Yoğurt Ve Diyabet, Diyabetliler Nasıl Tüketebilir? Nelerden Kaçınmalı?

Yoğurt Ve Diyabet, Diyabetliler Nasıl Tüketebilir? Nelerden Kaçınmalı?

Bağırsaklarınızın probiyotiklerden faydalanmasını istiyorsanız, canlı ve aktif kültürleri içeren bir yoğurt seçin. Paketlenmiş malzemelerle birlikte verilen yoğurttan kaçının.

 

Yoğurt nedir? Yoğurt, mükemmel bir besindir. Kahvaltı için kolay bir aperatif olabilir. Şekersiz, karbonhidrat oranı düşük ve protein oranı yüksektir. Bu, diğer karbonhidrat kaynakları gibi diyabetli kişilerde kan şekeri artışına neden olmayacağı anlamına gelir.

Diyabetli insanlar için ek faydalar bile olabilir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Araştırmalar Ne Diyor?

 

Yoğurt probiyotik midir? Yoğurt gibi fermente besinler, probiyotikler adı verilen iyi bakteri içerir. Probiyotiklerin bağırsak sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bağırsak sağlığı ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Ancak bağırsak bakterileri ve genel sağlık, obezite ve diyabet de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununda etkilidir.

Yoğurt diyabete iyi gelir mi? Son araştırmalar, yoğurt tüketiminin düşük glikoz ve insülin direncinin yanı sıra düşük sistolik kan basıncı ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Ek olarak, yakın tarihli 13 araştırmanın  analizi, sağlıklı bir diyetin parçası olarak yoğurt tüketiminin sağlıklı ve yaşlı yetişkinlerde tip 2 diyabet riskini azaltabileceği sonucuna varmıştır.

Yoğurdun Faydaları ve Besin Değerleri

 

Yoğurdu Harika Yapan Nedir?

 

Süt ürünlerinin çoğu düşük Glisemik İndeks (GI) değerine sahiptir. Bu onları diyabet hastaları için ideal kılar. Yoğurttan en iyi şekilde yararlanmak için, satın almadan önce etiketleri kontrol edin. Bağırsakların probiyotiklerden faydalanmasını istiyorsanız, canlı ve aktif kültürleri içeren bir yoğurt seçin.

Ayrıca Besin Değerleri etiketine dikkat edin. Bir çok yoğurt şeker eklemiştir. 10 gram (g) şeker veya daha az içeren seçenekleri seçin. Porsiyon başına 15 g veya daha az toplam karbonhidrat içeriği içeren yoğurtlar, şeker hastalığı olan kişiler için idealdir.

Kokusuz yoğurt gibi, protein içeriği yüksek ve karbonhidrat oranı düşük yoğurtları arayın. Etiketleri net bir şekilde kontrol edin. Çünkü markalar arasındaki ve hatta aynı markadaki tatlar arasındaki şeker içeriği büyük ölçüde değişebilir.

 

Hangi Yoğurt Türü En İyisidir? En İyi Yoğurt Hangisi? En İyi Yoğurt Çeşitleri

 

Bir stilin diğerlerinden daha diyabet dostu olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap, her bir yoğurt türünün açıklamasındadır.

 

Yoğurt

 

Yoğurt sıvı peynir altı suyu ve laktoz  için süzülür. Bu daha kalın hale getirir. İyi haber diyabetli kişiler için şekersiz yoğurdun protein ve karbonhidratlar içerebilir olmasıdır. Bununla birlikte tam yağlı yoğurt, normal yoğurt yağının yaklaşık üç katı olabilir. Yağ sizin için önemliyse, az yağlı veya yağsız yoğurt seçeneklerini deneyin.

 

Meyveli Yoğurt

 

Teknik olarak yoğurt değil, peynirden yapılan "kültürlü bir süt ürünü" dür yoğurttan daha fazla süzülür. Bu daha kalın hale getirir ve daha fazla protein verir. Ekstra faydası geleneksel olarak yağsız sütten yapılmasıdır. Bu yağ içeriğini azaltır. 

 

Ballı Yoğurt

 

Yoğurttan daha ince bir doku verir. Süzme eksikliği aynı zamanda çok fazla protein içermemesi ve karbonhidrat içeriğinin azalmaması anlamına gelir. Avustralya yoğurt geleneksel tatlandırılmış olan bal ve sütle yapılmıştır. Yağsız süt çeşitleri de var.

 

Hangi Markaları Seçmeliyim? En İyi Yoğurt Markası

 

Bir bakkalda diyabet dostu yoğurtlar için birçok seçenek var. İşte dikkat etmeniz gereken sadece birkaçı:

Marka stil Lezzet Porsiyon büyüklüğü (gram) Karbonhidratlar (gram) Şekerler(gram) Protein (gram) Kalsiyum (% günlük değer)

Chobani yoğurt düz, yağsız 150.25 g 6 g 4 g 15 g % 10

Dannon Oikos yoğurt Üçlü sıfır kiraz, yağsız 150.25 g 14 g 6 g 15 g % 15

Dannon Oikos yoğurt sade süt 226.79 g 9 g 9 g 20 g % 25

Fage yoğurt Fage Toplam Ova 198.44 g 8 g 8 g 18 g % 20

Siggi en meyveli çilek ve ravent, tam yağlı süt 124.73 g 12 g 8 g 12 g % 10

Siggi en meyveli vanilya, yağsız 150.25 g 12 g 9 g 15 g % 15

Smári meyveli düz (saf) yağsız 141.74 g 6 g 5 g 17 g % 10

Stonyfield Organik düz, yağsız 150.25 g 10 g 8 g 7 g % 25

Valabi ballı sade süt 226.79 g 14 g 10 g 11 g % 40

 

Dikkat Edilecekler

 

Kaloriler ve karbonhidratlar ayrıca şekerler, fındıklar ve granola gibi ekstra malzemeler içinde gizlenebilir. Bunlar kan şekeri artışlarına katkıda bulunabilir.

En sevdiğiniz sade yoğurt ürününü seçip kendinize istediğiniz malzemeleri ekleyerek daha iyi olursunuz. Bu şekilde porsiyon boyutunu ve ilave şekerleri kontrol edebilirsiniz. Yoğurda ne katılır? Yoğuda ne eklenir? Taze yaban mersini ve dilimlenmiş bademlerin bir kombinasyonunu deneyin. Öğütülmüş keten tohumu, chia tohumu ve dilimlenmiş çilek de ekleyebilirsiniz.

Yapay tatlandırıcılara gelince, yeni araştırmalar, özellikle diyabet ve insülin direncine sahip kişiler için dikkatli olunması için uzmanlara öncülük ediyor. Başlangıçta insanların tatlı isteklerini kesmelerine ve kilolarını yönetmelerine yardımcı olacak bir yol olarak pazarlanırken, son araştırmalar yapay tatlandırıcıların gerçekte bakterilerde kilo alımını ve değişiklikleri teşvik edebileceğini öne sürüyor.

Yapay tatlandırıcılardan uzak durmak istiyorsanız, taze meyveler yoğurdun tatlandırmanın daha sağlıklı ve doğal bir yolu olmaya devam ediyor. Yoğurdunuzu doğal olarak tatlandırmanın hızlı bir yolu olarak şekersiz elma püresi de karıştırabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Yapılacaklar

 

  • Bağırsakların probiyotiklerden faydalanmasını istiyorsanız, canlı ve aktif kültürleri içeren bir yoğurt seçin.
  • Protein içeriği yüksek ve karbonhidrat oranı düşük yoğurtları bulun.
  • Servis başına 10 g'dan fazla şeker ve 15 g karbonhidrat içermeyen lezzetleri seçin.

 

Yapılmaması Gerekenler

 

  • Paketlenmiş malzemelerle birlikte verilen yoğurttan kaçının.
  • Beslenme Değerleri etiketini okumadan yoğurt satın almayın.

Çoğu şeyde olduğu gibi, ılımlılık anahtardır. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı şu anda yetişkinler üç porsiyon süt önerir her gün. Bu öneri bazı sağlık uzmanları arasında tartışmalı olsa da, yoğurt yedikten sonra kan şekerinizi kontrol etmek yoğurdun sizi nasıl etkilediğini belirlemenin harika bir yoludur. Şekersiz sade veya yoğurt, şeker hastalığı olan kişilerin iyi bir dozda protein, kalsiyum ve probiyotik alması için harika bir yol olabilir.

2 haftada yağ yakmak, 3 günde 15 kilo verdiren diyet, 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi sağlıksız diyetlere başvurmadan önce, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın