Ketojenik Diyette Hangi Meyveler Yenmelidir? Ketojenik Dostu Meyveler

Ketojenik Diyette Hangi Meyveler Yenmelidir? Ketojenik Dostu Meyveler

Meyveler genellikle ketojenik diyette tüketilemeyen gıdalar olarak kabul edilmekle birlikte, diyete bol miktarda düşük karbonhidratlı meyve dahil edilebilir.

 

 

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet ne demek? Ketojenik veya keto diyeti, karbonhidrat alımının genellikle günde 20-50 gramdan daha az olduğu çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir beslenme planıdır.

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Örnek Ketojenik Diyet Listesi konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek ketojenik diyet hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu nedenle, bazı yüksek karbonhidratlı gıdalar, belirli tahıl türleri, nişastalı sebzeler, baklagiller ve meyveler dahil olmak üzere bazı gıdalar bu diyette tüketilmemesi gereken gıdalar olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, bazı meyveler karbonhidrat bakımından düşüktür ve çok yönlü bir ketojenik diyette tüketilebilir.

Bazıları da toplam günlük karbonhidrat sayımında sayılmayan sindirilemez bir karbonhidrat türü olan lif bakımından yüksektir. Bu, daha az net veya sindirilebilir karbonhidrat içerdikleri anlamına gelir. Net karbonhidrat miktarı lif gramlarının toplam karbonhidrat gramından çıkarılmasıyla hesaplanır.

Ketojenik diyette hangi meyveler yenebilir? Ketojenik diyet yapanların da tüketebileceği meyveler, işte 9 besleyici, lezzetli ve keto dostu meyve.

Zayıflamak için zayıflama ilacı, zayıflama kürleri, zayıflama çayları kesin çözüm değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Ketojenik Diyette Meyve Yenir Mi? Ketojenik Diyette Yenilebilecek Meyveler - Ketojenik Diyette Yenen Meyveler - Ketojenik Diyette Yenebilecek Meyveler

 

1. Avokado - Ketojenik Diyette Avokado Yenir Mi?

 

 

Avokado meyve mi? Avokado meyve mi sebze mi? Avokadolar genellikle bir sebze olarak adlandırılsa ve kullanılsa da, biyolojik olarak bir meyve olarak kabul edilirler.

Kalp-dostu yağların yüksek içeriği sayesinde avokadolar ketojenik bir diyete mükemmel bir katkı sağlar.

Avokado karbonhidrat, 100 gramlık bir porsiyonda yaklaşık 8.5 gram karbonhidrat ve avokado lif oranı yaklaşık 7 gram lif ile net karbonhidratlarda da düşüktürler (1 ).

Avokado vitaminleri,  avokado K vitamini, folat, C vitamini ve potasyum gibi bir dizi başka önemli besin sağlar (1 ).

Avokado hakkında daha fazla bilgi edinmek için Avokado Faydaları Bilimin Işığında başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Özet: 100 gramlık avokado, yaklaşık 1.5 gram net karbonhidrat içerir. Ayrıca K vitamini, folat, C vitamini ve potasyum bakımından da yüksektir.

 

2. Karpuz - Karpuz Ketojenik Mi? Karpuz Ketojenik Diyet

 

 

Karpuz nedir? Karpuz, ketojenik bir diyete eklenmesi kolay, lezzetli ve sulu bir meyvedir.

Karpuz karbonhidrat mıdır? Karpuz karbonhidrat değeri, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, karpuz net karbonhidratlarda nispeten düşüktür, 1 bardak (152 gram) porsiyonda yaklaşık 11.5 gram karbonhidrat ve 0.5 gram lif içerir (2 ).

Bununla birlikte, günlük karbonhidrat payınıza bağlı olarak, porsiyonunuza karpuz uyacak şekilde porsiyon boyutlarınızı ayarlamanız gerekebilir.

Karpuz, C vitamini, potasyum ve bakır da dahil olmak üzere çeşitli diğer vitamin ve mineraller bakımından da zengindir (2 ).

Ayrıca, hücre hasarını azaltmak ve hastalıkla mücadele etmek için antioksidan görevi gören bir bitki bileşiği olan likopen içerir (3 ).

Karpuz Nasıl Seçilir? cevabını bulmak için tıklayın.

Özet: Karpuz, 1 bardak (152 gram) porsiyonda 11 gram net karbonhidrat içeren net karbonhidratlarda nispeten düşüktür. Aynı zamanda birkaç başka besin içerir ve antioksidan likopenin iyi bir kaynağıdır.

 

3. Çilek - Çilek Ketojenik Mi?

 

  • Avokado
  • Ahududu
  • Yaban Mersini
  • Çilek
  • Dut
  • Limon ve limon suyu
  • Nar

 

Çilekler besleyici, lezzetli ve sağlık yararları ile doludur.

Düşük karbonhidrat ve lif oranı yüksek olan çilek, düşük karbonhidrat veya ketojenik diyete sorunsuz bir şekilde eklenebilir.

Çilek karbonhidrat mıdır? Çilek lifli mi? Çilek karbonhidrat değeri, 1 bardak (152 gram) çilek porsiyonu sadece 11.7 gram karbonhidrat ve 3 gram lif sağlar (4 ).

Çilek, C vitamini, manganez ve folat da dahil olmak üzere diğer mikro besinlerin mükemmel bir kaynağıdır (4 ).

Ayrıca, diğer dutsu meyve türleri gibi, çileklere antosiyaninler, ellagik asit ve prosiyanidinler gibi antioksidanlar yüklenir (5 ).

Özet: Her bardak (152 gram) çilek, 8.7 gram net karbonhidrat sağlar. Ayrıca bir dizi antioksidanın yanı sıra C vitamini, manganez ve folat içerirler.

 

4. Limon - Limon Ketojenik Mi? Limon Ketojenik Diyet

 

Limon nedir? Limonlar, içecekleri, yemekleri ve tatlıları lezzetlendirmek için kullanılan popüler bir narenciye meyvesidir.

Limon karbonhidrat mıdır? Limonlar, her meyvede yaklaşık 5.5 gram karbonhidrat ve 1.5 gram diyet lifi ile ketojenik diyete mükemmel bir katkı olabilir (6 ).

Pektin ne işe yarar? Özellikle kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye, iltihapla savaşmaya ve kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek bir tür lif olan pektin açısından zengindirler (7 ).

Limonlar ayrıca C vitamini, potasyum ve B6 vitamini de dahil olmak üzere diğer bazı besin maddelerinde yüksektir ( 6 ).

Özet: Limonlar, her meyvede 4 gram net karbonhidrat ile ketojenik bir diyete harika bir katkı olabilir. Ayrıca çeşitli sağlık yararları ile ilişkili bir tür lif olan pektin içerirler.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

5. Domates - Domates Ketojenik Mi? Ketoda Domates Yenir Mi?

 

 

Domates meyve mi sebze mi? Birçok yemek ve tarifte sebze olarak kullanılmasına rağmen, domatesler botanik bakımdan bir meyve olarak sınıflandırılır.

Diğer birçok meyveden önemli ölçüde daha düşük karbonhidrat sayısıyla, domateslerin dengeli bir ketojenik diyete eklenmesi kolaydır.

Domates karbonhidrat mıdır? Domates karbonhidrat değeri, bir bardak (180 gram) çiğ domates yaklaşık 7 gram karbonhidrat ve domates lif oranı 2 gram lif içerir (8 ).

Dahası, domateslerin kalorisi düşüktür ve likopen, beta karoten ve naringenin gibi faydalı bitki bileşikler bakımından yüksektir (9 , 10 , 11 ).

Özet: Domates, 1 bardak (180 gram) porsiyon başına sadece 5 gram net karbonhidrat sağlar. Ayrıca likopen, beta karoten ve naringenin gibi antioksidanlar içerirler.

 

6. Ahududu

 

 

En sağlıklı meyvelerden biri olmanın yanı sıra, ahududu düşük karbonhidrat veya ketojenik diyete mükemmel bir ektir.

Ahududu karbonhidarat, 1 bardak (123 gram) ahududu sadece 7 gram net karbonhidrat sağlar, çünkü bu porsiyon büyüklüğü yaklaşık 15 gram karbonhidrat ve 8 gram lif içerir (12 ).

Her porsiyon ayrıca iyi miktarda C vitamini, manganez, K vitamini ve bakır içerir (12 ).

Dahası, ahududu, iltihabı ve kronik hastalık riskinizi azaltabilen antioksidanlar bakımından yüksektir (13 ).

Özet: 1 bardak (123 gram) ahududu porsiyonu sadece 7 gram net karbonhidrat içerir. Bu meyveler C vitamini, manganez, K vitamini, bakır ve antioksidanlar açısından zengindir.

 

7. Şeftali

 

 

Şeftali nedir? Şeftali, ince tüylü kabukları ve tatlı, sulu eti ile bilinen bir tür çekirdekli meyvedir.

Şeftali lifli mi? Şeftali karbonhidrat değeri, net karbonhidratlarda nispeten düşüktürler, 14.7 gram karbonhidrat ve bardak başına (154 gram) 2.5 gram lif içerirler (14 ).

Porsiyon boyutunuzu değiştirerek ve şeftaliyi diğer düşük karbonhidratlı yiyeceklerle eşleştirerek, bu lezzetli meyveyi sağlıklı bir ketojenik diyete ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, C vitamini, A vitamini, potasyum ve niasin gibi diğer önemli mikrobesinler bakımından da zengindirler (14 ).

1,393 kişide yapılan bir araştırmaya göre, flavonoidler ve stilben açısından yüksek olan diğer meyve ve sebzelerle birlikte düzenli olarak şeftali yemek, her ikisi de kalp hastalığı için risk faktörleri olan gelişmiş trigliserit ve kolesterol seviyelerine bile bağlanabilir (15 ).

Özet: Bir bardak (154 gram) şeftali, 12.2 gram net karbonhidrat sağlar. Bu çekirdekli meyve ayrıca C vitamini, A vitamini, potasyum ve niasin de dahil olmak üzere birçok başka besin sunar.

 

8. Kantalup Kavun

 

 

Kantalup kavun, karpuz ve diğer kavun çeşitleri ile yakından ilişkili bir kavun türüdür.

Her bir kantalup kavun porsiyonu net karbonhidratlarda nispeten düşüktür, bardak başına (156 gram) sadece 12.7 gram karbonhidrat ve 1.5 gram lif içerir (16 ).

Ayrıca, sadece tek bir porsiyon doyurucu bir folat, potasyum ve K vitamini dozu sağlar (16 ).

Ayrıca bağışıklık fonksiyonu ve göz sağlığında merkezi bir rol oynayan bir tür bitki pigmenti olan beta karotenin en iyi kaynaklarından biridir (17 ).

Yine de, günlük karbonhidrat miktarınıza bağlı olarak, kavunun diyetinize uyması için daha küçük bir porsiyon boyutu tercih etmek isteyebilirsiniz.

Özet:  Her bir bardakta (156 gram) 11.2 gram net karbonhidrat ile, kavun iyi planlanmış bir ketojenik diyete dahil edilebilir. Kavun ayrıca folat, potasyum, K vitamini ve beta karoten içerir.

 

9. Yıldız Meyvesi Karambola

 

 

Yıldız meyvesi nedir? Karambola olarak da bilinen yıldız meyvesi, Güneydoğu Asya'ya özgü yıldız şekilli tropikal bir meyvedir.

Yıldız meyvesi diğer birçok meyve türü kadar yaygın olmasa da, düşük karbonhidrat içeriği nedeniyle ketojenik diyet yapanlar için popüler bir seçimdir.

Aslında, 1 bardak (108 gram) yıldız meyvesi porsiyonu sadece 7.3 gram karbonhidrat ve 3 gram lif içerir (18 ).

Yıldız meyvesi ayrıca C vitamini, bakır, potasyum ve pantotenik asit ile doludur (18 ).

Özet: 1 bardak (108 gram) yıldız meyvesi porsiyonu sadece 4.3 gram net karbonhidrat içerir. Yıldız meyvesi aynı zamanda iyi bir C vitamini, bakır, potasyum ve pantotenik asit kaynağıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Meyveler genellikle ketojenik diyette tüketilemeyen gıdalar olarak kabul edilmekle birlikte, diyete bol miktarda düşük karbonhidratlı meyve dahil edilebilir.

Net karbonhidrat bakımından düşük ve lif bakımından yüksek olmasının yanı sıra, bu meyvelerin çoğu genel sağlığı destekleyen diğer önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sunar.

Çok yönlü bir ketojenik diyetin bir parçası olarak diğer düşük karbonhidratlı yiyeceklerin yanı sıra bu meyvelerin ölçülü olarak tadını çıkarabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Listesinde Yer Alabilecek Lezzetli Ve Sağlıklı 21 Ketojenik Atıştırmalık blog yazımızı inceleyerek birbirinden lezzetli ketojenik atıştırmalıkları diyetinize ekleyebilirsiniz.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın