Beyaz Peynir Mi Keçi Peyniri Mi?

Beyaz Peynir Mi Keçi Peyniri Mi?

Beyaz peynir, sağlıklı bir atıştırmalık veya yemeklere ek olabilen kremsi ve lezzetli bir peynirdir.

Salamura ile iyileştirilmiş lezzetli kremsi bir peynir olan beyaz peynir, Akdeniz diyetinde temel bir öğedir.

Birçok insan salatalarda, sandviçlerde veya hatta tek başına sofra peyniri olarak veya peynir tabağının bir parçası olarak tüketir.

Yine de, genellikle ne tür sütlü beyaz peynirden yapıldığını merak edebilirsiniz.

Bu makale, beyaz peynire yakından bakmakta, içerdiği süt türlerini detaylandırmakta ve keçi peyniri ile karşılaştırıldığında nasıl olduğunu açıklamaktadır.

"Kilo vermek istiyorum zayıflamak için hızlı kilo verdiren yiyeceklerden, zayıflama kürlerine kadar birçok yolu denedim, sonuç alamıyorum." diyorsanız  eğer diyetisyenlerin size özel hazırlanan online diyet listesini satın almak için tıklayın (Diyetasistan ile Zayıfla!).

Beyaz Peynir Nasıl Yapılır? Beyaz Peynir Yapımı

Geleneksel olarak beyaz peynir, % 100 koyun sütünden yapılır, ancak bazı beyaz peynirler % 30'a kadar keçi sütü içerebilir (1 ).

Avrupa Birliği'nde (AB) üretilen ve satılan beyaz peynir, "beyaz peynir" olarak listelenen herhangi bir ürünün en az % 70 koyun sütü ve % 30'dan fazla keçi sütü içermemesini sağlayan Korumalı Menşe Tanımı (PDO) göstergesi altında listelenmiştir (2 , 3 ).

Ancak bu koruma, AB dışında üretilen ve satılan beyaz peynir için geçerli değildir. Bu nedenle, diğer ülkelerde üretilen beyaz peynir, inek sütünden veya süt karışımından yapılabilir.

Beyaz peynir sütü ekşitmek ve fermantasyonu başlatmak için süte laktik asit bakterileri eklenerek yapılır. Daha sonra, peynir üretiminin bir yan ürünü olan sıvı bir protein olan katı süt keselerini peynir altı suyundan ayırmak için peynir mayası enzimleri süte eklenir.

Pıhtılar peynir altı suyundan tamamen ayrıldıktan sonra, teller küçük bloklar halinde kesilir ve benzer şekilli kalıplara yerleştirilir.

24 saat sonra, beyaz bloklar kalıplardan çıkarılır, tuzlanır ve eskitmek için ahşap veya metal kaplara yerleştirilir.

Birkaç gün sonra, beyaz peynir blokları bir kez daha sıv tuzlu su içeren yeni kaplara aktarılır. Beyaz peynir, en az 2 ay veya bazen daha uzun süre yaşlanmak için sıvı tuzlu suda kalır.

En sağlıklı peynir çeşitleri hakkında bilgi almak için tıklayın (peynir çeşiitleri).

Özet: Beyaz peynir, bakteri ve enzimler kullanılarak sütten kesilmiş keselerin ayrılması ve sertleştirilmesiyle yapılır. Geleneksel beyaz peynir, % 100 koyun sütünden veya koyun sütü ile % 30'a kadar keçi sütünün bir kombinasyonundan yapılır, ancak AB dışında üretilen beyaz peynir de inek sütü içerebilir.

Beyaz Peynir ve Keçi Peyniri

Beyaz peynir ve keçi peyniri arasındaki temel fark, her birinin içerdiği süt türüdür. Beyaz peynir çoğunlukla koyun sütünden yapılırken, keçi peyniri esas olarak keçi sütünden yapılır.

Bununla birlikte, hem beyaz peynir hem de keçi peyniri tipik olarak ağızda kremsi bir his veren beyaz peynirlerdir.

Keçi peynirinin daha derin bir kokusu ve muhtemelen geçirdiği tuzlu su sürecinden dolayı keskin ve tuzlu bir tadı vardır. Keçi peyniri, ekşi bir tada sahip daha güçlü bir aromaya sahiptir.

Beyaz peynir, üretim sırasında bloklar halinde şekillendirilir ve bazen baştan aşağı küçük sığ delikler oluşturarak hafif taneli bir doku oluşturur. Peynirin etrafını saran herhangi bir kabuk veya deri yoktur.

Öte yandan, keçi peyniri genellikle bir kütük, tekerlek veya üçgen bir blok halinde kesilir. Peynirde yenilebilir bir kabuğu olabilir veya olmayabilir.

Beyaz peynirin ne kadar sert veya yumuşak olduğu değişebilir. Yumuşak beyaz peynir daha yayılabilirken, sert beyaz peynir kolayca parçalanmalıdır.

Keçi peyniri ayrıca ne kadar sert, yumuşak ve katı ya da ufalanmış olduğuna göre değişir.

Beyaz peynir ve keçi peyniri arasındaki bu benzerlikler bazen birbirleriyle karıştırılmasına neden olur.

Keçi peyniri hamilelikte yenir mi? Öğrenmek için tıklayın (keçi peyniri).

Besin Değeri Karşılaştırması - Beyaz Peynir Besin Değeri

Genel olarak peynir, protein ve kalsiyum gibi iyi bir besin kaynağıdır.

Bazı peynirler, konjuge linoleik asit (CLA) da dahil olmak üzere yağ asitleri bakımından zengindir - araştırmanın önerdiği bir grup yağ, kalp hastalığının önlenmesi ve vücut yağının azaltılması gibi faydaları olabilir (4 , 5 ).

Hem beyaz peynir hem de keçi peynirleri CLA içerebilir. Bununla birlikte, kullanılan üretim süreçleri ve peynirlerin olgunlaştığı ve yaşlandırıldığı süre, nihai üründe ne kadar CLA tutulacağını etkileyebilir (6 , 7 ).

Dahası, peynirin besleyici özelliklerinin çoğu, kullanılan süt türü ve tuzlama yöntemleri gibi üretimdeki küçük değişikliklerden etkilenir.

Yine de, beyaz peynir ve keçi peyniri sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalık olabilir.

Aşağıdaki tablo, 38 gramlık küçük bir parça peynir için beyaz peynir ve keçi peyniri beslenmesindeki farklılıkların kısa bir özetidir (8 , 9 ).

Beyaz peynir kalori, keçi peyniri kalori gibi diğer değerler için tabloyu inceleyebilirsiniz.

                   Beyaz Peynir                          Keçi peyniri

Kalori               100                                            137

Protein             5 gram                                       9 gram

Karbonhidrat   1 gram                                       2 gram 

Yağ                    8 gram                                      11 gram

Doymuş yağ     Günlük Değerin % 28'i (DV)      DV'nin % 38'i

Sodyum            DV'nin % 15'i                             DV'nin % 7'si

Kalsiyum           DV'nin % 14'ü                            DV'nin % 13'ü

Özet: Beyaz peynir ve keçi peynirinin bazı benzerlikleri vardır, ancak beyaz peynir koyun sütünden ve keçi peyniri, keçi sütünden yapıldığından farklıdır. Her iki peynir de iyi protein, kalsiyum ve sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

Beyaz Peynir Satın Alma Rehberi

Satın aldığınız beyaz peynirin türünü belirlemenin en iyi yolu, ambalaj etiketine ve peyniri yapmak için kullanılan malzemelere yakından bakmaktır.

Pek çok beyaz peynir, ön etikette ürünü yapmak için hangi tür sütün kullanıldığını açıkça belirtecektir. Diğerleri için, paketin arkasındaki içerik listesine daha yakından bakmanız gerekebilir.

Bir beyaz peynirin çoğunlukla koyun sütünden yapıldığından emin olabilirsiniz. Aksi takdirde, beyaz peynir inek veya keçi sütü ile yapılabilir.

Bir peynir dükkanından taze peynir satın alıyorsanız, satın aldığınız peynirin türünden emin değilseniz bir çalışana danışmanız en iyisidir.

Özet: Ambalaj etiketini ve içerik listesini yakından okumak veya bir çalışanla kontrol etmek, beyaz peynir yapmak için ne tür sütün kullanıldığını belirlemenin en iyi yoludur.

Uzun Lafın Kısası

Beyaz peynir, sağlıklı bir atıştırmalık veya yemeklere ek olabilen kremsi ve lezzetli bir peynirdir.

Keçi peyniri tuzlu bir suyla sertleştirilir ve faydalı besin değerleri açısından zengindir.

Bazı beyaz peynirler az miktarda keçi sütü içerebilse de, koyun sütünden yapılan beyaz peynir en otantik beyaz peynir deneyimini sağlayacaktır.

Zayıflamak için hızlı kilo verdiren sporlardan, zayıflama sularına kadar birçok yolu denedim ancak etkili olmadı." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin siz özel hazılanan online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın