Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?

Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?

Yüksek yağ içeriğinden dolayı, fıstık ezmesi kalori yoğundur. Bu veriler de 'Fıstık ezmesi diyette yenir mi?', 'Fıstık ezmesi diyette uygun mu?', 'Fıstık ezmesi diyette nasıl kullanılır?' gibi soruları akla getirmektedir. Bu yazımızda soruları sizin için inceledik.

 

Fıstık ezmesi sürülebilir olması ve lezzeti nedeniyle çok sevilir. Ancak diyet sürecinde fıstık ezmesi kalorisi nedeniyle dikkatli şekilde tüketmelisiniz. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi kalori 94.24 kcal'dir. Fıstık ezmesi nasıl yenir? Elma ve kereviz dilimlerini batırmak için sos olarak kullanabilirsiniz. Yulaf, kek, meyvelere ekleyebilirsiniz. Fıstık ezmesi ne kadar yenmeli? 2 yemek kaşığını aşmamalısınız. Ayrıca fıstık ezmesi satın alırken içeriği temiz olan şekersiz fıstık ezmesi tercih etmelisiniz. Fıstık ezmesi tarifini kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Fıstık ezmesi nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayın (fıstık ezmesi).

Fıstık ezmesi popüler, lezzetli bir gıda çeşitidir.

Vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlar dahil, temel besinlerle doludur.

Yüksek yağ içeriğinden dolayı, fıstık ezmesi kalori yoğundur. Bu veriler de 'Fıstık ezmesi diyette yenir mi?', 'Fıstık ezmesi diyette uygun mu?', 'Fıstık ezmesi diyette nasıl kullanılır?' 'Şekersiz fıstık ezmesi diyette yenir mi?' gibi soruları akla getirmektedir.

Bazı araştırmalar fıstık ezmesinin ılımlı olarak tüketildiğinde kilo kaybını artırabileceğini ileri sürüyor (1 ).

Bu makale, fıstık ezmesi yemenin vücut ağırlığını nasıl etkilediğini incelemektedir.

 

Fıstık Ezmesi Kalori ve Besin Değerleri - Fıstık Ezmesi Besin Değeri - Fıstık Ezmesi Kaç Kalori?

 

Kilo almanın, yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda ortaya çıkabileceği iyi bilinmektedir.

Bu nedenle bazı kişiler yer fıstığı ezmesine karşı temkinlidir. Çünkü yağ ve kalorileri yüksektir.

Her 2 çorba kaşığı fıstık ezmesi (32 gram) porsiyonunda aşağıdaki kalori ve besin değerleri bulunur. Fıstık ezmesi kaç kalori ( 2 ):

 

  • Fıstık Ezmesi Kalori: 191
  • Toplam yağ: 16 gram
  • Doymuş yağ: 3 gram
  • Tekli doymamış yağ: 8 gram
  • Çoklu doymamış yağ: 4 gram

 

Ancak, yüksek yağlı veya yüksek kalorili yiyeceklerin hepsi sağlıksız değildir. Aslında, fıstık ezmesi son derece besleyicidir.

Birincisi, yağının %75'i doymamıştır. Araştırmalar, doymuş yağ yerine doymamış yağ yemenin LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (3 , 4 ).

Yer fıstığı yağı ayrıca protein, lif, manganez, magnezyum, fosfor, E vitamini ve B vitaminleri de dahil olmak üzere pek çok temel vitamin ve minerallerle doludur ( 2 ).

Özet: Fıstık ezmesi kalorisi yüksektir. Ancak sağlıklı yağlar, lifler, temel vitamin ve minerallerle doludur.

 

Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi? Fıstık Ezmesi Diyete Uygun Mu? Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı?

 

Kilo alımı, yaktığınızdan daha fazla kalori aldığınızda oluşur. 

Fıstık ezmesi diyette ne kadar tüketilmeli? Bu nedenle, fıstık ezmesi, ılımlı olarak yenilirse kilo alımıyla sonuçlanmaz. Yani ölçülü olarak yenilirse kilo alımıyla bağlantılı değildir. Diğer bir deyişle günlük kalori ihtiyacınızın bir parçası olarak kullanırsanız sizi olumsuz etkilemeyecektir.

Fıstık ezmesi zayıflatırmı? Aslında, çoğu araştırma, fıstık ezmesi, yer fıstığı ve diğer kuru yemişlerin alımını vücut ağırlığını düşürmekle ilişkilendirir (5 , 6, 7 , 8 ).

Kuruyemiş kilo aldırır mı? 370.000'den fazla erişkin üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışma, düzenli olarak kuru yemiş yemenin daha az kilo alımı ile ilişkili olduğunu buldu. Katılımcılar ayrıca 5 yıllık bir süre içinde %5 daha düşük aşırı kilo alma veya obez olma riskine sahipti (9 ).

Bununla birlikte, kuru yemiş yiyen insanların genel olarak daha sağlıklı yaşam tarzları olduğu söylenir. Örneğin, bu çalışmada kuru yemiş yiyen insanların daha fazla egzersiz yaptıkları ve kuru yemiş yemeyenlere göre daha fazla meyve ve sebze yeme eğiliminde oldukları belirtilmiştir (9 ).

Bununla birlikte, bu çalışma, istenmeyen kilo alımlarını riske atmadan sağlıklı bir diyete yer fıstığı ezmesini dahil edebileceğinizi göstermektedir.

Öte yandan, kilo alımı hedefiniz ise, tercihen besleyici gıdalardan, yaktığınızdan daha fazla kalori almanız gerekir. Fıstık ezmesi mükemmel bir seçenektir. Çünkü besleyici maddelerle doludur, ucuzdur ve diyetinize eklemek kolaydır.

Özet: Yer fıstığı ezmesi günlük kalori ihtiyaçlarınızda yenirse istenmeyen kilo alımına neden olmaz. Yine de sağlıklı kilo almak istiyorsanız da sağlıklı bir seçenektir. Fıstık ezmesi diyette ne kadar tüketilmeli sorusunun cevabı kilo alıp verme isteğinize bağlıdır. 

Kilo verme sürecinde neyi ne kadar tüketmeniz gerektiği kalori hesaplama açısından önemlidir. Kilo vermek için kalori açığı bırakmak da önemlidir. Tükettiğiniz gıdaların kalorisini sitemizden hesaplayabilirsiniz, ancak bazen bu durum strese sokabilir veya profesyonel bir destek almayı tercih edebilirsiniz. Zayıflamak için sevdiğiniz besinleri de bulunduran online diyetisyenlerin hazırladığı online diyet listesi için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

Fıstık Ezmesi Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olur? Fıstık Ezmesi Kilo Verdirir Mi? Yer Fıstığı Ezmesi Kilo Verdirir Mi?

 

Fıstık ezmesi, doygunluğu teşvik ederek, kas kütlesini ve kilo kaybınızı uzun süre koruyarak kilo verme planınıza fayda sağlayabilir.

 

Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Yer Fıstığı Kilo Aldırır Mı?).

 

Daha Uzun Süre Doymanıza Yardımcı Olabilir - Fıstık Ezmesi Tok Tutar Mı? Yer Fıstığı Ezmesi Tok Tutar Mı?

 

Fıstık ezmesi çok doyurucudur.

Obezitesi bulunan 15 kadında yapılan bir çalışmada yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıya 3 yemek kaşığı (48 gram) fıstık ezmesinin eklenmesi iştahı sadece yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıdan daha fazla azalttı (10 ).

Dahası, fıstık ezmesi yiyenlerin iştahı azaltmada rol oynayabilecek daha stabil kan şekeri seviyeleri vardı (10 ).

Bu fındık yağı aynı zamanda yüksek miktarda protein ve lif içerir - doygunluğu arttırdığı bilinen iki besin maddesi ( 11 ).

İlginçtir ki, çalışmalar bütün fıstıkların ve diğer kabuklu yemişlerin en azından fıstık ezmesi kadar doyurucu olabileceğini not eder (12 , 13 , 14 ).

Bu nedenle, çeşitli kuru yemiş ve kuru yemiş ezmesi yemek en büyük yararı sağlayabilir.

 

 

Protein Kas Kütlesinin Korunmasına Yardımcı Olur

 

Kas kaybı ve kilo kaybı genellikle birlikte ilerler.

Bununla birlikte, araştırmalar fıstık ezmesi gibi yiyeceklerden yeterli miktarda protein tüketmenin diyet sırasında kas kütlesini korumanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (15 , 16 , 17 ).

Bir çalışmada, fazla kilolu erkekler ya yüksek protein ya da normal protein kilo kaybı planını izlemiştir. Her iki grup da benzer miktarda kilo vermiş olsa da yüksek protein planını takip edenler üçte bir daha az kas kaybetti (16).

Gücünüzü korumak için sadece kasları korumak önemli değil. Aynı zamanda metabolizmanızı sürdürmenize yardımcı olur. Genel olarak, ne kadar kaslıysanız, dinlenirken bile gün boyunca o kadar daha fazla kalori yakarsınız (18 ).

 

Kilo Verme Planınıza Bağlı Kalmanıza Yardımcı Olabilir

 

En başarılı kilo kaybı planları uzun vadede koruyabileceğiniz planlardır.

Diyetinizle esnek olmak iyi bir yaklaşım olabilir. Araştırmaya göre, zevk aldığınız yiyecekleri içerecek şekilde kişiselleştirilmiş kilo kaybı planlarını zaman içinde takip etmek daha kolay olabilir (19 ).

İlginç bir şekilde, araştırmalar ayrıca diyet yapanların fıstık ezmesi de dahil olmak üzere kuru yemişlere izin veren kilo verme planlarına daha iyi uyabileceğini göstermektedir (20 ).

Genel olarak, fıstık ezmesi ılımlı bir şekilde diyetinize katmaya değer olabilir - özellikle de en sevdiğiniz yiyeceklerden biriyse -.

Özet: Fıstık ezmesi gibi sevdiğiniz yiyecekleri içeren kilo verme planlarının uzun vadede izlenmesi daha kolay olabilir.

Hızlı kilo verdiren şeyleri denedim fakat kilo vermem durdu diyorsanız eğer uygun online diyet ücretleriyle size özel hazırlanan online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Fıstık ezmesi sağlığınız için iyi mi kötü mü? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Fıstık Ezmesi Sağlığınız İçin İyi mi Kötü mü?).

 

Fıstık Ezmesi Diyette Nasıl Tüketilmeli? Fıstık Ezmesi Diyette Nasıl Yenir?

 

Fıstık ezmesi hemen hemen her şey ile iyi gider.

"Fıstık ezmesi diyette nasıl tüketilmeli?" diyorsanız, basit bir atıştırma için tost üzerine yayabilir ya da elma dilimleri ve kereviz çubukları için sos olarak kullanabilirsiniz.

Market alışverişi yaparken, ilave şeker içermeyen ve minimum katkı maddesi içeren ürünleri hedefleyin. Sadece yer fıstığı ve tuz içeren basit bir içerik listesi en iyisidir.

Bu ezmeyi sağlıklı yağları ve proteinleri lezzetli bir şekilde arttırmak için meyve tatlıları, yulaf ezmesi, kekler ve diğer yemeklere de ekleyebilirsiniz.

Günlük kalori gereksinimlerinizi aşmamak için porsiyon boyutlarına dikkat edin. Fıstık ezmesi diyette ne kadar tüketilmeli? Doğru cevap çoğu insan için günde 1-2 çorba kaşığıdır (16–32 gram). Görsel olarak 1 çorba kaşığı (16 gram) baş parmağınızın büyüklüğü ile 32 gram ise bir golf topunun büyüklüğü ile gösterilebilir.

Özet: Şeker içermeyen, yer fıstığı ve tuz gibi basit bir içerik listesine sahip olan fıstık ezmesini tercih edin.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Pek çok diyet yapan kişi fıstık ezmesinden kaçınır çünkü yağı ve kalorisi yüksektir.

Ancak, orta derecede alımın kilo alımına neden olması muhtemel değildir.

Aslında, bu ezme oldukça besleyicidir. Diyet sırasında doygunluğu artırarak ve kas kütlesini koruyarak kilo kaybını destekleyebilir.

Ayrıca, fıstık ezmesi gibi lezzetli yiyecekler içeren esnek diyetlerin uzun vadede takip edilmesi daha kolay olabilir.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın