Salatalığın Faydaları Besin Değeri ve Kan Şekerine Etkisi

Salatalığın Faydaları Besin Değeri ve Kan Şekerine Etkisi

Salatalık canlandırıcı, besleyici ve her türlü diyetin aranan ekidir. Kalorileri düşüktür. Ancak birçok önemli vitamin ve mineral ve yüksek su içeriğine sahiptirler.

 

Genellikle bir sebze olduğu düşünüldüğü halde, salatalık aslında bir meyvedir.

Yararlı besinlerin yanı sıra, bazı koşulların tedavi edilmesine ve hatta önlenmesine yardımcı olabilecek bazı bitkisel bileşikler ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

Ayrıca, salatalıklar kalorileri düşüktür ve iyi miktarda su ve çözülebilir lif içerir. Bu da nemlendirmeyi teşvik etmek ve kilo kaybına yardımcı olmak için idealdir.

Bu makale salatalık yemenin bazı sağlık yararlarına biraz daha yakından bakıyor.

Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

 

1. Besin Değerleri - Salatalık Besin Değeri - Salatalık Besin İçeriği

 

Salatalık besin değeri nedir? Salatalık kalorisi düşüktür, fakat birçok önemli vitamin ve mineralde yüksektir.

Salatalık kaç kalori? Bir adet 300 gram soyulmamış çiğ salatalık aşağıdakileri içerir ( 1 ):

 

 • Salatalık Kalori: 45
 • Toplam yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 11 gram
 • Protein: 2 gram
 • Lif: 2 gram
 • C Vitamini: RDI'nın% 14'ü
 • K Vitamini: RDI'nin% 62'si
 • Magnezyum: RDI'nin% 10'u
 • Potasyum: RDI'nın% 13'ü
 • Manganez: RDI'nin% 12'si

 

Her ne kadar tipik porsiyon büyüklüğü bir salatalığın üçte biri kadar olmasına rağmen, standart bir porsiyon yemek yukarıdaki besinlerin yaklaşık üçte birini sağlayacaktır.

Ek olarak, salatalıklar yüksek su içeriğine sahiptir. Aslında, salatalıklar yaklaşık % 96 sudan oluşur (2 ).

Besin içeriğini maksimuma çıkarmak için, salatalıkların soyulmamış olarak yenmeleri gerekir. Onları soymak, bazı vitamin ve minerallerin yanı sıra lif miktarını da azaltır ( 3 ).

Özet: Salatalıklar kalorileri düşüktür. Fakat suları yüksektir ve birçok önemli vitamin ve mineral içerir. Salatalık kabuğu ile yemek, maksimum miktarda besin sağlar.

 

2. Antioksidanlar İçerir

 

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen eşleşmemiş elektronlarla yüksek oranda reaktif atomlar oluşturan kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyonu bloke eden moleküllerdir.

Bu zararlı serbest radikallerin birikmesi birkaç tür kronik hastalığa neden olabilir (4 ).

Aslında, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres, kanser ve kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilmiştir (4 ).

Salatalıklar dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, özellikle bu koşulların riskini azaltabilecek yararlı antioksidanlar bakımından zengindir.

Bir çalışma, 30 yaşlı yetişkine salatalık tozu ekleyerek salatalığın antioksidan gücünü ölçmüştür.

30 günlük çalışmanın sonunda, salatalık tozu birkaç antioksidan aktivite belirtecinde önemli bir artışa ve antioksidan durumunun iyileşmesine neden olmuştur (5 ).

Bununla birlikte, bu çalışmada kullanılan salatalık tozunun, tipik bir salatalık porsiyonunda tüketeceğinizden daha fazla dozda antioksidan içerdiğini unutmayın.

Başka bir test çalışması, salatalıkların antioksidan özelliklerini araştırdı. Özellikle zararlı serbest radikalleri bloke etmede etkili olan iki bileşik grubu olan flavonoidler ve tanenleri içerdiklerini buldu (6 ).

Özet: Salatalıklar, zararlı serbest radikallerin birikmesini önleyen ve kronik hastalık riskini azaltabilecek flavonoidler ve tanenler dahil olmak üzere antioksidanlar içerir.

 

3. Vücudun Su İhtiyacını Gidermesine Yardımcı Olur

 

Su vücudunuzun işlevi için çok önemlidir, çok sayıda önemli rol oynar (7 ).

Sıcaklık düzenlemesi ve atık ürünlerin ve besinlerin taşınması gibi süreçlerde yer almaktadır (7).

Aslında, uygun hidrasyon fiziksel performanstan metabolizmaya kadar her şeyi etkileyebilir (8 , 9).

Akışkan ihtiyaçlarınızın çoğunu içme suyu veya diğer sıvılarla karşıladığınızda, bazı insanlar yiyeceklerden toplam su alımının % 40'ını alabilirler (2 ).

Özellikle meyve ve sebzeler diyetinizde iyi bir su kaynağı olabilir.

Bir çalışmada, hidrasyon durumu değerlendirilmiş ve 442 çocuk için diyet kayıtları toplanmıştır. Meyve ve sebze alımının artmasının, hidrasyon durumundaki iyileşmelerle ilişkili olduğunu bulmuşlardır (10 ).

Salatalık su oranı, salatalıklar yaklaşık % 96 sudan oluştuğundan, özellikle hidrasyon teşvikinde etkilidirler ve günlük sıvı gereksinimlerinizi karşılamada size yardımcı olabilirler (2 ).

Özet: Hıyarlar,% 96 sudan oluşur. Bu da hidrasyonu artırabilir ve günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

 

4. Kilo Kaybına Yardımcı Olur - Salatalık Kilo Verdirir Mi? Salatalık Yiyerek Kilo Vermek

 

Salatalıklar birkaç farklı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Her şeyden önce, kalori düşük.

Her bir fincan (104 gram) porsiyon sadece 16 kalori içerirken, 300 gram bir salatalık sadece 45 kalori içerir ( 1 ).

Bu, kilo almaya yol açan ekstra kalorileri paketlemeden bol miktarda salata yiyebileceğiniz anlamına gelir.

Salatalıklar salatalara, sandviçlere ve garnitürlere tazelik ve lezzet katabilir ve daha yüksek kalorili alternatiflerin yerine kullanılabilir.

Ayrıca, salatalıkların yüksek su içeriği de kilo kaybına yardımcı olabilir.

Bir analiz 3.628 kişiyi içeren 13 araştırmaya baktı ve yüksek su ve düşük kalorili içerikleri olan yiyecekleri yemenin vücut ağırlığındaki önemli bir düşüşle ilişkili olduğunu buldu (11 ).

Özet: Salatalık kalorisi düşük, suyu yüksek ve birçok yemek için düşük kalorili topping olarak kullanılabilir. Bunların hepsi kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

5. Kan Şekerini Düşürebilir - Salatalık Kan Şekerini Düşürür Mü?

 

Çeşitli hayvan ve tüp çalışmaları, salatalıkların kan şekeri seviyesini düşürmeye ve diyabetin bazı komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Bir hayvan çalışmasında çeşitli bitkilerin kan şekeri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Salatalıkların kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde azalttığı ve kontrol ettiği gösterilmiştir (12 ).

Başka bir hayvan çalışması farelerde diyabeti başlattı ve daha sonra onları salatalık kabuğu ekstresi ile destekledi. Salatalık kabuğu, diyabetle ilişkili değişikliklerin çoğunu tersine çevirdi ve kan şekeri azalmasına neden oldu (13 ).

Ek olarak, bir test çalışması salatalıkların oksidatif stresi azaltmada ve diyabetle ilgili komplikasyonları önlemede etkili olabileceğini buldu (14 ).

Bununla birlikte, mevcut kanıtlar tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Salatalıkların insanlarda kan şekerini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

Özet: Test tüpü ve hayvan çalışmaları, salatalığın, kan şekerinin düşürülmesine ve diyabetle ilgili komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabileceğini ve ek araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

 

6. Bağırsak Hareketlerinizi Düzenler - Salatalık Bağırsaklara İyi Gelir Mi?

 

Salatalık yemek, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilir.

Susuzlaştırma, su dengenizi değiştirebileceği ve dışkı geçişini zorlaştıracağı için kabızlık için önemli bir risk faktörüdür (15 ).

Salatalık su içinde yüksektir ve hidrasyonu arttırır. Hidratlı kalmak dışkı kıvamını artırabilir, kabızlığı önleyebilir ve düzenliliğin korunmasına yardımcı olabilir (16 ).

Salatalık lifli midir? Salatalık bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan lif içerir.

Özellikle, salatalıklarda bulunan çözünür lifin türü olan pektin, bağırsak hareket sıklığının artmasına yardımcı olabilir.

Bir çalışmada pektine ek olarak 80 katılımcı vardı. Pektinin, sindirim sağlığını iyileştiren bağırsaktaki faydalı bakterileri beslerken bağırsak kaslarının hareketini hızlandırdığı bulundu (17).

Özet: Salatalıklar, her ikisi de kabızlığın önlenmesine ve düzenliliğin artmasına yardımcı olabilecek iyi miktarda lif ve su içerir.

 

7. Diyetinize Kolaylıkla Ekleyebilirsiniz - Salatalık Diyette Yenir Mi?

 

Sade ve ferah bir tada sahip olan ılık bir tada sahip olan salatalıkların salatalardan sandviçlere kadar her şeyde taze veya turşu tadını çıkarırsınız.

Salatalıklar da genellikle düşük kalorili bir atıştırmalık olarak çiğ olarak tüketilir veya biraz daha fazla lezzet katması için humus, zeytinyağı, tuz veya salata sosu ile eşleştirilebilir.

Sadece biraz yaratıcılık sayesinde salatalıkların birçok yönden tadını çıkarabilirsiniz.

Salatalıkların diyetinize eklenmesine yardımcı olacak birkaç tarif:

 

 • Fırında Salatalık Cipsi
 • Hızlı Salatalık Turşusu
 • Thai salatası
 • Çilek, Kireç, Salatalık ve Nane, Su
 • Salatalık ve Nane Şerbeti
 • Salatalık Keçi Peyniri Izgara Peynir

 

Özet: Salatalık taze yenebilir veya salamura edilebilir. Düşük kalorili bir atıştırmalık olarak tadını çıkarabilir veya çeşitli yemeklere lezzet katmak için kullanılabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

 

Salatalığın faydaları şunlardır:

 

Hidrasyonu Destekler: Yüksek su içeriği sayesinde vücuttaki su dengesini korur, susuzluğu önler.

 

Besleyici: Düşük kalorili olmasına rağmen, vitaminler (A, C, K) ve mineraller (potasyum, magnezyum) açısından zengindir.

 

Sindirimi Kolaylaştırır: Lif içeriği sayesinde sindirimi destekler, kabızlık ve sindirim problemlerini önler.

 

Cilt Sağlığı: Antioksidanlar ve su içeriği sayesinde cilde nem ve parlaklık kazandırır, yaşlanma etkilerini azaltır.

 

Bağışıklık Sistemi: C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.

 

Kilo Kontrolü: Düşük kalorili olması, tokluk hissi sağlaması ve sindirime yardımcı olması sayesinde kilo yönetimine yardımcı olur.

 

Kan Basıncı: Potasyum içeriği ile kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur, kalp sağlığını destekler.

 

Kemik Sağlığı: K-vitamini içeriği sayesinde kemik sağlığını korur, osteoporoz riskini azaltır.

 

Bu faydalar salatalığın sağlıklı bir seçenek olduğunu göstermektedir. Düzenli tüketilmesi, genel sağlık için olumlu etkiler sağlayabilir. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu olan bireylerin beslenme düzenlerini doktorlarına danışarak ayarlamaları önemlidir.

Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)
 
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın