Hamilelikte Keçi Peyniri Yenir mi?

Hamilelikte Keçi Peyniri Yenir mi?

Bazı keçi peynirlerini hamilelik sırasında yemek güvenli iken, bazıları gıda zehirlenmesi riskinizi artırır.

 

Hamilelikte keçi peyniri yenirmi? Hamile kadınlar belirli yiyecekleri rahatça yiyebilir, ancak bazılarından kaçınmalıdırlar. Bununla birlikte, faydalı ve zararlı gıdalar arasındaki çizgi her zaman net değildir.

Örneğin, bazı yiyecekleri belirli koşullar altında yemek güvenli olabilir, ancak bazılarını tüketmek belli koşullarda zararlı olabilir.

Keçi peyniri böyle yiyeceklere bir örnektir.

Bu makalede, hamilelikte keçi peyniri zararlı mı? sorusuna cevap aranacak. Hamilelik sırasında hangi keçi peyniri türlerinin güvenli olduğu ve hangilerinden kaçınmanız gerektiği açıklanacaktır.

Beyaz Peynir Mi Keçi Peyniri Mi?

 

 

Hamilelikte Bazı Keçi Peyniri Çeşitleri Zararlıdır - Keci Peyniri Hamile - Gebelikte Keçi Peyniri

 

Bazı keçi peyniri çeşitleri, gıda zehirlenmesi riski nedeniyle hamilelik sırasında yemek için güvenli değildir. Hamilelikte birçok kadının aklına takılan "Hamilelikte keçi peyniri yenir mi?" "Hamileler için keçi peyniri zararlı mı?" gibi soruların cevapları genel olarak bakteriyel üreme yüzünden zararlı olabilir olacaktır.

Hamile kadınlar özellikle gıda zehirlenmesine karşı hassastır. Örneğin, Listeria monocytogenes bakterisinin neden olduğu gıda kaynaklı bir hastalık olan listeriosis ile genel nüfusa göre 10-20 kat daha duyarlı olabilirler (1 , 2 ).

Listeriosis hastalığı nedir? Listeriosis büyük ölçüde anne için sadece hafif ateş ve grip benzeri semptomlara neden olur, ancak bebek için menenjit, kan enfeksiyonu veya ölüme yol açabilir (1 ).

Çiğ, pastörize edilmemiş keçi sütünden yapılan yumuşak peynirlerin bakteriyel kontaminasyon riski daha yüksektir. Bu aynı zamanda tüm yüzey-olgunlaştırılmış keçi peynirlerinde de geçerlidir (2).

Yüzey olgunlaşmış - aynı zamanda kalıp olgunlaştırılmış olarak da bilinir - keçi peyniri, Brie ve Camembert peynirlerindekine benzer yumuşak beyaz kabuğundan kolayca tanınabilir.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), çiğ ve yüzey olgunlaşmış yumuşak peynirlerin, pastörize peynirlerden Listeria bakterisi ile kontamine olma olasılığının 50-160 katı olduğunu ve hamilelik sırasında listeriosis riskinizi önemli ölçüde artırdığını tahmin etmektedir (3 ).

Özet: Hamile kadınlar, artan listeriosis riski nedeniyle yüzeyde olgunlaşmış veya çiğ, pastörize edilmemiş keçi sütünden yapılan yumuşak keçi peynirlerinden uzak durmalıdır.

 

Hamilelikte Güvenli Olması Muhtemel Keçi Peynirleri

 

 

Birkaç çeşit keçi peyniri, çok daha düşük gıda zehirlenmesi riski nedeniyle hamilelik sırasında yemek için güvenli kabul edilir.

Ancak yine de küçük bir bakteri kontaminasyonu riski var (2).

Bazı güvenli keçi peyniri türleri şunlardır:

 

  • Pastörize keçi peynirleri: Pastörizasyon, sütte doğal olarak bulunan bakteri, maya ve mantarları öldürmek için kullanılan bir işlemdir. Yüzeyde olgunlaşmış olanlar hariç tüm pastörize keçi peynirleri hamilelik sırasında yemek için güvenlidir (4 ).
  • Sert keçi peynirleri: Sert peynir, zararlı bakterilerin gelişmesini zorlaştıran düşük nem seviyesine sahiptir. Çoğu sağlık uzmanı, hem pastörize hem de pastörize edilmemiş sert peynirleri hamilelik sırasında yemek için güvenli kabul eder (2 , 5 ).

 

Sert bir keçi peynirini yumuşak bir peynirden görünüşüyle ​​ayırt edebilirsiniz. Sert peynir, parmağınızla bastırdığınızda girintili olmayacaktır, yumuşak peyniri ise peynirin etiketine bakarak pastörize edilip edilmediğini anlayabilirsiniz.

Pişirmenin Listeria dahil zararlı bakterileri öldürdüğünü unutmayın. Bu nedenle, keçi peyniri içeren bir sos, börek, yemek veya  bir pizza genellikle yemek için güvenlidir.

Hastalık Kontrol Merkezlerine (CDC) göre, sadece peynirin 74 °C  iç sıcaklığa ulaşana kadar iyice pişirildiğinden emin olmanız gerekir (6 ).

Özet: Pastörize sütten yapılan yumuşak keçi peynirleri ve tüm sert keçi peynirleri genellikle yüzey olgunlaştırılmadıkları sürece hamile kadınlar için güvenli olarak kabul edilir.

 

Emzirme Döneminde Keçi Peyniri Güvenli Mi? Emziren Anne Keçi Peyniri Yiyebilir Mİ?

 

 

Doğumdan sonra, kadınlar genellikle hamilelik sırasında sınırlamak zorunda oldukları yiyeceklerin çoğunun tadını çıkarmaya meyillidirler.

Bu, her tür keçi peyniri için de geçerlidir.

Aslında, kafein, alkol ve yüksek cıva içeren balıklar dışında, genellikle emzirirken kadınların sınırlaması gereken az sayıda yiyecek vardır (6 , 7 , 8 , 9 , 10 ).

Bununla birlikte, diyetiniz anne sütünüzün bileşimini ve tadını etkiler. Bebeğinizin beslendikten kısa bir süre sonra sürekli olarak hastalandığını veya huysuzlaştığını fark ederseniz, sağlık uzmanınızla görüşmeyi ihmal etmeyin.

İnek sütü protein alerjisi veya CMPA, yaşamın ilk yılında en yaygın gıda alerjisidir (11 ).

 Özet: Keçi peyniri emzirirken annenin kullanımı için güvenli kabul edilir. Genellikle, emziren kadınların sadece bir kaç yemeği sınırlamaları gerekir.

 

Uzun Lafın Kısası 

 

Bazı keçi peynirlerini hamilelik sırasında yemek güvenli iken, bazıları gıda zehirlenmesi riskinizi artırır.

Sert peynirler ve olgunlaşmamış pastörize peynirler genellikle güvenlidir, ancak pastörize edilmemiş keçi sütünden yapılan yumuşak peynirlerden kaçınmalısınız.

Kapsamlı pişirme zararlı bakterileri öldürdüğü için, soslarda, börek, pide veya pizzadaki keçi peyniri muhtemelen güvenlidir.

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın