Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini faydaları nelerdir? Yaban mersini nasıl kullanılır? Yaban mersini, birçok besin maddesi ve faydalı bileşik bakımından zengin olan küçük Avrupa yaban mersinidir.

Yaban mersini faydaları, yaban mersini gece görüşe faydalıdır, iltihabı azaltır, kan şekerini azaltır, kalp sağlığını iyileştirir, hafızayı iyileştirir, ülseratif kolit semptomlarını iyileştirebilir. Yaban mersini nasıl kullanılır? Yaban mersini nasıl tüketilir? Yaban mersini kurusu veya taze yaban mersinini kreplere, keklere, smoothielere, yulaf ezmesine, salatalara, yoğurda eklenerek tüketilebilir. Yaban mersini nerede satılır? Yaban mersini internette satılır, yaban mersini fiyatı 20-60 lira civarındadır.

Blueberry olarak da bilinen yaban mersini (Vaccinium myrtillus) Kuzey Avrupa'ya özgü küçük, mavi meyvelerdir.

Yaban mersini, Orta Çağ'dan beri tıbbi amaçlar için kullanılmışken, geleneksel olarak meyve suyu, keten ve kâğıt boyamak için kullanılmıştır (2).

Günümüzde, daha iyi bir görüş düzeyinden düşük kan şekeri ve kolesterol seviyelerine kadar çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdırlar.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz diyet listesini uygun ücreti ile satın alın (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yaban mersini faydaları oldukça fazladır. Peki yaban mersini nerede yetişir? Yaban mersini meyvesi nerede yetişir? Yaban mersini Türkiye'de nerede yetişir? Yaban mersini Doğu Karadeniz Bölgesi, Rize, Trabzon ve Artvin'de yetişir. Taze yaban mersini ne zaman çıkar? Yaban mersinleri Ağustos ayında toplanır.

Yaban mersini neye iyi gelir? Yaban mersini neye yarar? İşte yaban mersini faydaları:

Yaban mersini kalorisi ve yaban mersini reçeli tarifi için tıklayın.

1. Yaban Mersini Faydaları, Yaban Mersini Zengin Besin İçeriklidir

Çoğu meyveler gibi, yaban mersini de besin içeriği bakımından zengin bir meyvedir.

Çay üzümünü andıran bir besin içeriği ile, bu popüler meyvelerle aynı bitki ailesine ait oldukları için genellikle Avrupa yaban mersini olarak bilinir (3).

Buna göre, yaban mersini yaklaşık 85 kalori, 15 gram doğal olarak oluşan şeker ve bardak başına (148 gram) 4 gram lif sunması beklenebilir.

Çay üzümü gibi, muhtemelen %85 kadar su, ayrıca iyi miktarda manganez ve C ve K vitaminleri içerir (4).

Özet: Yaban mersininin kalorileri nispeten düşüktür. Ancak iyi bir su, lif, manganez ve C ve K vitaminleri kaynağıdır.

2. Yaban Mersini Yararlı Bitki Bileşikleriyle Doludur


Yaban mersini, vücudunuzu hasara ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan faydalı bitki bileşikleri olan antioksidanlar bakımından zengindir.

Araştırmalar yaban mersini de dahil olmak üzere meyvelerin en yüksek antioksidan seviyesine sahip yiyecekler arasında olduğunu göstermektedir. Çay üzümü ile yakın ilişkileri nedeniyle yaban mersini de aynı özellikleri paylaşır (5, 6, 7).

Yaban mersini, C vitamini ve fenolik asitler içerir. Özellikle iyi bir antosiyanin kaynağıdır. Kırmızı, mor, mavi meyve ve sebzelere karakteristik renklerini veren güçlü flavonoid antioksidandır (1, 8).

Antosiyaninlerin bu meyvelerin sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Özet: Meyveler, antioksidanların en iyi diyet kaynaklarından biridir. Yaban mersini özellikle sağlık yararları için sorumlu güçlü bir antioksidan kaynağı, özellikle iyi bir antosiyanin kaynağıdır.

3. Yaban Mersini Gece Görüşe Faydalı

Yaban mersini, özellikle gece görüşü gibi vizyonu iyileştirme iddiası nedeniyle çok popülerdir.

Birkaç küçük çalışma, bu meyvelerin gece görüşü üzerindeki etkilerini araştırdı. Ancak bu yararın güçlü kanıtlarla desteklenmediğine karar verdi (9).

Bununla birlikte yaban mersini vizyonunuza başka şekillerde de faydalanabilir.

Kademeli görüş kaybına neden olan bir durum olan glokomlu insanlarda yapılan 2 yıllık bir çalışma, günde 120 mg yaban mersini antosiyaninin alınmasının görme fonksiyonunu %30 civarında arttırdığını, plasebo grubunun ise görsel fonksiyonun %30 kadar kötüleştiğini gördü (10).

Diğer çalışmalar, günlük 160–480 mg toz yaban mersini özü ile takviyenin, video ekran terminalleri ile çalışmanın neden olduğu göz kuruluğunu ve diğer göz yorgunluğu semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir (11, 12 ,13).

Bununla birlikte, bu faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Yaban mersini, glokomlu insanlarda görüşü iyileştirebilir. Video ekran terminalleri ile çalışan insanlarda göz yorgunluğunu ve kuruluğu azaltabilir. Bununla birlikte, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Yaban Mersini İltihabı Azaltabilir

Yaban mersini, birçok hastalığın temel nedeni olduğuna inanılan iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir.

Bu etki kısmen, iltihap karşıtı özelliklere sahip antioksidanlar olan antosiyaninlerin içeriğinden kaynaklanıyor olabilir (1).

3 haftalık bir çalışmada, günde 300 mg yaban mersini antosiyanini içeren bir takviye alan insanlar, plasebo grubundaki %4-6'lık bir azalmaya kıyasla, iltihaplanma belirtilerinde %38-60'lık bir azalma yaşamıştır (14).

Dahası, 4 haftalık küçük bir çalışma, günlük 330 ml yaban mersini suyunun içilmesinin, bir plaseboya kıyasla, iltihap belirtilerini önemli ölçüde azalttığına dikkat çekti (15).

Ancak, bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Yaban mersini, iltihap belirtilerini azaltabilecek antioksidanlar olan antosiyaninler bakımından zengindir.


5.Yaban Mersini Kan Şekeri Seviyesini Düşürebilir

Yaban mersini tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesini düşürmek için kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır (16).

Uzmanlar, bazı kan şekeri düşürücü ilaçlara benzer şekilde meyvelerin bağırsaklarınızdaki karbonhidrat parçalanma ve emilimini engellediğine inanıyor (17).

Hayvan çalışmaları, yaban mersini içindeki antosiyaninlerin, şekerin kanınızdan hücrelerinize taşınmasına yardımcı olmak için gereken hormon olan insülin salgılanmasını da tetikleyebileceğini göstermektedir (18).

Bir çalışma, yaban mersini özünün, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekeri seviyesini plaseboya göre daha etkili bir şekilde azalttığını bildirdi. Özü 50 gram taze yaban mersini eşdeğerini sağladı (19).

8 haftalık bir çalışma, taze yaban mersiniyle zenginleştirilmiş bir diyetin, metabolik sendromlu yetişkinlerde insülin salgısını arttırdığını, tip 2 diyabet, inme ve kalp hastalığı riskinizi artıran bir koşullar kümesi olduğunu gösterdi (20).

Ancak, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Özet: Yaban mersini insülin salgılanmasını artırabilir ve bağırsaklarınızdaki karbonhidrat parçalanmasını önleyebilir. Bunların her ikisi de kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilecek şeylerdir. Yine de, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

6. Yaban Mersini Kalp Sağlığını İyileştirebilir

Yaban mersini kalbinizin sağlığına fayda sağlayabilir.

Bu kısmen, kan pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olan, kalp krizi ve felç riskini azaltan K vitamini bakımından zengin olmalarından dolayı olabilir (21).

Test tüpü araştırmaları ayrıca yaban mersini içindeki belirli antosiyanin karışımının kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir (22).

8 haftalık bir çalışmada, yaban mersini gibi çeşitli meyvelerin karışımını alan 35 kişi, günlük trombosit fonksiyonu, kan basıncı ve HDL (iyi) kolesterol düzeylerinde iyileşme gösterdi. Bu daha sağlıklı bir kalbin belirtileridir (23).

12 haftalık bir çalışmada, kara kuş üzümü ve yaban mersininden 320 mg antosiyanin alan insanlar, günlük HDL (iyi) kolesterol seviyelerinde %11, LDL (kötü) kolesterol seviyelerinde ise %14 düşüş görülmüştür. Plasebo grubunda ise %1’den daha az düşüş olduğu görüldü (24).

Ancak, bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Yaban mersini kan basıncını düşürmeye, LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye, HDL (iyi) kolesterolü artırmaya ve kan pıhtılarından korumanıza yardımcı olarak kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Bununla birlikte, daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

7-9. Yaban Mersininin Diğer Potansiyel Faydaları

Yaban mersini aşağıdaki ek sağlık yararlarını sunabilir:

7. Beyin İşlevini İyileştirebilir: Toz yaban mersini takviyeleri, ileri yaştaki erişkinlerde uzun süreli ve çalışma hafızasında iyileşme ile bağlantılıdır (25).

8. Bakterileri Öldürebilir: Tüp çalışmaları, yaban mersininin Salmonella ve Staphylococcus aureus gibi zararlı bakterilere karşı antimikrobiyal etkilerinin olabileceğini göstermektedir (26, 27).

9. Ülseratif Kolit (UC) Semptomlarını İyileştirebilir: 13 kişiden oluşan bir çalışma, yaban mersini takviyesinin günlük alımının UC'li kişilerde kolon ve rektumun kronik iltihabını azalttığını buldu (28).

Bu çalışmaların küçük olduğunu ve bazılarının yaban mersini takviyelerinin faydalı etkilere neden olup olmadığını belirlemeyi zorlaştıran bir plasebo grubu olmadığını unutmayın. Bu nedenle, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özet: Yaban mersini yaşlı erişkinlerde öğrenme ve hafızayı geliştirebilir, bazı bakterilerle savaşabilir ve ülseratif kolit belirtilerini azaltabilir. Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Diyetinize Yaban Mersini Nasıl Eklenir? Yaban Mersini Nasıl Kullanılır? Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Diyetinize yaban mersini eklemenin birçok yolu vardır. Yaban mersini reçeli nasıl yapılır? Yaban mersini kalorisi için tıklayın.

Onları taze veya kurutulmuş, kendi başlarına veya yaban mersini içeren herhangi bir tarifin parçası olarak yiyebilirsiniz.

Örneğin yaban mersini kreplere, keklere ve diğer unlu mamullere harika bir katkı sağlar. Bunları ayrıca smoothieler, yulaf ezmesi, salatalar ve yoğurt parfesine de dahil edebilirsiniz.

Ayrıca, reçel yapmak için kullanılabilirler veya tost üzerinde hızlı bir şekilde yayılması için bir çatalla ezebilirsiniz.

Yaban mersini takviyeleri bu meyveyi diyetinize eklemenin alternatif bir yoludur. Sağlık mağazalarında ve internette damla şeklinde veya toz halinde tablet veya kapsül şeklinde bulunabilirler.

Bununla birlikte, meyvenin tamamı çoğu takviyede bulunmayan bir dizi besin sağladığından, daha faydalı olabilir.

Özet: Taze ve kurutulmuş yaban mersini kendi başlarına yenilebilir veya çeşitli tariflere dahil edilebilir. Yaban mersini ayrıca toz ve sıvı takviyelerinde bulunabilir.

Etkili Dozajlar ve Olası Yan Etkiler

Yaban mersini, tipik miktarlarda tüketildiğinde çoğu insan için güvenli olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, bazı takviyelerde bulunan daha büyük dozlar, özellikle uzun süreler boyunca alındığında sorunlu olabilir (29).

Yaban mersini, kanama bozukluğu olan veya kan inceltici ilaçlar alan kişilerde kanama riskini artırabilir. Ayrıca kan şekeri düşürücü ilaçlarda kan şekeri seviyelerinin çok düşmesine neden olabilirler.

Yaban mersini takviyesi çocuklar için olduğu kadar hamile veya emziren kadınlar için güvenli olmayabilir. Bazı ilaçlar ile de etkileşime girebilirler. Bu nedenle diyetinize eklemeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Yaban mersini yaprağı çayı bazen bitkisel ilaç olarak kullanılsa da, yapraklar zehirli olarak kabul edilir. Uzmanlar kullanım için onları önermez (29).

Sınırlı sayıda çalışma ve dozajlardaki büyük değişiklikler en etkili dozu belirlemeyi zorlaştırır. Yine de, birçok insan araştırması, 50 gram taze yaban mersini ila 500 mg yaban mersini takviyesi arasında herhangi bir yeri kullanmıştır.

Özet: Taze yaban mersini genellikle güvenli kabul edilir. Ancak bazı takviyelerinde bulunan büyük dozlar sorunlu olabilir. Çocuklar, bazı ilaçları kullananların yanı sıra hamile ve emziren kadınların yaban mersini takviyesinden kaçınmaları gerekebilir.

Uzun Lafın Kısası

Yaban mersini, birçok besin maddesi ve faydalı bileşik bakımından zengin olan küçük Avrupa yaban mersinidir.

Azalmış iltihaplanma ve kan şekeri seviyelerinin yanı sıra gelişmiş görme ve kalp sağlığı ile bağlantılıdırlar. Beyin işlevini iyileştirebilir, bakterilerle savaşabilir ve ülseratif kolit belirtilerini azaltabilirler.

Çoğu meyvede olduğu gibi, yaban mersininin diyete sağlıklı bir katkısı vardır.

Yaban mersini kurusu, taze yaban mersiniyle aynı değerleri taşır. Yaban mersini fidanı satışta olup yaban mersini fiyatını soranlar da oldukça fazla. Yaban mersini nerede satılır diye merak ediyorsanız, internet üzerinden 20-60 lira civarında bulabilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenirken kilo vermek için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın