Badem Ezmesi vs Fıstık Ezmesi: Hangisi Daha Sağlıklı?

Badem Ezmesi vs Fıstık Ezmesi: Hangisi Daha Sağlıklı?

Fıstık ezmesi, onlarca yıldır tüketilen bir besindir. Ancak son zamanlarda, badem ezmesi gibi diğer kuru yemiş ezmeleri popülerlik kazanmaya başlıyor.

Fıstık ezmesi ve badem ezmesi kolay sürülebilen, sevilen lezzetlerdir. Fıstık ezmesi kalori bir yemek kaşığı 96.24 kcal'dir. Bu nedenle tüketirken aşırıya kaçmamak gereklidir. Şekersiz fıstık ezmesi tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Fıstık ezmesi nasıl yapılır? Öğrenmek için tıklayın (fıstık ezmesi tarifi). Badem ezmesi ve fıstık ezmesi kalori bakımından birbirine yakınken, bademin yağ içeriği yüzde 25 daha yüksektir. Badem vitamin ve mineral açısından yine ön plandadır. 

Fıstık Ezmesi ve Badem Ezmesi

Fıstık ezmesi, onlarca yıldır tüketilen bir besindir. Ancak son zamanlarda, badem ezmesi gibi diğer kuru yemiş ezmeleri de popülerlik kazanmaya başlıyor.

Kuru yemiş ezmesi pazarındaki son trend şu soruyu gündeme getiriyor: En sağlıklı kuru yemiş ezmesi hangisidir? Badem ezmesi fiyatı genellikle fıstık ezmesi fiyatından daha yüksek olsa da bu daha sağlıklı olduğu anlamına mı geliyor?

Pek çok seçenekle karşı karşıya kaldığınızda, sağlıklı seçimi yapmak genellikle çok net değildir. Hangisinin daha büyük sağlık avantajına sahip olduğunu belirlemek için badem ve fıstık ezmesinin besin içeriğini karşılaştıracağız.

Unutmayın, bir gıdanın sağlığınız için ne kadar iyi olduğunu belirleyen sadece bir veya iki tane besini değil, tüm besin içeriğidir.

"Kilo vermek için hızlı kilo verdiren diyetlerden, hızlı kilo verdiren kürlere kadar birçok yöntemi denedim. Yine de başarılı olamadım" diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Badem Ezmesi Besin Değerleri

Badem ezmesi, sade, tuz ilave edilmemiş, 1 yemek kaşığı

                                                      Miktar

Badem Ezmesi Kalori             101 kalori

Protein                                      2.4 g

Karbonhidratlar                        3.4 g

Toplam yağ                             9.5 g

Şeker                                        0 g

Badem Yağı vs Fıstık Ezmesi: Besin Değeri Karşılaştırması


Hızlı bir cevap için her iki kuru yemiş ezmesi de benzer besin değerine sahiptir. Badem ezmesi fıstık ezmesinden biraz daha sağlıklıdır. Çünkü daha fazla vitamin, mineral ve lif içerir.

Her iki kuru yemiş ezmesi de kalori ve şekerde kabaca eşittir. Ancak fıstık ezmesi badem ezmesinden biraz daha fazla proteine ​​sahiptir.

Kalori

Çoğu fıstık ve badem ezmesi, kalori bakımından yaklaşık olarak aynıdır. İki yemek kaşığı fıstık veya badem ezmesi 200 kalorinin biraz altındadır. Bu nedenle ana endişeniz kalori ile ilgiliyse, hiçbir fark yoktur.

Bununla birlikte, tüm kuru yemiş ezmeleri diğer yiyeceklere göre kalorilerde yüksek kabul edilir. Bu nedenle tostunuza ne kadar sürdüğünüze dikkat edin.

Kazanan Her İkisi.


Fıstık Ezmesi Diyette Yenir Mi, Nasıl Kullanılır?, Elma ve Fıstık Ezmesi Sağlıklı Bir Aperatif Mi? Kilo Vermenizi Sağlar Mı? konu başlıklı blog yazılarımızı inceleyerek fıstık ezmesinin diyette kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sağlıklı Yağlar

Hemen hemen tüm kuru yemiş türleri büyük miktarda yağ içerir. Ancak bu sizin için kötü oldukları anlamına gelmez. Yağ türü dikkate alınması gereken en önemli faktördür ve badem yağı fıstık muadili üzerinde hafifçe daha iyi orana sahiptir.

Hem badem ezmesi hem de fıstık ezmesi, tekli doymamış yağ bakımından zengindir. Tekli doymamış yağ kalp hastalığında azalmayı ve daha iyi kan şekeri kontrolünü sağlayan yağ türüdür.

Bununla birlikte, 2 yemek kaşığı badem ezmesi porsiyonu, aynı miktarda fıstık ezmesinden yaklaşık yüzde 25 daha fazla tekli doymamış yağ içerir.

Bir porsiyon fıstık ezmesi, bir porsiyon badem ezmesinin iki katından fazla doymuş yağa sahiptir. Doymuş yağ ölçülü olarak tüketildiğinde mutlaka zararlı olmasa da çok fazlası kolesterolünüzü yükseltebilir ve bu da kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir.

Kazanan Badem Ezmesi.

Vitaminler ve Mineraller

Badem ezmesi, vitamin ve mineral içeriğine daha yakından baktığınızda yine öncüdür.

Fıstık ezmesinden üç kat daha fazla E vitamini, iki kat daha fazla demir ve yedi kat daha fazla kalsiyum içerir.

Bir antioksidan olan E vitamini, atardamarlarınızda plak oluşumunu durdurmaya yardımcı olur, bu da onları daraltabilir ve sonunda kalp krizine neden olabilir. Kalsiyum kemiklerinizin sağlığını destekler ve demir, kırmızı kan hücreleriniz için gereklidir.

Fıstık ezmesinin vitamin ve mineraller açısından eksik olduğu anlamına gelmez. Bol miktarda E vitamini, kalsiyum ve demir içerir. Sadece badem ezmesi kadar içermez. Hem fıstık ezmesi hem de badem ezmesi sağlıklı dozda potasyum, biotin, magnezyum ve çinko içerir.

Kazanan Badem Ezmesi.

Lif

Lif, daha tok hissetmenizi sağlar. Bu da sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur.

Neyse ki, tüm kuru yemişler lif içerir. Lif içeriği söz konusu olduğunda, fıstık ezmesi ile karşılaştırıldığında bir kez daha badem ezmesi üste çıkar. İki yemek kaşığı badem ezmesi kabaca 3.3 gram lif içerirken, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi sadece 1.6 gramdır.

Kazanan Badem Ezmesi.

Protein

Fındık ezmesi harika bir bitkisel protein kaynağıdır. Görünüşe göre, fıstık ezmesi, protein içeriği açısından badem ezmesine göre küçük bir öneme sahiptir.

Bir porsiyon badem ezmesi içinde 6.7 gram protein ve bir porsiyon fıstık ezmesi içinde 7.1 gram protein vardır. Buna karşılık, büyük bir yumurtanın 6 gramdan biraz fazla proteini vardır.

Kazanan Fıstık Ezmesi.

Şeker

İşin zorlaştığı yer burası. Badem ezmesi daha az şekere sahipken, doğal badem ezmesi ve fıstık ezmesi genel olarak şeker bakımından oldukça düşüktür. Bununla birlikte, bazı marka kuru yemiş ezmelerinin ilave şekerle tatlandırıldığını unutmayın.

Hangi kuru yemiş ezmesine karar verirseniz verin, doğal versiyonu hedefleyin. Başka bir deyişle, içindekiler etiketini kontrol edin ve şeker olmadığından emin olun.

Kazanan Her İkisi.

Araştırmalar Ne Diyor?

Araştırmalar, diyetlerine düzenli olarak badem veya fıstık ezmesi ekleyen kişilerin, düzenli olarak kuru yemiş yemeyenlere göre kalp hastalığı veya tip 2 diyabet geçirme olasılığının daha az olduğunu göstermiştir.

Araştırmalar, kuru yemişlerin kalorisi yüksek olmasına rağmen, düzenli kuru yemiş tüketiminin obeziteye katkıda bulunmadığını göstermektedir.

Çoğu çalışma, fıstık veya badem ezmesinin türünün önemli olmadığını bulmuştur. Örneğin, Tip 2 diyabetli 6000'den fazla kadında haftada beş veya daha fazla porsiyon badem veya fıstık ezmesi yemenin kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Fıstık Ezmesi Sağlığınız İçin İyi Mi Kötü Mü? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek fıstık ezmesi faydaları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uzun Lafın Kısası

Kesin bir besin içeriği temelinde, karar, badem ezmesinin fıstık ezmesinden daha sağlıklı olduğu, ancak sadece biraz daha sağlıklı olduğu yönündedir.

Badem ezmesinin, cüzdanınıza olan etkisine bakıldığında, badem için özel bir tercihiniz olmadıkça, fıstık ezmesi hala mükemmel bir sağlıklı seçimdir. Gerçekten emin değilseniz, ikisi arasında geçiş yapmak son derece makul bir çözümdür.

Eklenmiş şeker, kısmen hidrojene yağlar, trans yağlar veya yapay bileşenler içermeyen bir kuru yemiş ezmesi seçmeyi unutmayın. Etiketin sadece bir bileşeni olmalıdır: “fıstık” veya “badem” (ve belki bir tutam tuz). Her tür gıdada olduğu gibi, ölçülü olarak tüketmek anahtardır.

Badem ezmesini tercih etmenin doğru yol olduğuna ikna olduysanız veya bugün mevcut olan çok sayıda fıstık ezmesini denemek istiyorsanız, maliyetleri bir azaltmak için bir mutfak robotunda kendiniz hazırlamayı veya toplu olarak satın almayı deneyebilirsiniz.

Toplu satın almalarda aklımıza gelen bir soru 'Fıstık ezmesi bozulur mu?' olacaktır. Fıstık Ezmesi Bozulur Mu? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

"Kilo vermek için zayıflama çaylarından, zayıflama sularına kadar birçok yolu denedim ama sonuç alamıyorum." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınızdaki sorula için Diyetasistan instagram hesabından bize ulaşabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın