Sedef Hastalığı Nasıl Beslenmeli? Sedef Hastalığı ve Beslenme

Sedef Hastalığı Nasıl Beslenmeli? Sedef Hastalığı ve Beslenme

Herkes bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyetten yararlanabilir, ancak sedef hastalığı olan kişiler için bu, bazı semptomları hafifletme avantajına sahip olabilir.

 

Beslenme sağlığın her yönünü etkiler. Kuru, kaşıntılı ve pullu cilde sahip bir otoimmün durum olan sedef hastalığı, diyetin fark yaratabileceği bir durum olabilir.

Sedef hastalığı yaşam boyu süren bir durumdur ve şiddeti değişebilir. Tıbbi tedavi genellikle alevlenmeleri veya semptomların periyodik olarak kötüleşmesini en aza indirmek için cilt hücresi üretimini azaltmayı amaçlar. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir.

Diyet değişikliklerinin sedef hastalığı üzerindeki etkisine ilişkin araştırmalar kesin değildir, ancak bazı seçeneklerin semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğine dair artan kanıtlar vardır.

Gluteni ortadan kaldırmak, kalori bakımından zengin yiyecekleri düşük kalorili seçeneklerle değiştirmek ve mümkünse iltihap önleyici yiyecekleri seçmek bazı insanlar için sedef hastalığı semptomlarını iyileştirebilir.

İlaçla birlikte beslenme, sedef hastalığına karşı mücadelede güçlü bir oyuncu olabilir.

 

Diyetin Sedef Hastalığına Etkisi

 

Sağlıklı beslenme seçimleri yapmak, sedef hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Belirli bir diyetin sedef hastalığı olan insanlara fayda sağlayabileceğini doğrulayan çok az bilimsel veri var, ancak diyeti değiştirmenin yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Kilo kaybı, inflamasyonda azalma ve artan antioksidan tüketimi, diyet değişiklikleri yaptıktan sonra semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek faktörlerdir.

Burada, diyetin sedef hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği yedi yola bakıyoruz.

 

1. Kilo kaybı

 

Araştırmacılar, sedef hastalığını, özellikleri obezite ve iltihabı içeren metabolik bozuklukla ilişkilendirdi.

Bilim adamları neden olduğundan emin değiller, ancak araştırmalar vücut kitle indeksindeki ( BMI ) her birim artış için  sedef hastalığı semptomlarını geliştirme şansının yüzde 9 daha yüksek olduğunu buldu.

Örneğin diyet yoluyla, fazla ağırlıkları kaybetmek bir araştırmaya göre sedef hastalığının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

2. Gluten ve Çölyak Hastalığı

 

Glutensiz seçenekler, hem çölyak hastalığı hem de sedef hastalığı olanlarda semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Sedef hastalığı olan kişilerin, sedef hastalığının yanı sıra çölyak hastalığına sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir. Çölyak hastalığı olan bir kişinin vücudu buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan glüteni tolere edemez.

Kişi glüten içeren yiyecekleri tüketirse, mide-bağırsak semptomları, yorgunluk, anemi ve diğer birçok semptom geliştirme riski altındadır.

Sedef hastalığı olan 218 kişiyi ve sedef hastalığı olmayan 264 kişiyi içeren bir çalışmada, sedef hastalığı olanların yüzde 4,1'inde çölyak hastalığı vardı, sedef hastalığı olmayanlarda ise bu oran sadece yüzde 1'di. Bulgular 2015 yılında yayınlandı.

Çölyak hastalığı olan insanlar için, pek çok unlu mamul ve un içeren diğer ürünler de dahil olmak üzere glüten içeren yiyecekleri kesmek, sedef hastalığının yanı sıra çölyak hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gluten hassasiyeti ne yememeli? Kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir :

 • irmik ve birçok makarna dahil buğday ve buğday ürünleri
 • bira mayası
 • ekmekler ve unlu mamuller
 • mısır gevreği ve diğer tahıllar
 • birçok işlenmiş gıda
 • biraz bira
 • ruj ve dudak kremi gibi bazı kozmetikler

Birçok mağaza artık bir dizi glütensiz seçenek satıyor ve glütensiz ürünler ayrıca internet üzerinden satın alınabilir.

 

3. Anti-İnflamatuar Gıdalar

 

Bir kişinin obezite de dahil olmak üzere metabolik sendromu olduğunda, muhtemelen iltihaplanma yaşaması da olasıdır. 2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bu durum sedef hastalığının semptomlarını kötüleştirebilir.

Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırma, omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri de içeren kalori kontrollü bir diyetin ardından inflamatuar belirteçlerin azaltılmasına yardımcı olabileceğini ve sedef hastalığının semptomlarını iyileştirebileceğini belirtti.

3 ve 6 ay boyunca bu diyeti uygulayan sedef hastalığı ve obezitesi olan kırk altı kişi, sedef hastalığı skorlarında “klinik olarak anlamlı bir iyileşme” gördü.

Anti-inflamatuar etkiye sahip olabilecek gıda örnekleri şunları içerir :

 • yağlı ve soğuk su balıkları
 • meyve ve sebzeler
 • fındık ve tohumlar
 • fasulyeler
 • lif

4. Antioksidanlar ve İltihaplanma

 

Bazı araştırmacılar, gıdalardaki bazı besinlerin antioksidan özelliklere sahip olduğuna inanmaktadır. Bu, oksidatif stresi azalttıkları ve vücudun “serbest radikaller” veya reaktif oksijen türleri üretmesini engelledikleri anlamına gelir.

Bu serbest radikaller rol oynayabilir iltihabı azaltmada.

Antioksidan örnekleri arasında A, E ve C vitaminleri ve demir, bakır, manganez, çinko ve selenyum mineralleri bulunur.

Bunlar, çeşitli bitki bazlı gıdalarda çeşitli derecelerde bulunur.

Antioksidan içeren besinler, antioksidan içeren yiyecekler, İyi kaynaklar olabilir:

 • meyve ve sebzeler
 • fındık ve tohumlar
 • karanfil, nane ve tarçın gibi baharatlar
 • kekik ve adaçayı dahil otlar

 

5. D Vitamini

 

D vitamini içeren besinler, D vitamini içeren yiyecekler D vitamini iki kaynaktan gelir:

 • süt ürünleri gibi yiyecekler
 • vücut ultraviyole B (UVB) ışınlarına yanıt olarak D vitamini oluşturduğundan güneş ışığına maruz kalma

Araştırma cildi her gün az miktarda güneşe maruz bırakmanın sedef hastalığı olan insanlara fayda sağlayabileceğini öne sürüyor.

Diyet kaynaklarından yeterli D vitamini almak yardımcı olabilir.

Kaynaklar şunları içerir:

 • yağlı balık
 • süt, yoğurt ve peynir
 • Yumurta

 

6. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

 

Diyetlerini iyileştiren birçok kişi, egzersiz yapmak için daha fazla motive olurlar. Fiziksel aktivite semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

British Journal of Dermatology'de yayınlanan sonuçlar, 20 haftalık bir diyet müdahalesi programının yanı sıra artan fiziksel egzersizin iyileşmeye yol açtığını buldu.

Bu fayda, egzersizin bir kişinin kilo vermesine, iltihaplanmayı en aza indirmesine veya her ikisine birden izin vermesi olabilir.

Stres ayrıca bir sedef hastalığı alevlenmesi için bir tetikleyici olabilir. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak genel sağlığın daha iyi olmasına ve daha düşük stres seviyelerine katkıda bulunabilir.

 

7. Zihinsel Esenlik - Sedef ve Stres

 

Sedef hastalığı olan kişiler, semptomlarını yönetmenin bir yolu olarak diyet tercihlerini kontrol altına alarak psikolojik bir fayda da yaşayabilirler.

Örneğin stres azaltma, psoriatik bir alevlenmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Bir kişi daha sağlıklı yiyecekler seçtiklerini ve bu yiyeceklerin sedef hastalığının semptomlarını hafifletebileceğini biliyorsa, bu, stresi ve bununla birlikte alevlenme riskini azaltmaya yardımcı olabilecek zihinsel ve duygusal bir rahatlama sağlayabilir.

Sedef hastalığı olan kişiler, zevk aldıkları tüm yiyecekler de dahil olmak üzere dengeli bir diyet sürdürmeyi hedeflemelidir.

Diyet İpuçları - Sedef Hastaları Nasıl Beslenmeli?

 

İçme suyunun sedef hastalığı olan kişiler için ek faydaları olabilir.

Sedef hastalığını iyileştirmek için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur.

Bununla birlikte, bazı diyet ipuçları, gerekirse iltihabı azaltmaya ve kilo verme çabalarını artırmaya yardımcı olabilir.

Sedef diyet listesi, Bu ipuçları şunları içerir:

Şekerden kaçınmak : Diyetteki fazla şeker iltihabı kötüleştirebilir, bu nedenle ilave şekerlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması önemli bir ilk adım olabilir.

Bol su içmek : Su, cilt dahil vücudun her yerine nem sağlar. Gün boyunca yeterince su tüketmek cildin dokusunu, görünümünü ve hissini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tetikleyici gıdalardan kaçınmak : Bazı insanlar, bir gıda günlüğü tutmanın ve her seferinde bir gıdayı kesmenin, semptomlarını daha da kötüleştiren bir tetikleyiciyi belirlemeye yardımcı olduğunu görebilir. Çölyak hastalığı olan insanlar için glüten tetikleyici bir besindir.

Trans yağların ortadan kaldırılması : Hidrojenlenmiş yağlar, trans yağ kaynakları, günümüzün paketlenmiş ve kızartılmış yiyeceklerinde yaygındır. Enflamasyona yol açabileceğinden, tüm trans yağ türlerini kesmek en iyisidir. Sızma zeytinyağı sağlıklı bir alternatiftir.

Diyete soğuk su balıkları dahil : Somon, alabalık, ringa balığı ve diğer soğuk su balıkları D vitamini ve sağlıklı omega-3 yağları içerir. Keten tohumu da iyi bir omega-3 kaynağıdır.

Antiinflamatuar yiyecekler seçmek : Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar ve baharatların tümü anti-enflamatuardır. Bunların sedef hastalığını iyileştirip iyileştirmediğini gösteren araştırma eksikliği vardır, ancak iltihaplanmayı azaltmak isteyen herhangi bir kişi için yararlı bir katkı olabilir.

Doymuş yağlardan kaçınmak: Araştırmalar, kırmızı etlerden ve tam yağlı süt ürünlerinden kaçınmanın pullanmayı azaltabileceğini ve daha hafif salgınlar üretebileceğini göstermiştir.

Diğer kaçınılması gereken öğeler alkol, kafein ve biber içerebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Herkes bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı bir diyetten yararlanabilir, ancak sedef hastalığı olan kişiler için bu, bazı semptomları hafifletme avantajına sahip olabilir.

Besin açısından daha yoğun gıdaları diyete dahil etmek ve abur cuburlardan kaçınmayı azaltmak, aşırı kilo ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca ruh halini ve genel bir refah duygusunu iyileştirebilir.

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın