltmediğini, bu teoriye şüphe kattığını göstermektedir.

Özet: Saf fıstık ezmesi, iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Bazı insanlar omega-6 linoleik asit içeriği hakkında endişeli olsa da sınırlı kanıt endişelerini haklı çıkarmaktadır.

Hızlı kilo verme yollarını denedim ancak kalıcı şekilde kilo vermek istiyorum diyorsanız eğer online diyetisyenlerin uygun diyet ücretleriyle size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Fıstık Ezmesi Vitamin ve Mineraller Açısından Oldukça Zengindir - Fıstık Ezmesi Vitaminler

 

Fıstık ezmesi oldukça besleyicidir. 100 gram fıstık ezmesi birçok vitamin ve mineral içerir. Fıstık ezmesi besin değerleri, fıstık ezmesi vitaminler:

 

 • Fıstık Ezmesi E Vitamini: 6,3 miligram günlük ihtiyacın %21'i
 • B3 Vitamini (Niacin): 13,7 mikrogram günlük ihtiyacın %68'si
 • Fosfor: 119 miligram günlük ihtiyacın %32'i
 • Folat: 92 mikrogram günlük ihtiyacın %23'ü
 • Magnezyum: 160 miligram günlük ihtiyacın %40'ı
 • Bakır: 0,58 miligram günlük ihtiyacın %29'u
 • Manganez: 1,8 mikrogram günlük ihtiyacın %90'ı

 

Ayrıca biotin oranı yüksektir ve iyi miktarda B5 vitamini, demir, potasyum, çinko ve selenyum içerir.

Bununla birlikte, bunun toplam 588 kaloriye sahip 100 gramlık bir kısım için olduğunu unutmayın. Kalori kıyası yapıldığında, fıstık ezmesi, ıspanak veya brokoli gibi düşük kalorili bitkiler ile karşılaştırıldığında o kadar besleyici değildir.

 

 

Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı Verdirir Mi? Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı? Fıstık Ezmesi Kilo Verdirir Mi? Fıstık Ezmesi Kalori

 

Şekersiz veya şeker ilaveli hangi versiyonlarını tercih ederseniz edin, fıstık ezmesi muhtemelen kilo vermeye çalışırken ulaşacağınız ilk şey değildir. Protein bakımından yüksek olmasına rağmen, fıstık ezmesi epey yağ içerdiği için her yemek kaşığı neredeyse 100 kalorilik bir enerji içerir. Bu nedenle çoğu kişi diyette iken tüketmekten kaçınır.

Fıstık ezmesi kilo verdirir mi? Ancak araştırmalar, fıstık ezmesi tüketmenin kilo vermenizi engellemeyeceğini gösteriyor. Aslında, onu yemek kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yer fıstığı ezmesi ile kilo verme, kuru yemişlerde bulunanlar gibi yüksek seviyede tekli doymamış yağlar içeren bir diyet uygulamak, insanların kilo vermelerine yardımcı olabilir. Aynı zamanda kalp hastalıkları ve diğer sağlık koşullarını da önleyebilir. Bu sonuçlar 100.000'den fazla erkek ve kadının katıldığı birkaç yıllık bir araştırmaya sonucu elde edilmiştir.

2009 yılında gerçekleştirilen bir bilimsel çalışma sekiz yıl boyunca 50.000'den fazla kadının düzenli kuru yemiş tüketmesini izledi, kuru yemiş tüketmenin kilo alma ve şişmanlık riskini hafifçe düşürdüğü sonucuna varıldı. 

Araştırmalar devam ederken, kararında tüketildiğinde etkili bir kilo verme aracı olarak fıstık ezmesi tüketmenin güçlü kanıtları olduğu gösteriliyor. Kilo kaybı için fıstık ezmesi tüketmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Kilo verme sürecinde çeşitli zayıflama kürleri yapmış olabilir veya hızlı kilo verdiren yiyecekleri yemeye çalışmış olabilirsiniz. Ancak bu tarz kısıtlayıcı diyetler yapmak hem diyetten soğumanıza hem de besin eksikliklerine yol açabilir. Özellikle sağlık sorunu olanlar için daha tehlikeli durumlara yol açabilir. Profesyonel bir destek alarak hayalinizdeki sağlıklı bedene kavuşmak için online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!)

 

Fıstık Ezmesi Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur? Fıstık Ezmesi ile Kilo Verme - Yer Fıstığı Ezmesi Kilo Verdirir Mi?

 

Fıstık ezmesi nasıl kilo verdirir? Fıstık ezmesi iki şekilde kilo vermenize yardımcı olur: iştahınızı kontrol altına alarak ve kan şekerini baskılayarak.

 

Fıstık ezmesi bozulur mu? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Fıstık Ezmesi Bozulur mu?).

 

Fıstık Ezmesi Daha Uzun Süre Daha Tok Hissetmenizi Sağlar - Fıstık Ezmesi Tok Tutar Mı? Yer Fıstığı Ezmesi Tok Tutar Mı?

 

Az yağlı veya şekersiz aperitifler yemek, kilo vermeye çalışan birçoğumuz için ilk itici güç oluşturacaktır. Şeker veya kalori tüketimini azaltmaya çalışıyorsanız, bu tür atıştırmalıklar yardımcı olabilir. Ancak gerçek şu ki her zaman işe yaramıyorlar.

Fıstık ezmesi tok tutar mı? Bunun yerine, yemek yemeden önce veya atıştırmalık olarak kuru yemiş veya yer fıstığı ürünleri yemek, tokluk hissine katkıda bulunur, bu durum 2008 yılında yapılan araştırma olarak ortaya konuldu.

Bu doygunluk hissi muhtemelen kuru yemiş ve yer fıstığı içerisindeki zengin yağ ve protein ile ifade edilebilir. Tok hissetmenin daha az yemeye yol açtığı ve buna göre genel olarak daha verimli bir kilo kaybı sağladığı aktarılıyor.

 

Fıstık Ezmesi Glisemik Tepkiye Yardımcı Olur

 

Fıstık ezmesi şekeri yükseltirmi? Bazı gıdalar, özellikle işlenmiş gıdalar ve nişastalı gıdalar, kan şekerinizde ani bir artışa neden olur. Kararsız olan kan şekeri, obezite ve diyabet ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, fıstık ezmesi, doğal tatlılığına ve lezzetli dokusuna rağmen, düşük glisemik indekse sahiptir.

Fıstık ezmesi yemek, kan şekeri seviyenizi yükseltmeden yağ, protein ve lif tüketmenin iyi bir yoludur.

2018 yılında yapılan küçük bir çalışmanın sonuçları, yüksek glisemik indeksli bir besin ile iki yemek kaşığı fıstık ezmesi yemenin glisemik etkisini stabilize ettiğini göstermiştir.

 

Kilo Vermek İçin En İyi Fıstık Ezmesi - Şekersiz Fıstık Ezmesi Diyet - Fıstık Ezmesi Şekersiz

 

Kilo kaybı için fıstık ezmesi satın alırken, etiketine bakın. Bazı fıstık ezmesi markalarında tonlarca ilave şeker, tuz ve koruyucu madde bulunur.

Doğal, organik fıstık ezmesi markaları, kilo vermek istiyorsanız en iyisidir. Bulabileceğiniz en düşük miktarda sodyum ve ilave şekerli olanı için beslenme etiketlerini okuyun.

Bazı fıstık ezmesi markalarının, ürünlerini her türlü diğer malzemeyi ve şekeri eklemedikleri algısı oluşturmak için %100 fıstık ezmesi tabirlerine kanmayın ve satın almadan önce mutlaka etiketlerini okuyun.

Fıstık ezmesi fiyatların satın aldığınız markete ve markaya göre değişiklik gösterebilir. Marketlerde bulunan şekersiz fıstık ezmesi fiyatına örnek vermek gerekirse; şekersiz fıstık ezmesi A101'de 12.95 liraya bulabilirsiniz.

Şekersiz fıstık ezmesi Bim'de şekersiz fıstık ezmesi gold markası olarak 11.90 liraya satılmaktadır. Migros şekersiz fıstık ezmesi ise 11 liradan 35 liraya kadar değişik fiyat aralıklarında mevcuttur. 

Tüm fıstık ezmesi çeşitleri sağlığınız için gerekli olandan daha fazla lif ve folat içerir. Ancak seçim yaparken proteinden daha fazla lif içeriğine göre tercihinizi yapın. Proteine ​​göre lif oranı fazla olanı seçmek, iyi sindirimi arttırma bonusu ile aynı tokluk hissi etkisine sahip olabilir. En iyi fıstık ezmesi evde doğal olarak hazırlamış olduğunuz fıstık ezmesidir. Böylece hem fıstık ezmesi fiyatını hem de içindekiler kısmındaki katkı maddelerini dert etmezsiniz.

 

Kilo Kaybı İçin Fıstık Ezmesi Fikirleri - Fıstık Ezmesi Diyette Nasıl Kullanılır?

 

 

Diyetinize pek çok yaratıcı yolla fıstık ezmesi ekleyebilirsiniz. Kilo kaybı için fıstık ezmesi tüketmenin anahtarı kararında ifadesidir: Haftada birkaç kez iki ya da üç çorba kaşığı fıstık ezmesi porsiyonunu hedefleyin.

Bundan daha fazla tüketirseniz, fıstık ezmesinin faydalarını aşırı derecede yüksek kalori alarak riske atabilirsiniz.

Fıstık ezmesi nasıl yenir? Fıstık ezmesi nasıl tüketilir?  Fıstık ezmesi tarifi diyet uygun tarifler, bir porsiyonun fıstık değerine sahip olan tarif fikirleri şunları içerir:

 

 • Yeşil yapraklı bir sebze veya meyve ile, sabahları iki kaşık dolusu fıstık ezmesini birlikte tüketin.
 • Salatalarınıza yer fıstığı ekleyin.
 • Tereyağ yerine fıstık ezmeli tam tahıllı tost yapabilirsiniz.
 • Fıstık ezmesi ile yulaf ezmesini karıştırın.
 • Yoğurt ile karıştırıp renkli tatlı bir yoğurt elde edebilirsiniz.

 

Fıstık ezmesi diyette yenir mi? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?).

 

Kilo vermek için diyet yaparken farklı lezzetlerin birbirleriyle buluşmasıyla keyifli bir kilo verme programına sahip olmak, zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Fıstık Ezmesi Sağlıklı Mı? Fıstık Ezmesi Faydaları - Fıstık Ezmesi Faydalı Mı?

 

Fıstık ezmesi sadece kilo kaybına katkıda bulunmaz. Diyetinizin düzenli bir parçası olarak yer fıstığı tüketmenin başka faydaları da var.

Diyette fıstık ezmesi faydaları, fıstık ezmesi spora faydası, fıstık ezmesi spor sonrası oluşan ağrıların iyileşmesine yardımcı olur. Spor yapmakta zorlanıyorsanız, toparlanmayı hızlandıracak protein içeriği yüksektir.

Fıstık ezmesi diyabet riskinizi azaltabilir. Yer fıstığının düşük glisemik indeksinden dolayı, düzenli olarak yer fıstığı tüketmek kan şekerini sabit tutmanıza ve diyabet riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Fıstık ezmesi vitamin ve minerallerle doludur. Bakır, folat, B vitaminleri ve manganez onlardan birkaçıdır.

Fıstık ezmesi kalp hastalığı riskini ve diğer önde gelen ölüm nedenlerini azaltabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, uzun yıllar boyunca gözlemlenen bir beslenme alışkanlığı çalışması, fıstık tüketiminin kalp hastalığı, kanser ve solunum hastalıkları ile ters ilişkili olduğunu buldu.

 

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Fıstık Ezmesi Tarifi - Fıstık Ezmesi Yapımı - Fıstık Ezmesi Şekersiz - Fıstık Ezmesi Yapımı Diyet

 

Fıstık Ezmesi Malzemeleri, Evde Fıstık Ezmesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

 • 600 gram kavrulmuş yer fıstığı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı pekmez
 • 1/4 çay kaşığı tuz

 

Fıstık Ezmesi Tarifi - Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? Fıstık Ezmesi Tarifi Şekersiz

 

 1. Kavrulmuş yer fıstıklarının kabuklarını tek tek ayıklayın.
 2. Mutfak robotuna aldığınız kabuksuz yer fıstıklarını; bal, pekmez ve tuz ilavesiyle püre haline getirin.
 3. Yağını salan ve ekmeğe sürülebilir bir kıvam alan fıstık ezmesini cam bir kavanoza alıp muhafaza edin.
 
Diyet  fıstık ezmesi olarak adlandırabileceğimiz bu fıstık ezmesi tarifi, marketlerde satılan fıstık ezmesi yapımından farklı özelliktedir çünkü katkı maddesi içermez. Doğal fıstık ezmesi hazırlamak zor bir işlem değildir. Haliyle marketten işlenmiş ürünler almak yerine evde fıstık ezmesi yapmanız daha sağlıklı bir tercih olacaktır.
 
Ayrıca fındık ezmesini de evinizde hazırlayabilirsiniz. "Fındık ezmesi nasıl yapılır?" Fındık ezmesi yapımını merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz (fındık ezmesi tarifi).
 

Uzun Lafın Kısası


Şekersiz fıstık ezmesinin besin değeri oldukça zengindir.

 

1 yemek kaşığı (16 gram) şekersiz fıstık ezmesi yaklaşık olarak 94 kalori içerir. Ayrıca 3,45 gram karbonhidrat, 1,28 gram lif, 3,85 gram protein ve 7,99 gram yağ içerir. Şekersiz fıstık ezmesi, düşük karbonhidrat diyetleri için uygun bir seçenektir ve tip 2 diyabetli kişilerin tüketebileceği bir besindir.

 

Ayrıca, fıstık ezmesi sağlıklı yağlar ve çeşitli vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. Evde yapmak isterseniz, sadece kavrulmuş fıstığı ezerek kendiniz de yapabilirsiniz.

 

 

Diyetinize şekersiz fıstık ezmesi de dahil olmak üzere hangi gıdayı eklerseniz ekleyin tek bir gıdadan mucizeler yaratmasını beklemeniz anlamsız olacaktır. Bu nedenle zayıflamak ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın