Spor Kilo Vermeye Yarar Mı?

Spor Kilo Vermeye Yarar Mı?

Spor kilo vermeye yarar mı? Tek başına yeterli mi? Bu sorunun cevabı için bir araştırma, şok edici yeni bilgiler içeriyor.

 

Diyetsiz spor yapmak zayıflatır mı? Spor Kilo Vermeye Yarar Mı?

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmedikçe hayır.. Kilo vermek için spor hareketlerini öğrenmekle birlikte, sağlıklı ve dengeli biçimde kilo verebileceğiniz diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı online diyet listesini satın alabilirsiniz. Aklınızdan geçen tüm soruların cevabı için bizlere instagram ve whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Spor ne zaman yapılmalı? Yağ yakmak için hangi saatlerde spor yapılmalı? Zayıflamak için spor ne zaman yapılmalı? Spor ne zaman sonuç verir öğrenmek için tıklayın.

 

Hepimiz düzenli spor yaptığımızda veya o gün çok fazla yürüdüysek, biraz daha fazla yiyebileceğimizi düşünüyoruz. Peki, bu ne kadar doğru, sporun kilo vermek üzerine ne kadar etkisi var? Spor kilo verdirir mi?

 

Evde spor yaparak kilo verilir mi? Sabah yaptığınız spor veya egzersizin kilo vermeniz üzerine etkisi ne kadardır? Yüzde verseniz ne derdiniz? %50 nasıl az mı çok mu? Emin olun biz de birazdan sizinle paylaşacağımız bilgileri edinmeden önce en az %50 diye düşünüyorduk. 

 

Ancak Dr. Kevin Hall ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ile egzersizin kilo verme üzerine etkilerini araştırdığı bir dizi çalışmasında önemli bilgiler edinmiş.

 

Yürüyüş yapmak kilo vermenize yardımcı olur mu? Öğrenmek için tıklayın.

 

Dr. Kevin Hall egzersiz ile kilo kaybı konusunu yeniden ele almalıyız diyor. Egzersiz kilo kaybı için en iyi araç değil. 

 

Egzersiz Sağlıklı, Mutlu ve Uzun Bir Ömür Sağlayabilir. Ancak Zayıflamak için En İyi Yol Değildir.

 

Kilo kaybını iyi anlamak için vücudun alınan enerjiyi nasıl kullandığını iyi bilmek gerekir. Vücudumuz alınan enerjiyi üç ana yol ile harcamaktadır.

 

  1. Bazal metabolizma için kullanılan enerji
  2. Alınan yiyeceklerin sindirilmesi için kullanılan enerji
  3. Fiziksel aktiviteler için kullanılan enerji

 

 

  • "porla kilo vermek
  • Hangi sporlar daha fazla kalori yakar?
  • Spor yapmadan kilo vermek mümkün mü?
  • En etkili spor programları
  • Hangi sporlar yağ yakımını hızlandırır?

 

 

Kilo kaybı için fiziksel aktivitenizi atırmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Zayıflamak istiyorum, kilo vermek için spor yapıyorum ancak sonuç alamıyorum diyorsanız eğer profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Diyetisyenlerimizin size özel hazırlayacağı online diyet listesine uygun bir online diyet ücretiyle sahip olabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

İnsan vücudu aldığı enerjinin büyük bölümünü uyurken ve gün içinde normal işlerimizi yaparken harcıyor.

 

Küçük bir kısmını yediğimiz yiyecekleri sindirmek için kullanıyor.

 

Kalan kısmını ise egzersiz veya yaptığımız ağır işler için kullanıyor. Bu enerjinin miktarı insanların çok büyük bir kısmında harcanan enerjinin %10’una denk geliyor.

 

Bu şok edici bilgi gerçek, aldığımız enerjinin sadece %10’u spor ve fiziksel aktiviteler için kullanıyoruz. Geriye kalan %90 çok fazla değil mi?

 

Alınan kalorinin hepsi bizim kontrolümüzdeyken harcanacak kalorinin en iyi ihtimal ile sadece %30’nu biz kontrol edebiliyoruz. Çok sıkı spor yapsanız bile harcamanız gereken kalorinin sadece %30’nu yakabiliyorsunuz.

 

Peki, kalan %70’lik kesim ne için kullanılıyor? Bu kalan enerjiyi vücut kendi hayati faaliyetleri için kullanıyor. Eğer siz harcanan enerjiden daha fazla aldıysanız bu fazlalıklar yağa çevrilip vücutta depolanıyor.

 

Buradan öğreneceğimiz en önemli şey vücuda giren kaloriyi kesinlikle kontrol altında tutmalıyız.

 

Boş ver! Akşam spor yapar yediklerimi yakarım demeyin, alınan bu kalorileri yakmak gerçekten çok zor.

 

90 kilogramlık bir erkek haftanın dört günü 1 saat spor yapar ve bunu bir ay sürdürürse en iyi ihtimal ile 2.3 kilo verecektir. Tabii spor yaptığı için yemeklere daha iştahlı saldırmazsa…

 

2.3 kilo çok az değil mi? O kadar zahmet sonrası sadece 2.3 kilo az gelebilir. Egzersiz insanı acıktırıyor, belki spor yaptınız diye yemeniz gerekenin biraz daha fazlasını yiyecek ve 2.3 kilo değil 1.5 kilo verebileceksiniz. Bu durum da hevesinizi kaçıracak. 'Haftanın dört günü birer saat spor yapacağım ve 1.5 kilo vereceğim, bana hiç mantıklı gelmiyor. Ben bu işte yokum.' diye düşüneceksiniz belki de.

 

İnsan vücudu çok akıllı "Sabah fazla enerji harcadım aman ha gün içinde idareli kullanayım." diyor ve normal yakmanız gereken kaloriyi de aşağıya çekebiliyor. 

 

Bazı insanlarda spor sonrası vücudun kalori yakma hızının düştüğünü gösteren kanıtlar var. Uzmanlar buna “telafi edici davranış” ismini vermiş. Bu davranış bilinmeyen çeşitli yollarla sporun etkisini az da olsa zayıflatıyor. 

 

Bu konu ile ilgili altmıştan fazla çalışma var. 2012 yılında yapılan bir çalışma çok şaşırtıcı sonuçlar verdi. Bu çalışma için orta Afrika ülkelerinden Tanzanya’da kendilerine Hadza diyen avcı toplayıcı ve süper hareketli bir grup insan seçildi. 

 

Bu insanlar günlerinin çoğunu masa başında geçirmiyor. Bu insanlar sürekli hareket halinde ve yemeklerini kazanmaya çalışıyorlar. Çıkan sonuçlar şok edici. 

 

Bu kadar hareketli insanlar ama yaktıkları kalori miktarı Avrupalı veya Amerikalı bir insanınkinden çok da fazla değil. Yakılan kalori miktarları birbirine yakın.

 

Yani tüm gün masa başında oturuyorum bu nedenle kilo alıyorum demeyin. Yediklerinizin fazlalığından dolayı kilo alıyorsunuz. Hadza grubundaki insanlar da sizin yediklerinizi tüketse ve tüm gün hareketli olmaya devam etseler bile onlar da kilo alacaktır.

 

Peki daha fazla kalori yakmıyorsa neden hepsi zayıf? Çünkü fazla yemiyorlar.

 

Big Mac ve patates kızartmasından aldığınız kaloriyi yakmak için 1 saat boyunca koşmalısınız.

 

İki kek yedikten sonra bunlardan aldığınız kaloriyi yakmak için 1 saat pedal çevirmelisiniz.

 

 

Yüksek kalorili bir şey yerken veya içerken yukarıdaki görseli gözünüzün önüne getirin. 1 saat pedal çevirmek mi? Bu içecekleri içmek mi? Kararınız öyle verin.

 

Herkes bizi daha hareketli bir hayat tarzına geçmeye davet ediyor. Sağlık kuruluşları, hazır gıda üreticileri, her gün 10.000 adım atmaya teşvik ediyorlar, çok güzel ama çözüm bu mu? Hayır…

 

Neden mi teşvik ediyorlar? Çünkü ürettikleri yiyecek ve içecekleri tüketmemizi istiyorlar. Sağlığımızın onlar için önemli olması çok da önemli değil.

 

1920’den beri Coca-Cola gibi şirketler markalarını hep spor aktiviteleri ile beraber anıyorlar. Posterlerinde veya reklamlarında hep koşan, spor yapan zayıf insanlar yer alıyor. Spor organizasyonlarına sponsor oluyorlar.

 

Çünkü şöyle düşünmemizi istiyorlar "spor yaptım şimdi de şunu içebilirim veya şunu yiyebilirim."

 

Gerçekte ise alınan bu kaloriyi yakmak gerçekten çok zor. 

 

Ülkemizde obezite problemi var bunun ne kadar farkındayız? Obezite oranında Avrupa’da 1 numara Türkiye, dünyada 10. Sıradayız.

 

Ülkemizi yönetenler halkın sağlığı konusunda bir şeyler yapmalı ve daha sağlıklı ürünlerin ücretlerini aşağıya çekip sağlıksız yiyecek ve içeceklere daha fazla vergi getirmelidir. Aynen sigara konusunda olduğu gibi…

 

Sağlık açısından sakıncalı gıdalardan gelen vergi gelirleri ile sağlık sistemini iyileştirmeli ve daha sağlıklı gıdaların fiyatları aşağıya çekilmelidir.

 

İnsanları daha sağlıklı ürünler seçmeleri konusunda bilgilendirmeliyiz.

 

Ülkemizdeki obezite oranı böyle yükselmeye devam ederse sağlık sistemi iflas etmeye başlayacaktır. Bizden söylemesi…

 

Yazımızda Amacımız Spor Yapmayın Demek Değil. Spor Gerçekten Vücudumuz İçin Çok Yararlıdır.

 

Sadece kilo vermek, zayıflamak için doğru bir araç değildir. Eğer zayıflamak istiyorsanız yediklerinizi kontrol etmelisiniz. Alınan kalori yakılan kaloriden az olacak ki zayıflayabilin.

 

Spor ile kilo vermek imkansız değil, sadece çok zor. Bunu bilin ve yediklerinizi bir de bu gözle değerlendirin.

 

 

Yapılan bir araştırmada kalori kısıtlaması uygulayan grup ile kalori kısıtlaması ve spor yapan grubun benzer kilo verdiğini yukarıdaki grafikte görüyorsunuz. Artı olarak spor yapan grup sadece kalori kısıtlaması uygulayan gruptan daha iyi kilo verememiş. Sadece kalori kısıtlaması uygulayan grup daha başarılı olmuş.

 

Aldığınız kaloriyi kısıtlarsanız zaten istediğiniz kiloya ulaşacaksınız. Sporu zayıflamak için değil de sağlık için yapmayı amaçlayın. 

 

Kalori kısıtlama ile kalori kısıtlama ve spor arasındaki fark ise spor sonrası insanların biraz daha fazla yemek yeme isteğinden ve vücudun kendini koruma refleksinden kaynaklandığı öngörülüyor.

 

Ne kadar spor yapıyor olsanız da zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Çünkü zayıflamak, zayıflama kürü ya da zayıflama çayı hazırlamak kadar kolay değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak ve zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Spor Sağlığınız İçin Çok Yararlıdır. Ancak Kilo Vermek ve Zayıflamak İçin En İyi Araç Değildir. 

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın