Ketojenik Diyet ve Ketojenik Beslenmek Sağlıklı Mı?

Ketojenik Diyet ve Ketojenik Beslenmek Sağlıklı Mı?

Ketojenik diyet, ketojenik beslenme sağlıklı mı? Görüşülen diğer uzmanların daha güçlü uyarıları vardı.

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.

Türkiye'nin bazı bölgelerinde aşırı kilo kaybına dair yeni bir değişiklik popülarite kazanmakta. Buna "keto diyeti" deniyor.

Diyeti destekleyen insanlar, vücudun kendi yağ yakma sistemini, insanların 10 gün kadar kısa bir sürede kilo vermelerine yardımcı olmak için kullandıklarını söylüyorlar.

Ayrıca epilepsili çocukların semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu da biliniyor. Ancak uzmanlar neden işe yaradığından tam olarak emin değiller.

Adaylar diyetin hızlı kilo verdirebileceğini ve bireye daha fazla enerji sağlayabileceğini söylüyorlar.

Ancak eleştirmenler, diyetin kilo vermenin sağlıksız bir yolu olduğunu ve bazı durumlarda düpedüz tehlikeli olabileceğini söylüyorlar.

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet listesi, ketojenik diyet nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

Ketojenik Diyet İçin En İyi 13 Kuru Yemiş

Ketoz Nedir? Ketoz Diyeti Nedir?

“Keto” diyeti, vücudu ketoz durumuna zorlayan herhangi bir aşırı düşük miktarda veya hiç karbonhidrat içermeyen diyettir.

Ketoz, insanlar düşük karbonhidratlı veya hiç karbonhidrat bulundurmayan bir diyet uyguladığında kan dolaşımında biriken ketonlar olarak adlandırılır.

Düşük karbonhidrat seviyeleri kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olur. Vücut enerji olarak kullanmak için yağı parçalamaya başlar.

Ketoz aslında hafif bir ketoasidoz şeklidir. Ketoasidoz çoğunlukla tip 1 diyabet hastalarını etkiler. Aslında, 24 yaşın altındaki diyabetli kişilerin ölümünün önde gelen nedenidir.

Bununla birlikte, birçok uzman ketozun kendi başına kesinlikle zararlı olmadığını söylüyor.

Bazı çalışmalar, aslında bir ketojenik diyetin, aşırı kilolu veya obez insanlar için güvenli olduğunu öne sürer.

Bununla birlikte, diğer klinik incelemeler, düşük karbonhidratlı diyetler uygulayan hastaların bir yıl içinde kilolarının bir kısmını geri kazandığını göstermektedir.

Ketojenik Diyetin Yararlı Olduğu Noktalar

KETOJENİK DİYET

  • Ketojenik diyet mantıklı mı?

Ketojenik diyet listesi nasıl olur? Ketojenik diyet nedir? Ketojenik beslenme örneği ve ketojenik diyet nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

Keto diyeti, İtalya Roma'daki Sapienza Üniversitesi'nde doçentlik profesörü olan Dr. Gianfranco Cappello tarafından yaratıldı.

Binlerce kullanıcı arasında büyük başarı olduğunu iddia ediyor. Çalışmasında 19.000'den fazla diyet uzmanı önemli miktarda hızlı kilo kaybı ve az yan etki yaşadı. Çoğu, bir yıl sonra verdikleri kiloyu geri almamayı başardı.

Bildirilen sonuçlara göre, 2,5 dönemlik keto diyetinden sonra hastalar ortalama 10,2 kilogram verdiler. Cappello, diyetin fazla kilolu ve obez kişilerin kilo vermesi için başarılı bir yol olduğu ve yorgunluk gibi az yan etkilerin kolayca yönetildiği sonucuna varmıştır.

Cleveland Clinic Çocuk Hastanesinde kayıtlı bir diyetisyen olan Bette Klein, epilepsili çocukların semptomlarını hafifletmek için keto diyetini yıllarca kullandı.

En az iki farklı ilaç tedavisine iyi yanıt vermeyen, dirençli epilepsili çocuklar için özellikle etkili olduğunu söyledi.

Klein, diyete giren bu çocukların yarısının, sahip oldukları nöbet sayısında bir azalma gördüğünü söyledi.

Ancak diyetisyen, tıp uzmanlarının, diyetin neden bu durumlarda işe yaradığından emin olmadıklarını söyledi.

“Olanların net bir tanımı yok” dedi.

Bir spor beslenme uzmanı olan Rudy Mawer, keto diyet tarzında bazı başarılar elde etti.

Bu düşük karbonhidrat yaklaşımını, kilo vermekte zorlanan bazı insanlarla kullandığını söyledi. Planda yüksek performans gösteren sporcuları var.

Mawer, programın birçok yararı olduğunu söyledi.

Bir avantajı da, hızlı sonuçlardır. İnsanlar başlangıçta biraz kilo kaybedebilir. Bu da onları teşvik etmeye yardımcı olur.

“Bu kilo kaybıyla motive olabilirsiniz” dedi.

Keto diyetinin kavram olarak basit olduğunu ekledi. Bir gıda grubunu ortadan kaldırarak insanların takip etmesini kolaylaştırır.

Diyetin aynı zamanda daha az kaloriye sahip olmasına rağmen insanların kendilerini tok hissetmelerini sağladığını ve onlara daha fazla enerji verdiğini söyledi. Çünkü insanların işlenmiş gıda diyetlerinden vazgeçtiğini söyledi. Keto diyetinin kan şekeri seviyesini sabit tuttuğunu ve daha istikrarlı bir enerji akışı sağladığını ekledi.

Mawer, ayrıca bunun bazı sakıncaları olduğunu dile getirdi.

Diyetin, bazı sporcuları caydırabilecek bir gerçek olan atletik performansı iyileştirmeyeceğini söyledi.

İnsanların programa yakından bağlı kalmaları gerektiğini yoksa işe yaramayacağını ekledi.

Mawer, “Bu çok katı bir diyet” dedi. “Her şeyi doğru yapmalısınız.”

Her bireyin farklı olduğunu ve böyle bir programa farklı tepki vereceğini belirtti.

“Bir insan için harika olan, başka bir insan için korkunç olabilir” dedi.

Ketojenik Diyet Sağlıksız Olduğunda

 

Eleştirmenler, keto tipi diyetlerin genellikle sadece kısa vadede çok faydalı olduğunu, ancak uzun vadede sağlıksız olabileceğini söylüyor.

Yeni başlayanlar için, kaybedilen ağırlığın çoğu sudan kaybediliyor, Cleveland, Ohio'daki Üniversite Hastaneleri Vaka Tıp Merkezindeki bir klinik diyetisyeni ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü olan RDN, Lisa Cimperman'a göre.

“Vücudunuz ketozise girdiğinde, siz de kas kaybetmeye, aşırı yorgun olmaya ve sonunda açlık moduna girmeye başlarsınız. O zaman kilo vermek daha da zorlaşır,” diyor Cimperman.

Mawer, keto diyetinin kas kaybına neden olduğuna inanmadığını söyledi. Ama yine de kas kazanmaya çalışan biri için optimal olmadığına dikkat çekti.

Görüşülen diğer uzmanların daha güçlü uyarıları vardı.

Connecticut, Old Greenwich'teki onaylı bir klinik beslenme uzmanı ve halk sağlığı danışmanı olan RD Francine Blinten, verdiği röportajlarda, “Keto diyetleri yalnızca klinik denetim altında ve yalnızca kısa süreler boyunca kullanılmalıdır” dedi. “Bazı kanserli hastalarda, tümörleri küçültmek ve epilepsiden muzdarip olan insanlar arasındaki nöbetleri azaltmak için kemoterapi ile birlikte başarılı bir şekilde çalıştılar.”

Genel popülasyonda Blinten, bir keto diyetinin sadece aşırı durumlarda dikkate alınması gerektiğini söyledi.

“Faydadan daha fazla zarar verebilir. Aynı zamanda bir kas yapısı olan kalbe de zarar verebilir” dedi.

Cimperman, tip 2 diyabet hastası olan kişilerin kilo vermekten ve azalmış karbonhidrat diyetinden faydalanabileceğini, çünkü insülin duyarlılığını artıracağını belirtti.

“Ancak, kiloyu uzun süreli uzak tutmayacak olan bir diyetin yanı sıra bunu yapmanın başka yolları da var” dedi.

Bazı kanser hastaları için belirli durumlarda keto diyetini kullanan Blinten, “insanlar kilo almak için her şeyi yapacaklarını” konusunda uyardı. Ancak, keto diyeti, özellikle hastaların çoğunluğu için iyiden daha fazla zarar verecek. Özellikle altta yatan böbrek veya karaciğer problemleri varsa.

“İnsanlar bunu kozmetik nedenlerle kullanıyorlar. Ancak çok tehlikeli” dedi.

Ketojenik Diyete Besleme Tüpü Yaklaşımı

Bazıları burun içinden yemek borusuna yerleştirilen bir besleme tüpü kullanarak keto diyetini bir adım daha ileri götürdü.

Bu diyeti uygulayanlar, yavaş damlayan bir pompa mekanizması ile tüp içinden uygulanan 800 kalorili yüksek proteinli, karbonhidratsız bir diyet uygular. Sıvı olarak sadece siyah kahve, çay veya suya izin verilir.

Floridalı bir doktor olan Oliver Di Pietro, bu tüp diyetini 1.500$'lık bedeli ödeyebilecek herkese teklif ediyor. 2012 yerel haberlerine göre, Di Pietro bu diyeti İtalya’yı gezerken keşfettiğini söylüyor. Sadece birkaç kilo atmak isteyenler için keto diyetinin güvenli ve etkili olduğunu söylüyor.

Cimperman, “Bu kilo kaybına saçma bir yaklaşım” dedi.

Cimperman, günde 800 kalorili bir diyetle “özünde kendine açlık çektiriyorsunuz” dedi. “Tabii ki kilo vereceksiniz.”

Günlük 1.200 kalorili bir diyet altındaki herhangi bir şey bir açlık diyeti olarak kabul edilir ve uzun süreli kilo kaybı anlamına gelmez.

Tüple beslenme, hastane ortamında meşru bir araç olduğunu belirtti.

“Suni solunum cihazı kullanan veya inme veya kanser nedeniyle yutamayan biri bu şekilde yemek zorunda kalabilir. Ancak genellikle son çare olarak kullanılır” dedi.

Cimperman, “Sağlıklı bir bireyde, tüp kirlenirse enfeksiyonlar, sodyum seviyelerinin artması ve dehidrasyon ve kabızlığa neden olabilir, enfeksiyonlar dahil ciddi komplikasyonlar yaratabilir” diye ekledi. “İnsanların burnunu yukarı çeken bir tüp ile dolaşmak istemesine neden olan ne olurdu?”

Columbia, Missouri'de kayıtlı bir diyetisyen ve Food Sleuth radyo programına ev sahipliği yapan Melinda Hemmelgarn, “Kilo vermek için burnunuza bir tüp takmayı düşünmek delilik. Birinin başkalarının güvenlik açıklarından çok para kazandığı gibi geliyor. Sadece bu fikre hayır deyin.”

Kilo Takıntılı Olmayın

Aşırı kilolu ya da zayıf olanlara kötü haber

Hemmelgarn, insanlara meşhur diyetlerin peşinde koşmak yerine ne yediklerine dikkat etmelerini öneriyor. “Bu bir nimet. Kendimizi böyle besliyoruz ve iyi kalıyoruz.”

Hemmelgarn'a göre bu diyeti pazarlamak sadece kilo takıntılı toplumumuza oynuyor.

Bunun yerine, evlenmeye hazırlanan herkes kendini iyi beslemeli, yürüyüş, koşu ya da bisiklete binme gibi birçok fiziksel aktiviteye katılmalı. Taze, bütün, minimal işlenmiş organik gıdalar yiyerek kendine iyi davranmalıdır.

Blinten, ortada uzun vadeli kilo kaybı için mucizevi bir yol olmadığını söyledi. Uzun süreli kilo kontrolü için meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller, balık ve zeytinyağına odaklanmış Akdeniz tarzı bir diyet, yaşam için sağlıklı olabilen bir diyettir.

Blinten, “Biz çılgın diyetlerin tutsağı oluyoruz. Ama gerçek şu ki kilo sorununa kestirme bir çözüm yolu yok” dedi. “Rafine karbonhidratları kesmek, onları taze meyveler, sebzeler ve yağsız proteinle değiştirmek, işlenmiş yiyecekleri kesmek ve çok fazla katkı maddesi kullanmaktan kaçınmak sizi uzun vadede sağlıklı tutacaktır.”

Cimperman, kilo vermenin en sağlıklı yaklaşımının gerçekçi hedefler belirlemek ve kendinize diyet planınızın olup olmadığını sormak olduğunu söyledi:

 

  • Uzun vadede iyi
  • Egzersiz içerir
  • Uzun vadeli sağlık hedeflerinizi karşılar.

 

Cevaplar hayırsa, o zaman bu bir kırmızı bayrak, diye uyardı.

Blinten, diyet yapanların öğünleri atlamamalarını tavsiye etti. Çünkü bir sonraki yediğinizde vücudunuz aşırı yeme isteğiniz artar. Bu aslında daha az yemenize neden olabilir. Öğlen en büyük öğününüzü yemeyi ve öğleden sonraları sağlıklı bir atıştırmalık yemeyi önerdi.

“Metabolizmanızı ve insülin seviyenizi daha düzenli tutar” dedi.

Egzersiz elbette hayati öneme sahiptir. Her bir yarım kilo, yakılan 50 kaloriye eşittir. Bu nedenle kas artırıcı bir rejim içeren bir plan hedefinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Hemmelgarn, “Moda dergilerinden uzak durun. Kendimizi yetersiz hissettiriyorlar. Zayıflamaya bu çılgın yaklaşımı bile düşünüyorsanız, bir yürüyüşe çıkın… hemen şimdi! Kafanızı temizleyecektir.” dedi.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın