Steroidler Sizin İçin Zararlı Mı?

Steroidler Sizin İçin Zararlı Mı?

Anabolik-androjenik steroidler (AAS), kas kütlesini ve gücünü arttırmak için kullanılan sentetik bir testosteron formudur.

 

Steroidler Sizin İçin Zararlı Mı?

 

Kas gücünü ve gücünü doğal sınırın ötesinde arttırmak için, bazı insanlar anabolik-androjenik steroidler (AAS) gibi maddelere yönelir.

Anabolik büyümeyi teşvik ederken, androjenik erkek cinsiyet özelliklerinin gelişimini ifade eder.

Steroidlerin kas geliştirme yetenekleri iyi belgelenmiş olsa da, birkaç potansiyel yan etki ile birlikte gelirler.

Bu makale, kullanımları, yan etkileri, tehlikeleri ve yasal durumları dahil olmak üzere anabolik-androjenik steroidleri gözden geçirmektedir.

 

Steroid Nedir?

Anabolik-androjenik steroidler (AAS), birincil erkek cinsiyet hormonu olan sentetik bir testosteron formudur (1 ).

Vücudunuzun kaslarınız, saç folikülleri, kemikler, karaciğer, böbrekler ve üreme ve sinir sistemleri gibi çeşitli bölümlerini etkiler.

İnsanlar doğal olarak bu hormonu üretir.

 

Erkeklerde, vücut tüylerinin büyümesi, daha derin bir ses, cinsel dürtü ve artan yükseklik ve kas kütlesi gibi erkek cinsiyet özelliklerinin gelişimini desteklemek için ergenlik sırasında seviyeleri artar.

 

Geleneksel olarak bir erkeklik hormonu olarak düşünülse de, kadınlar da testosteron üretir, ancak çok daha küçük miktarlarda.Kadınlar için çeşitli işlevlere hizmet eder, öncelikle kemik yoğunluğunu ve sağlıklı bir libidoyu sağlar (2 ).

 

Normal testosteron seviyeleri erkekler için 300-1.000 ng / dL ve kadınlar için 15-70 ng / dL arasındadır. Steroid almak, bu hormonun seviyelerini yükseltir ve bu da artan kas kütlesi ve gücü gibi etkilere neden olur ().

 

Özet: Steroidler, erkekler ve kadınlar tarafından doğal olarak üretilen bir seks hormonu olan sentetik bir testosteron formudur. Steroid almak, testosteron seviyelerini arttırır ve artan kas kütlesi ve gücü gibi etkilere neden olur.

 

Ana Kullanımlar ve Potansiyel Faydalar

Steroidleri düşündüğünüzde, akla gelebilecek ilk şey, kas kazanımını teşvik etmek için vücut geliştirmedeki kullanımlarıdır. Bu yaygın bir uygulama olmakla birlikte, AAS başka amaçlarla da kullanılmaktadır.

Anabolik steroidlerle ilişkili ana potansiyel faydalar şunlardır (1 ):

 

 • protein sentezinde artışa bağlı kas dokusunda artış
 • azaltılmış vücut yağ yüzdesi
 • artan kas gücü ve gücü
 • egzersiz ve yaralanmalardan daha iyi iyileşme
 • geliştirilmiş kemik mineral yoğunluğu
 • daha iyi kas dayanıklılığı
 • kırmızı kan hücresi üretiminin artması
 • Bu potansiyel etkiler çeşitli birey gruplarına fayda sağlayabilir.

 

 

Hız ve Güç Çıkışını Artırmak İsteyen Sporcular

Spor dünyasında, sporcular sürekli olarak rekabette avantaj elde etmenin yollarını arıyorlar.

Gelişmiş güç ve kondisyon egzersizleri ve beslenme bu konuda uzun bir yol kat ederken, bazı sporcular performansı artıran ilaçlar (PED'ler) alarak bir adım daha ileri gitmektedir.

AAS, sporcular tarafından kullanılan başlıca PED'lerden biridir. Kas kütlesini arttırdığı , bu da hız ve güç çıkışının artmasına neden olduğu gösterilmiştir ().

AAS kullanan sporcular, yağsız vücut kütlesindeki bir artıştan kaynaklanabilecek% 5-20'lik güç artışı ve (2-5 kg) ağırlık artışı yaşayabilir. ().

Rekabetçi sporlarda, steroid dozlaması, tespit edilmeyi önlemek için oldukça muhafazakar olma eğilimindedir. Kas kütlesi, burada iyileşme ve artan güç çıkışı için daha fazla kullanıldıkları için ana endişe değildir ().

Çoğu spor federasyonunun AAS'yi yasaklamasına rağmen, bazı sporcular yakalanma riskinin faydalara değer olduğunu düşünmektedir.

 


Kas Kütlesini ve Gücünü Artırmak İsteyen Güçlü Sporcular

Vücut geliştirme, güç kaldırma ve Olimpik halter dahil olmak üzere güç sporları söz konusu olduğunda, anabolik steroidler kas kütlesini, gücünü ve güç çıkışını arttırmak için yaygın olarak kullanılır (5 ).

Bu sporlarda kas gücü, büyüklüğü ve gücü doğrudan genel performansla ilgilidir.

Vücut geliştirmenin amacı belirli bir kategoride maksimum kas kütlesi olmakla birlikte, diğer faktörler de olsa da, güç ve kas büyüklüğü yakından ilişkilidir ().

Pek çok federasyon bunları ve diğer maddeleri test etmediğinden, AAS'nin güç sporlarında dozu daha liberal olma eğilimindedir. Daha yüksek dozlarda daha güçlü etkiler görülebilirken, yan etki riski de artar.

Bu kategorideki birçok kullanıcı, birden çok AAS türünü karıştırmak için argo bir terim olan “istifleme” adlı bir strateji de kullanır. Bazı sporcular ayrıca büyüme hormonu ve insülin gibi diğer sentetik hormonları da içerir.

 

Kas Kaybına Uğramış Hastalıkları Olanlar

AIDS, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kanser ve böbrek ve karaciğer hastalığı gibi çeşitli durumlar kas kaybına yol açabilir. Yaygın olmasa da, AAS bu popülasyonlarda kas kütlesinin korunmasına yardımcı olmak için kullanılabilir (10 ).

 

Kas kütlesi kaybı, bu hastalıklarda mortalite ile yakından ilişkilidir ve önlenmesi, terapötik sonuçları iyileştirebilir ve ömrünü uzatabilir (11 12 13 14 ).

 

AAS kullanımı kas kütlesini korumak için tek yöntem olmasa da, bu popülasyonlara fayda sağlayabilir. Yine de, potansiyel yan etkiler göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Özet: Steroidlerin yaygın kullanımları arasında atletizmde performansın iyileştirilmesi, kuvvetli sporcularda kas kütlesinin arttırılması ve kas kaybına yol açan hastalıklarda kas kütlesinin korunması yer alır.

 

Olası Yan Etkiler

Potansiyel faydalarına rağmen, AAS'nin şiddeti bu maddeleri ne ölçüde kullandığınıza bağlı olarak değişen birkaç olası yan etkiye sahiptir.

 

Bireysel genetik de aynı zamanda AAS'ye nasıl tepki verdiğinizi etkiler (15 ).

 

Anabolik / androjenik oran, farklı AAS tipleri arasında değişir, bu da advers reaksiyonları da etkileyebilir. Anabolik kas büyüme özelliklerine işaret ederken, androjenik erkek cinsiyet özelliklerinin tanıtımına atıfta bulunur (16 ).

 

AAS kullanımı ile ilişkili ana yan etkiler şunlardır:

 • Artan kalp hastalığı riski. Direnç egzersizi ile birlikte kullanılan AAS, kalbinizin sol ventrikülünün boyutunu ve kan basıncını artırabilir. Bu, kalp hastalığı ve buna bağlı ölüm riskinizi artırabilir (17 ).
 • Agresif davranışları artırabilir. Steroid kullanımı, erkek gençlerde ve yetişkinlerde artan saldırganlık ve dürtüsellik ile ilişkilendirilmiştir (18 ).
 • Vücut görüntüsünü etkileyebilir. AAS kullanımı ve bağımlılığı, zihinsel bozukluklar için tanı el kitabında vücut imajı bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır (19 ).
 • Karaciğer hasarına neden olabilir. AAS'ın, özellikle oral yoldan alınanların, karaciğer fonksiyon bozukluğu riskinizi arttırdığı gösterilmiştir ( 20 ).
 • Jinekomastiye neden olabilir. Hormon dengesizliğinin neden olduğu şişmiş erkek meme dokusu olarak tanımlanan AAS almayı bıraktığınızda jinekomasti oluşabilir (21 ).
 • Testosteron üretimi azalabilir. Steroid kullanımı, testislerin küçülmesi ve azalmış fonksiyonu ile karakterize edilen hipogonadizm ile ilişkilidir (22 ).
 • Kısırlığa neden olabilir. Sperm üretimini azaltma potansiyeli nedeniyle , steroid kullanımı kısırlığa neden olabilir (23 ).
 • Erkek tipi kelliklere neden olabilir. AAS'ın androjenik etkileri erkek tipi kelliklere neden olabilir veya arttırabilir. Bu etki, kullanılan spesifik ilaca bağlı olarak değişebilir (24 ).

 

Kadınlar İçin Yan Etkiler

Yukarıdaki yan etkiler erkeklerde ve kadınlarda benzer şekilde ortaya çıkabilirken, kadınlar da dahil olmak üzere ek etkilerin farkında olmalıdır (25 26 ):

 

 • derinleşen ses
 • yüz değişiklikleri ve saç büyümesi
 • büyümüş klitoris
 • düzensiz adet döngüleri
 • meme büyüklüğünde azalma
 • kısırlık

 

Özet: Steroid kullanımı, artmış kalp hastalığı ve karaciğer toksisitesi riski gibi çeşitli olumsuz etkilerle ilişkilidir. AAS kullanan kadınlarda ek yan etkiler görülür.

 

Tehlikeli Olabilir

AAS kullanımı birçok riskle birlikte gelir ve çoğu insan için potansiyel olarak tehlikeli hale getirir. Bazı yöntemler bu risklerin bazılarını en aza indirebilirken, tamamen önlenemez.

 

Kan Transfüzyonu Çalışması Önemlidir

AAS kullanımı çeşitli laboratuvar değerlerini etkileyebilir ve büyük komplikasyonları önlemek için kan transfüzyonu işini önemli hale getirir. Steroid kullanımı aşağıdaki laboratuvar değerlerini etkileyebilir (27 28 ):

Hemoglobin ve hematokriti artırabilir. Bu kan belirteçleri vücudunuzdaki oksijen iletiminde önemli bir rol oynar. Artan seviyeler kanınızı kalınlaştırabilir ve kalp krizi ve inme riskinizi artırabilir.

HDL (iyi) kolesterolü düşürebilir ve LDL (kötü) kolesterolü yükseltebilir. HDL ve LDL kolesterol sağlıklı aralıklar dahilinde olmalıdır. Düşük HDL ve yüksek LDL seviyeleri kalp hastalığı riskini artırabilir.

Karaciğer belirteçlerini artırabilir. AAS kullanımı, iki karaciğer fonksiyon belirteci olan artmış aspartat transaminaz (AST) ve alanin transaminaz (ALT) ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek seviyeler karaciğer fonksiyon bozukluğunu gösterebilir.

Vücudunuzun doğal hormon seviyelerini değiştiren bir rejime başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 

Enfeksiyon Riski

AAS alırken, enfeksiyon riski oldukça yüksek olabilir. Bunun nedeni, birçok steroidin ticari laboratuvarlarla aynı prosedürleri takip etmeyen yasadışı laboratuvarlarda üretilmesidir.

Enjekte edilmesi gereken steroidler için, kontaminasyon ve enfeksiyon riski artar.

Karaborsada AAS satın alırken, yanlış etiketlenmiş veya sahte maddelerin olasılığı, enfeksiyon riskinizi daha da artırır.

 

Çoğu Yerde Yasa Dışı

AAS'ın yasal statüsü, terapötik olmayan amaçlar için kullanıldığında çoğu yerde yasa dışı olarak sınıflandırılmasına rağmen, ülkeye ve bölgeye göre değişir.

Anabolik steroidler Amerika Birleşik Devletleri'nde bir program III ilaç olarak sınıflandırılır. Yasa dışı bulundurma ilk ceza için en fazla 1 yıl hapis cezası ve en az 1000 dolar para cezası taşıyabilir ( 29 ).

AAS'yi yasal olarak almanın ve kullanmanın tek yolu, düşük bir testosteron veya kas israfı hastalığı gibi belirli bir durum için bir tıp uzmanı tarafından reçete edilmesidir.

Onları yasa dışı olarak kullanmayı seçen insanlar kendilerini yasal sonuçlar riski altına sokarlar.

 

Zihinsel Bağımlılık Yapabilir

AAS fiziksel olarak bağımlılık yapıcı olarak sınıflandırılmasa da, sürekli kullanım bağımlılığa yol açabilecek zihinsel bağımlılıkla ilişkili olabilir (30 ).

AAS kullanımının yaygın bir psikolojik yan etkisi, kullanıcıların kaslı bir fiziğe sahip olmakla meşgul olduğu kas dismorfisidir (31 ).

 

Özet: Steroid kullanımı, yüksek enfeksiyon riski, çoğu yerde yasa dışı durumları ve zihinsel bağımlılık potansiyeli gibi çeşitli nedenlerle tehlikelidir. Potansiyel olumsuz sağlık etkilerini izlemek için kan transfüzyonu çalışması şarttır.

 

Güvenli Bir Dozaj Var Mı?

Düşük, iyi hesaplanmış AAS dozları kötüye kullanımla ilişkili kontrolsüz dozlardan önemli ölçüde daha güvenli olsa da, hiçbir çalışma farklı steroid dozlarının güvenliğini karşılaştırmamıştır.

Sentetik testosteron ayrıca testosteron replasman tedavisi (TRT) olarak adlandırılan düşük testosteronlu bireyleri tedavi etmek için kullanılır.

TRT genellikle bir tıp uzmanı tarafından uygulandığında düşük testosteron seviyesine sahip erkekler için güvenlidir. TRT'nin kadınlar için güvenliğini belirleyen veriler yetersizdir (32 ).

Rekabetçi atletizm ve güç sporlarında yaygın olarak kullanılan daha yüksek dozlar, artan yan etki riski ile bağlantılıdır ve güvenli kabul edilemez (1 ).

Dozdan bağımsız olarak, AAS almak her zaman ilişkili bir risk düzeyine sahiptir.

İnsanlar genetik makyajdaki farklılıklar nedeniyle AAS'a farklı tepki verirler. Bu nedenle, vücudunuzun tam olarak nasıl tepki vereceğini bilmek zordur.

 

Özet: Testosteron replasman tedavisi ile ilişkili daha düşük, kontrollü dozlar genellikle düşük testosteronu olan erkekler için güvenli olarak kabul edilirken, herhangi bir miktarda steroid almak sağlık riski oluşturabilir. Daha yüksek dozlarda daha ciddi yan etkiler görülür.

 

Diğer Steroid Türleri

AAS en çok konuşulan steroid türü olsa da, glukokortikoidler veya kortikosteroidler adı verilen başka bir çeşit vardır. Bunlar, böbreklerinizin üstünde bulunan adrenal bezlerde üretilen doğal olarak oluşan hormonlardır (33 ).

Bağışıklık sisteminizde iltihabı düzenleyen bir geri bildirim mekanizması olarak hizmet ederler. Sentetik versiyonlar genellikle aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin neden olduğu belirli durumları tedavi etmek için kullanılır, bunlar arasında:

 

 • alerjiler
 • astım
 • otoimmün hastalıklar
 • kan zehirlenmesi

 

Bazı hastalıkları düzenlemek için iyi çalışırlarken, yüksek kan şekeri seviyeleri ve kilo alımı gibi çeşitli yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenle, sadece orta ila şiddetli inflamatuar durumlar için ayrılırlar (34 ).

Özet: Kortikosteroidler, enflamatuar bağışıklık süreçlerini düzenlemeye yardımcı olmak için vücudunuzda doğal olarak üretilen başka bir steroid türüdür. Sentetik formlar birçok otoimmün hastalıkta iltihabı azaltmak için kullanılır.

 

Uzun Lafın Kısası 

Anabolik-androjenik steroidler (AAS), kas kütlesini ve gücünü arttırmak için kullanılan sentetik bir testosteron formudur.

Sağlık riskleri alınan türe ve miktara göre değişmekle birlikte, tehlikeli olabilir ve herhangi bir dozda yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, çoğu yerde yasa dışıdırlar.

AAS kullanımı çok ciddi bir karardır ve riskler genellikle herhangi bir faydadan ağır basar.

 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın