Sukraloz ve Aspartam Arasındaki Fark Nedir?

Sukraloz ve Aspartam Arasındaki Fark Nedir?

Sukraloz ve aspartam iki popüler yapay tatlandırıcıdır.

 

Yoğun şeker tüketimi, diyabet, depresyon ve kalp hastalığı gibi çeşitli advers sağlık sonuçlarıyla bağlantılıdır  (1 , 2 , 3 , 4 ).

Artan şeker alımının, obezite ki bu da bazı kanser türlerinin riskini artırabilir - gibi rahatsızlıklarla ilişkisi, edilgen şeker tüketiminin önemini vurgulamaktadır  (5 , 6 , 7 ).

Eğer diyetinizdeki şeker alımını sınırlamayı hedefliyorsanız, tatlandırıcı alternatiflerini düşünebilirsiniz. Ancak, sukraloz ve aspartam gibi yaygın tatlandırıcıların özellikleri ve güvenli kullanımı konusunda sorularınız olabilir.

 

Sukraloz ve Aspartam Karşılaştırması

Suklaroz nedir? Aspartam nedir? Sukraloz ve aspartam, önemli miktarda kalori veya karbonhidrat eklemeden yiyecekleri veya içecekleri tatlandırmak için kullanılan şeker ikameleridir.

Her ikisi de yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar olsa da, üretim yöntemleri ve tatlılıkları açısından farklılık gösterirler.

Her iki tatlandırıcıdan oluşan bir paket, 32 kalorisi 2 kaşığı (8.4 gram) granül şekerin tatlılığını taklit eder (8 ).

  • Sukraloz nedir ve aspartam nedir?
  • Sukraloz ve aspartam arasındaki temel farklar nelerdir?
  • Sukraloz ve aspartamın tat profilleri nasıl farklılık gösterir?

Sukraloz

İlginçtir, kalorisiz olmasına rağmen, sukraloz yaygın sofra şekerinden yapılır. 1998'de piyasaya çıktı (9 , 10 ,11 ).

Sukraloz yapmak için şeker, üç çift hidrojen-oksijen atomunun yerine klor atomlarının kullanıldığı çok aşamalı bir kimyasal işleme tabi tutulur. Ortaya çıkan bileşik vücut tarafından metabolize edilmez (11 ).

Sukraloz inanılmaz derecede tatlı olduğu için - şekere göre yaklaşık 600 kat daha tatlıdır - genellikle maltodekstrin veya dekstroz gibi hacim arttırıcı maddelerle karıştırılır (9 , 11 ).

Bununla birlikte, bu dolgu maddeleri tipik olarak birkaç, ancak önemsiz sayıda kalori ekler.

Sükralozun kendisi kalorisiz olsa da, Splenda gibi sükraloz esaslı tatlandırıcılarda bulunan dolgu maddeleri, her 1 gramlık porsiyon için yaklaşık 3 kalori ve 1 gram karbonhidrat sağlar (12 ).

Maltodekstrin ve dekstroz tipik olarak mısır veya diğer nişasta bakımından zengin mahsullerden yapılır. Sukraloz ile birlikte, gram başına 3.36 kalori içerirler (12 , 13 ).

Bu, bir paket Splenda'nın 2 çay kaşığı toz şekerdeki kalorinin % 11'ini içerdiği anlamına gelir. Böylece, düşük kalorili bir tatlandırıcı olarak kabul edilir (8 , 12 ).

Kabul edilebilir günlük sukraloz alımı (ADI) vücut ağırlığı başına kilogram başına 5 mg’dir (9 ).

1 gram Splenda'nın çoğunlukla dolgu maddesi ve sadece % 1.1 sukraloz içerdiği göz önüne alındığında, birçok kişinin düzenli olarak bu güvenlik önerilerinin ötesinde miktarlar tüketmesi olası değildir (14 ).

Aspartam

Aspartam nedir? Aspartam ne demek? Aspartam iki amino asit içerir - aspartik asit ve fenilalanin. Bunların her ikisi de doğal olarak oluşan maddeler olsa da, aspartam değildir (15 ).

Aspartam 1965'ten beri var olmasına rağmen, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) 1981'e kadar kullanımı onaylamadı.

Besleyici bir tatlandırıcı olarak kabul edilir, çünkü kalori içerir - gram başına sadece 4 kalori (9 ).

Şekerden 200 kat daha tatlı olan ticari tatlandırıcılarda sadece az miktarda aspartam kullanılır. Sukraloz gibi, aspartam bazlı tatlandırıcılar genellikle yoğun tatlılığı yumuşatan dolgu maddeleri içerir (9 ).

Bu nedenle Equal gibi ürünler, önemsiz bir miktar olmasına rağmen, maltodekstrin ve dekstroz gibi dolgu maddelerinden bazı kaloriler içerir. Örneğin, bir tek porsiyon (1 gram) Eşitlik paketinde sadece 3.65 kalori bulunur (16 ).

FDA tarafından belirlenen aspartam için ADI, günde vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg'dır.  (9 ).

Daha fazla örnek istiyorsanız, bir 355 ml diyet soda yaklaşık 180 mg aspartam içerir. Bu, 75 kiloluk bir kişinin ADI'yi aşmak için 21 kutu diyet soda içmesi gerektiği anlamına gelir (17).

Aspartam hangi ürünlerde var? Aspartam hangi markalarda var? Daha fazlasını öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (aspartam).

Splenda Aspartam İçerir Mi?

Bir Splenda paketinin içeriğinin neredeyse % 99'u dekstroz, maltodekstrin ve nem formunda dolgu maddeleri içerir. Sadece küçük bir miktar yoğun tatlı sükralozdur (14 ).

Benzer şekilde, aspartam bazlı tatlandırıcılar aynı dolgu maddelerinden bazılarını içerir.

Bu nedenle, aspartam ve sükraloz esaslı tatlandırıcılar aynı dolgu maddelerinin bazılarını paylaşırken, Splenda aspartam içermez.

Özet: Sukraloz ve aspartam yapay tatlandırıcılar. Dolgular, yoğun tatlılıklarına yardımcı olur ve birkaç kalori ekler. Splenda aspartam içermez, ancak aspartam bazlı tatlandırıcılarda da bulunan dolgu maddeleri vardır.

Sağlık Etkileri

Aspartam zararlı mı? Sukraloz ve aspartam gibi yapay tatlandırıcıların güvenlik ve uzun vadeli sağlık etkilerini çevreleyen birçok tartışma vardır.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) 2013 yılında aspartam üzerine 600'den fazla çalışmayı gözden geçirdi ve tüketim için güvenli olmadığına inanmak için bir neden bulamadı ( 10 , 18 ).

Sukraloz da iyice araştırılmıştır ve 100'den fazla çalışma güvenliğine işaret etmektedir (19 ).

Özellikle, aspartam zararları açısından beyin kanseri hakkında endişelenilmiştir. Ancak kapsamlı çalışmalar beyin kanseri ile yapay tatlandırıcıları güvenli sınırlar içinde tüketmek arasında bir bağlantı bulamamıştır ( 17 ,19 , 20 , 21 ).

Bu tatlandırıcıların kullanımıyla ilişkili diğer yan etkiler arasında baş ağrısı ve ishal bulunur. Bu tatlandırıcıları içeren yiyecekleri veya içecekleri tükettikten sonra bu belirtileri sürekli olarak yaşıyorsanız, bunlar sizin için iyi bir seçim olmayabilir.

Ayrıca, yapay tatlandırıcıların uzun süreli kullanımının optimal sağlık için gerekli olan sağlıklı bağırsak bakterileri üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili son endişeler gündeme gelmiştir  Bununla birlikte, mevcut araştırma sıçanlarda gerçekleştirilmiştir, bu nedenle sonuçlara varılmadan önce insan çalışmalarına ihtiyaç vardır (14 , 22 , 23 , 24 ).

Kan Şekeri ve Metabolizması Üzerine Etkileri

Birçok çalışma aspartam ile glikoz intoleransını ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, bu araştırmanın çoğu obezitesi olan yetişkinlere odaklanmıştır (25 , 26 , 27 ).

Glikoz intoleransı, vücudunuzun şekeri düzgün bir şekilde metabolize edemeyeceği ve kan şekerinin yükselmesine neden olacağı anlamına gelir. Şeker ikamelerinin şeker metabolizması üzerindeki uzun vadeli etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır - hem obezitesi olan hem de olmayan yetişkinlerde (25 , 26 , 27 , 28 ).

Ek olarak, bazı araştırmalar,aspartam zararları olarak aspartamın uzun süreli kullanımının, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok kronik hastalığa bağlı sistemik inflamasyonu artırabildiğini bulmuştur (17 , 29 ).

Son araştırmalar sukralozun metabolizmanız üzerinde istenmeyen etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Yine de, şeker yerine yapay tatlandırıcılar tüketen diğer kanıtlar, 0.8 kg'lık mütevazı kilo kaybı ile (27 , 30 , 31 , 32 ).

Bu nedenle, yapay tatlandırıcıların uzun vadeli sağlık etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yüksek Sıcaklıklarda Zararlı Olabilir

Avrupa Birliği, 13 Şubat 2018'de ticari olarak hazırlanan fırın ürünlerinde tüm yapay tatlandırıcıların kullanımını yasakladı ( 10 ).

Bunun nedeni, sükraloz ve aspartam - veya Splenda ve NutraSweet gibi bazı tatlandırıcıların daha yüksek sıcaklıklarda kimyasal olarak kararsız olabilmeleri ve bu sıcaklıklardaki güvenliklerinin daha az araştırılmasıdır (30 ).

Bu nedenle, pişirme veya yüksek sıcaklıkta pişirme için aspartam ve sukraloz kullanmaktan kaçınmalısınız.

Özet: Bazı çalışmalar aspartam, sükraloz ve diğer yapay tatlandırıcıların kullanımını olumsuz sağlık etkilerine bağlamaktadır. Bunlar değişmiş bir bağırsak mikrobiyomunu ve metabolizmasını içerebilir. Yüksek sıcaklıklarda yapay tatlandırıcılar ile pişirmekten veya pişirmekten kaçınmalısınız.

Hangisi Senin için Daha İyi?

Hem aspartam hem de sukraloz, kalorisiz şekerin tatlılığını sağlamak için geliştirilmiştir. Her ikisi de belirtilen güvenli sınırlar dahilinde kullanım için genel olarak güvenli kabul edilir.

Aspartam amino asit fenilalanin içerdiğinden nadir görülen bir genetik durum olan fenilketonüri (PKU) varsa sükraloz daha iyi bir seçimdir.

Ek olarak, böbrek sorunlarınız varsa, bu tatlandırıcı eklenen böbrek suşuna bağlı olduğundan aspartam alımınızı minimumda tutmalısınız (33 ).

Ayrıca, şizofreni için ilaç alan kişiler, aspartamdan tamamen kaçınmalıdır, çünkü tatlandırıcıda bulunan fenilalanin kontrolsüz kas hareketlerine veya geç diskineziye yol açabilir (34 , 35 ).

Her iki tatlandırıcı da genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, uzun vadeli etkileri henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Özet: Sükraloz, böbrek sorunları olan hastalar, genetik durumu fenilketonüri olanlar ve şizofreni için belirli ilaçlar alan kişiler için daha iyi bir seçenek olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Sukraloz ve aspartam iki popüler yapay tatlandırıcıdır.

Her ikisi de yoğun tatlılıklarını yumuşatan maltodekstrin ve dekstroz gibi dolgu maddeleri içerir.

Güvenlikleri hakkında bazı tartışmalar var, ancak her iki tatlandırıcı da iyi çalışılmış gıda katkı maddeleridir.

Şeker alımını azaltmak isteyenlere çekici gelebilir. Bu da diyabet ve kalp hastalığı gibi bazı kronik durumlar riskini potansiyel olarak azaltır.

Bununla birlikte, ne kadar devam ederseniz, ilave şeker alımınızı azaltmak, daha iyi sağlık için iyi bir yol olabilir.

Sukraloz ve aspartamdan kaçınmayı seçerseniz, piyasada birçok harika alternatif vardır.

İşlenmiş gıdalardan ve yapay tatlandırıcılardan uzak sağlıklı ve dengeli bir beslenme planına sahip olmak  ve kilo vermek için online diyetisyenler size özel hazırladığı uygun online diyet ücretine sahip harika online diyet listelerine ulaşmak için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın