Popüler Tatlı Domatesler

Popüler Tatlı Domatesler

Binlerce domates çeşidi olmasına rağmen, yedi geniş kategoriye ayrılabilir. Her türün en iyi kullanımları farklıdır. Ancak hepsinin kalorisi düşüktür ve C vitamini, beta karoten, likopen gibi besinler, antioksidanlar açısından zengindir.

Birçoğu melez olan binlerce domates çeşidi vardır. Ancak bunlar genel olarak yedi türe ayrılabilirler ( 1 ).

Tüm domatesler, tipik olarak yemek pişirmede sebze olarak adlandırılmasına ve kullanılmasına rağmen, Solanum lycopersicum bitkisinin meyveleridir.

Domatesler taze, hafif bir tada sahiptir ve genellikle kırmızıdır - sarıdan turuncuya ve mora kadar başka renklerde de olsalar.

C vitamini ve beta karoten ve likopen gibi antioksidanlar gibi birçok sağlık yararına sahip olan besinler açısından zengindirler.

Bu makalede 7 popüler domates türü, besin içerikleri ve bunların nasıl kullanılacağı incelenmektedir. İşte karşınızda domates türleri:

1. Çeri Domates

Çeri domatesleri yuvarlak, ısırık büyüklüğündedir ve o kadar suludur ki, ısırdığınızda patlayabilirler .

Bir çeri domates (17 gram) sadece 3 kalori ve eser miktarda birkaç vitamin ve mineral içerir ( 2 ).

Salatalar veya atıştırmalık olarak yalnız yemek için mükemmel boyuttadırlar. Ayrıca şişler ve kebaplar için de uygundur.

2. Üzüm Domatesleri

Üzüm domatesleri çeri domateslerinin yaklaşık yarısı kadardır. Çok fazla su içermezler ve dikdörtgen bir şekle sahiptirler. Bir üzüm domatesinde (8 gram) sadece 1 kalori bulunur ( 2 ).

Çeri domatesleri gibi üzüm domatesleri salatalarda mükemmeldir veya atıştırmalık olarak tek başına yenir. Ancak, şişlerde kullanmak için çok küçüktürler.

Çeri domateslerinin suyunu umursamıyorsanız, üzüm çeşidi sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

3. Roma Domatesleri

Roma domatesleri kiraz ve üzüm domateslerinden daha büyüktür. Ancak dilimleme için kullanılacak kadar büyük değildir. Romalar erik domates olarak da bilinir.

Bir Roma domatesi (62 gram) 11 kalori ve 1 gram lif içerir ( 2 ).

Doğal olarak tatlı ve sulular, konserve veya sos yapmak için sağlam bir seçim yapıyorlar. Aynı şekilde salatalarda da popülerdirler.

4. Izgaralık Domates

Biftek domates, büyük, sağlam ve ince dilimlenirken şeklini tutacak kadar sağlamdır.

3 inç (8 cm) çapında bir büyük (182 gram) biftek domates, 33 kalori, 2 gram lif ve C vitamini için Günlük Değer'in (DV) % 28'ini içerir - bağışıklık arttırıcı bir antioksidan vitamin ( 2 ,3 ).

Sandviç ve hamburger dilimlemek için mükemmeller. Ayrıca hafif tadı ve sulu olması, konserve veya sos yapımı için iyi bir seçimdir.

5. Pembe Domates

Pembe domatesleri boyut ve renk bakımından önemli ölçüde değişir - soluk sarıdan parlak yeşile ve koyu morumsu kırmızısına kadar değişir. Melez değildirler ve tohumları diğer türlerle çapraz tozlaşma olmadan kaydedilir ve aşağı doğru geçirilir.

Bazı insanlar yadigarı domatesleri hibrit olanlara daha doğal bir alternatif olarak görür. Hatıra çeşitleri de mağazadan satın alınan alternatiflerden daha derin, daha tatlı bir tada sahip olma eğilimindedir.

Pembe domatesler diğer domateslere benzer besin içeriğine sahiptir. Orta (123 gram) bir pembe domates, A vitamini öncüsü olan güçlü bir antioksidan olan 22 kalori ve 552 mcg beta karoten içerir - iyi görüş için önemlidir (2 ,4 ).

Tadı için değerlidirler. Bu yüzden konserve, sos yapmak ve kendi başlarına yemek için mükemmeldirler - tercihiniz buysa hafif tuzludur.

6. Salkım Domates

Domatesler, üzerinde yetiştirildikleri asmaya hala bağlı olarak satılmaktadır. Bu raf ömrünü uzatır.

Bazı araştırmalar, olgunlaşmış domateslerin, en yoğun olgunluktan önce alınanlardan daha yüksek seviyelerde antioksidan ve diğer besinleri içerdiğini göstermektedir (5 , 6 ).

Asmadaki bir orta (123 gram) domates, 22 kalori ve 3.160 mcg likopen - kalp koruyucu etkileri olan güçlü bir antioksidan içeren diğer çeşitlere benzer bir besin içeriğine sahiptir ( 2 , 7 ).

Tipik olarak sandviçler için dilimlenecek kadar büyük ve sağlamdırlar. Ancak konserve ve soslarda da kullanılabilirler.

7. Yeşil Domatesler

Yeşil domatesler iki türe ayrılabilir: tamamen olgunlaştığında yeşil olan ya da henüz kırmızıya dönmemiş olgunlaşmamış olanlar.

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, bazı bölgelerde pişirilmemiş yeşil domatesler kullanılır. Örneğin, dilimlenmiş, mısır unu ile dövülmüş ve kızartılmış kızarmış yeşil domatesler, Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde popülerdir.

Yeşil domatesler sert, dilimi kolay ve - diğer çeşitler gibi - kalorisi düşük, 28 kalori içeren bir orta boy (123 gram) yeşil domates ile ( 8 ).

Ayrıca konserve ve sos yapmak için mükemmeldir. Keskin ve hafif ekşidirler. Bu yüzden yemeklere benzersiz bir lezzet ve renk verir. Yeşil domateslerin yaygın kullanımlarından biri, sandviçler ve etler için bir çeşni olan lezzet yapmaktır.

Bununla birlikte, olgunlaşmamış yeşil domatesler, olgun olanlardan daha yüksek seviyelerde alkaloid içerir. Bu da sindirimlerini zorlaştırır. Bazı insanlarda gastrointestinal sorunlara neden olabilirler. Bu yüzden çiğ yenilmemelidir (9 , 10 ).

Her Tür İçin En İyi Kullanımlar

Pek çok farklı tipte, pişirme ihtiyaçlarınız için en iyisini seçmek zor olabilir.

Referans için, çeşitli amaçlar için en iyi domates türleri şunlardır:

  • Soslar: Roma domatesi, asma domatesler
  • Konserve: Roma domatesi, asmadaki domatesler, yeşil domatesler
  • Salatalar : üzüm domatesi, çeri
  • Şiş: çeri
  • Sandviçler: ızgara, asma domatesler
  • Kızarmış: yeşil domates
  • Aperatifler: üzüm, çeri domatesler

Bazı çeşitler belirli amaçlar için daha uygun olsa da, hepsi çok yönlüdür. Örneğin, biftek domatesleri salatalar için ideal olmasa da, yine de lezzetli sonuçlarla kolayca kullanılabilir.

Özet: Birçok farklı domates türü vardır ve her biri belirli yemekler için daha uygundur. Ancak, hepsi çok yönlüdür ve kolayca birbirlerinin yerine kullanılabilir.

Uzun Lafın Kısası

Binlerce domates çeşidi olmasına rağmen, yedi geniş kategoriye ayrılabilir.

Her türün en iyi kullanımları farklıdır. Ancak hepsinin kalorisi düşüktür ve C vitamini, beta karoten, likopen gibi besinler, antioksidanlar açısından zengindir.

Domatesler diyetinize dahil etmek için mükemmel bir besinlerdir. Bu kılavuz yemek ihtiyaçlarınız için doğru türü seçmenize yardımcı olabilir.


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın