En İyi Düşük Karbonhidratlı Protein Tozları - Ketojenik Protein Tozu

En İyi Düşük Karbonhidratlı Protein Tozları - Ketojenik Protein Tozu

Protein ihtiyaçlarınızı diyet yoluyla karşılayabilmenize rağmen, protein tozları, protein alımınızı artırmanın kolay bir yolunu sunar.

 

Proteinin kilo kaybından daha iyi kan şekeri kontrolüne ve sağlıklı yaşlanmaya kadar olan faydaları iyi bilinmektedir.

 

Protein ihtiyaçlarınızı diyet yoluyla karşılayabilmenize rağmen, protein tozları, protein alımınızı artırmanın kolay bir yolunu sunar.

 

Düşük karbonhidratlı veya ketojenik diyetleri takip eden birçok insan diyetlerini desteklemek için protein tozlarına yönelir.

 

Bununla birlikte, düşük karbonhidratlı veya keto yaşam tarzınıza uyacak doğru olanı seçmek, sayısız form ve protein tozu kaynakları nedeniyle zor olabilir.

 

Bununla birlikte, birkaç tür karbonhidrat bakımından özellikle düşüktür ve karbonhidrat alımını izleyen herkes için mükemmel seçenekler olurlar.

 

Ketojenik protein tozu nelerdir? İşte en iyi düşük karbonhidratlı, keto dostu 7 protein tozu.

 

Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine sağlıklı bir beslenme programı çok daha etkili olacaktır. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

1. Peynir Altı Suyu Proteini 

 

Peynir altı suyu proteini nedir? Peynir altı suyu proteini ne demek? Peynir altı suyu proteini ne işe yarar?

 

Peynir altı suyu proteini, sütten elde edilen iki proteinden biridir.

 

Peynir altı suyu proteini, amino asit profili sayesinde, vücudunuzun hızlı bir şekilde sindirebileceği ve emebileceği yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır (1).

 

İki ana peynir altı suyu proteini türü konsantre ve izoledir.

 

Peynir altı suyu protein tozunun üretim süreci sırasında, laktozun veya süt şekerinin çoğu filtrelenir ve geriye peynir altı suyu proteini konsantresi adı verilen yoğunlaştırılmış bir ürün kalır.

 

Peynir altı suyu protein konsantresi ağırlıkça %35-80 protein içerir. Örneğin, tipik bir ağırlıkça %80 peynir altı suyu proteini ölçeği, yaklaşık 25 gram protein ve 3-4 gram karbonhidrat içerir ve eğer aroma eklenirse, muhtemelen daha fazla protein içerir (2).

 

Peynir altı suyu proteini konsantresi daha sonra işlenir ve ağırlıkça %90-95 protein içeren peynir altı suyu proteini izolatı adı verilen daha da konsantre bir ürün yapmak için filtrelenir (3).

 

Peynir altı suyu proteini izolatları, herhangi bir peynir altı suyu proteininin porsiyonu başına en yüksek saf protein yüzdesine ve en az karbonhidrat sayısına sahiptir.

 

Örneğin, Isopure'un bu ürününün bir ölçeği (31 gram) 0 karbonhidrat ve 25 gram protein içerir ve NutraBio'dan bu ürünün bir ölçeği (30 gram) sadece 1 gram karbonhidrat ve 25 gram protein içerir.

 

Peynir Altı Suyu Proteini Yan Etkilere Neden Olur Mu? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Özet: Peynir altı suyu proteini izolatı, satın alabileceğiniz en saf peynir altı suyu proteini formudur. Kepçe başına birkaç, hatta sıfır karbonhidrat içerir.

 

2. Kazein Proteini

 

Kazein protein nedir? Kazein proteini ne işe yarar?

 

Diğer süt proteini olan kazeinin de kalitesi yüksektir, ancak vücudunuz tarafından peynir altı suyundan çok daha yavaş sindirilir ve emilir (4, 5).

 

Bu kazein proteinini, yatmadan önce veya yemek aralarında olduğu gibi oruç tutma dönemleri için de ideal hale getirir. (6, 7, 8, 9).

 

Peynir altı suyu gibi, kazein tozu da karbonhidratları ve yağları çıkaran ve konsantre bir protein kaynağı bırakan işleme tabi tutulur (10).

 

Hem Dymatize hem de NutraBio, sırasıyla 36 gram ve 34 gram ölçek başına sadece 2 gram karbonhidrat ve 25 gram protein sağlayan bir kazein protein tozu üretir.

 

Kazein tozları sadece birkaç karbonhidrat ve bol miktarda protein sunmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun kemik sağlığı, kas kasılmaları ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineral olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır (11).

 

Örneğin, Dymatize ve NutraBio ürünleri ölçek başına kalsiyum için Günlük Değer'in (DV) %70'ine sahiptir.

 

Kazein karıştırıldığında yoğunlaşma eğilimi gösterdiğinden, kazein tozunu karıştırmak için peynir altı suyuyla yapacağınızdan daha fazla su kullanın.

 

Kazein Neden Alabileceğiniz En İyi Proteinlerden Biridir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek kazein proteini hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Kazein, vücudunuzun yavaş sindirdiği bir süt proteinidir. Kazeinden yapılan protein tozu birkaç karbonhidrat ve iyi miktarda kalsiyum sağlar.

 

3. Yumurta Proteini

 

Yumurtalar yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir (12, 13).

 

Protein, temel vitaminler ve mineraller ile beyin ve sinir sisteminin düzgün çalışması için önemli olan kolin gibi diğer önemli besinlerle doludurlar (14).

 

Yumurta akı protein tozları, yumurtaların sarılarının alınması ve kalan yumurta aklarının kurutularak toz haline getirilmesiyle üretilir.

 

Yumurta akı ayrıca çok önemli bir B vitamini olan biotinin emilimini engelleyen bir protein olan avidini etkisiz hale getirmek için pastörize edilir (15).

 

Yumurta akı doğal olarak önemsiz miktarda karbonhidrat ve yağ içerdiğinden, düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız yumurta akı protein tozları iyi bir seçenektir.

 

MRM, ölçek başına (33 gram) 2 gram karbonhidrat ve 23 gram protein - veya altı yumurta beyazına eşdeğer protein- sağlayan kaliteli bir yumurta beyazı protein tozu yapar.

 

Bazı yumurta protein tozları, yumurtadaki önemli besinlerin çoğunu içeren hem beyazı hem de sarısını içerir.

 

KetoThin'den elde edilen bu yumurta sarısı protein tozu, ölçek başına (30 gram) sadece 1 gram karbonhidrat, 15 gram yağ ve 12 gram protein içerir, bu da onu mükemmel bir keto protein tozu yapar.

 

Yumurta sarısı protein tozları, uzun zamandır vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini yükselttiği ve kalp hastalığına katkıda bulunduğu düşünülen nispeten yüksek miktarda kolesterol içerir (16, 17).

 

Bununla birlikte, araştırmalar, diyet kolesterolünün çoğu insanda kan kolesterol düzeyleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, besinlerden aldığınız kolesterol ile kalp hastalığı riskiniz arasında önemli bir bağlantı yoktur. (18, 19, 20, 21).

 

Özet: Düşük karbonhidrat veya keto diyeti uygularsanız, yumurta protein tozu mükemmel bir seçimdir. Yumurta beyazı protein tozu sadece beyazdan gelen proteini içerirken, tam yumurta protein tozu sarının yanında beyazı içerir.

 

4. Kollajen Proteini

 

Kollajen protein nedir? Collagen protein nedir?

 

Kollajen vücudunuzdaki en yaygın yapısal proteindir. Öncelikle saçlarınızda, cildinizde, tırnaklarınızda, kemiklerinizde, bağlarınızda ve tendonlarınızda bulunur (22).

 

Kollajenin eşsiz amino asit bileşimi, yaşlı yetişkinlerde vücut kompozisyonunu ve sağlıklı cilt ve eklemleri (örneğin, sağlıklı cilt ve eklemleri) teşvik etmek gibi birçok sağlık faydası sağlar (23, 24, 25).

 

Bununla birlikte, kollajen, vücudunuzun sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu temel amino asitlerden birine sahip değildir. Vücudunuz esansiyel amino asitler üretemediğinden, onları diyetinizden almalıdır (26).

 

Kollajen peptidleri olarak da adlandırılan kolajen protein tozu, genellikle sığır derisi, inek kemikleri, tavuk kemikleri, yumurta kabuğu zarları ve balık pullarından elde edilir.

 

Mevcut kolajen protein tozlarının çoğu tatsız ve aromasızdır, bu da onları çorbalara veya kahve gibi içeceklere karıştırmak için harika bir alternatif yapar.

 

Dahası, doğal olarak karbonhidrat içermezler.

 

Vital Proteins, her iki ölçek (20 gram) için 0 karbonhidrat ve 17 gram protein içeren bir sığır kollajen ürünü üretirken, Sports Research, ölçek başına (11 gram) 0 karbonhidrat ve 10 gram protein ile benzer bir ürün sunar.

 

Pek çok aromalı kolajen protein tozu, Hindistan cevizi yağı gibi gıdalarda bulunan yağlar olan orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) ile güçlendirilmiştir.

 

MCT'ler kolayca sindirilir ve emilir, özellikle keto diyetinde olduğu gibi karbonhidratları ciddi şekilde kısıtladığınızda vücudunuza alternatif bir enerji kaynağı sağlar. (27).

 

Örneğin, Perfect Keto'nun bu ürününden bir ölçek (17 gram), MCT'lerden 1 gram karbonhidrat, 10 gram protein ve 4 gram yağ sunar.

 

Doğal kolajen nelerde var? Vücudunuzun Kollajen Üretmesine Yardımcı Olan 13 Gıda konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Özet: Hayvanların ve balıkların bağ dokularından elde edilen kolajen protein tozları, benzersiz sağlık yararları sağlayabilir. Bazıları, keto diyetini uygulayanlara fayda sağlayan MCT'lerle güçlendirilmiştir.

 

5. Soya Proteini İzolatı

 

Soya proteini nedir? Soya proteini ne işe yarar?

 

Soya fasulyesi protein bakımından doğal olarak zengin bir baklagil türüdür.

 

Soya proteini tozu, soya fasulyesinin bir öğünde öğütülmesi ve ardından ağırlıkça %90-95 protein içeren ve pratik olarak karbonhidrat içermeyen soya proteini izolatı haline getirilmesiyle oluşturulur (28).

 

Üreticilerin bazen istenmeyen karbonhidratlara katkıda bulunabilecek şeker ve tatlandırıcılar eklediğini unutmayın.

 

Örneğin, NOW Sports'un bu vanilya aromalı soya proteini izolatı ürünü, ölçek başına (45 gram) 13 gram karbonhidrat ve 25 gram protein içerir.

 

Daha iyi bir seçenek, aynı şirketin, ölçek başına (24 gram) 0 karbonhidrat ve 20 gram protein içeren bu tatlandırılmamış ürünüdür.

 

Soya Proteini Ne İşe Yarar? konu başlıklı blog yazımızı ziyaret ederek soya proteini faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Protein açısından doğal olarak yüksek olduğu için soya, harika bir protein tozu olur. Tatlandırılmamış tozlar neredeyse hiç karbonhidrat içermez ve proteinle doludur, ancak aromalı çeşitler eklenen şekerler ve tatlandırıcılar nedeniyle karbonhidratlarda daha yüksek olabilir.

 

6. Bezelye Proteini İzolatı

 

Bezelye proteini nedir? Bezelye proteini tozu nedir?

 

Bezelye, doğal olarak büyük miktarda protein içeren başka bir baklagil türüdür (29).

 

Soya proteini izolatına benzer şekilde, bezelye proteini tozu, kurutulmuş bezelyenin bir toz halinde öğütülmesi ve karbonhidratların çıkarılması ve izole bir toz bırakılmasıyla yapılır.

 

Üreticiler lezzeti artırmak için sık sık şeker ve dolayısıyla karbonhidrat ekliyorlar.

 

Örneğin, NOW Sports'tan izole edilen aromalı bezelye proteini, ölçek başına (44 gram) 24 gram protein ile 9 gram karbonhidrat içerir.

 

Öte yandan, tatlandırılmamış versiyonun bir ölçeği (33 gram) 24 gram proteinin yanında sadece 1 gram karbonhidrat içerir.

 

Bezelye Protein Tozu Nedir? Faydaları Nelerdir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek bezelye protein tozu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Özet: Karbonhidrat bakımından çok düşük olan bezelye protein tozu size büyük bir protein artışı sağlar.  Ancak genellikle daha fazla karbonhidrat içerdiğinden aromalı çeşitlere dikkat edin.

 

7. Pirinç Proteini İzolatı

 

Pirinç proteini tozu nedir? Pirinç proteini tozu ne işe yarar?

 

Pirinç proteini popüler bir bitki bazlı proteindir, özellikle hipoalerjenik olduğu için alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı düşüktür.

 

Çoğu pirinç protein tozu, soya veya bezelye proteininden daha az, ağırlıkça %80 protein içerir (30).

 

Pirinç özellikle karbonhidrat açısından zengin olsa da, pirinç protein tozu tipik olarak kahverengi pirincin karbonhidratlarının proteinlerden ayrılmasına neden olan enzimlerle işlenmesiyle yapılır.

 

Örneğin, NutriBiotic'ten elde edilen çikolata aromalı pirinç proteini tozu ürünü, sadece 2 gram karbonhidrat içerir, ancak her bir ölçek (16 gram) için 11 gram protein içerir.

 

Aynı şirket, her bir ölçek (15 gram) başına 2 gram karbonhidrat ve 12 gram protein içeren sade bir pirinç protein tozu da sunmaktadır.

 

Özet: Pirinç protein tozu şaşırtıcı derecede düşük karbonhidratlıdır, çünkü bu yaygın tahıldaki karbonhidratlar proteinlerden çıkarılır.

 

Aromasız Ürünlere Lezzet Nasıl Eklenir?

 

Tatlandırılmamış hayvansal veya bitki bazlı bir protein tozu arıyorsanız, onları daha lezzetli hale getirmenin birkaç yolu vardır.

 

Bunlar:

 

  • Az miktarda kakao tozu ekleyin.
  • Tozu badem sütü veya toz içecek karışımları gibi düşük kalorili içeceklere karıştırın.
  • Şekersiz şurup ekleyebilirsiniz.
  • Splenda ve stevia gibi yapay tatlandırıcılar veya keşiş meyve özü gibi doğal tatlandırıcılar ilave edin.
  • Az miktarda aromasız protein tozunu çorbalar, güveç veya yulaf ezmesi ile karıştırın.
  • Tarçın gibi doğal aroma özleri veya baharatlar ekleyin.

 

Özet: Tatlandırılmamış protein tozlarınızı tatlandırıcılar ve baharatlarla doldurun veya çeşitli yemeklere eklemeyi deneyin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Protein tozları diyetinize takviye etmenin kolay ve çok yönlü bir yoludur.

 

Birçoğu karbonhidrat bakımından düşüktür, çünkü üretim sürecinde çıkarılırlar.

 

Süt proteinleri - peynir altı suyu ve kazein - ve yumurta proteinleri en iyi düşük karbonhidrat ve keto dostu protein tozlarından bazılarıdır, kollajen proteinleri tipik olarak karbonhidrat içermez, ancak peynir altı suyu veya yumurta çeşitlerinden daha az proteine ​​sahiptir.

 

Soya, bezelye veya pirinçten yapılan bitki bazlı protein tozları da düşük karbonhidratlı bir yaşam tarzı için mükemmel bir uyum sağlar.

 

Bu tozların aromalı versiyonları genellikle daha fazla karbonhidrat barındırırken, aromasız versiyonlar neredeyse hiç içermez.

 

Sonuç olarak, düşük karbonhidratlı veya keto diyetinizi tercihlerinize ve hedeflerinize göre optimize etmek için çeşitli protein tozlarından seçim yapmak kolaydır.

 

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın