Turşu Suyu Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Turşu Suyu Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Turşu suyu, fermente turşulardan elde edilen meyve suyundan bahsediyor olsanız bile, mide ekşimesine yardımcı olmaz. Aslında, meyve suyundaki asit reflünüzü daha da kötüleştirebilir.

 

Turşu suyu mide yanmasına iyi gelir mi? Turşu suyunun lezzetli olduğu gerçeği kesinlikle tartışılmaz. Ama turşu suyu mide ekşimenizi hafifletmeye yardımcı olur mu? Hayır.

 

Bazıları asit reflüsü için evde çare olarak turşu suyu kullanacaktır, gerçek şu ki muhtemelen hiçbir şey yapmayacaktır. Aslında, mide ekşimenizi daha da dayanılmaz hale getirebilir.

 

Turşu Suyu Mide Ekşimesine İyi Gelir Mi? Mide Yanmasına Turşu Suyu - Turşu Suyu Mide Yanması

 

 

Mide ekşimesi nedir? Mide asidi mideden yemek borunuza geri döndüğünde mide ekşimesi oluşur. Asit reflü ve gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) bir belirtisidir.

 

Genellikle göğüs kemiğinizin hemen arkasında göğsünüzde rahatsız edici ve ağrılı bir yanma hissine neden olur. Yemek yedikten veya bir şeyler içtikten sonra, sırtüstü ya da karnınız üzerine yattığınızda daha da kötüleşebilir.

 

Mide yanması neden olur? Mide yanması dahil olmak üzere birçok farklı şey, tarafından tetiklenebilir. Örneğin: stres, baharatlı veya asitli gıdalar, aşırı yemek gibi.

 

Turşu suyu, bağırsak mikrobiyomunuzda ve ayrıca salatalık kabuğunda bulunan sağlıklı bir probiyotik bakteri olan Lactobacillus'un konsantre bir kaynağıdır.

 

Lactobacillus tüketmenin bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri artırdığı düşünülmektedir. Avantajlarından biri, yemek borusu yoluyla asit yetersizliğini sakinleştirebilmesidir. Ancak şu anda turşu suyunun mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olduğuna dair bir kanıt yok.

 

Mide ekşimesine ne iyi gelir? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Mide Ekşimesini Hafifletmek İçin Yemek Sonrası İpuçları).

 

Turşu Mideye İyi Gelir Mi? Turşu Mideye Zarar Verir Mi?

 

Lactobacillus'un faydalarına rağmen ticari olarak hazırlanmış pek çok turşu pastörize edilmiştir. Bu, satılmadan önce zararlı bakterileri öldürmek için ısı bazlı bir süreçten geçtikleri anlamına gelir.

 

Turşu mide yanması yaparmı? Turşu suyunu yudumladığınızda, asit mide ekşimenizi daha da kötüleştirebilir.

 

Ancak öldürülen sadece kötü bakteriler değildir. İyi bakterileri de öldürür, bu da marketteki raflarda bulacağınız turşu suyunda aslında aktif Lactobacillus olmadığı anlamına gelir.

 

Ayrıca salatalıkları turşu haline getirmek için kullanılan sirke asidiktir. Araştırmalar asitli gıdaların mide ekşimesine neden olabileceğini buldu. Bu nedenle, mide ekşimenizi iyileştirmek için turşu suyu içtiğinizde, gerçekten daha da kötüleştiriyor olması çok olasıdır.

 

Fermente Turşu Nedir? Fermente Turşu Faydaları Nelerdir?

 

 

Doğal olarak oluşan bakterilerin birkaç hafta içinde büyüdüğü ve bozulmaya neden olabilecek bakterileri öldüren ve yiyecekleri koruyan laktik asit ürettikleri biliniyor. Bu seyreltilmiş tuzlu suya çiğ salatalık batırılarak yapılır. Turşu bakterileri, turşu pastörize edilmediğinden, Lactobacillus gibi iyi bakteriler içerebilir.

 

Doğal olarak fermente edilmiş turşular, bağırsağınız için iyi olan bazı bakterilere sahiptir. Ama yine de mide ekşimesi ile savaşmaya yardımcı olmazlar.

 

Genel olarak, araştırmalar, laktik asit bakterileri (turşu gibi) içeren fermente gıdaların, bağırsak sorunlarından muzdarip olanlara probiyotik faydalar sağlamaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Yine de, kesin olarak söylemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 

Fermente olanlar da dahil olmak üzere tüm turşuların hala çok fazla asit içerdiği gerçeği de var. Bu nedenle, reflünüzü iyileştirmek yerine daha da kötüleştirebilirler.

 

Bilgilendirme: Fermente gıdalardaki bakteri miktarı, ürünlerin nasıl üretildiğine, saklama koşullarına ve sürelerine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Bu nedenle, yanmayı hafifletmek için yeterli Lactobacillus alıp almadığınızı kesin olarak söylemek zor.

 

Turşu suyu faydaları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Turşu Suyu Faydaları).

 

Yanmayı Hafifletmenin Daha İyi Yolları - Mide Yanması Nasıl Geçirilir? Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir? 

 

Turşu suyu mide ekşimesi için güvenilir bir tedavi değildir. İyi haber şu ki, reflü rahatlamasını bulmanın birçok başka yolu var. Bunları deneyebilirsiniz:

  • Yemek yedikten sonra en az 30 dakika uzanmaktan kaçının.
  • Sırt üstü yatmamak için gece yatarken başınızı biraz yüksekte tutun.
  • Porsiyonlarınızı kontrol altında tutun.
  • Bol giysiler giyin. Özellikle belinizin etrafındaki sıkı giysiler mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir.
  • Yediğiniz karbonatlı ve asitli yiyeceklerin miktarını sınırlayın (domates, narenciye, soda gibi).
  • Düşük karbonhidratlı bir diyet izlemeyi deneyin. Bazı araştırmalar, daha az karbonhidrat yemenin mide ekşimesini önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Evde alınan önlemler yeterli gelmiyorsa, doktorunuzla konuşun. Mide ekşimesi ile yaşamak iyi değildir, bu nedenle sorunu kontrol altına almak önemlidir.

 

Mide yanması ne iyi gelir? Öğrenmek için yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz (Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?).

 

Uzun Lafın Kısası 

 

Turşu suyu, fermente turşulardan elde edilen meyve suyundan bahsediyor olsanız bile, mide ekşimesine yardımcı olmaz. Aslında, meyve suyundaki asit reflünüzü daha da kötüleştirebilir. Diyetinizi ayarlamak ve yemek yedikten sonra uzanmamak gibi yaşam tarzı değişikliklerini denemeyi unutmayın.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın