Sentetik ve Doğal Besinler Arasındaki Fark Nedir?

Sentetik ve Doğal Besinler Arasındaki Fark Nedir?

Doğal besinler yediğimiz gıdalarda bulunurken, sentetik besinler diyet takviyelerinde ve güçlendirilmiş gıdalarda bulunur.

 

 

Önemli vitamin ve minerallerin yeterli diyet alımını sağlamak için diyet takviyeleri ve güçlendirilmiş gıdalar kullanılır.

Diyet takviyeleri ve güçlendirilmiş gıdalar birçok durumda yararlı ve hatta gerekli olsa da, aşırı miktarda tüketilirse aşırı besin alımına ve diğer olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Bunun nedeni, takviyeler ve takviye edilmiş yiyeceklerde bulunan sentetik besinler ile yediğiniz yiyeceklerde doğal olarak bulunan besinler arasında farklılıklar olmasıdır.

Bu makale, doğal ve sentetik besinler arasındaki farkları açıklamaktadır.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü diyetisyeniz ile istediğiniz sıklıkta Whatsapp hattı yoluyla iletişimde kalacağınız online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Sentetik ve Doğal Besinler Nelerdir?

Sentetik ve doğal besinler arasındaki fark şu şekildedir:

 

Sentetik besinler, diyet takviyelerinde ve güçlendirilmiş gıdalarda bulunan yapay besinleri ifade eder. Bu besinler genellikle kimyasal işlemlerle elde edilir ve doğal besinleri taklit etmeye çalışırlar. Örneğin, C vitamini takviyeleri   meyve özlerinden yapılsa da normal bir yemek porsiyonunda bulunan miktarlardan daha yüksek dozlarda C vitamini içerirler.

 

Doğal besinler ise meyveler, sebzeler, balıklar, süt ürünleri, fasulye, tahıllar ve et gibi gıdalarda doğal olarak bulunan vitaminler, mineraller, yağ asitleri ve antioksidanlar gibi besinleri içerir. Bu besinler doğal olarak yetişen gıdalardır ve işlenmemiş halde tüketilebilirler.

 

Diyet takviyeleri ve güçlendirilmiş gıdalar, birçok insanın optimal besin seviyelerini korumak veya eksiklikleri gidermek için kullandığı kaynaklardır. Ancak, bu takviyelerdeki sentetik besinler, normal diyetlerde bulunan doğal besinlerden farklı olabilir. Aşırı tüketildiğinde, bazı besin maddelerinin aşırı alımına ve olumsuz sağlık etkilerine yol açabilirler.

 

Bu nedenle, sağlıklı ve dengeli bir beslenme için genellikle doğal besinleri tercih etmek önerilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda takviyeler ve güçlendirilmiş gıdaların kullanımı faydalı olabilir, ancak bu konuda uzman bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir.

Özet: Doğal besinler; meyveler, sebzeler ve yumurta gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunurken, sentetik besinler diyet takviyelerinde ve güçlendirilmiş yiyeceklerde bulunur.

 

Sentetik ve Doğal Besinler Arasındaki Farklar

 

 

Sentetik besinler, gıdalarda bulunan doğal besinleri taklit edecek şekilde tasarlanırken, araştırmalar sentetik ve doğal besinler arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir.

 

Emilebilirlik

Araştırmalar, bazı sentetik besinlerin emilebilirliğinin doğal olarak türetilmiş besinlerinkine benzer olmasına rağmen, bazılarının vücut için biyolojik olarak az ya da çok kullanılabilir olabileceğini göstermektedir.

 

Örneğin, C vitamininin meyve ve sebze gibi gıdalarla doğal olarak ve sentetik C vitamini takviyeleri yoluyla tüketildiğinde benzer biyoyararlanımı olduğu gösterilmiş olsa da diğer sentetik besinler daha fazla biyoyararlanımlıdır (3, 4, 5).

 

Bir örnek folik asittir. Folik asit, gıdalarda bulunan doğal folattan çok daha fazla biyoyararlanımı olan sentetik bir besindir.

 

Gıdalarda bulunan doğal olarak oluşan folat, yaklaşık %50 oranında emilebilirliğe sahiptir. Ancak aç karnına tüketildiğinde sentetik folik asidin %100 emilebilirliğe sahip olduğu düşünülürken, kuvvetlendirilmiş gıdalarda bulunan folik asidin %85 emilebilirliğe sahip olduğu düşünülmektedir (6).

 

Folik asit ve folat arasındaki emilim oranlarındaki farklılık nedeniyle, diyet folat eşdeğerleri (DFE'ler) geliştirilmiştir (6):

 

1 mcg DFE = 1 mcg gıdada doğal olarak oluşan folat = aç karnına ek formda alınan 0,5 mcg folik asit = gıdalarla birlikte alınan 0,6 mcg folik asit

 

Bazı besinler aç karnına ek olarak alındığında, doğal gıda kaynaklarından karışık bir öğünün parçası olarak tüketildiğinden çok daha fazla biyolojik olarak kullanılabilir.

 

Bunun nedeni, karışık öğünlerde bulunan bazı besinlerin ve bileşiklerin diğer besin maddelerinin emilimini engelleyerek onları daha az biyolojik olarak kullanılabilir hale getirmesidir.

 

Demir, diyet yoluyla tüketilmesine kıyasla aç karnına tek bir besin olarak alındığında daha yüksek biyoyararlanımı olan bir besin örneğidir (7, 8).

 

Aşırı Tüketim Riski

Takviyeler ve güçlendirilmiş gıdalar, bazı kişilerin eksikliği düzeltmesi veya önlemesi için faydalı ve gerekli olsa da sentetik besinlerin aşırı tüketimi, belirli vitamin ve minerallerin aşırı alımına yol açabilir.

 

Gıda kaynaklarından besinleri aşırı tüketmek teknik olarak mümkün olsa da diyet takviyeleri ve takviye edilmiş gıdalar aşırı besin alımının ana nedenleridir.

 

Bunun nedeni, takviyelerin ve güçlendirilmiş gıdaların tipik olarak işlenmemiş gıdalardan çok daha fazla miktarda besin içermesidir. Ayrıca, folik asit gibi belirli besinler, işlenmemiş gıdalardan alınan besinlerden çok daha kolay emilir.

 

Örneğin, araştırmalar, güçlendirilmiş gıdalar tüketen veya diyet takviyeleri alan kişilerin çinko, folik asit ve A vitamini gibi besinler için tolere edilebilir üst alım seviyesini (UL) aşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir (9).

 

Bir çalışma, bakır, A vitamini, folik asit, çinko ve selenyum dahil olmak üzere besinlerle güçlendirilmiş daha fazla gıda tüketen çocukların, bu besinler için UL'yi aşma riskinin daha yüksek olduğunu buldu (2).

 

Aynı çalışma, takviye edilmiş gıdaları sıklıkla tüketen yetişkinlerin kalsiyum ve demir için UL'yi aşma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu (2).

 

Çalışmalar ayrıca, diyet takviyesi alan kişilerin kalsiyum, çinko, demir, magnezyum ve folik asit gibi bazı besinler için UL'yi aşma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir (10, 11).

 

Araştırmalar, aşırı besin alımı riskinin, yüksek gelirli ülkelerde takviye kullananlarda daha yaygın olduğunu göstermektedir (9).

 

Bununla birlikte, bir kişinin belirli bir besin maddesi için UL'yi aşması, sağlıklarının risk altında olduğu anlamına gelmez.

 

Üst alım seviyelerinin (UL'ler) katı kesme noktaları olarak kullanılması amaçlanmamıştır. Aksine, besin alım seviyelerinin çoğu insan için güvenli bir seviyeyi aşmamasına yardımcı olurlar (12).

 

Özet: Bazı sentetik besinler, gıdalardaki doğal besinlerden daha emilebilir. Ayrıca, güçlendirilmiş gıdalar ve takviyeler, tipik olarak doğal gıdalardan daha fazla miktarda besin içerir. Bu, bazı besin maddelerinin aşırı tüketimine yol açabilir.

 

Ek Besinlerin Olumsuz Yan Etkileri

 

 

Bazı insanlarda eksikliği tedavi etmek veya önlemek için güçlendirilmiş gıdalar ve diyet takviyeleri gerekli olsa da sentetik besinlerin olumsuz yan etkileri olabilir.

 

Aşağıdakiler, olumsuz sağlık sonuçlarıyla bağlantılı diyet takviyelerinin örnekleridir. Bu liste kapsamlı değildir ve diğer sentetik besinler, listelenmemiş olsalar da, olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiş olabilir.

 

E Vitamini

 

Yağ emilimini etkileyen tıbbi durumları olan kişiler de dahil olmak üzere belirli insan grupları için ek E vitamini gerekli olabilir. Bununla birlikte, yüksek doz ek E vitamini çoğu için uygun değildir ve olumsuz sağlık etkileriyle bağlantılıdır.

 

Örneğin, ek E vitamini, belirli popülasyonlarda kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

35.533 sağlıklı erkekle ilgili verileri içeren bir çalışma, E vitamini takviyelerinin prostat kanseri riskini önemli ölçüde artırdığını buldu. E vitamini takviyesi alan erkeklerin prostat kanseri geliştirme riski, plasebo alanlara göre %17 daha fazlaydı (13, 14).

 

Ayrıca, yüksek doz E vitamini takviyesi, kanama riskinde artışa neden olabilir (15).

 

A Vitamini ve Beta Karoten

Araştırmalar, A vitamini ve beta karoten takviyesini belirli kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirdi.

 

49 çalışmanın gözden geçirilmesi, A vitamini takviyesinin %16 daha yüksek kanser riski ile ilişkili olduğunu buldu. Ayrıca, ek formda kendi başına alındığında, beta karotenin tüm nedenlerden %6 artmış ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu (16)

 

Beta karoten bir provitamin A'dır, yani vücutta A vitaminine dönüştürülür. Beta karoten takviyelerinin ayrıca sigara içen kişilerde akciğer kanseri riskini önemli ölçüde artırdığı gösterilmiştir (17).

 

Ayrıca, yüksek doz takviye almaktan kaynaklanan yüksek A vitamini seviyeleri, özellikle D vitamini seviyesi düşük olan kadınlarda, düşük kemik mineral yoğunluğu ve artmış kırık riski ile ilişkilendirilmiştir. (18).

 

Diyet takviyelerinden çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamini (beta karoten değil) tüketmek de ölümcül olabilen toksisiteye yol açabilir (19).

 

Kalsiyum

 

Birçok insan kemik sağlığını destekleme umuduyla ek kalsiyum tüketir. Bazı durumlarda takviye kalsiyum uygun olsa da yüksek doz takviye komplikasyonlara neden olabilir.

 

42 çalışmanın gözden geçirilmesi, gıda kaynaklarından alınan kalsiyumun kalp hastalığı riskini artırmazken, kalsiyum takviyelerinin kalp hastalığı ve kalp krizi riskini artırabileceğini buldu (20).

 

İnceleme, kalsiyum takviyelerinin kullanımının kalp hastalığı ve kalp krizi riskini sırasıyla %20 ve %21 kadar artırdığını buldu (20).

 

13 çift kör, randomize kontrollü çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, kalsiyum takviyelerinin, sağlıklı postmenopozal kadınlarda %15 artmış kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (21).

 

Bunun nedeni, yüksek kalsiyum seviyelerine sahip olmanın kalp hastalığı için bilinen bir risk faktörü olan arterlerin kireçlenmesine katkıda bulunabilmesidir (22).

 

Folik Asit

Gıdalarda doğal olarak bulunan folatın aksine, takviyelerden ve güçlendirilmiş gıdalardan alınan folik asit, belirli sağlık koşullarının riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

Folik asidin yüksek emilim oranı nedeniyle, takviyelerden veya güçlendirilmiş gıdalardan yüksek dozlarda (günde 400 mcg'den fazla) folik asit almak, kanda yüksek seviyelerde metabolize edilmemiş folik asit (UMFA) oluşmasına neden olabilir (23).

 

Bir çalışma, yüksek maternal UMFA kan seviyelerini, yavruları arasında artan otizm spektrum bozukluğu (ASD) riskine bağlayan haftalık kanıtlar buldu (24).

 

Maternal UMFA kan seviyeleri ile ASD arasındaki ilişkiyi doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Yüksek doz folik asit takviyeleri, bu popülasyonda çok yaygın olan düşük B12 seviyelerine sahip yaşlı erişkinlerde hızlandırılmış bilişsel düşüşle de ilişkilendirilmiştir. Sağlıklı yetişkinlerde ve yaşlı kadınlarda bağışıklık tepkisini değiştirebilirler (25, 26, 27).

 

Ek olarak, geniş bir meta-analiz incelemesi, yüksek kan folat düzeylerine sahip olmanın prostat kanseri riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur. Ancak, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (28).

 

Özet: Takviyelerden ve güçlendirilmiş gıdalardan elde edilen sentetik besinler, özellikle yüksek dozlarda kullanıldığında sağlık üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir.

 

Bazı Popülasyonlar için Takviyeler ve Güçlendirilmiş Gıdalar Gereklidir 

Diyet takviyeleri ve kuvvetlendirilmiş gıdalar, belirli besinlerin aşırı tüketimine ve olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir, ancak takviyeler ve kuvvetlendirilmiş gıdalar birçok durumda faydalıdır.

 

Araştırmalar, birçok insanın belirli besin maddelerini yetersiz aldığını, belirli vitamin ve minerallerdeki eksikliklerin bazı popülasyonlarda daha yaygın olduğunu gösteriyor.

 

Örneğin, 26.282 ABD'li yetişkinden gelen verileri analiz eden bir çalışma, çalışma popülasyonunun büyük bir kısmının, nüfusun %50'sinin ihtiyaçlarını karşıladığı tahmin edilen besin seviyeleri olan mevcut tahmini ortalama gereksinimlerin (EAR'ler) altında besin alımına sahip olduğunu buldu.

 

Çalışma, yetişkinlerin %45'inin yetersiz A vitamini, %15'i çinko, %46'sı C vitamini, %84'ü E vitamini ve %95'inin bağışıklık sistemi sağlığı için kritik olan vitamin D alımına sahip olduğunu buldu. (29).

 

Araştırmacılar, diyet takviyelerinin bu besin boşluklarını doldurmaya yardımcı olabileceğini öne sürdüler (29).

 

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, kalsiyum, potasyum, kolin, magnezyum, demir ve B12, ABD nüfusu tarafından genellikle eksik tüketilmektedir (29, 30, 31, 32, 33, 34).

 

Bu, sağlıksız beslenme düzenleri, gıda çeşitliliği eksikliği ve sağlıklı gıdalara erişim eksikliği gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

 

Gelir düzeyine göre gruplandırılmış 10.698 yetişkini içeren bir başka çalışma, normal diyet alımına ek olarak diyet takviyelerinin kullanımının, tek başına diyet besin alımına kıyasla besin alımının artması ve besin yetersizliği riskinin azalması ile ilişkili olduğunu bulmuştur (35).

 

Takviyeler tüm gruplarda besin alımını iyileştirmiş olsa da en büyük faydalar, gelir durumunda biraz daha yüksek puan alan, mikro besin yetersizliği prevalansı düşük gelir gruplarındakilere göre daha düşük olan yetişkinlerde görüldü (35).

 

Daha düşük sosyoekonomik statüye sahip yetişkinlerde vitamin ve mineral yetersizlikleri prevalansı daha yüksekti (35).

 

Güçlendirilmiş gıdaların da sağlığa faydalı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, folik asit takviyesinin hamile kadınlarda folat seviyelerini arttırdığı ve yavrularında nöral tüp defekti riskini azalttığı gösterilmiştir (36).

 

Ayrıca araştırmalar, diyet takviyelerinin ve güçlendirilmiş gıdaların, tiamin, demir, folat ve A, C ve D vitaminleri gibi yaygın olarak az tüketilen besinlerin daha yüksek alımına katkıda bulunduğunu gösteriyor (12).

 

Kimler Takviyeleri ve Güçlendirilmiş Gıdaları Dikkate Almalı?

 

 

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almanın en sağlıklı yolu, tam gıdalar açısından zengin ve yüksek oranda işlenmiş gıdalar açısından düşük çok yönlü bir diyet tüketmektir.

 

Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok grup takviyelerden veya güçlendirilmiş gıdalardan fayda sağlayacaktır:

 

  • çocuklar ve gençler
  • kısıtlayıcı diyetleri takip eden insanlar
  • hamile ve emziren kadınlar
  • daha yaşlı yetişkinler
  • belirli tıbbi durumları olan insanlar
  • taze ve sağlıklı yiyeceklere erişimi olmayanlar

 

Örneğin, hamile ve emziren kadınların B12, kolin, folat, kalsiyum, demir ve D vitamini de dahil olmak üzere birçok besine daha fazla ihtiyacı vardır. Hamilelik ve emzirme öncesi, sırası ve sonrasında doğum öncesi besin takviyeleri almaları teşvik edilir (37).

 

Ayrıca, yaşlı yetişkin popülasyonların, sağlığı önemli ölçüde etkileyebilecek B12 ve D vitamini gibi besin maddelerinde eksik olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle uzmanlar, yaşlı yetişkinlerin eksiklikler açısından taranmasını ve buna göre takviye edilmesini tavsiye etmektedir (33, 38).

 

Ek olarak, otoimmün hastalıklar, anemi ve kanser gibi rahatsızlıkları olan kişiler ile diyet alımı yetersiz olanlar veya kısıtlayıcı diyetler uygulayanlar, eksikliği önlemek için genellikle takviyelere ve güçlendirilmiş gıdalara bağımlıdırlar (39, 40, 41, 42, 43).

 

Bununla birlikte, birçok multivitamin takviyesi ve takviyeli gıda, ne yazık ki, normal diyet alımına ek olarak kullanıldığında aşırı tüketilme potansiyeline sahip yüksek miktarda besin içerir.

 

Bu nedenle, çoğu vitamin ve minerali yüksek dozlarda içeren çoklu besin takviyeleri ile tedavi etmektense, mümkün olduğunda yetersizlikleri ve eksiklikleri tedavi etmek ve önlemek için hedefe yönelik besin takviyesi kullanmak en iyisidir (44).

 

Özet: Takviye ve takviyeli gıdaların kullanımı, hamile ve emziren kadınlar, kısıtlayıcı diyet uygulayan kişiler, tıbbi durumları olanlar ve yaşlılar dahil olmak üzere birçok insan için faydalı ve gereklidir.

 

Uzun Lafın Kısası

Doğal besinler, meyveler, sebzeler, balıklar, süt ürünleri, fasulye, tahıllar ve et gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunan besinleri ifade eder. Sentetik besinler ise diyet takviyelerinde ve güçlendirilmiş gıdalarda bulunan yapay besinleri ifade eder.

 

Sentetik besinlerin emilimi ve kullanılabilirliği doğal besinlere göre değişebilir ve aşırı tüketimi olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir. Doğal besinleri tercih etmek ve takviyeleri dikkatli bir şekilde kullanmak, sağlıklı ve dengeli bir beslenme için önemlidir.

 

Sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun ücreti ile diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış diyet listesi satın alın. (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın