Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Örnek Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Örnek Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet listesi ve ketojenik beslenme hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için blog yazımızı okumaya devam edin.

 

Sağlıklı ve hızlı kilo vermek mi istiyorsunuz? Hızlı sonuç vaat eden ancak sürdürülemeyen yöntemlerden kaçının! Profesyonel diyetisyenlerimizin bilimsel verilere dayanarak hazırladığı sağlıklı beslenme programlarına göz atın. Kalıcı ve sağlıklı sonuçlar için doğru adrestesiniz.(Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Ketojenik diyet veya kısaca keto diyeti düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı beslenmenizi sağlayan bir diyettir.

20'nin üzerinde geniş çaplı araştırma, ketojenik diyet listesi sahibi olmanızın hızlı kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir ( 1 ).

Ketojenik diyetlerin diyabet, kanser, epilepsi ve alzheimer hastalıklarına dahi faydası vardır ( 2 , 3 , 4 , 5 ).

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Ne Demek?

 

Ketojenik diyet nedir diyetisyenlere çok gelen sorulardan yalnızca biri. Ketojenik diyet, Atkins, Karatay ve düşük karbonhidrat diyetleri gibi çok düşük karbonhidrat tüketimini, çok yağlı beslenmeyi tavsiye eden diyettir.

Karbonhidratlardaki bu azalma vücudunuzu ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar.

Peki ketozis ne demek? Ketozis, vücudun enerji ihtiyacı için depolarındaki yağa saldırdığı ve hızlıca yağ yaktığı durumdur.

 

Ketozise Girdiğimizi Nasıl Anlarız?

 

Vücudunuz ketozis içerisinde olduğunda enerji için inanılmaz verimli bir şekilde yağ yakar. Karaciğerinizde biriken yağı, sizin için beyninize ekstra enerji sağlayabilen ketonlara dönüştürür. Yani kendinizi çok aktif, ekstra akıllı hissediyorsanız ketozise girmişsiniz demektir ( 6 , 7 ).

Ketozise girmek kan şekeri ve insülin seviyelerini sağlıklı seviyelere ulaştırabilir. Bunu kısa sürede büyük düşüşler yaparak sağlarlar. Artan ketonların sağlığınıza sayısız faydaları vardır ( 8 , 9 , 10 , 11 ).

 

Özet: Ketojenik diyetler düşük karbonhidrat ve yüksek yağ içeren diyetlerdir. Kan şekeri ve insülin seviyelerini de kısa sürede sağlıklı düzeylere ulaştırır.

 

Farklı Ketojenik Diyet Listeleri, Size Uyan Tarzı Öğrenebilirsiniz

 

 • Standart Ketojenik Diyet (SKD): Bu çok düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve yüksek yağlı bir diyet seçeneğidir. Tipik olarak %75 yağ, %20 protein ve sadece %5 karbonhidrat içerir ( 1 ).
 • Döngüsel Ketojenik Diyet (DKD): Bu diyet 5 yüksek ketojenik gün ve ardından 2 yüksek karbonhidrat gününün izlediği daha yüksek karbonhidratlı besin takviyesi içerir.
 • Hedeflenen Ketojenik Diyet (TKD): Bu diyet sadece egzersizleriniz arasında karbonhidrat tüketmenize izin verir.
 • Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Bu standart bir ketojenik diyete benzer, ancak daha fazla protein içerir. Oran genellikle %60 yağ, %35 protein ve %5 karbonhidrattır.

 

Bununla birlikte, yalnızca standart ketojenik diyet ve yüksek proteinli ketojenik diyetler yoğun olarak araştırılmıştır. Döngüsel veya hedefli ketojenik diyetler daha ileri yöntemlerdir ve daha çok profesyonel vücut geliştiriciler veya sporcular tarafından kullanılır.

Bu makaledeki bilgiler tüm ketojenik diyet türleri için geçerlidir.

 

Özet: Ketojenik diyetinin birkaç versiyonu vardır. Standart versiyon en çok araştırılan ve en çok önerilen versiyondur.

 

Ketojenik Diyet ile Hızlı ve Kalıcı Kilo Vermek

 

Ketojenik diyet, hastalanmadan hızlı kilo vermenin en efektif yoludur ( 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 ).

Yapılan tüm araştırmalar ketojenik diyetin sıklıkla önerilen düşük yağlı diyetlerden çok daha üstün sonuçları olduğunu göstermektedir ( 2 , 14 , 15 , 16 ).

Dahası, diyet o kadar doyurucudur ki kalori saymadan veya ne kadar yediğinize dikkat etmeden kilo verebilirsiniz ( 16 ).

Yeni bir araştırma, ketojenik diyet uygulayan kişilerin kalori kısıtlayarak diyet yapanlardan 2,2 kat daha fazla kilo verdiğini buldu. Az kalori alan grup 5 kg veriyorsa keto diyet listesini takip eden grup, aynı süre zarfında tam 11 kg vermiş, bunun üstüne Trigliserit ve HDL kolesterol düzeyleri de sağlıklı seviyelere inmiş ( 17 ).

Başka bir çalışma, İngiltere'de ketojenik diyet listesini takip eden kişilerin diğer tüm diyetleri takip edenlerden 3 kat daha fazla kilo verdiğini ortaya koymuştur ( 18 ).

Ketojenik bir diyetin kalori kısıtlama diyetlerinden daha üstün olmasını sağlayan birçok neden vardır. Bunların başında daha fazla protein tüketimi gelir ( 14 , 19 ).

Ardından; vücutta artan keton miktarı, düşük kan şekeri seviyeleri ve iyileştirilmiş insülin duyarlılığı gelir.

 

Özet: Ketojenik diyet listesini takip etmek, kalori kısıtladığınız diyetlerden çok daha fazla kilo vermenizi sağlar. Bu da genellikle aç kalmadan olur.

 

Diyabet ve Prediyabet Hastaları için Ketojenik Diyet (Ketojenik Diyet ve Şeker Hastalığı)

Diyabet nedir? Sağlık bakanlığının açıklamasına göre kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur.

Ketojenik diyetin tip 2 diyabete faydası kısa sürede aşırı yağları kaybetmenize yardımcı olmasında yatar. Aşırı kilolar da prediyabet de dahil olmak üzere tüm metabolik sendromlarla yakından ilişkilidir.

Yeni bir araştırma ketojenik diyetin insülin duyarlılığını %75 oranında arttırdığını kaydetmiştir.

Ketojenik diyet yapan tip 2 diyabetli 21 kişi üzerinde yapılan bir başka araştırma, sadece 16 haftada şeker hastalarından 7’si tüm diyabet ilaçlarından kurtuldu ve şeker hastalığını vücudu tedavi etti.

Yine başka bir çalışmada ketojenik diyet uygulayan grup, yüksek karbonhidrat grubunun yaktığı 6.9 kilograma kıyasla, 11.1 kilo verdi.

Ek olarak ketojenik diyet listesini takip edenlerin % 95.2'i, yüksek karbonhidrat diyet listesini takip edenlerin ise %62'si diyabet ilaçlarından kurtuldu.

 

Özet: Ketojenik diyet insülin duyarlılığını artırır ve yağ kaybına neden olur. Bu da tip 2 diyabet veya prediyabetli insanlar için hayat kurtarıcı etkisi var demektir.

 

Ketojenik Diyet Listesine Sahip Olmanın Faydaları

Ketojenik diyetin ilk çıkışı epilepsi gibi nörolojik hastalıklara tedavi etmektir.

Ancak yapılan yeni araştırmalar bu diyetin çok çeşitli faydalar sağlayabileceğini göstermiştir. Gelin beraber bu faydalardan birkaçını inceleyelim:

 

 • Kalp hastalığı: Ketojenik diyet vücut yağları, HDL kolesterol düzeyleri, kan basıncı ve kan şekeri gibi risk faktörlerini iyileştirerek kalbinizi tedavi edecektir.

 

 • Kanser: Ketojenik diyet şu anda çeşitli kanser türlerini tedavi etmek ve hastalıklı tümörlerin büyümesini yavaşlatmak için kullanılıyor.

 

 • Alzheimer hastalığı: Araştırmalar ketojenik diyetin Alzheimer hastalığının semptomlarını azalttığını hatta ilerlemesini yavaşlattığını keşfetmiş.

 

 • Epilepsi: Araştırmalar, ketojenik diyet listesinin epileptik çocukların nöbetlerinin sayısında ve şiddetinde büyük düşüşlere neden olabileceğini göstermiştir.

 

 • Parkinson hastalığı: Yeni bir çalışma ketojenik diyetin Parkinson hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu keşfetti.

 

 • Polikistik over sendromu: Ketojenik diyet, insülin seviyelerini azaltarak polikistik over sendromunda anahtar rol oynayabilir.

 

 • Beyin hasarları: Hayvanlar üzerinde yapılan yeni çalışmada ketojenik diyetin beyin hasarını azaltacağını ve beyin hasarından sonra beynin kendini toparlamasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

 

 • Sivilce: Düşük insülin seviyeleri daha az şeker ve işlenmiş gıda sivilcelerden temelli kurtulmanıza yardımcı olacaktır .

 

Özet: Ketojenik diyet listesi metabolizmanızı tamir ederek nörolojik ve insülinle ilgili birçok hastalığı tedavi eder.

 

Ketojenik Diyet Yapanların Kaçınması Gereken Yiyecekler 

 

Karbonhidrat oranı yüksek tüm yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Ketojenik diyet yapıyorsanız aşağıdaki gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekir:

 

 • İşlenmiş şekerli gıdalar: Gazlı içecekler, paketli meyve suları, paketli çikolatalar, kekler, dondurmalar, şekerlemeler, vb. tüm işlenmiş şeker içeren gıdalar.
 • Tahıllar veya nişastalar: Tüm buğday ürünleri, pirinç, makarna, mısır gevreği vb.
 • Meyve: Çilek gibi meyvelerin küçük porsiyonları hariç tüm meyveler.
 • Fasulye veya baklagiller: Bezelye, barbunya, mercimek, nohut vb.
 • Kök sebzeler ve yumrular: Patates, tatlı patates, havuç, turp, vb.
 • Az yağlı diyet ürünleri: Bunlar yüksek oranda işlemden geçer ve genellikle karbonhidrat oranları çok yüksektir.
 • Market sosları: Bunlar genellikle aşırı işlenmiş şeker ve sağlıksız yağlar içerir.
 • Sağlıksız yağlar: İşlenmiş bitkisel yağ, margarin, mayonez vb.
 • Alkol: Aşırı karbonhidrat içeriği nedeniyle, birçok alkollü ürün sizi direk olarak ketozisden çıkaracak ve kısa sürede karaciğerinizin yağlanmasına sebep olacaktır.
 • 0 şekerli gıdalar: Bunlar genel anlamda şeker yerine daha zararlı tatlandırıcılarla dolu olacaklarından genel anlamda sağlığınıza çok zararlı gıdalardır.

 

Özet: Ketojenik diyet yapıyorsanız tahıl, şeker, baklagil, pirinç, patates, şeker, meyve suyu ve çoğu meyve gibi karbonhidrat yoğunluklu gıdalardan kaçınmanız gereklidir.

 

Ketojenik Diyet Listesi  

Ketojenik diyet yapıyorsanız aşağıdaki gıdaları tüketebilirsiniz.

Besin ihtiyaçlarınızın çoğunluğunu bu gıdalardan sağlamalısınız:

 

 • Et: Kırmızı et, biftek, antrikot, sucuk, pastırma, tavuk ve hindi.
 • Balık: Somon, alabalık, levrek, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi.
 • Yumurtalar: Gezen tavuk yumurtaları arayın. Üstündeki rakamların 1’le başlaması gezen tavuk olduğunun işaretidir.
 • Tereyağı ve krema: İşlenmiş market tereyağlarındansa bildiğiniz güvenilir bir çiftçiden tereyağı almanızı tavsiye ederiz.
 • Peynir: İşlenmemiş peynir (çedar, keçi, ezine, tulum veya mozzarella).
 • Kuru yemiş ve tohum: Badem, ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği, chia tohumu vb.
 • Sağlıklı yağlar: Öncelikle sızma zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve avokado yağı vb.
 • Avokado: Bütün avokado, taze yapılmış guacamole. 
 • Düşük karbonhidratlı sebzeler: Yeşil sebzelerin çoğu, domates, soğan, biber vb.
 • Çeşniler: Tuz, karabiber, kekik pul biber gibi çeşitli baharatları kullanabilirsiniz.

 

Özet: Diyetinizin büyük bölümünü et, balık, yumurta, tereyağı, kuru yemiş, sağlıklı yağlar, avokado ve az miktarda karbonhidratlı sebzeler gibi gıdalara dayandırın.

Haftalık Ketojenik Diyet Menü Örneği

 

Başlamanıza yardımcı olmak için aşağıda sizlerle haftalık ketojenik diyet listesi örneği paylaştık. İşte ketojenik diyet nedir listesi:

Tabii ki bu ketojenik diyet listeleri ramazanın dışında geçerli olan bir programdır.

Ketojenik diyet listesi haftalık,

Pazartesi

 

 • Kahvaltı: Sucuklu yumurta, beyaz peynir ve domates.
 • Öğle yemeği: Zeytinyağlı tavuk salatası, beyaz peynir.
 • Akşam yemeği: Tereyağında pişmiş kuşkonmazlı somon balığı veya levrek (balık türleri).

 

Salı

 

 • Kahvaltı: Yumurta, beyaz peynir, domates, fesleğen ve keçi peynirli omlet.
 • Öğle yemeği: Badem sütü, fıstık ezmesi, kakaolu milkshake.
 • Akşam yemeği: Köfte, kaşar peyniri ve sebzeler.

 

Çarşamba

 

 • Kahvaltı: Ketojenik bir milkshake.
 • Öğle yemeği: Zeytinyağlı karides veya hamsi salatası ve avokado.
 • Akşam yemeği: Parmesan peyniri, brokoli ve et sote.

 

Perşembe

 

 • Kahvaltı: Biberli, soğanlı ve bol avokadolu bir omlet.
 • Öğle yemeği: Guacamole, bir avuç fındık ve portakal suyunda pişmiş kereviz.
 • Akşam yemeği: Kaşarlı tavuk sote ve sebzeler.

 

Cuma

 

 • Kahvaltı: Fıstık ezmesi, Chia tohumlu yoğurt.
 • Öğle yemeği: Hindistan cevizi yağında pişirilmiş sebzeli bir dana eti.
 • Akşam yemeği: Kaşarlı sucuklu yumurta 

 

Cumartesi

 

 • Kahvaltı: Peynirli omlet.
 • Öğle yemeği: Bir avuç fındık, domates ve beyaz peynir.
 • Akşam yemeği: Mezgit balığı, yumurta ve Hindistan cevizi yağında pişmiş ıspanak.

 

Pazar

 

 • Kahvaltı: Pastırmalı mantarlı yağda yumurta.
 • Öğle yemeği: Guacamoleli bir burger.
 • Akşam yemeği: Salata eşliğinde biftek ve yumurta.

 

Ketojenik diyet listesi günlük olarak değiştirerek, her zaman sebzeleri ve etleri değiştirmeye çalışın farklı besinler farklı faydalar sağladığı için bu tarz beslenmek her zaman sizi daha sağlıklı yapacaktır.

 

Özet: Ketojenik diyet listesini takip ettiğinizde çok çeşitli lezzetli ve besleyici yemekler tüketebilirsiniz.

 

Sağlıklı Ketojenik Atıştırmalıklar

Öğünler arasında acıkırsanız aşağıdaki sağlıklı ketozis onaylı atıştırmalıklardan tüketebilirsiniz:

 

 • Et sote veya balık türleri
 • Peynir
 • Bir avuç fındık veya ceviz
 • Zeytin
 • 1–2 haşlanmış yumurta
 • % 90 bitter çikolata
 • Badem sütü ve kakao tozu ile milkshake
 • Chia tohumu ile tam yağlı yoğurt
 • Kremalı çilek 
 • Guacamole ile kereviz
 • Dünden kalan yemeklerin bir kısmı

 

Özet: Ketojenik diyet listeniz için harika atıştırmalıklar arasında et sote, peynir, zeytin, haşlanmış yumurta, fındık ve bitter çikolata bulunur.

 

Ketojenik Diyet Yapanlar Restoranda Ne Sipariş Edebilir? 

 

Dışarıda yemek yerken çoğu restoranın yemeklerini siparişlerinizle ketozis dostu yapmak oldukça kolaydır.

Çoğu restoran et veya balık yemeği sunmaktadır. Bunu sipariş edin ve yüksek karbonhidratlı yiyecekleri ekstra sebzelerle değiştirin. Mesela burgerciye gidiyorsanız patates yerine salata alın ekstra etli bir burger söyledikten sonra ekmeklerini yemeyin.

Omlet, haşlanmış yumurta ve sucuklu yumurta gibi yumurta bazlı yemekler de harika bir seçenektir.

Tüm kebapçılarda rahatlıkla her türlü etin tadını çıkarabilirsiniz.

Tatlı tüketmeyin ya da meyve isteyin.

 

Özet: Dışarıda yemek yerken, et, balık veya yumurta bazlı yemekleri tercih edin. Karbonhidrat veya nişasta yerine sebze veya salata sipariş edin, tatlı için meyve alın.

 

Kilo verme hedefiniz ne olursa olsun, kalıcı sonuçlar için mucizevi çözümlere değil, sizin için sürdürülebilir bir beslenme planına ihtiyacınız var. Sağlıklı beslenme yolculuğunuzda size eşlik etmek için profesyonel diyetisyenlerimizin hazırladığı kişiye özel online diyet programlarına göz atın. Sağlıklı yaşamın kapılarını bugün aralayın! (Tıkla ve Zayıflamaya Başla! )

 

Vücudumuzu Ketojenik Diyete Alıştırma

 

 

Her ne kadar ketojenik diyet en sağlıklı beslenme biçimi olsa da vücudumuz adapte olurken başlangıçta biraz zorluk çekebilir.

Bu zorluklar keto gribi olarak adlandırılır ve genellikle birkaç gün içinde sona erer.

Keto gribi ketojenik diyete başladığınız ilk gün enerjisizlik, açlık, uykusuzluk ve mide bulantısı olarak kendini gösterir.

Bunu en aza indirmek için karbonhidratları hayatımızdan tamamen elimine etmeden önce vücudunuza daha fazla yağ yakmayı öğretmemiz gereklidir. Bu yüzden ilk birkaç hafta düzenli bir şekilde tükettiğiniz karbonhidratları yavaşça düşürdüğünüz bir diyet yapmalısınız.

Ketojenik bir diyet vücudunuzun su ve mineral dengesini de değiştirebilir. Bu nedenle öğünlerinize tuz eklemek mineral ihtiyacınızı alabilmenize yardımcı olabilir.

Ketojenik diyet yapmaya başladığınızda doymanız önemlidir yani tükettiğiniz kalorileri çok fazla kısıtlamaktan kaçının. Ketojenik diyetler kasıtlı kalori kısıtlaması olmadan kilo kaybına neden olur.

 

Özet: Ketojenik bir diyete alışmanın zorluğu yalnızca birkaç gün sürecektir. Bu alışma evresinde rahatlamak için mineral takviyesi almak size yardımcı olabilir.

 

Ketojenik Diyet Gıda Takviyeleri 

 

Ketojenik diyet hiçbir gıda takviye gerektirmese de eğer kan değerleriniz düşükse aşağıdaki besin takviyeleri size yardımcı olabilir.

 

 • MCT yağı: İçeceklere veya yoğurtlara ilave edilen MCT yağı hızlı bir enerji sağlar ve keton seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur.
 • Mineraller: Vücudunuzdaki su ve mineral dengesindeki değişimler nedeniyle ilave tuz ve diğer minerallerin tüketimi ketozise rahat bir şekilde alışmanız için önemli olabilir.
 • Kafein: Kafein enerji verir, yağ yakımını hızlandırır ve genel olarak gün içindeki performansınızı arttırır.
 • Eksojen ketonlar: Bu gıda takviyesi vücudun keton seviyelerini yükseltmeyi sağlar.
 • Kreatin: Kreatinin birçok faydası vardır bunların başında yağ yakımını hızlandırması bu şekilde sizi daha sağlıklı yapması gelmektedir. Yanan yağlardan gelen ekstra enerji de gün boyu sizi enerjik tutar.
 • Peynir altı suyu: Günlük protein alımınızı arttırmak için nerdeyse tamamı protein olan yarım kaşık peynir altı suyunu tüketin ya da yoğurt ile karıştırıp kullanın. 

 

Özet: Bazı gıda takviyeleri, kan değerleriniz düşük ise ketojenik diyeti uygulamanıza yardımcı olabilir. Bunlar arasında eksojen ketonları, MCT yağı ve mineraller bulunur.

Ketojenik Diyet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İşte ketojenik diyet hakkında en sık sorulan bazı soruların cevapları.

1. Daha sonra karbonhidrat tüketebilir miyim?

Evet. Ancak vücudunuzu hızlı bir şekilde alıştırmak için başlangıçta karbonhidrat alımınızı önemli ölçüde azaltmak önemlidir. 2-3 ay içerisinde zayıfladıktan ve sağlığınıza kavuştuktan sonra özel günlerde karbonhidrat tüketebilirsiniz. Ardından hemen diyetinize geri dönmeyi unutmayın tabii ki.

2. Kas kaybedecek miyim?

Tüm diyetlerde biraz kas kaybetme riski vardır. Bununla birlikte, yüksek protein alımı ve yüksek keton seviyeleriyle birlikte kas çalışır özellikle ağırlık kaldırırsanız, kas kaybı değil kas kazanımı elde edersiniz.

3. Ketojenik diyetle kas yapabilir miyim?

Evet, ama bir karbonhidrat diyeti kadar hızlı gelişmeyebilir. 

4. Ketojenik diyet ile zayıflayanlar var mı?

Her diyet ile zayıflayanlar olduğu gibi ketojenik diyet ile de çok fazla zayıflayanlar vardır.

5. Ne kadar protein tüketebilirim?

Protein tüketimi normal düzeyde olmalıdır. Çünkü çok yüksek protein alımı bu sefer insülin seviyelerini arttırabilir ve vücudunuzdaki çok değerli keton sevilerini düşürebilir. Toplam kalori alımının % 35'i muhtemelen üst sınır olarak kabul edilebilir.

6. Ya sürekli yorgun, güçsüz olursam?

Yorgunsanız henüz ketozis başlamamış anlamına gelmektedir. Buna karşı koyabilmek için karbonhidrat alımınızı daha da düşürün ve yukarıdaki noktaları tekrar ziyaret edin. Mesela size enerji verebilecek olan MCT yağı veya ketonlar gibi takviyeler ketojenik diyete alışmanıza yardımcı olabilir. 

7. İdrarım neden meyveli kokuyor?

Panik olmayın, bu ketozis sırasında yağların yanmasıyla açığa çıkan yan ürünlerin atılmasından kaynaklanır.

8. Ketozis aşırı derecede tehlikeli olduğunu duydum. Bu doğru mu?

İnsanlar genellikle ketozisi ketoasidoz ile karıştırırlar. İlki doğal bir beslenme biçimidir ikincisi bir hastalıktır, birbirleriyle hiçbir alakaları yoktur.

 

Ketojenik Diyeti Herkes Yapabilir Mi?

Bir ketojenik diyet fazla kilolu, diyabetik veya metabolizmasını hızlandırmak isteyen insanlar için harika bir beslenme biçimidir.

Profesyonel sporcular ve vücut geliştiriciler gibi anlık enerjiye çok ihtiyaç duyan insanlar için uygun olmayabilir.

Tüm diyetlerde olduğu gibi yalnızca istikrarlı olduğunuz zaman ve uzun vadede buna bağlı kaldığınızda kalıcı faydalarını görürsünüz.

Ketojenik diyet hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Kilo verme hedefiniz ne olursa olsun, kalıcı sonuçlar için mucizevi çözümlere değil, sizin için sürdürülebilir bir beslenme planına ihtiyacınız var. Sağlıklı beslenme yolculuğunuzda size eşlik etmek için profesyonel diyetisyenlerimizin hazırladığı kişiye özel online diyet programlarına göz atın. Sağlıklı yaşamın kapılarını bugün aralayın! (Tıkla ve Zayıflamaya Başla! )

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın