Salatalık Diyeti ve Diyet Listesi

Salatalık Diyeti ve Diyet Listesi

Salatalık diyeti nedir? Salatalık diyeti nasıl yapılır? 1 haftada 5 kilo verdiren salatalık diyeti nasıl yapılır? Salatalık diyeti nasıl olur? Salatalık diyeti, hızlı kilo vermek için lanse edilen kısa süreli bir diyettir. Bu makale salatalık diyetinin yararlarını ve olumsuz yönlerini ve kilo verme için iyi bir diyet olup olmadığını incelemektedir. Salatalık diyeti listesi için okumaya devam edin.


Kilo vermek için türlü diyetler uygulanır. Bu diyetlerden popüler olanlarından biri de salatalık diyetidir. Salatalık diyeti oldukça kısıtlayıcı bir diyettir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayıp salatalık diyeti yapanlar varsa eğer uygulamakta zorluk çektikleri yüksek bir ihtimaldir. Ayrıca salatalık diyeti ile zayıflayanlar beslenme alışkanlıklarını değiştirmediği sürece verilen kilolarını tekrar alacaklardır.  Salatalık diyeti nasıl yapılır? Salatalık diyeti temel olarak 7-14 gün boyunca uygulanır. Diyet sürecinde salatalık, yumurta, tavuk, balık ve kuru yemiş gibi besinler tüketilir. Bu diyette meyve yoktur, çok şekerli yiyecekler tüketilmez ve yiyecekler kızartılarak pişirilmez.

Hangi diyeti benimserseniz benimseyin zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Gerçek ideal kilo hesaplama, yaşa göre kilo, yaşa göre kilo boy hesaplama. Gerçek ideal kilo hesaplama için tıklayın.


Salatalık diyeti; Hızlı kilo vermenizi sağlayan kısa süreli bir diyettir.

Diyetin birçok versiyonu var, ancak çoğu iddia 7 günde 15 kilo verebileceğiniz yönünde.

Salatalık sağlıklı olsa da, bu diyetin ne kadar etkili olduğunu merak edebilirsiniz.

Salatalık diyeti ile kaç kilo verilir? Salatalık diyeti nasıl yapılır? Salatalık diyeti kaç kilo verdirir? Salatalık diyeti listesi için bu makale salatalık diyetinin artılarını ve eksilerini ve kilo vermenin sürdürülebilir bir yol olup olmadığını gözden geçirmektedir.

Zayıflama çayı nedir? Zayıflatan çaylar nelerdir? Çay çeşitleri için tıklayın.

Diyetasistan Diyet Puanı;

Genel puan: 2.0
Hızlı Kilo kaybı: 3
Uzun süreli kilo kaybı: 1
Takip etmesi kolay: 2
Beslenme kalitesi: 2

3 Günde 3 Kilo Verdiren Salatalık Diyeti Nasıl Yapılır? - Yemek.com

Sizde sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. (Hadi Zayıfla!).

Özet: Salatalık diyeti kalori alımını kısıtlayarak kısa süreli kilo vermeye yardımcı olur. Bununla birlikte, diyet, son derece kısıtlayıcıdır. Sonuç olarak uzun süreli olarak devam ettirilemez.

Ketojenik diyet nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır? Ketojenik diyet hakkında bilgi almak için tıklayın.

Salatalık Diyeti Nedir?

Salatalık diyeti kısa süreli kilo kaybı diyetidir. Diyetin çoğu sürümü 7-14 gün boyunca takip etmenin 7 kg kaybına yol açabileceğini iddia ediyor.

Aslında, diyetin savunucuları bazen “7 kilogram için 7 gün” etiketini kullanırlar.

Diyet temel olarak salatalıklardan, yumurta, tavuk, balık ve kuru yemiş gibi protein açısından zengin yiyeceklerden oluşur.

Çoğu yiyeceğin salatalık ile değiştirilmesini önerir, yani diğer meyve ve sebzelerin bile asgari seviyede tutulması gerekir.

Diyetin çeşitliliği olmadığı için, 14 günden daha uzun süre izlenmesi önerilmez.

Son olarak, birçoğu kilo verme etkilerini açıklamış olsa da, hiçbir çalışma bu iddiaları desteklememektedir.

Özet: Salatalık diyeti, 7-14 günde 7 kilo vermenize yardımcı olacak bir kilo verme diyetidir. Esas olarak bazı protein yönünden zengin yiyeceklerle eşleştirilmiş salatalıklardan oluşur.

Diyetin Kuralları

Çoğu öğünde salatalık yemenin önerisinin dışında, bu diyete ilişkin standart kurallar yoktur.

Diyette iken ne zaman acıkırsanız, salatalık yemelisiniz.

Teori, salatalıkların kalorileri düşük olduğu için, istediğiniz kadar yiyebileceğinizi ve hala bir kalori eksikliği içinde olabiliceğinizi öne sürer.

Salatalık proteini düşüktür, vücudunuzun cildinizin, kaslarınızın ve eklemlerinizin sağlığını korumak için ihtiyaç duyduğu bir besindir. Bu yüzden diyet, salatalıkların protein yönünden zengin gıdalarla eşleştirilmesini önermektedir (1, 2, 3).

Ayrıca kızarmış ekmek, kahverengi pirinç veya patates gibi bazı öğünlerde karbonhidrat eklemenize izin verilir.

Diyetin kuralları değiştiğinden, yediğiniz yemekler konusunda az ya da çok katı olmayı seçebilirsiniz.

Özet: Salatalık diyetini takip etmek için, aç hissettiğinizde salatalık yiyin. Yumurta, yağsız et, süzme peynir ve fındık gibi az miktarda protein açısından zengin yiyecekler ekleyebilirsiniz.

Salatalık Diyeti Kilo Verdirir Mi? Salatalık Diyeti Nasıl Yapılır?

Kilo Kaybına Katkısı Oluyor mu?

Hiçbir çalışma özellikle salatalık diyetini analiz etmedi. Ancak, kalori çok düşük olduğundan, onu takip ederken kilo vermeyi bekleyebilirsiniz .

Bu kilo kaybı sadece 7-14 gün boyunca ortaya çıkar - diyetin süresi boyunca-. Önemli miktarda kilo vermeniz ve normal diyetinize döndüğünüzde geri kilo almamanız olası değildir (4).

Kısıtlayıcı diyetlere uzun vadede devam etmek zordur. Aksine, uygulaması çok kolay olan ve genellikle çok daha iyi, daha sürdürülebilir sonuçlar veren diyetler uygulayabilirsiniz (4, 5).

Bir analiz günlük 800 kaloriden daha düşük kalorili bir diyetin, uzun süreli kilo kaybı için etkili olmadığını buldu. Diyet ne kadar kısıtlayıcı olursa, katılımcıların devam etmesi de o kadar zordu (6).

Sonsuz miktarda salatalık tüketmenin kalorileri artıracağı ön görülmesine rağmen, ortalama 300 gram salatalığın sadece 45 kalorisi vardır. 10 salatalık yemeniz bile, bu sadece toplam 450 kalori eder (7).

Ayrıca, salatalıklar sadece potasyum, C vitamini ve K vitamini gibi az miktarda besin sağlarlar. İyi sağlık için ihtiyaç duyduğumuz protein, yağ, lif, kalsiyum, demir ve diğer birçok besinden yoksundurlar (7).

Her yemeğe protein ekleseniz bile, sınırlı çeşitlilikteki yiyecekler nedeniyle günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanız pek mümkün değildir.

Son olarak, çoğu insan, bunun gibi sıkı bir kilo verme programı sona erdikten sonra, özellikle diyet, porsiyon kontrolü ve beslenme etiketlerinin okunması gibi sağlıklı beslenme davranışlarını öğretmediyse, kilolarını tekrar kazanır (5, 8).

Kilo vermek ve sağlığınızı iyileştirmek için çeşitlilik dolu bir diyet tercih etmeniz tavsiye edilir. Birçok farklı kepekli tahılları, sebzeleri, meyveleri, sağlıklı yağları, yağsız ve bitkisel proteinleri yemeyi hedefleyin.

Özet: Salatalık diyeti kalorilerde çok düşüktür ve kısa vadeli kilo kaybına neden olacaktır. Ancak, diyeti tamamladıktan sonra kaybedilen herhangi bir kiloyu geri kazanmanız muhtemeldir.

Salatalık Diyetinin Olumsuz Yönleri

Geçici olarak kilo vermenize rağmen, diyetin olumsuz yanları potansiyel yararlarından ağır basmaktadır.

Çok Kısıtlayıcı

Salatalık diyeti çoğu yiyecek grubunu kısıtlar ve neredeyse sadece iki hafta boyunca salatalık yemeyi teşvik eder.

Bu diyet sadece beslenme açısından yetersiz değil, aynı zamanda aşırı diyet gibi gıdalarla sağlıksız bir ilişkiye yol açabilecek olumsuz beslenme davranışlarını da teşvik eder.

Araştırmalar, kısıtlayıcı diyetin gıda tüketiminizi kontrol etme yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek düzensiz bir beslenme şekli olduğunu göstermektedir (9, 10, 11).

Besin kısıtlama modellerine rağmen, bu düzensiz beslenme şekli obezitenin gelişimi ile yakından ilişkilidir (9, 10, 11).

Yağ ve Protein Bakımından Düşük

Salatalık, dengeli bir diyetle birlikte kullanıldığında iyi bir beslenme kaynağı olabilir.

Bununla birlikte, salatalıklar doğal olarak kalorilerin yanı sıra iki temel makro besin maddesi olan protein ve yağdır. Tek bir 300 gram salatalık sadece 2 gram protein ve 0.3 gram yağ içerir (7).

Protein, vücudunuzdaki enzimler ve hormonların üretimi, cilt yapısının korunması ve kas büyümesi gibi birçok işlev için önemlidir (3, 12, 13).

Bu arada, yağ gram başına 9 kalori ile konsantre bir kalori kaynağı sağlar. Ayrıca, yağlar sinir fonksiyonu, beyin sağlığı ve A, D, E ve K gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimi için önemlidir ( 14 ,15).

Diyet salatalıkların tavuk veya yumurta gibi protein yönünden zengin besin kaynakları ile eşleştirilmesini önerir, bu da protein ve yağ sağlar.

Bununla birlikte, araştırmalar kasın korunmasına ve büyümesine yardımcı olmak için her öğünde proteinin tüketilmesi gerektiğini göstermektedir (12).

Salatalık diyeti nedir, nasıl yapılır?

Sürdürülebilir Değil

Salatalık diyeti 7-14 günden daha uzun süre takip edilmek üzere tasarlanmamıştır.

Uzun süreli olarak sürdürülemez. Çünkü kalorileri çok düşüktür ve tam bir besin kaynağı sağlamayacaktır.

Örneğin, salatalık diyetindeki tipik bir günde yaklaşık 800 kalori sağlar. Buna yaklaşık 6 salatalık, bir porsiyon tavuk veya balık, 2 yumurta, 1 fincan peynir ve birkaç başka sebze dahildir (7).

Diyetin bazı versiyonlarının daha da kısıtlayıcı olduğunu unutmayın.

Aşırı kalori kısıtlaması, vücudunuzun gerçek veya algılanan açlığa verdiği tepki olduğundan, zaman içinde daha yavaş bir metabolizmaya yol açabilir (8, 16).

Sonuç olarak, kaybedilen kilonuzu yeniden kazanma olasılığınız daha yüksektir - diyete başlamadan önce aldığınızdan daha az kalori tüketmeye devam etseniz bile -(16).

Son olarak, yiyecek çeşitliliğinin sınırlandırılması eğlenceli ya da besleyici değildir. Tatlıları ve diğer yiyecekleri minimumda tutmak önemli olsa da, insanlar tadı, hatıraları ve kutlamaları için yemeğin tadını çıkarırlar.

Balık, kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi bütün ve sağlıklı yiyecekleri sınırlandırmak için kesinlikle hiçbir neden yoktur (17).

Özet: Salatalık diyeti çok kısıtlayıcıdır ve düzensiz yeme düzenlerini teşvik edebilir. Protein, yağ ve kalori düşüktür ve uzun vadede sürdürülebilir değildir.

Tüketilebilecek Gereken Gıdalar

Bu diyet, her öğünde salatalık yemeyi ve atıştırmalıkların çoğunu tüketmenizi gerektirir.

Diyet protein açısından düşük olduğundan, her öğüne bir protein kaynağı eklenmesini önerir.

Aşağıda salatalık diyetinde izin verilen yiyeceklerin bir listesi bulunmaktadır:

 • Sebzeler: Salatalık, domates, ıspanak, kereviz ve az miktarda diğer sebzeler

 • Protein: Tavuk, yağsız sığır eti, balık, yumurta, yoğurt, peynir, kaşar peyniri

 • Karbonhidrat: Kahverengi pirinç, patates, kepekli ekmek

 • Yağlar: Zeytinyağı

İçeceklerle ilgili net bir kılavuz yoktur, ancak diyetin çoğu sürümü su veya çay gibi düşük kalorili bir içeceği tavsiye eder.

Özet: Salatalıklar tüm öğünlere dahil edilmelidir. Her ana öğüne tavuk veya yumurta gibi protein yönünden zengin besinler eklenmelidir. Su veya çay gibi düşük kalorili içeceklerden şaşmayın.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Diyet belirli yiyeceklerden uzak durmanızı gerektirmese de, çoğu yiyeceğin salatalıklarla değiştirilmesini teşvik eder.

İşte Salatalık Diyetinin Tipik Kısıtlamalarının Bir Listesi:

Meyveler: Bunlar genellikle smoothielerle veya küçük bir yemeğin kısımlarıyla sınırlıdır.

Pişirme Teknikleri: Bunlar tartışılmasa da fırında kızartma proteinleri tercih edilir. Çünkü kızartma işlemine kıyasla düşük kalorili bir pişirme yöntemidir.

Çok Şekerli Yiyecekler: Şeker, tatlı ve soda gibi tatlılar sınırlandırılmalıdır.

Özet: Bu diyette yiyeceklerden kaçınılmamalıdır. Bununla birlikte, yüksek yağlı ve şeker oranı yüksek yiyecekler genellikle sınırlıdır veya tamamen önlenir.

Diyet Listesi;

İşte salatalık diyetinin üç günlük bir diyet listesi:

1. Gün

 • Kahvaltı: Salatalık, yeşillik ve 2 yumurta

 • Atıştırmalık: 2 salatalık

 • Öğle Yemeği: Cacık

 • Atıştırmalık: 2 salatalık

 • Akşam Yemeği: Fırında tavuk ve salatalık

2. Gün

 • Kahvaltı: Salatalık smoothie (yeşil elma ve ıspanakla karıştırılmış salatalık)

 • Atıştırmalık: 1 salatalık ve bir avuç badem

 • Öğle Yemeği: 1 salatalık, 1 portakal ve birkaç dilim peynir

 • Aperatif: Yeşil çay

 • Akşam Yemeği: 1 salatalık ve peynir

3. Gün

 • Kahvaltı: Tam tahıllı kızarmış ekmek, salatalık ve peynir

 • Atıştırmalık: 2 salatalık

 • Öğle Yemeği: Soğansız çoban salata

 • Atıştırmalık: 1 yeşil elma

 • Akşam Yemeği: Kurutulmuş somon, salatalık ve fırında patates

Bu diyetin çok katı versiyonlarında, her atıştırmada sadece iki salatalık alabilirsiniz.

Salatalık olmayan yiyecekler için porsiyon boyutları hakkında sınırlı bilgi vardır.

Özet: Her öğünde çoğunlukla salatalık yemeye vurgu yapılır.

Uzun Lafın Kısası

Salatalık diyetinin ardından en az bir hafta boyunca devam ederseniz kilo vermenize neden olabilir.

Bununla birlikte, normal diyetinize devam ettiğinizde, kaybettiğiniz tüm kilolara kavuşabilirsiniz.

Ayrıca, sadece salata yemek son derece kısıtlayıcı ve sonuçta sürdürülemez olup, gerekli besinlerden yoksun bir diyete yol açar.

Sürdürülebilir, uzun vadeli kilo kaybı arıyorsanız, çeşitli gıdaları teşvik eden ve ciddi kalorili kısıtlamalarını önleyen dengeli, besleyici bir diyet uygulayın.

Bir haftalık kolay diyet listesi için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Kısıtlayıcı diyetlerle değil dengeli ve sağlıklı beslenerek zayıflamak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın