Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir? Hatmi Kökü Faydaları

Hatmi Çiçeği Faydaları Nelerdir? Hatmi Kökü Faydaları

Hatmi çiçeği faydaları nelerdir? Hatmi çiçeği nasıl kullanılır? Hatmi çiçeği genellikle kullanım için güvenli kabul edilse de, almadan önce yine de doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Hatmi Çiçeği Nedir? Hatmi Kökü Nedir?

 

Hatmi çiçeği kökü (Althaea officinalis), Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika'ya özgü çok yıllık bir bitkidir. Binlerce yıldır sindirim, solunum ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için bir halk ilacı olarak kullanılmıştır.

 

İyileştirici güçleri kısmen içerdiği müsilajdan (bitkilerde bulunan yapışkan bir madde) kaynaklanmaktadır. Genellikle kapsül, tentür veya çay şeklinde tüketilir. Ayrıca cilt ürünlerinde ve öksürük şuruplarında kullanılır.

 

Hatmi çiçeğinin faydalar nelerdir? Hatmi çiçeği hangi hastalığa iyi gelir? Bu güçlü bitkinin iyileştirici potansiyeli hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü diyetisyeniz ile istediğiniz sıklıkta Whatsapp hattı yoluyla iletişimde kalacağınız online diyet satın alabilirsiniz. (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

1. Hatmi Çiçeği Faydaları Öksürük - Hatmi Çiçeği Faydaları Soğuk Algılığı - Hatmi Çiçeği Öksürük ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir

 

Öksürüğü hafifletmeye yarayacak çaylar. Öğrenmek için tıkla.

 

Hatmi kökünün yüksek müsilajlı içeriği, onu öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalı bir tedavi haline getirebilir.

 

2005'te yapılan küçük bir araştırma, hatmi kökü içeren bir bitkisel öksürük şurubunun soğuk algınlığı, bronşit veya mukus oluşumu ile solunum yolu hastalıklarına bağlı öksürüklerin giderilmesinde etkili olduğunu buldu. Şurubun aktif maddesi kuru sarmaşık yaprağı ekstresiydi. Ayrıca kekik ve anason içeriyordu.

 

12 gün içinde, 62 katılımcının tamamı semptomlarda yüzde 86 ila 90 iyileşme yaşadı. Bu bulguları doğrulamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Hatmi kökü, mukozayı gevşetmek ve bakterileri inhibe etmek için bir enzim görevi görüyor gibi görünmektedir. Hatmi kökü özü içeren pastiller kuru öksürüklere ve boğaz tahrişine yardımcı olur.

 

Hatmi çiçeği öksürük için nasıl kullanılır? Her gün 10 mililitre (mL) hatmi kökü öksürük şurubu alın. Ayrıca gün boyunca birkaç bardak poşet hatmi çayı da içebilirsiniz.

 

Marshmallow root: Benefits, risks, and uses

 

2. Hatmi Çiçeği Cilde Faydaları - Hatmi Çiçeği Cilt Tahrişini Gidermeye Yardımcı Olabilir

 

Hatmi kökünün anti-enflamatuar etkisi furunküloz, egzama ve dermatitin neden olduğu cilt tahrişini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

2013 yılında yapılan bir inceleme, yüzde 20 hatmi kökü özü içeren bir merhem kullanmanın cilt tahrişini azalttığını buldu. Araştırmacılar, bitkinin anti-enflamatuar aktiviteye sahip belirli hücreleri uyardığını öne sürdü.

 

Özüt tek başına kullanıldığında, anti-enflamatuar sentetik bir ilaç içeren bir merhemden biraz daha az etkiliydi. Bununla birlikte, her iki bileşeni içeren bir merhem, yalnızca birini veya diğerini içeren merhemlerden daha yüksek anti-enflamatuar aktiviteye sahipti.

 

Bu bulguları doğrulamak ve detaylandırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Hatmi çiçeği cilt için nasıl kullanılır? Etkilenen bölgeye günde 3 kez %20 hatmi kökü özü içeren bir merhem sürün.

 

Cilt yama testi nasıl yapılır? Herhangi bir topikal ilacı kullanmadan önce bir yama testi yapmak önemlidir. Bunu yapmak için, ön kolunuzun iç kısmına 10 kuruş büyüklüğünde bir miktar ilacı sürün. 24 saat içinde herhangi bir tahriş veya iltihaplanma yaşamazsanız, başka yerde kullanmak güvenli olmalıdır.

 

Hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

3. Hatmi Çiçeği Yaralara İyi Gelir mi? Hatmi Çiçeği Yarayı İyileştirmeye Yardımcı Olur

 

Hatmi kökü, yara iyileşmesinde etkili olabilen antibakteriyel aktiviteye sahiptir.

 

2015 yılında yapılan bir hayvan çalışmasının sonuçları, hatmi kökü özütünün gram pozitif bakterileri tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Bu bakteriler, ortaya çıkan enfeksiyonların yüzde 50'sinden fazlasından sorumludur ve antibiyotiğe dirençli "süper böcekleri" içerir. Fare yaralarına topikal olarak uygulandığında, özüt, antibiyotik kontrollerine kıyasla yara iyileşmesini önemli ölçüde artırdı.

 

İyileşme süresini hızlandırdığı ve iltihabı azalttığı düşünülmektedir, ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Hatmi çiçeği yaralar için nasıl kullanılır? Etkilenen bölgeye günde üç kez hatmi kökü özü içeren bir krem ​​veya merhem sürün.

 

Cilt yama testi nasıl yapılır? Herhangi bir topikal ilacı kullanmadan önce bir yama testi yapmak önemlidir. Bunu yapmak için, ön kolunuzun iç kısmına 10 kuruş büyüklüğünde bir miktar ilacı sürün. 24 saat içinde herhangi bir tahriş veya iltihaplanma yaşamazsanız, başka yerde kullanmak güvenli olmalıdır.

 

Marshmallow Root Dried Cut 100g The Spiceworks-Hereford Herbs & Spices:  Amazon.co.uk: Grocery

 

4. Hatmi Çiçeği Genel Cilt Sağlığına İyi Gelir

 

Hatmi kökü, ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmış cildin görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir. Başka bir deyişle, güneşe çıkmış olan herkes topikal hatmi kökü uygulamasından fayda sağlayabilir.

 

2016'daki laboratuvar araştırması, UV cilt bakım formülasyonlarında hatmi kökü özütünün kullanımını desteklese de, araştırmacıların özün kimyasal yapısı ve pratik uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmesi gerekiyor.

 

Cilt sağlığı için hatmi çiçeği nasıl kullanılır? Sabah ve akşam hatmi kökü özü içeren bir krem, merhem veya yağ uygulayın. Güneşe maruz kaldıktan sonra daha sık uygulayabilirsiniz.

 

Cilt yama testi nasıl yapılır? Herhangi bir topikal ilacı kullanmadan önce bir yama testi yapmak önemlidir. Bunu yapmak için, ön kolunuzun iç kısmına 10 kuruş büyüklüğünde bir miktar ilacı sürün. 24 saat içinde herhangi bir tahriş veya iltihaplanma yaşamazsanız, başka yerde kullanmak güvenli olmalıdır.

 

Zayıflamak ya da kilo almak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıflayalım!).

 

5. Hatmi Çiçeği Ağrı Kesici Görevi Görür

 

2014'te yapılan bir araştırma, hatmi kökünün ağrıyı hafifletmek için analjezik olarak hareket edebileceği araştırmasından alıntı yapıyor. Bu, hatmi kökünü boğaz ağrısı veya aşınma gibi ağrı veya tahrişe neden olan koşullar için hatmi kökünü mükemmel bir yatıştırıcı seçim haline getirebilir.

 

Nasıl kullanılır? Günde 3 kez 2-5 mL sıvı hatmi özü alın. Ayrıca, herhangi bir rahatsızlığın ilk belirtisinde de hatmi çiçeği özü alabilirsiniz.

 

6. Diüretik Olarak İşe Yarayabilir

 

Hatmi kökü ayrıca bir idrar söktürücü olarak hareket etme potansiyeline sahiptir. Diüretikler vücudun fazla sıvıyı atmasına yardımcı olur. Bu, böbrekleri ve mesaneyi temizlemeye yardımcı olur.

 

Diğer araştırmalar, özün genel idrar sağlığını destekleyebileceğini düşündürmektedir. 2016'da yapılan bir araştırma, hatmi yatıştırıcı etkisinin idrar yolundaki iç tahrişi ve iltihabı giderebileceğini öne sürüyor. 2015'te yapılan araştırmalar ayrıca antibakteriyel etkisinin idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Nasıl kullanılır? 2 çay kaşığı kuru köke bir bardak kaynar su ekleyerek taze hatmi kökü çayı yapın. Poşet hatmi çayı da satın alabilirsiniz. Gün boyunca birkaç bardak çay için.

 

Marshmallow Root - Physical Graffitea

 

7. Sindirime Yardımcı Olur

 

Hatmi kökü ayrıca kabızlık, mide ekşimesi ve bağırsak kolik dahil olmak üzere çok çeşitli sindirim koşullarını tedavi etme potansiyeline sahiptir.

 

2011 yılında yapılan araştırmalar, hatmi çiçeği özütünün farelerde mide ülserlerinin tedavisinde potansiyel faydalar gösterdiğini ortaya koydu. Özü bir ay aldıktan sonra anti-ülser aktivitesi kaydedildi. Bu bulguları genişletmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Nasıl kullanılır? Günde 3 kez 2-5 mL sıvı hatmi özü alın. Ayrıca, herhangi bir rahatsızlığın ilk belirtisinde de özü alabilirsiniz.

 

8. Bağırsak Zarını Onarabilir

 

Hatmi kökü, sindirim sistemindeki tahrişi ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

2010 yılında yapılan bir in vitro çalışma, hatmi kökünden elde edilen sulu özütlerin ve polisakkaritlerin tahriş olmuş mukoza zarlarını tedavi etmek için kullanılabileceğini buldu. Araştırmalar, müsilaj içeriğinin, sindirim sisteminin astarı üzerinde koruyucu bir doku tabakası oluşturduğunu göstermektedir. Hatmi kökü, doku yenilenmesini destekleyen hücreleri de uyarabilir.

 

Bu bulguları genişletmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Nasıl kullanılır? Günde 3 kez 2-5 ml sıvı hatmi özü alın. Ayrıca, herhangi bir rahatsızlığın ilk belirtisinde de özü alabilirsiniz.

 

9. Antioksidan Görevi Görebilir

 

Hatmi kökü, vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

 

2011 yılında yapılan araştırmalar, hatmi kökü özütünün standart antioksidanlarla karşılaştırılabilir olduğunu buldu. Güçlü toplam antioksidan aktivite göstermesine rağmen, bu bulguları detaylandırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Nasıl kullanılır? Günde 3 kez 2-5 mL sıvı hatmi özü alın.

 

10. Kalp Sağlığını Destekleyebilir

 

Bilim adamları, hatmi çiçeği özütünün çeşitli kalp rahatsızlıklarının tedavisinde potansiyelini araştırıyorlar.

 

2011 yılında yapılan bir hayvan çalışması, sıvı hatmi çiçeği özütünün lipemi, trombosit agregasyonu ve iltihaplanma tedavisinde etkilerini inceledi. Bu koşullar bazen kardiyovasküler hastalık ile bağlantılıdır. Araştırmacılar, bir ay boyunca çiçek özünü almanın HDL kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve kalp sağlığını desteklediğini buldu. Bu bulguları genişletmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Nasıl kullanılır? Günde 3 kez 2-5 mL sıvı hatmi özü alın.

 

Hatmi Çiçeği Zararları Nelerdir? Olası Hatmi Çiçeği Yan Etkileri ve Riskleri

 

Hatmi kökü genellikle iyi tolere edilir. Bazı durumlarda mide rahatsızlığına ve baş dönmesine neden olabilir. Düşük bir dozla başlamak ve kademeli olarak tam bir doza kadar ilerlemek, yan etki riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir bardak su ile hatmi kökü almak da yan etki riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bir seferde sadece dört hafta boyunca hatmi kökü almalısınız. Kullanmaya devam etmeden önce bir hafta ara verdiğinizden emin olun.

 

Topikal olarak uygulandığında, hatmi kökü ciltte tahrişe neden olma potansiyeline sahiptir. Tam bir uygulama ile ilerlemeden önce daima bir yama testi yapmalısınız.

 

Lityum ve diyabet ilaçları ile etkileşime girdiği tespit edildiğinden, hatmi köküne başlamadan önce başka ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun. Ayrıca mideyi kaplayabilir ve diğer ilaçların emilimini engelleyebilir.

 

Aşağıdaki durumlarda kullanmaktan kaçının:

 

  • hamileyseniz veya emziriyorsanız
  • diyabetiniz varsa
  • önünüzdeki iki hafta içinde planlanmış bir ameliyatınız varsa

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hatmi kökü genellikle kullanım için güvenli kabul edilse de, almadan önce yine de doktorunuzla konuşmalısınız. Bitki, doktor tarafından onaylanmış herhangi bir tedavi planının yerini almaz.

 

Doktorunuzun onayı ile, rutininize oral veya topikal bir doz ekleyin. Küçük bir miktarla başlayıp zamanla dozu artırarak yan etki riskinizi azaltabilirsiniz.

 

Alışılmadık bir yan etki yaşamaya başlarsanız, kullanmayı bırakın ve doktorunuza görünün.

 

Bütün bunların yanı sıra sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine sağlıklı bir beslenme programı çok daha etkili olacaktır. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın