Vegan Beslenmede Yumurta Yenir mi? 'Veggan' Diyet

Vegan Beslenmede Yumurta Yenir mi? 'Veggan' Diyet

Vegan bir diyet uygulayanlar, hayvansal kaynaklı herhangi bir yiyecek yemekten kaçınırlar.

 

Vegan bir diyet uygulayanlar, hayvansal kaynaklı herhangi bir yiyecek yemekten kaçınırlar.

Yumurtalar da kümes hayvanları kaynaklı olduğundan, veganlar yumurta yememeyi bir seçim olarak görüyorlar.

Buna rağmen, bazı veganlar arasında belirli yumurta türlerini diyetlerine dahil etme eğilimi vardır. "Veggan" diyeti olarak bilinir.

Vegan diyetten bahsetmişken vegan diyet ve vejetaryen diyet karıştırılabilen beslenme şekillerindendir. Vegan ve vejetarjen arasındaki temel fark veganların herhangi bir hayvansal ürünü yemeyi reddetmesi vejetaryenlerin ise hayvanın yaşamı boyunca doğal süreçlerinde ortaya çıkan yumurta, süt, yün gibi ürünleri kullanmayı uygun koşullarda kabul etmesidir.

Toplum önünde vegan diyetin saçmalık olduğunu düşünen karşıt bir grup olmasına rağmen çok sayıda insan son yıllarda hızlı şekilde vegan ya da vejetaryen beslenme düzenine geçmeyi seçiyor.

Bu yazı, vegan diyet trendinin arkasındaki nedenlere ve bazı veganların neden yumurta yediklerini inceliyor.

İnsanlar Neden Vegan Oluyor?

İnsanlar çeşitli nedenlerle vegan diyetini izlemeyi tercih ediyorlar. Karar genellikle etik, sağlık ve çevresel motivasyon gibi bir çok nedene bağlı olabilir(1).

Hayvan hakları ve hayvansal ürünler endüstürsüne tepki olarak vegan diyeti benimseyenler peynir, yumurta, süt ya da hayvan kaynaklı herhangi bir besinin hayvanın rızası dahilinde ondan alınmadığı için yemeği ya da hayvansal kaynaklı ürünleri kullanmayı ahlaki olarak reddediyorlar.

Sağlık Yararları

Daha fazla bitki yemek ve ya hayvansal kaynaklı gıda tüketimini azaltmak ya da tamamen kesmek, özellikle kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı ve kanser gibi  major hastalıkların önlenmesi yanında daha düşük kronik hastalık riskini de azalarak sağlık açısından yararlı olabilir (2, 3).

Aslında, 15.000 veganda yapılan bir çalışmada, veganların omnivor beslenenlerle (hayvansal ve bitkisel kaynaklı beslenenlerle)  karşılaştırıldığında daha sağlıklı kilo aralığı, kolesterol ve kan şekeri değerleri olduğu bulundu. Ayrıca, %15 daha düşük kanser riski vardı (3).

 

Çevre İçin Avantajlar

  • Vegan yumurta"
  • Vegan beslenmede yumurta tüketimi
  • Yumurta alternatifleri vegan diyet
  • Veggan diyetinde yumurta yasak mı?
  • Veganlar yumurta yiyebilir mi?

 

 

Bazı insanlar vegan diyetini tercih ediyor çünkü daha çevre dostu olduğuna inanıyorlar.

Bununla birlikte, omnivorlar, yumurta ve süt yiyen vejetaryenler ve veganların çevresel etkilerini karşılaştıran bir İtalyan çalışması, vejetaryen diyetin, vegan diyetten sonra çevre üzerinde en olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir (4).

Araştırmacılar vegan diyetlerinin genellikle daha fazla işlenmiş bitki bazlı et ve süt ürünleri içerdiğini öne sürdüler. Ayrıca, veganlar genellikle kalori ihtiyaçlarını karşılamak için diğer diyetlere nazaran daha fazla miktarda yemek yerler (4).

 

Hayvan Hakları Endişeleri

Sağlık ve çevresel motivasyonların yanı sıra, veganlar çoğunlukla hayvan haklarını desteklemektedir. Hayvanların yiyecek ve giysiler de dahil olmak üzere başka herhangi bir kullanımını reddetmektedirler.

Veganlar, modern tarım uygulamalarının tavuklar da dahil olmak üzere hayvanlara zararlı ve acımasız olduğunu şiddetle savunuyor.

Örneğin, ticari yumurta üreten kümes hayvanı çiftliklerinde, tavukların küçük, iç mekan kafeslerinde yaşaması, gagalarının kırpılması ve yumurta üretimini düzenlemek ve arttırmak için indüklenmiş tüy dökümüne zorlanması pek de nadir uygulamalar değildir ( 5 , 6 , 7 ).

Özet: Vegan bir diyet yemeyi seçen insanlar genellikle sağlık, çevre ve hayvan refahı inançlarının bir kombinasyonu ile motive olurlar. Genel olarak, veganlar yumurta yemiyorlar çünkü ticari kümes hayvancılığı uygulamaları ile çelişiyorlar.

Esnek Bir Vegan Beslenme Mümkün Müdür?

Teknik olarak, yumurta içeren vegan bir diyet gerçekten vegan değildir. Bunun yerine ovo-vejetaryen diyet denen bir beslenme rutini vardır.

Yine de, bazı veganlar diyetlerine yumurta eklemeye açıktır. Sonuçta, yumurtlama tavuklar için doğal bir süreçtir ve onlara hiçbir şekilde zarar vermez.

Araştırmacılar bir vegan diyetini takip eden 329 kişiyle görüştüğünde, bunların %90'ı hayvan refahı konusundaki endişelerini en iyi motivasyon kaynağı olarak söylemişlerdir. Bununla birlikte, üçte biri, hayvan refahı standartları iyileştirilirse, bazı hayvan yemi türlerini kabul edecekleri konusunda  hemfikirdi (1).

Bir "veggan" diyetini uygulayanlar, serbest gezen tavuklar veya bir arka bahçe çiftliğinde evcil hayvan olarak tutulanlar gibi etik olarak yetiştirildiğini bildikleri tavuklardan veya kümes hayvanlarından gelen yumurtaları diyetlerine dahil etmeye isteklidir.

Vegan diyetine uzun vadede bağlı kalmanın bir zorluğu, oldukça katı olmasıdır. 600 et yiyen üzerinde yapılan bir araştırma, tat, aşinalık, rahatlık ve maliyetin hayvansal gıdaları kesmek için ortak engeller olduğunu gösterdi (8).

Yumurta içeren esnek bir vegan diyeti, sağlık ve hayvan haklarıyla ilgili nedenlerinden dolayı vegan bir diyet uygulamak isteyen ancak kısıtlamalar konusunda endişeli olan insanlar için bu sorunların çoğunu çözmektedir.

Özet: “Veggan” etik olarak yetiştirilmiş tavuklardan yumurta içeren esnek veganlar için kullanılan bir terimdir. Yumurta eklemek, katı bir vegan diyetinin çeşitlilik, aşinalık ve rahatlıktan yoksun olabileceğinden endişelenen bazılarına yardımcı olur.

'Veganizmin'  Beslenmeye Faydaları, Vegan Beslenmenin Yararları

Esas olarak et veya yumurta gibi hayvansal gıdalardan gelen B12 vitamini ve demir hariç, vegan diyeti çoğu insanın beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilir (9).

Bununla birlikte, D vitamini, kalsiyum, çinko ve demir gibi besinlerin alınması için özel diyete özel bir planlama gerekebilir (9).

Diyetlerine yumurta ekleyen vejetaryenlerin bu besinlerin tamamındaki boşluğu kapatmak daha kolay olabilir. Bir büyük bütün yumurta, bazı yüksek kaliteli proteinlerle birlikte bu besinlerin bir miktarını sağlar (10).

Dahası, bir “veggan” diyeti, çocuklar, hamile veya emziren kadınlar gibi beslenme yetersizliği riski daha yüksek olan bazı vegan beslenen  gruplar için yararlı olabilir (11, 12).

Özet: Dikkatli bir şekilde planlanmamışsa vegan diyetinde bazı beslenme boşlukları olabilir. Yumurta içeren vegan diyeti yiyen çocuklar, hamile veya emziren kadınlar vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak için daha kolay bir yöntem olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Sıkı veganlar, yumurtalar da dahil olmak üzere tüm hayvansal gıdaların çeşitli nedenlerle tüketimini sonlandırır, ancak başlıca motivasyon faktörlerinden biri hayvan hakları için bir endişedir.

Bununla birlikte, bazı veganlar arasında, etik olarak yetiştirilmiş tavuklardan geldiklerinden eminseler, yumurtalarını diyetlerine dahil etme eğilimi vardır.

Vegan bir diyete yumurta eklemek , özellikle çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için yararlı olabilecek ekstra besinler sağlayabilir.

Vegan beslenme hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz 'Vegan Beslenmek İsteyenler İçin Yeni Başlayanlar İçin Tam Rehber' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Yumurta faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz 'Yumurtaların Gezegendeki En Sağlıklı Gıda Olmasının 6 Nedeni' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, çeşitli zayıflama kürleriyle zayıflamayı beklemek yerine sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın