Siyah Ahududu ve Böğürtlenin Farkı Nedir?

Siyah Ahududu ve Böğürtlenin Farkı Nedir?

Çok benzer görünseler de, siyah ahududu ve böğürtlen tamamen farklı iki meyvedir.

 

Siyah ahududu ve böğürtlen, tatlı ve besin değeri yüksek meyvelerdir, ancak birbirleriyle sıkça karıştırılmaktadırlar. Bunun sebebi, her ikisinin de benzer koyu mor renge ve görünüme sahip olmalarıdır.

Yine de, bu iki meyve türü birbirinden farklıdır. Bu makale, bu iki meyve türü arasındaki önemli farkları ve benzerlikleri inceleyerek, yaygın bir yanılgıyı aydınlatmayı amaçlamaktadır.

Siyah Ahududu ve Böğürtlen Nedir?

İsimlerine rağmen, her ikisi de gerçek bir meyvedir. Botanik olarak, her ikisi de küçük drupeletlerden veya meyve üzerindeki bireysel yumrulardan oluşan agrega meyveleri olarak kabul edilir. Her drupelet bir tohum içerir.

Onları bitkinin odunsu gövdeleri üzerinde büyüyen, yabanmersini bitkileri olarak bilinirler.

Siyah ahududu ( Rubus occidentalis L.), Kuzey Amerika'ya özgü daha yaygın kırmızı ahududuların özel bir çeşididir. Ayrıca kara ahududu, vahşi siyah ahududu veya dağ çileği olarak da bilinir ( 1 ).

Ticari olarak üretilen siyah ahududuların çoğu ABD Pasifik'in kuzeybatısında yetişir. Daha serin bir iklimi tercih ederler ve Temmuz ayında hasat edilirler. Bu yüzden, böğürtlen kadar yaygın değildirler (2 ).

Böğürtlen, Rubus cinsinin veya alt familyasının bir başka üyesidir, bu yüzden kara ahududulara kuzenler gibidirler. Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Şili de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde büyüyorlar, bu yüzden onları yıl boyunca taze meyve olarak bulabilmelisiniz (3 ).

 

Özet: Botanik olarak, siyah ahududu ve böğürtlen birbiriyle ilişkilidir, ancak tamamen farklı meyvelerdir. Siyah ahududu çok kısa bir büyüme mevsimine sahipken, böğürtlenler yıl boyunca daha yaygın olarak bulunur.

Siyah Ahududu veya Böğürtlen Hangisi Nasıl Anlaşılır?

Böğürtlen ve siyah ahududu benzer dış görünüşlerinden dolayı genellikle birbirleriyle karıştırılır.

Asmadayken onlara ayırmak zordur. Böğürtlen, siyah ahududulardan daha dikenli olabilir, ancak dikensiz böğürtlen de vardır.

Ancak, hasattan sonra farkı söylemek daha kolaydır. Meyvenin saptan koparıldığı tarafına bakın. Siyah ahududu, meyvelerin içinden bir parça seçildikleri sap üzerinde bırakır, bu nedenle içi boş bir şekile sahiptir.

Böğürtlen ile tüm meyve gövdeden çıkar, böylece gövdeye bağlandıkları beyaz veya yeşil bir çekirdeğe sahip olurlar.

Her ikisi de yumuşak, bozulabilir meyvelerdir, ancak içi boş çekirdeği nedeniyle, siyah ahududu böğürtlenlerden daha yumuşak ve daha kolay bozulabilir.

Onları yan yana karşılaştırırsanız, ahududu küçük beyaz tüylerle kaplanırken, böğürtlen drupeletlerinin pürüzsüz ve parlak olduğunu fark edeceksiniz.

İki meyve de farklı bir lezzet profiline sahiptir, böğürtlen daha fazla tart iken, siyah ahududu daha tatlıdır.

Özet: Böğürtlen ve siyah ahududu genellikle birbirleriyle karıştırılır, çünkü benzer görünürler. Onları ayırmanın en iyi yolu meyvenin kök tarafını kontrol etmektir. Siyah ahududu, içi boş bir çekirdeğe, küçük tüylere ve böğürtlenlerden daha tatlı bir tada sahiptir.

Her İkisi de Son Derece Besleyici

Piyasada aldığınız ne olursa olsun, hem böğürtlen hem de siyah ahududu çok besleyicidir. İşte sırasıyla 1 bardak (140 gram) böğürtlen ve siyah ahududu besin değerleri:

                         Böğürtlenler                                    Siyah Ahududu

Kalori             62                                                  70

Protein             2 gram                                                  2 gram

Şişman            1 gram                                                  1 gram

karbonhidrat    14 gram                                          16 gram

Lif                    8 gram, Günlük Değerin% 31'i (DV)  9 gram, DV'nin% 32'si

C vitamini    30 mg, DV'nin% 50'si                          35 mg, DV'nin% 58'i

Her iki meyve de kalori ve mükemmel lif kaynakları bakımından düşüktür. Bu da kan şekeri seviyenizi ve sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur. Her iki meyveden 1 fincan (140 gram) porsiyonu, yetişkinler için günlük alınması gereken miktarın üçte birinden fazlasını sağlar.

Her iki meyveden bir porsiyon da diyetinize önemli miktarda C vitamini ekler. Bu da sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve bağ dokusu korumak için önemlidir (6).

Ek olarak, diğer meyveler gibi, her iki meyvenin de polifenol adı verilen sağlığı geliştirici bileşikleri vardır (6 ).

Bu bitki bileşikleri antioksidan özelliklere sahiptir, yani hücreleri oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilirler. Bunu yaparken, kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi bazı kronik durumların riskini azaltmaya yardımcı olurlar (3 , 6 , 7 ).

Antosiyaninler, böğürtlen ve siyah ahududulara mürekkepli siyah rengini veren bir polifenol türüdür. Her iki meyve de daha sağlıklı kan damarlarına bağlı olan ve hücreleri mutasyona uğramaya ve kanserli hale gelmeye karşı koruyabilen etkileyici miktarda antosiyaninlere sahiptir (3 , 6 , 8 ).

Özet: Her iki meyve de düşük kalorili ve mükemmel lif, C vitamini ve antosiyanin adı verilen antioksidan bileşik kaynaklarıdır. Yemek yemek sindirim sisteminize, kan damarlarınıza fayda sağlayabilir ve hatta kanser riskinizi bile azaltabilir.

 

 

Böğürtlen ve Siyah Ahududu Keyfi

Bu meyvelerin her ikisi de taze yenildiğinde lezzetlidir. Yumuşak meyveler olduklarından ve son derece bozulabilir olduklarından, buzdolabında saklayın ve 2-3 gün içinde kullanın.

Taze siyah ahududu ve böğürtlen, taze meyveye veya yapraklı yeşil salataya derin, zengin renk ve tat ekleyebilir, yulaf veya yoğurt üzerinde iyi bir şekilde çalışabilir veya bir peynir tabağına dahil edilebilir.

Her iki çilek de dondurulmuş olarak mevcuttur. Aslında, siyah ahududuların bu kadar kısa bir büyüme mevsimi olduğundan, onları donmuş bulma veya kendi dondurmanızda daha fazla şansınız olabilir.

Dondurulmuş meyvelerle, antioksidanları donduğunda bile bozulmadan kaldığı için lezzet ve sağlık yararlarının tadını çıkarabilirsiniz (9 ).

Dondurulmuş meyveler kullanıyorsanız, çözdükten sonra yumuşak ve duygusal olacaklarını, ancak tadı iyi olacaklarını unutmayın. Fırında, krep veya waffle üzerine sos olarak veya smoothies'te kullanmak için harikadır.

Taze veya dondurulmuş böğürtlen ve siyah ahududu yemenin başka bir yolu da onları reçel haline getirmek ve tüm yıl boyunca tadını çıkarmaktır. Daha tart olduklarından, böğürtlen reçeli biraz fazla şekere ihtiyaç duyabilir, bu yüzden konserve etmeden önce bir tat verin.

Özet: Taze böğürtlen ve siyah ahududu son derece bozulabilir olduğundan buzdolabında saklayın ve birkaç gün içinde kullanın. Bu meyveleri kullanmanın lezzetli yolları arasında salatalara, smoothie'lere ve soslara eklenmesi veya reçel yapmak için kullanılması yer alır.

 

Uzun Lafın Kısası

Siyah ahududu ve böğürtlen, benzer görünümleri nedeniyle karıştırılan iki meyvedir, ancak farklı bitki türlerine aittirler.

 

Bitki türleri: Siyah ahududu, Rubus occidentalis veya Rubus leucodermis adlı bitki türüne aittirken, böğürtlen, Rubus fruticosus adı verilen bitki türüne aittir.

 

Renk: En belirgin fark, adlarından da anlaşılacağı gibi, meyve rengidir. Siyah ahududu, adından da anlaşılacağı gibi siyah renkte olurken, böğürtlen, kırmızıdan siyaha değişen bir renk paletine sahip olabilir. Yani, böğürtlen kırmızı, mor, siyah gibi renklere sahip çeşitlilik gösterebilir.

 

Tat ve lezzet: Siyah ahududu, hafif ekşi ve tatlı bir lezzete sahiptir. Böğürtlen de genellikle ekşi ve tatlı tadı olan bir meyvedir, ancak türüne göre değişebilir.

 

Meyve salkımı: Siyah ahududu, salkım şeklinde oluşan meyve tanelerine sahipken, böğürtlenler daha büyük ve gevşek salkımlar oluşturur.

 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın