Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? Sıfır Karbonhidrat Diyeti Örnek Liste

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? Sıfır Karbonhidrat Diyeti Örnek Liste

Karbonhidrat diyeti nedir? Karbonhidrat diyeti nasıl olur? Düşük karbonhidrat diyeti listesi, 0 karbonhidrat yiyecekler nelerdir? Sıfır karbonhidrat diyeti nasıl olur? Karbonhidrat içeren besinlerden uzak, sıfır karbonhidrat diyeti nasıl yapılır? Karbonhidrat içermeyen bir diyet, neredeyse bütün karbonhidratları ortadan kaldırır ve yüksek miktarda yağ ve protein alımını teşvik eder.

 

Son dönemlerde sıklıkla duymaya alışık olduğumuz sıfır karbonhidrat diyeti nedir? Sıfır karbonhidrat diyeti nasıl yapılır? Sıfır karbonhidrat diyeti yiyecekleri nelerdir? Sıfır karbonhidrat diyetinin faydaları nelerdir, zararları var mıdır? Sıfır karbonhidrat diyeti ile ilgili aklınıza gelen sorulardan birkaçı muhakkak bunlar olacaktır. Öncelikle bu diyet karbonhidrat içeren yiyecekleri mümkün olduğunca ortadan kaldıran bir beslenme düzenidir. Karbonhidrat içeren yiyecekleri ( rafine tahılları, unlu mamulleri, meyveleri, sütü, yoğurdu, baklagilleri, makarnaları, ekmeği, şekerli içecekleri, bezelyeyi, patatesi ve mısır gibi nişastalı sebzeleri vb.) tüketmemeniz anlamına gelen bu beslenme düzeni oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Tüm bu karbonhidrat içeren yiyecekleri sağlıklı yağlar ve proteinlerle değiştirmeniz gerekecektir. Sıfır karbonhidrat diyetinin faydaları arasında kilo vermek, kalp sağlığında iyileşme, kan şekerini kontrol altına alma örnek olarak verilebilir. Bunun yanında zararlarından da bahsetmek gerekirse karbonhidrat içermeyen bir diyet meyveleri, çoğu sebzeleri, baklagil ve tahılları kısıtladığından, lif bakımından çok düşük bir diyet olabilir. Bunun sonucu olarak da kabızlık sorunu yaşanabilir. Yasaklar listesi çok fazla olduğu için yeterli besin alımı sağlanamayabilir. Sıfır karbonhidrat diyeti hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Sıfır karbonhidrat diyeti, düşük karbonhidratlı diyet çeşitlerinin aşırı bir versiyonudur. Tahıllar, meyveler ve sebzelerin çoğu dahil olmak üzere hemen hemen tüm karbonhidratlı yiyecekleri diyet listenizden çıkarır.

Çalışmalar, karbonhidrat alımınızı azaltmanın kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve sağlık açısından fayda sağlayabileceğini gösterse de karbonhidratı tamamen ortadan kaldırmak oldukça kısıtlayıcı ve büyük olasılıkla gereksiz ve çok zordur.

Karbonhidrat rejimi, karbonhidrat diyeti nedir? Karbonhidrat diyeti zararları var mı? Karbonhidrat diyeti nasıl yapılır? Düşük karbonhidrat diyeti nasıl yapılır? Karbonhidrat diyeti ile zayıflayanlar var mı? Bu makale, potansiyel yararlar, olumsuz yanlar, tüketilmesi gereken yiyecekler ve kaçınılması gereken yiyecekler dahil olmak üzere karbonhidrat içermeyen bir diyetin ayrıntılı bir incelemesini sunar.

 

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir? Düşük Karbonhidrat Diyeti Nedir?

 

Karbonhidrat içermeyen bir diyet, karbonhidrat içeren yiyecekleri mümkün olduğunca ortadan kaldıran bir beslenme düzenidir.

Karbonhidrat nedir? Karbonhidratlar vücudunuzun birincil enerji kaynağıdır. Karbonhidrat içeren besinler, tahıl, baklagil, meyve, sebze, süt, yoğurt, makarna, ekmek ve unlu mamuller başlıca karbonhidrat kaynaklarıdır.

Sıfır karbonhidrat diyeti, karbonhidrat içermeyen bir diyeti uygulayan birinin bu yiyeceklerin çoğundan kaçınması ve et, balık, yumurta, peynir, sıvı yağ, tereyağı gibi başlıca protein, yağ içeren yiyecekleri seçmesi gerekir.

Karbonhidrat içermeyen bir diyet için kesin bir değerlendirme listesi yoktur. Bunu takip eden bazı insanlar kuru yemiş, tohumlar, nişastalı olmayan sebzeler, avokado ve Hindistan cevizi gibi yüksek yağlı meyveleri tüketirler.

Bu yiyeceklerin bazıları az miktar karbonhidrat içermesine rağmen, lifleri yüksektir. Bu nedenle, lif sayısının toplam karbonhidrat sayısından çıkarılmasıyla hesaplanan net karbonhidratı sadece çok az miktarda içerirler.

Sıfır karbonhidrat diyeti, karbonhidrat alımınızı günde 30 gramdan daha az olacak şekilde sınırlayan ve günlük kalorinin %70'ini veya daha fazlasını yağdan almanızı teşvik eden ketojenik diyeti andırır.

Ne yemeyi seçtiginize bağlı olarak, karbonhidratsız diyet ketojenik diyetten daha kısıtlayıcı olabilir.

Özet: Sıfır karbonhidrat diyeti, karbonhidratları büyük oranda yasaklar. Bunun yerine öncelikle protein ve yağdan oluşan yiyecekleri teşvik eder. Bazı durumlarda, yüksek lifli yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

Sürdürülebilir diyetler hakkında bilgi sahibiyim ama yine de kilo veremiyorum, kilo vermek için hızlı kilo verme yöntemleri deniyorum yine de başarılı olamıyorum diyorsanız, kalori hesabına göre diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarını deneyimleyebilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır? Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir? Karbonhidratsız Beslenme Nasıl Yapılır?

 

Birçok kaynak sıfır karbonhidratlı diyet için net karbonhidrat alımınızı günde 20 ile 50 gram arasında tutmanızı önerir. Ancak belirli net bir makro besin aralığı veya belirlenmiş bir protokol yoktur.

Basitçe söylemek gerekirse, karbonhidrat içermeyen bir diyeti takip ettiğinizde, tüm yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Özellikle, bütün rafine tahılları, unlu mamulleri, meyveleri, sütü, yoğurdu, baklagilleri, makarnaları, ekmeği, şekerli içecekleri, bezelyeyi, patatesi ve mısır gibi nişastalı sebzeleri tabaklarınıza asla almamalısınız.

Karbonhidratsız beslenmede izin verilen yiyecek ve içecekler arasında et, balık, yumurta, peynir, tereyağı, yağlar, su, sade kahve veya çay bulunur.

Az da olsa biraz karbonhidrat almak isterseniz, kuru yemiş, tohum, nişastalı olmayan sebzeler, avokado ve Hindistan cevizi gibi yüksek yağlı meyveleri de tüketebilirsiniz, çünkü bu gıdaların net karbonhidrat oranı çok düşüktür.

Bu diyet belirli bir makro besini kısıtlamaya odaklandığından, günlük kalori alımı veya porsiyon büyüklüğü için herhangi bir öneri yoktur.

Özet: Karbonhidrat içermeyen bir diyet, tahıllar, unlu mamuller ve meyveler gibi karbonhidrat açısından zengin tüm yiyecekleri ortadan kaldırır. Bunun yerine protein ve yağ bakımından yüksek yiyecekleri teşvik eder.

 

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu? Karbonhidrat Diyeti ile Kilo Verenler

 

Karbonhidratı keserek zayıflayanlar, genel olarak, karbonhidrat alımınızı azaltmak, kilo vermenize yardımcı olabilir.

Karbonhidratları protein veya yağ ile değiştirmek, daha uzun süre tok hissetmenize ve genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir, bu da kilo vermeyi kolaylaştırır.

Ek olarak, çok düşük karbonhidratlı diyetler tipik olarak ilk birkaç haftada su ağırlığında hızlı bir düşüşe neden olur. Bu nedenle hızlı kilo kaybına neden olur. Bunun nedeni her gram karbonhidratın vücudunuzda yaklaşık üç gram su tutmasıdır. Su ağırlığının kaybı kasların hacminin düşmesine neden olur, bu durum çoğunlukla kas erimesi ile karıştırılır. Ancak durum sadece kaslarda bulunan karbonhidrat ve su kaybıdır. Kas erimesi söz konusu değildir.

79 obez erişkin ile altı aydan daha fazla sürede yapılan bir çalışmada; günlük karbonhidrat alımını 30 gram ile kısıtlayanların, günlük kalori ihtiyacının %30'nu yağlardan karşılayanlara göre 4 kilo daha fazla zayıflamışlardır. Bu çalışma inanılanın aksine günlük kalori ihtiyacının çoğunu karbonhidratlar yerine sağlıklı yağlardan karşılamanın daha hızlı zayıflatacağını gösteriyor.

Diğer bir çalışma da benzer sonuçlar verdi. 12 aydan uzun bir süre boyunca çok düşük karbonhidratlı veya ketojenik diyetlerin takip edilmesinin, düşük yağlı diyetlere kıyasla daha uzun süreli kilo kaybını getireceğini gösteriyor.

Ancak, bazı araştırmalar da tersi sonuçlar veriyor veya yukarıdaki araştırmaların etkisini zayıflatacak sonuçlar verebiliyor. Bazı araştırmalar, düşük karbonhidratlı diyetlerin, düşük yağlı diyetler gibi genel kalori alımını azaltan diğer beslenme yöntemlerinden daha uzun süreli kilo kaybı için daha etkili olmadığını sonucuna varmıştır ( 1, 2 )

Bu sonuçlar akılda tutularak, karbonhidrat içermeyen bir diyet uygulanmasının muhtemelen kilo vermeye neden olacağına ve en azından kısa vadede istediğiniz sonuçları vereceğine kesin gözüyle bakılıyor. Tüm araştırmalar derlendiğinde bu sonuçlar çıkarılabilir. Ancak aslında durumun böyle karışık olmasının nedeni uzun süreli bilimsel çalışmanın çok az alması olabilir.

Yine de kilo vermek için karbonhidratı tamamen ortadan kaldırmanıza gerek yoktur. Karbonhidrat alımınızı aşamalı olarak azaltmak ve daha da önemlisi, genel kalori alımınızı azaltmak, kilo vermenin daha az kısıtlayıcı bir yolu ve daha kolay bir yöntemdir.

Özet: Düşük karbonhidratlı diyetler, genel kalori alımınızı azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu sonuçları elde etmek için karbonhidrat içermeyen bir diyet gerekmediğini söyleyen araştırmalar da mevcuttur.

 

Karbonhidratsız Beslenmenin Diğer Yararları - Karbonhidratsız Beslenmenin Faydaları

 

Karbonhidratı tamamen ortadan kaldıran diyetlerle ilgili hiçbir çalışma mevcut değildir. Ancak çok düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerle ilgili araştırmalar, bunların birçok faydası olabileceğini göstermektedir.

 

Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

 

Karbonhidrat alımınızı azaltmak kalp sağlığını iyileştirebilir.

Özellikle çok düşük karbonhidratlı diyetlerin kan trigliserit düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Yüksek trigliserit seviyeleri kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

29 kilolu erkek ile yapılan bir çalışmada, karbonhidrat alımının 12 hafta boyunca günlük kalorilerin %10'una düşürülmesinin, trigliserit seviyelerinin bazal seviyelere göre %39 azaldığı bulundu.

Diğer çalışmalar, çok düşük karbonhidratlı diyetlerin aynı zamanda kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olan HDL (iyi) kolesterol seviyelerini de artırabileceğini göstermektedir. ( 3 )

Buna rağmen daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zayıflamak için hızlı kilo verdiren şeyleri denediyseniz ve zayıflama çaylarından da sonuç alamadıysanız eğer diyetisyenlerimizden size özel hazırlanmış olan online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!)

 

Kan Şekerini Kontrol Altına Alabilir

 

 

Karbonhidratların kesilmesi - özellikle rafine edilmiş karbonhidratlar ve şeker - özellikle şeker hastalığı olan kişiler için kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalar, düşük karbonhidrat ve keto diyetlerinin kan şekeri seviyesini düşürmede etkili olduğunu göstermektedir.

Tip 2 diyabetli 49 obez yetişkin ile yapılan 6 aylık bir çalışma, keto diyetini izleyenlerde hemoglobin A1c'de - ortalama kan şekeri ölçüsü - keto diyeti izlemeyenlere göre daha fazla azalma olduğunu buldu. ( 4 )

Karbonhidrat alımını azaltmak kan şekerindeki ani yükselmeleri önleyebilir. Böylece diyabet komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak, karbonhidratları diyetinizden tamamen çıkarmak gerekmez.

 

Sıfır Karbonhidrat Diyetinin Diğer Olası Faydaları

 

Çok düşük karbonhidratlı diyetlerin diğer olası yararları şunlardır:

 

 • Düşük kan basıncı: Bazı çalışmalar, karbonhidrat alımınızı azaltmanın kan basıncını (tansiyon) düşürmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 • Karın yağının azaltılması: Sınırlı araştırmalar, çok düşük karbonhidratlı diyetlerin, göbek yağını azaltmada, fazla yağ ile ilgili iltihaplanma ve bazı hastalıklarda düşük yağlı diyetlerden daha iyi olduğunu göstermektedir.
 • Metabolik sendrom riski düşürür: Karbonhidrat alımının azaltılması, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve karın yağı gibi metabolik sendromla ilişkili risk faktörlerinin bazılarının önlenmesine yardımcı olabilir. Bu metabolik sorunların azalması bunlarla ilişkili birçok metabolik hastalıktan korunacağınız anlamına gelir.

 

Özet: Çok düşük karbonhidrat diyeti takip etmek kalp sağlığını ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu faydaları yaşamak için karbonhidratı tamamen kesmek gerekmez.

Öğünlerinizin uyum içerisinde olduğu, makro ve mikro besin değerlerinin ayarlandığı kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Zararları - Karbonhidratı Kesmenin Zararları - Karbonhidratsız Beslenme Zararları - Karbonhidratı Kesersek Ne Olur?

 

Karbonhidrat içermeyen bir diyetin birçok dezavantajı olabilir.

 

Kabızlığa Neden Olabilir

 

Karbonhidrat içermeyen bir diyet meyveleri, çoğu sebzeleri, baklagil ve tahılları kısıtladığından, lif bakımından çok düşük bir diyet olabilir.

Lif ne işe yarar? Lif, bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olduğundan sindirim için önemlidir. Bu nedenle, karbonhidrat içermeyen bir diyet kabızlığa ve sindirim rahatsızlığına yol açabilir ( 5 ).

Dahası, karbonhidratlar vücudunuzun birincil enerji kaynağıdır. Bu nedenle, karbonhidrat içermeyen bir diyet özellikle ilk birkaç günde düşük enerji ve yorgunluğa yol açabilir ( 6 ).

Karbonhidratları keserken vücudunuzda meydana gelen metabolik değişiklikler, kısa vadede zayıf zihinsel fonksiyonlara, mide bulantısına ve uykuya da neden olabilir.

 

Kabızlığa ne iyi gelir? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığa İyi Gelen Besinler).

 

Bazı Vitamin ve Mineral Eksikliklerine Neden Olabilir

 

Karbonhidrat içermeyen bir diyet meyvelerde, sebzelerde ve diğer bitkisel yiyeceklerde bol miktarda bulunan potasyum, B vitaminleri ve C vitamini gibi yeterli miktarda vitamin ve mineral sağlayamayabilir.

Ek olarak, karbonhidratların kısıtlanmasından kaynaklanan artan idrara çıkma, zaman içinde sodyum ve potasyum eksikliklerine neden olabilir.

Çeşitli besinler ile dengeli bir diyet tüketmek, ihtiyacınız olan besinleri almanızı sağlar. Ek olarak, uzun vadede karbonhidrat içermeyen bir diyeti uzun süre sürdürmek çok kolay değildir.

 

Uzun Vadeli Araştırma Eksikliği ile Bilinmeyen Etkiler

 

Çok düşük karbonhidratlı diyetlerin uzun vadeli etkileri konusunda yetersiz araştırmalar vardır, bu yüzden karbonhidrat içermeyen bir diyetin uzun vadeli etkilerini tahmin etmek özellikle zordur.

Uzun süreli araştırma eksikliği nedeniyle, uzun süre boyunca karbonhidrat içermeyen bir diyet uygulanmasının sağlık üzerinde ciddi sonuçları olabilir.

Karbonhidrat içermeyen bir diyet oldukça kısıtlayıcı, yağ oranı çok yüksek olduğu için, çocuklar, kolesterole hızlı cevap verenler, hamile veya emziren kadınlar için uygun değildir.

Özet: Karbonhidrat içermeyen bir diyet lifli yiyecekleri, vitamin ve mineral yönünden zengin bitkisel yiyeceklerini kısıtlar. Bu kabızlığa, düşük enerjiye ve olası mikro besin eksikliklerine yol açabilir.

Kilo vermem durdu fakat ideal kiloma henüz ulaşamadım hala kilo vermek istiyorum diyorsanız günlük almanız gereken kalori hesabı, almanız gereken makro ve mikro besin hesaplarına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Sıfır Karbonhidrat Diyetinde Neler Yenir?

 

 

Karbonhidrat diyetinde ne yenir? Sıfır karbonhidrat diyetinde tipik olarak izin verilen yiyecekler şunlardır:

 

 • Et ve düşük karbonhidratlı hayvansal ürünler: Tavuk, sığır, hindi, kuzu eti, yumurta, tereyağı, zeytinyağı ve peynir çeşitleri
 • Deniz mahsulleri: Somon, tatlı su çipurası, morina, karides, sardalye, ringa balığı ve yengeç
 • Baharat: Kurutulmuş otlar ve baharatlar
 • Sıfır kalorili içecekler: Su, sade kahve ve sade çay
 • Kuru yemiş ve tohumlar (net karbonhidratı düşük olanlar): Badem, ceviz, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, Antep fıstığı ve kaju fıstığı
 • Nişasta içermeyen sebzeler (net karbonhidratı düşük olanlar): Brokoli, kabak, dolmalık biber, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, şalgam, Brüksel lahanası, kuşkonmaz ve mantar çeşitleri
 • Yüksek yağlı meyveler: Hindistan cevizi ve avokado

 

Özet: Karbonhidrat içermeyen diyet, karbonhidratı yüksek olan ve öncelikle et, süt ürünleri, deniz ürünleri ve düşük karbonhidratlı bitki gıdalarına dayanan gıdaları kısıtlar.

 

Sıfır Karbonhidrat Diyetinde Kaçınılması Gereken Gıdalar  

 

 

Karbonhidrat diyetinde neler yenmez? Karbonhidrat diyetinde yenmemesi gerekenler, karbonhidrat içermeyen bir diyet oldukça kısıtlayıcıdır ve bazı yiyecek gruplarını ortadan kaldırır, örneğin:

 

 • Tahıllar: Pirinç, arpa, kinoa, buğday, ekmek, makarna
 • Tatlılar ve unlu mamüller: Kekler, kurabiyeler, şekerler, gazlı içecekler, şekerli içecekler
 • Meyveler: Elma, portakal, muz, çilek, kivi, armut gibi
 • Nişastalı sebzeler: Bezelye, mısır, bal kabağı, patates
 • Baklagiller: Fasulye çeşitleri, barbunya fasulyesi, nohut, mercimek gibi
 • Süt ürünleri: Süt ve yoğurt
 • Şeker eklenmiş soslar: Ketçap, barbekü sosu, salata sosları
 • Alkol: Bira, şarap, likör ve şekerli alkollü içecekler

 

Özet: Karbonhidrat olmayan bir diyette kısıtlanmış yiyecekler arasında tahıllar, tatlılar, unlu mamuller, meyveler, nişastalı sebzeler, fasulye, süt, yoğurt ve alkol çeşitleri bulunur.

Zayıflamak için hızlı kilo verdiren şeyleri denediyseniz ve zayıflama çaylarından da sonuç alamadıysanız eğer diyetisyenlerimizden size özel hazırlanmış olan online diyet listesini satın alabilirsiniz (Şimdi Değilse Ne Zaman?).

 

Sıfır Karbonhidrat Diyeti Örnek Liste - Karbonhidrat Diyeti Örnek Menü - Karbonhidrat Diyeti Listesi

 

Karbonhidrat içermeyen bir diyet için beş günlük örnek bir diyet listesi:

 

1. Gün Diyet Listesi

 

 • Kahvaltı: Pastırmalı yumurta, dilimlenmiş avokado
 • Öğle yemeği: Fırında hindi eti, peynirli ve zeytinyağlı marul salata
 • Akşam yemeği: Somon, kabak erişte, ayçiçeği çekirdeği
 • Atıştırmalıklar: Kurutulmuş et, peynir

 

2. Gün Diyet Listesi

 

 • Kahvaltı: Yumurta, biftek, yeşil biber
 • Öğle yemeği: Ton balıklı marul salata, avokado püresine batırılmış havuç
 • Akşam yemeği: Kuzu pirzolası, cevizli ıspanak salatası ve zeytinyağlı sos
 • Atıştırmalıklar: Haşlanmış yumurta, Antep fıstığı

 

3. Gün Diyet Listesi

 

 • Kahvaltı: Yumurta, hindi sosisi, avokado
 • Öğle yemeği: Midye, Brüksel lahanası, Parmesan peyniri ile kavrulur
 • Akşam yemeği: Kuzu pirzolası, közlenmiş domates ve şalgam
 • Atıştırmalıklar: Ayçiçeği tohumu, ton balığı

 

4. Gün Diyet Listesi

 

 • Kahvaltı: Tavuk kıymalı yumurta, jalapeno biberi ve çedar peyniri
 • Öğle yemeği: Hindi burger köftesi ve şalgam kökü kızartması
 • Akşam yemeği: Közlenmiş domates, köfte ve uzun kabak eriştesi
 • Atıştırmalıklar: Sardalye, Makadamia fıstığı

 

5. Gün Diyet Listesi

 

 • Kahvaltı: Brokoli ile peynirli yumurta, tavuk sosisi
 • Öğle yemeği: Izgara tavuk göğsü ve zeytinyağlı roka salatası, kaju fıstığı
 • Akşam yemeği: Hindistan cevizi, kabuklu karides, kavrulmuş kuşkonmaz ve mantar
 • Atıştırmalıklar: Kurutulmuş hindi eti, avokado

 

Özet: Karbonhidrat içermeyen bir diyet çok kısıtlayıcıdır. Temel olarak hayvansal gıdalara ve çok düşük karbonhidratlı bitki gıdalarına dayanır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sıfır karbonhidrat diyeti, karbonhidrat içeren yiyecekleri mümkün olduğunca ortadan kaldırarak yüksek miktarda yağ ve protein alımını teşvik eden bir beslenme düzenidir.

 

Örneğin, tahıllar, unlu mamuller, meyveler, süt, yoğurt, baklagiller, makarnalar, ekmeğin ve şekerli içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Sıfır karbonhidrat diyeti genellikle kilo verme, kalp sağlığının iyileşmesi ve kan şekerinin kontrol altına alınması gibi faydaları vurgular.

 

Ancak, sıfır karbonhidrat diyeti lif alımını kısıtlayabileceği için kabızlık gibi sorunlara neden olabilir ve bazı besinleri yeterli miktarda tüketmeyi zorlaştırabilir.

 

Karbonhidrat diyeti yapmanın popüler yollarını merak ediyorsanız, blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, öncelikli olarak kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak istemelisiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın