Sedef Hastalığı Alevlenmeleri Nasıl Önlenir? Sedef Alevlenmesi

Sedef Hastalığı Alevlenmeleri Nasıl Önlenir? Sedef Alevlenmesi

Sedef hastalığı, semptomları bir kişinin yaşamı boyunca gelip gidebilen uzun süreli bir otoimmün cilt durumudur.

 

Sedef hastalığı, uzun süreli otoimmün bir cilt durumudur. Tedavisi yoktur, ancak insanlar sedef alevlenmelerini önlemek ve şiddetini azaltmak için tıbbi tedavileri, ev ilaçlarını ve yaşam tarzı değişikliklerini kullanabilir.

Sedef hastalığının önlenmesi, bu durumdaki kişilerin reçeteli ilaç almalarını veya herhangi bir sedef hastalığı tetikleyicisini tanımlamasını ve bunlardan kaçınmasını gerektirir. En iyi tedavi seçeneği kişiden kişiye değişebilir ve hangi yöntemlerin işe yaradığını anlamak sedef hastalığıyla yaşamayı kolaylaştırabilir.

Aşağıdaki makale, insanların sedef hastalığı alevlenmelerini önleyebilecekleri ve semptomlarının şiddetini azaltabilecekleri 11 yolu tartışmaktadır.

 

1. Soğuk ve Kuru Havalarda Sıcacık Tutacak Giysiler Giyin

 

Soğuk ve kuru havalarda eldiven giymek, ellerde sedef hastalığının alevlenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Soğuk ve kuru hava, sedef hastalığı alevlenmelerini tetikleyebilir ve insanlar kışın bunlardan daha fazlasına sahip olma eğilimindedir.

Bilim adamları, sedef hastalığının neden kış havalarında daha olası olduğunu tam olarak anlamıyorlar, ancak bazı araştırmalar bunun soğuk, karanlık ve düşük nemli koşulların cildin kalınlaşmasına ve iltihaplanmasına neden olabileceğini öne sürüyor.

Daha güneşli iklimlere taşınmak herkes için pratik olmayabilir, ancak insanlar cildin soğuk ve kuru havaya maruz kalmasını azaltmak için sıcak bir şekilde sarılabilir. Bunu yaparak, birçok kış alevlenmelerinin olmasını önleyebilirler.

 

2. Cildi Nemli Tutun

 

Cildi nemli tutmak hayati bir sedef hastalığı önleme önlemidir. Kuru cilt, sedef alevlenmelerini tetikleyebilir. Ayrıca ciltte pullanmayı daha şiddetli hale getirebilir ve cildin çatlamasına ve kanamasına neden olabilir.

bir 2016 incelemesi Sıvı parafin ve petrolatum gibi mineral yağlar içeren nemlendiricilerin özellikle sedef hastalığı tedavisi için uygun olabileceğini not eder.

İnsanlar ayrıca cildini nemlendirmek için doğal ev çözümleri kullanabilirler. Bunlar, hem antibakteriyel hem de antienflamatuar özelliklere sahip olan Hindistan cevizi yağı ve aloe vera jeli içerir.

 

3. Saç Derisini Nemli Tutun - Sedefli Saç Derisi

 

Saç derisinde sedef hastalığı olan kişiler, vücudun bu bölgesindeki cildi nemli tutarak alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir.

Ulusal Sedef Hastalığı Vakfı'na göre, katranlı şampuanlar ve salisilik asit, insanların kafa derisi sedef hastalığını yönetmesine yardımcı olabilir.

 

4. Nemlendirici Kullanın

 

Sedef hastalığı olan kişiler ayrıca ev tipi nemlendirici kullanarak cildini nemli tutabilir ve semptomları azaltabilir. Bu cihaz, özellikle evin içindeki havanın soğuk ve kuru olduğu kış aylarında kullanışlı olabilir.

 

5. Düzenli Olarak Güneş Işığına Çıkın - Sedef Hastalığı Güneş Işığı

 

Kişi güçlü güneş ışığı altındayken güneş korumasına dikkat etmelidir.

Ultraviyole (UV) radyasyonun immünosupresif etkileri vardır. Sonuç olarak, sedef hastalığı gibi otoimmün durumların semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. UV ışık tedavisi, sedef hastalığı olan kişiler için bir tedavi seçeneğidir.

Doğal güneş ışığı UV ışınları içerir. Kısa, düzenli güneş ışığına maruz kalmak sedef hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir.

2011 çalışması güneşe maruz kalmanın insanların sedef hastalığı semptomlarını iyileştirdiğini öne sürdü. Araştırmacılar bunun güneş ışığına maruz kalmanın anti-inflamatuar ve bağışıklık düzenleyici etkilerinden kaynaklandığına inanıyorlardı.

 

6. Güneş Yanığından Kaçının - Sedef Hastalığı ve Güneş

 

Daha sıcak, nemli koşullar ve güneş ışığı sedef hastalığını iyileştirebilir, ancak bu, güneşte uzun süre kalmanın bu cilt durumu için iyi olduğu anlamına gelmez.

Güneş yanığı dahil cilt hasarı, sedef hastalığının yaygın bir nedenidir. İnsanlar, günün en sıcak saatlerinde güneş kremi sürerek ve cildinin güneşe maruz kalmasını sınırlayarak bu tür alevlenmeleri önleyebilirler.

7. D Vitamini Takviyesi - Sedef Hastalığı D Vitamini

 

Araştırma özellikle kış aylarında sedef hastalığı olan kişilerde D vitamini eksikliğinin yaygın olduğunu ileri sürmüştür.

Bu nedenle, bu bağlantıyı doğrulamak için ek çalışmalar gerekli olsa da, yeterli D vitamini düzeylerini korumanın sedef hastalığı alevlenmelerini önlemeye yardımcı olması mümkündür. İnsanlar daha fazla D vitamini alabilirler:

 • doğal güneş ışığı
 • somon, süt ve güçlendirilmiş tahıllar gibi belirli yiyecekler
 • D vitamini takviyeleri

 

8. Cilt Yaralanmalarını Önleyin

 

Cilt yaralanmaları, insanların genellikle onları almadığı vücut bölgelerinde sedef lezyonlarının gelişimini tetikleyebilir. Sedef hastalığının bu yönüne Koebner fenomeni denir.

Mümkünse cilt yaralanmalarından kaçınmak, sedef hastalığının alevlenmesini önlemeye yardımcı olabilir. İnsanlar cilt yaralanmaları olasılığını şu yollarla azaltabilir:

 • tırnak keserken veya tıraş olurken dikkatli olmak
 • dövmelerden veya piercinglerden kaçınmak
 • böcek ısırıklarına karşı koruma
 • yemek hazırlarken dikkatli olmak
 • bahçıvanlık yaparken eldiven giymek
 • tehlikeli aktivitelerden ve sporlardan kaçınmak

 

9. Stresi Azaltın

 

Sedef hastalığı stresten olur mu? Stres, sedef hastalığı olan birçok insan için potansiyel bir tetikleyicidir. Bazı raporlar, stresli olayların, bu durumdaki yetişkinlerin yüzde 68'inde alevlenmeleri tetikleyebileceğini öne sürüyor.

Stresi azaltmak için önlemler almak, sedef hastalığının alevlenmesini önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin:

 • mümkün olduğunda stresli durumlardan kaçınmak
 • pratik yoga, meditasyon veya farkındalık
 • bir terapist görmek veya arkadaşlarla problemler hakkında konuşmak

 

10. Diyeti İyileştirin - Sedef Hastalığı Diyeti

 

Fındık ve tohumlar gibi sağlıklı yağlar yemek cilt sağlığını iyileştirebilir.

Sağlığın birçok alanında olduğu gibi, diyet sedef hastalığının yönetiminde rol oynayabilir.

2018 incelemesi diyet değişimlerinin insanların sedef hastalığının şiddetini azaltabileceğini buldu.

Örneğin, somon gibi iltihabı azaltan yiyecekler yemek, sedef hastalığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

Sedef hastalığının alevlenmesini tetikleyen belirli yiyecekler kişiden kişiye değişebilir. Kişi sırayla her bir besin grubunu ortadan kaldırarak ve semptomlarının iyileşip iyileşmediğini not ederek besin tetikleyicilerini belirleyebilir.

Sedef hastalığı olan kişiler için, kalori kontrollü bir diyetin aşırı kilolu kişilerde semptomları iyileştirmesi, glütenden kaçınma glüten duyarlılığı olanlarda semptomların şiddetini azaltması mümkündür.

 

11. Bazı İlaçlardan Kaçının

 

Bazı ilaçlar sedef alevlenmelerini tetikleyebilir. Sedef hastalığı olan kişiler, diğer ilaçlarının sedef alevlenmesine neden olup olmayacağını tartışmak için bir doktora gitmek isteyebilir.

Belirtileri Yönetmek İçin İpuçları

 

Yukarıdaki tedavileri ve yaşam tarzı değişikliklerini kullanmak, sedef hastalığının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, tüm alevlenmeleri önlemek mümkün olmayabilir.

Alevlenmeler meydana geldiğinde nasıl yönetileceğini bilmek önemlidir. Aşağıdaki tedaviler yardımcı olabilir:

 • düzenli nemlendirme
 • UV ışık tedavisi
 • ilaçlı kremler
 • oral tabletler
 • sistemik veya biyolojik ilaçlar

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sedef hastalığı, semptomları bir kişinin yaşamı boyunca gelip gidebilen uzun süreli bir otoimmün cilt durumudur.

Tedavisi yoktur, ancak insanlar belirli ilaçlar, tedaviler ve yaşam tarzı yöntemlerini kullanarak sedef hastalığı alevlenmelerini önleyebilir ve yönetebilir. Bunlar arasında soğuk ve kuru ortamlardan kaçınmak, düzenli olarak nemlendirmek ve iltihap önleyici bir diyet yemek yer alır.

Birkaç farklı çevresel ve yaşam tarzı faktörü, bazı insanlarda sedef hastalığı alevlenmelerini tetikleyebilir. Potansiyel tetikleyicileri anlamak, bunları önlemek veya yönetmek için adımlar atmak, insanların sedef hastalığı semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu durumla yaşamayı kolaylaştırır.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın