Sarımsak Soğuk algınlığı ve Griple Nasıl Savaşır?

Sarımsak Soğuk algınlığı ve Griple Nasıl Savaşır?

Araştırmalar sarımsağın soğuk algınlığı ile mücadelede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hastalık yakalama şansınızı azaltabilir ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Sarımsak yüzyıllardır hem gıda maddesi hem de ilaç olarak kullanılmıştır.

Aslında sarımsak yemek, çok çeşitli sağlık yararları sağlayabilir (1 ).

Bu, kalp hastalığı riskini azaltmayı, zihinsel sağlığı ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonunu içerir (2 , 3 , 4 , 5 , 6 ).

Bu makalede, sarımsak genel soğuk algınlığı ve gribe karşı nasıl koruyucu olduğunu açıklar.

Sarımsak, Bağışıklık Fonksiyonunu Artırabilir

Sarımsak, bağışıklık sisteminin mikroplarla savaşmasına yardımcı olan bileşikler içerir (5 , 6).

Bütün sarımsak, alliin adı verilen bir bileşik içerir. Sarımsak ezildiğinde veya çiğnendiğinde, bu bileşik, sarımsaktaki ana etken olan madde allisine dönüşür (7 ).

Allisin, sarımsağa kendine özgü kokusunu ve tadını veren kükürt içerir ( 8 ).

Bununla birlikte, allisin kararsızdır. Bu nedenle sarımsaklara tıbbi özelliklerini verdiği düşünülen diğer kükürt içeren bileşiklere hızla dönüşür (5 ).

Bu bileşiklerin, vücuttaki bazı beyaz kan hücrelerinin, soğuk algınlığı veya gribe neden olan virüsler gibi virüslerle karşılaştıklarında hastalıklarla mücadele tepkisini arttırdığı gösterilmiştir (5 , 9 ).

Özet: Sarımsak, bağışıklık arttırıcı özelliklere sahip olduğu düşünülen allisin üretmek için ezilebilir, çiğnenebilir veya dilimlenebilir.

Sarımsak Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi? Sarımsak Gribe İyi Gelir Mi?

Araştırmalar sarımsağın ne kadar uzun süre hasta kalacağınızın yanı sıra, ilk başta hasta olma riskini de azalttığını göstermiştir. Ayrıca semptomların şiddetini azaltabilir (9 , 10 ).

Bir çalışma 146 sağlıklı gönüllüye üç ay boyunca sarımsak takviyesi veya plasebo verdi. Sarımsak grubu,% 63 daha düşük soğuk algınlığı riskine sahipti ve soğuk algınlığı da % 70 daha azdı (11 ).

Başka bir çalışma, soğuk algınlığının plasebo grubuna kıyasla günde 2.56 gram yaşlı sarımsak ekstresi yiyen denekler için ortalama % 61 oranında daha kısa olduğunu buldu. Soğuk algınlığı da daha az şiddetliydi (9 ).

Soğuk algınlığı veya gripten sık sık hastalanırsanız, sarımsak yemek belirtilerinizi azaltmanıza veya hastalığınızı tamamen önlemenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kanıtların gözden geçirilmesi sarımsakların soğuk algınlığı üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaların çoğunun kalitesiz olduğunu göstermiştir (12 ).

Sürekli sarımsak kullanmanız gerekiyorsa ya da hastalanmaya başladığınızda kısa süreli bir tedavi olarak da çalışıyorsa bilinmez.

Özet: Düzenli olarak sarımsak tüketmek soğuk algınlığı veya gripten korunmaya yardımcı olabilir. Hastalanırsanız, sarımsak yemek belirtilerinizin şiddetini azaltabilir ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Sarımsağın Faydaları Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır?

Sarımsakın işlenme veya hazırlanma şekli sağlık yararlarını gerçekten değiştirebilir.

Alliini yararlı allisin haline dönüştüren enzim alliinaz, yalnızca belirli koşullar altında çalışır. Ayrıca ısı ile devre dışı bırakılabilir.

Bir çalışma, 60 saniye mikro dalga fırınlamanın veya fırında 45 dakika kadar kısa sürede alliinazın etkisiz hale gelebileceğini ve başka bir çalışmada da benzer sonuçlar bulduğunu buldu (13 , 14 ).

Bununla birlikte, sarımsak ezilmesinin ve pişirmeden önce 10 dakika bekletilmesine izin verilmesi tıbbi özelliklerinin kaybının önlenmesine yardımcı olabileceği kaydedilmiştir.

Araştırmacılar ayrıca, yemek pişirmeden kaynaklanan sağlık yararları kaybının kullanılan sarımsak miktarını artırarak telafi edilebileceğini belirtti.

Sarımsağın sağlığa faydalarını en üst düzeye çıkarmanın birkaç yolu:

  • Yemeden önce bütün sarımsaklarınızı ezin veya dilimleyin. Bu, allisin içeriğini arttırır.
  • Ezilmiş sarımsak ile yemek yapmadan önce, 10 dakika bekletin.
  • Çok sarımsak kullanın - mümkünse öğün başına birden fazla dişkullanın.

Özet: Bütün sarımsakların yenmeden önce ezilmiş, çiğnenmiş veya dilimlenmiş olduğundan emin olun. Ezilmiş sarımsak, pişirmeden önce 10 dakika bekletilir.

Sarımsak Takviyeler

Sarımsak alımınızı artırmanın bir başka kolay yolu da takviye almaktır.

Bununla birlikte, sarımsak takviyeleri için düzenlenmiş standartlar olmadığından dikkatli olun.

Bu, allisin içeriği ve kalitesinin değişebileceği ve böylece sağlığın yararları olabileceği anlamına gelir.

Toz Sarımsak

Toz sarımsak, dilimlenmiş ve kurutulmuş taze sarımsaktan yapılır. Allisin içermez, ancak allisin potansiyeline sahip olduğu söylenir .

Toz sarımsak düşük sıcaklıklarda işlenir ve sonra mide asidinden korumak için kapsüllerin içine konur.

Bu, alliinaz enziminin, midenin zorlu ortamında hayatta kalmasına yardımcı olur. Böylece alliini bağırsaktaki faydalı allisine dönüştürür.

Ne yazık ki, tozlaştırılmış sarımsak takviyelerinden ne kadar allisin elde edilebildiği açık değildir. Bu, marka ve hazırlığa bağlı olarak büyük ölçüde değişir (15 , 16 ).

Sarımsak Özü

Çiğ sarımsak dilimlendirip 1.5 yıl boyunca % 15–20 etanolde saklandığında, yaşlanmış sarımsak özü haline gelir.

Bu tür bir takviye allisin içermez. Ancak sarımsaktaki tıbbi özellikleri korur. Soğuk algınlığına ve grip kullanımına karşı yararları gösteren çalışmaların çoğu yaşlı sarımsak özü kullandı (2, 9 , 17 ).

Sarımsak Yağı

Sarımsak yağı da etkili bir takviyedir ve çiğ sarımsak yemeklik yağlara akıtılarak yapılır. Doğrudan yemeklerinizi ekleyebilir veya kapsüller içinde alabilirsiniz.

Bununla birlikte, hayvan çalışmalarının sarımsak yağının yüksek dozlarda ve belirli koşullarda sıçanlar için toksik olabileceğini göstermiştir (18 ).

Ev yapımı sarımsak yağı aynı zamanda birkaç botulizmle de ilişkilendirilmiştir. Bu yüzden kendiniz yapacaksanız uygun koruma yöntemlerini kullandığınızdan emin olun (19 , 20 , 21 ).

Özet: Yaygın sarımsak takviyesi türleri arasında toz sarımsak, yaşlı sarımsak özü ve sarımsak yağı bulunur. Yaşlı sarımsak özü en iyi tip olabilir.

Günde Ne Kadar Sarımsak Yemelisiniz?

Çiğ sarımsak için minimum etkili doz, günde iki ila üç diş almaktır.

Yüksek sarımsak takviyesi alımı toksik olabilir. Bu nedenle dozaj tavsiyelerini aşmayın.

Özet: Günde 2-3 diş yiyerek sarımsaktan faydalanabilirsiniz. Ek doz günlük 600 ila 1.200 mg arasındadır.

Bağışıklık İşlevini Arttırmak için Diğer İpuçları

Bağışıklık fonksiyonunu artırmak, soğuk algınlığı ve grip önlemek için yardımcı olmak için 5 yol daha:

  • Probiyotik alın: Probiyotikler sağlıklı bir bağırsak geliştirebilir, bağışıklık sisteminizi geliştirebilir ve enfeksiyon riskinizi azaltabilir (22 , 23 , 24 , 25 ).
  • Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapın: Tüm diyetiniz önemlidir. Önemli besinleri dengelemek, bağışıklık sisteminizin iyi durumda kalmasını sağlar.
  • Sigara içmeyin: Sigara dumanı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyonlara daha yatkın hale getirebilir (26 , 27 , 28 ).
  • Aşırı alkolden kaçının: Aşırı alkolün bağışıklık sisteminize zarar verdiği ve sizi enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirdiği düşünülür (29 , 30 , 31 ).
  • Çinko takviyesi alın: Soğuk algınlığını azaltabileceğinden, soğuk algın başlangıcından sonraki 24 saat içinde çinko pastiller veya şurup alın (32 ).

Özet: Bağışıklık sisteminizi iyi durumda tutmak için sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı çok önemlidir.

Uzun Lafın Kısası

Araştırmalar sarımsağın  soğuk algınlığı ile mücadelede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hastalık yakalama şansınızı azaltabilir ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

Bu faydaları en üst düzeye çıkarmak için, çiğ sarımsak veya sarımsak özü tüketmek en iyisidir.

Günün sonunda sarımsak hem lezzetli hem de sağlıklıdır. O zaman onu diyetinize dahil etmek için birçok harika neden var.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın