Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayı anne sütü üretimini artırmaya, iştahı bastırmaya ve kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

 

Rezene, biraz kereviz ve meyan kökü karışımına benzeyen sevilen bir sebzedir.

 

Meyan köküne eşsiz lezzetini veren hafif bir anason tadına sahiptir. Ve kökünden çiçeğe kadar tüm bitki yemek pişirmede kullanılabilir. Tohumlar genellikle baharat olarak veya klasik bir mide yatıştırıcı bitki çayı olan rezene çayı yapmak için kurutulur.

 

Rezene çayı, sağlıklı sindirimi desteklemeye ve işlerin ilerlemesini sağlamaya yardımcı olabileceğinden, yemek sonrası favori bir içecektir. Kilo vermeyi kolaylaştırmak ve anne sütü üretimini iyileştirmek gibi başka faydaları da olabilir.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli kahvaltılara ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

 

Emziren Anneler Rezene İçebilirmi?

 

Rezene çayı emziren ebeveynler ve aç bebekler için faydalı bir katkı olabilir. Anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilecek ve bebekler için kilo alımının artmasına neden olabilecek anetol adı verilen bir fitoöstrojen içerir.

 

Rezene Çayı Kilo Aldırır mı?

 

2015 tarihli çalışmada bir grup kadına yemekten önce rezene çayı içirildi ve daha az açlık hissedildiğini gözlemledi.

Bu çalışma, rezene çayının kilo üzerindeki uzun vadeli etkilerine bakmasa da, iştah yönetimi ve tokluk, başarılı bir şekilde kilo vermenin ve onu uzak tutmanın büyük parçalarıdır.

Bu nedenle, rezene çayı içmek, açlığı uzak tutmanın harika bir yolu olabilir.

 

Rezene Çayı Sindirim

 

Rezene çayı, sindirime yardımcı olmak için düzenli olarak kullanılır. Kabızlığı gidermek için formüle edilmiş, popüler ve uygun bir şekilde adlandırılan Smooth Move çayının önemli bir bileşenidir.

 

Rezene Çayı Bebekleri Uyutur mu?

 

Son olarak, rezene çayı, kolik adı verilen ve ağlama ile karakterize edilen bir rahatsızlığı olan bebekleri sakinleştirmeye yardımcı olabilir. 

 

Koliğin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, rezenedeki aktif bileşiklerin iyileştirmeye yardımcı olabileceği küçük mide rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir.

 

Ama çocuğunuza rezene çayı vermeden önce doktorunuz ile konuşun. Bebeklerin -en azından ilk aylarda- gerçekten sadece anne sütü veya formül mamayla beslenmesi oldukça önemlidir.

 

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene çayını online olarak veya marketlerde çay poşetleri, demleme çay veya toz şeklinde satın alabilirsiniz. Kurutulmuş rezene tohumları oldukça yaygın bir baharattır.

 

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

 

İşte rezene çayı demlemenin yolları:

  • Bir fincandaki çay poşetinin üzerine kaynar su dökün ve yaklaşık 5 dakika demlenmesini bekleyin.
  • Rezene tohumu kullanıyorsanız, tohumların içindeki iyi maddelerin suda demlenebilmesi için çay yapmadan önce onları ezmeniz gerekir. Bunu bir havan ile yapabilirsiniz.
  • Yaklaşık 1 yemek kaşığı ezilmiş rezene tohumu veya çay yaprakları içeren bir demlik doldurun ve yaklaşık 5 dakika kaynar suda demleyin.
  • 1 ila 2 çay kaşığı toz rezeneyi bir bardak sıcak veya soğuk suya karıştırın.

 

Çayınız hazır olduğunda gerekirse biraz tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Bal veya stevia öneriyoruz. Sıkılmış limon veya rendelenmiş zencefil, bazı ekstra sağlık yararları sağlarken tadı iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

 

Rezenenin Yan Etkileri

 

Rezene genellikle FDA tarafından güvenli olarak kabul edilir ve yetişkinlerde iyi tolere edildiği bulunmuştur.

 

Ancak bazı araştırmalar, rezene fitoöstrojenler içerdiğinden, sıklıkla veya yüksek dozlarda kullanıldığında hormon seviyelerini etkileyebileceğini düşündürmektedir.

 

Sindirim yardımına ihtiyacınız olduğunda akşam yemeğinden sonra bir fincan içmek size iyi gelecektir.

 

Ve tekrar etmekte fayda var. Bebeğinize rezene çayı vermeden önce daima bir çocuk doktoruyla konuşun.

 

Uzun Lafın Kısası

 

  • Rezene çayı, hafif meyan kökü aromasına sahip kurutulmuş rezene tohumlarından yapılır.
  • Rezene çayı anne sütü üretimini artırmaya, iştahı bastırmaya ve kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir.
  • Çay poşetleri, demleme çay, kurutulmuş rezene tohumu veya toz rezene ile yapabilirsiniz. Çayınızı yapmadan önce bütün rezene tohumlarını ezdiğinizden veya öğüttüğünüzden emin olun.
  • Rezene genellikle güvenli kabul edilir, ancak yüksek dozlar özellikle çocuklarda hormon seviyelerini etkileyebilir.
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın