Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması yaşadığınızda, reçetesiz satılan birçok ilaç, evde tedavi yöntemleri ve yaşam tarzı düzenlemeleri rahatlama sağlayabilir.

Mide yanması : hafif bir hıçkırık, ardından göğsünüzde ve boğazınızda yanma hissi. Mide yanması, mide ekşimesi olarak da bilinir.

Mide Yanmasına Sebep Olan Şeyler?


Mide yanmasına sebep olan yiyecekler, özellikle baharatlı, yağlı veya asitli yiyeceklerdir.

Belki de birçok potansiyel nedene sahip kronik bir durum olan gastroözofageal reflü hastalığınız (GERD) vardır.

Sebep ne olursa olsun, mide yanması rahatsız edici ve rahatsız edicidir. Mide yanması yaşadığınızda ne yapabilirsiniz?

Aşağıdakiler dahil, mide yanması kurtulmak için bazı hızlı ipuçları gözden geçireceğiz:

 • bol giysiler giyinmek
 • dik durmak
 • vücudunuzu kaldırmak
 • kabartma tozunu su ile karıştırırmak
 • zencefil 
 • meyan takviyesi almak
 • elma sirkesi yudumlamak
 • asidi sulandırmak için sakız çiğnemek
 • sigara dumanından uzak durmak
 • reçetesiz ilaçları denemek

Giydiklerinizi Gevşetin

Mide yanması, mide asitlerinin dokuyu yakabilmesi için yemek borunuzun içine yükselmesi gerekir.

Bazı durumlarda, mide yanması yaşıyor olabilirsiniz. Sıkı giysiler midenizi sıkıştırabilir.

Bu durumda, yapılacak ilk şey kemerinizi gevşetmek - ya da pantolonunuzu, elbisenizi ya da sizi sıkı tutan her neyse.

Ayağa Kalkın

Duruşunuz da mide yanmasına katkıda bulunabilir. Oturuyorsanız veya uzanıyorsanız, ayağa kalkmayı deneyin. Zaten ayaktaysanız, daha düz durmayı deneyin.

Dik duruş, özofagus sfinkterinize (LES) daha az baskı uygular. LES'iniz, mide asidinin yemek borunuza yükselmesini önlemeye yardımcı olan bir kas halkasıdır.

Dik Durun 

Yatmak mide yanmasını daha da kötüleştirebilir. Yatacağınız zaman, üst bedeninizi yükseltecek bir şekilde yatağınızı hazırlayın.

Göre Mayo Clinic, ekstra yastıklarla başınızı kaldırmak genellikle yeterli değildir. Bunun yerine amaç, bedeninizi belden yukarı kaldırmaktır.

Ayarlanabilir bir yatağınız varsa, rahatlamak için uygun bir açıyla ayarlayın. Yatağınız ayarlanabilir değilse, bir yastık kullanarak yatağınızın açısını değiştirebilirsiniz.

Karbonatlı Su

Mutfağınızda bilmediğiniz bir mide yanması ilacı olabilir. Karbonat, mide asitinizi nötralize ederek bazı mide yanması dönemlerini yatıştırır.

Bunu yapmak için, bir çay kaşığı karbonatı bir bardak su içinde çözün ve yavaşça için. Aslında, mide yanması olduğunda her şeyi yavaş yavaş içmelisiniz.

Zencefil Deneyin

Zencefil yüzyıllarca mide yanması için halk ilacı olarak kullanılmıştır. Zencefil mide bulantısını rahatlatmanıza yardımcı olur. Bu nedenle mide yanması için denemeye değer olabilir.

En sevdiğiniz tariflere, çorbalara ve diğer yiyeceklere rendelenmiş veya doğranmış zencefil kökü eklemeyi düşünün. Zencefil çayı;  çiğ zencefil kökü veya kurutulmuş zencefil kökünü su içinde kaynatmak.

Zencefilli gazozdan kaçınmak muhtemelen en iyisidir. Gazlı içecekler yaygın bir mide yanması tetikleyicisidir ve çoğu zencefilli gazoz markası gerçek şeyden ziyade yapay aroma ile üretilir.

Meyan Kökü Takviyesi Alın

Meyan kökü, mide yanması tedavisinde kullanılan  bir başka halk ilacıdır. Yemek borunuzun mide asidinin neden olduğu zararlardan koruyabileceği özofageal astarınızın mukoza kaplamasının arttırılmasına yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Deglycyrrhizinated meyankökü (DGL), olumsuz yan etkilere neden olabilecek bir bileşik olan glycyrrhizin'in çoğunu çıkarmak için işlenmiş meyan kökü içeren bir tamamlayıcıdır.

Çok fazla meyan kökü veya DGL yemek kan basıncınızı yükseltir, potasyum seviyenizi düşürür ve bazı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Meyan kökü veya DGL takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi , bazı insanların mide yanması tedavisinde nötralize edeceğine inandığı mide yanması tedavisinde kullandıkları başka bir çaredir.

Bir araştırmacı, yemekten sonra seyreltilmiş elma sirkesi içmenin bazı insanlar için mide yanması hafifletmek yardımcı olabileceğini önerdi. Bununla birlikte, bu etkiler istatistiksel önem seviyesine ulaşamamıştır. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu ilacı denemeye karar verirseniz, elma sirkesini suyla seyreltin ve yemekten sonra onu alın.

Sakız

Göre 2014 araştırması Trusted Source öğünlerden sonra yarım saat sakız çiğnemek de mide yanmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Sakız, tükürük üretimini ve yutmayı uyarır. Bu, mide asidinin özefagustan arındırılmasını ve temizlenmesini sağlar.

Sigara Dumanından Kaçının

Muhtemelen zaten sigara içmenin sağlığınız için kötü olduğunu biliyorsunuzdur . Ancak sigara içmenin mide yanmasına katkıda bulunabileceğini biliyor muydunuz? Sigara içiyorsanız ve mide yanması yaşarsanız, kesinlikle içmeyin.

Sigara içmek, rahatsız olduğunuzda başa çıkma stratejisi olabilir. Ancak bu yanma hissini ortadan kaldırmayacaktır.

Reçetesiz Mide İlacı Alın

Kullanılabilecek çok sayıda reçetesiz (OTC) mide yanması ilacı var. Bu ilaçlar üç sınıfta gelir:

 • antiasitler
 • H2 blokerleri
 • proton pompası inhibitörleri (ÜFE'ler)

ÜFE ve H2 blokerleri midenin salgıladığı asit miktarını azaltır. Bu da mide yanması semptomlarının önlenmesine ve azaltılmasına yardımcı olabilir. Antasitler mide asidini nötralize eder.

Uzun Lafın Kısası

Mide yanması yaşadığınızda, reçetesiz satılan birçok ilaç, evde tedavi yöntemleri ve yaşam tarzı düzenlemeleri rahatlama sağlayabilir.

Günlük alışkanlıklarınızı ayarlamak, ilk başta mide yanması semptomlarının gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir  Örneğin, şunu deneyin:

 • yağlı ve baharatlı yiyecekler gibi yaygın mide yanması tetikleyicilerinden kaçının
 • yatmadan önce en az üç saat yemek
 • yedikten sonra yatmaktan kaçının
 • sağlıklı bir kiloyu korumak

Mide yanması haftada iki veya üç defadan fazla olursa, doktorunuzla konuşun. Bazı durumlarda, ilaçlar veya başka tedaviler önerebilirler.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın