Pirasetam Nedir? Pirasetam Ne İşe Yarar? Pirasetam Faydaları

Pirasetam Nedir? Pirasetam Ne İşe Yarar? Pirasetam Faydaları

Pirasetam, zihinsel performansı artırabilecek sentetik bir nootropiktir.

 

Pirasetam Nedir? Pirasetam Ne Demek?

  Nootropikler, doğal veya sentetik olarak zihinsel performansı artırma potansiyeline sahip maddelerdir. Pirasetam, bu kategorideki ilk ilaç olarak bilinir ve hem kapsül hem de toz formunda mevcuttur.()

Gamma-Aminobutirik asit (GABA) adlı nörotransmiterin bir türevi olmasına rağmen, pirasetamın vücuttaki etkileşimi GABA'nınkinin aynısı değildir.

İlaçla ilgili mekanizmalar tam anlaşılmamış olup, yine de çalışmalar pirasetamın beyin fonksiyonunu iyileştirebileceği, disleksi semptomlarını azaltabileceği ve miyoklonik nöbetleri düzeltebileceği yönünde bulgular sunmaktadır.

 

WhatsApp üzerinden iletişime geçeceğiniz diyetisyeninizle, bireysel ihtiyaçlarınıza uygun hazırlanan online diyet listelerine erişim sağlamak mümkündür. Bu listeler, gün içerisinde dengeli bir beslenme sunarak sağlıklı kilo kaybını desteklemektedir. Uzman diyetisyenlerin önerileriyle hazırlanan bu menüler, kolayca erişilebilir bir platformda sunulmaktadır. (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Pirasetam nedir? Pirasetam Ne İşe Yarar? İşte Pirasetamın Faydaları

1. Beyin Fonksiyonlarını Artırabilir

 

 

Araştırmalar pirasetam almanın beyin fonksiyonlarını artırabileceğini düşündürmektedir. Neden olduğu belli olmasa da hayvan çalışmaları potansiyel nedenler sunmaktadır.

Örneğin, hayvan çalışmaları pirasetamın hücre zarlarını daha akışkan hale getirdiğini göstermektedir. Bu, hücrelerin iletişim kurmasına yardımcı olan sinyalleri göndermesini ve almasını kolaylaştırır (2 , 3 ).

Araştırmalar, hücre zarlarının daha az akışkan olma eğiliminde olduğunu gösterdiğinden, yaşlı yetişkinlerde ve zihinsel sorunları olan kişilerde etkilerinin daha güçlü görünmesinin bir nedeni olabilir (4 ).

Diğer çalışmalar, pirasetamın beyninizin kan akışını, ayrıca özellikle zihinsel bozukluğu olan kişilerde oksijen ve glikoz tüketimini artırdığını gözlemlemektedir. Bunlar beyin fonksiyonunu iyileştirebilecek diğer faktörlerdir (5 , 6 , 7 , 8 , 9 ).

16 sağlıklı kişide yapılan bir çalışmada, günde 1.200 mg pirasetam alanlar, 14 gün sonra plasebo grubundakilere göre sözlü öğrenme görevlerinde daha iyi performans gösterdi, ancak 7 gün sonra hafıza ve bilişte herhangi bir farklılık tespit edilmedi (10 ).

Disleksisi olan 16 yetişkin ve 14 sağlıklı öğrencide 21 günlük bir başka çalışmada, günde 1.6 gram pirasetam almak sözel öğrenmeyi sırasıyla %15 ve %8.6 artırdı (11 ).

18 sağlıklı, daha yaşlı yetişkinde yapılan ek araştırmalar, katılımcıların günde 4.800 mg pirasetam alırken, ilaca takviye edilmemelerine kıyasla çeşitli öğrenme görevlerinde önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur (12 ).

Bu arada, üç çalışmanın analizi, kalbe kan akışını geri kazandıran bir prosedür olan pirasetamın koroner bypass ameliyatı geçiren insanlar üzerindeki etkilerini araştırdı.

Beyin bozukluğu bu cerrahinin bir yan etkisi olabilir. Bununla birlikte, pirasetam, ameliyat sonrası insanlarda bir plaseboya kıyasla kısa süreli zihinsel performansı geliştirdi (13 ).

Bununla birlikte, pirasetam ve beyin fonksiyonu ile ilgili çoğu insan çalışması oldukça eski. Güvenle tavsiye edilebilmesi için daha yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Özet: Pirasetam zihinsel performansı artırabilir, ancak etkilerinin ortaya çıkması zaman alır. Pirasetam ve biliş ile ilgili insan çalışmaları tarihli ve daha yeni çalışmalara ihtiyaç var.

 

2. Disleksi Semptomlarını Azaltabilir

Disleksi nedir? Disleksi öğrenme, okuma ve hecelemeyi zorlaştıran bir öğrenme bozukluğudur.

Araştırmalar pirasetamın disleksi hastalarının daha iyi öğrenmesine ve okumasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir çalışmada, 7-13 yaş arası disleksi olan 225 çocuk 36 hafta boyunca günde 3.3 gram pirasetam veya plasebo ile tedavi edildi. 12 hafta sonra, pirasetam alan çocuklar metni okuma ve anlama yeteneklerinde önemli gelişmeler gösterdi (14 ).

Başka bir çalışmada, 8-13 yaş arası disleksi olan 257 erkek çocuğa 12 hafta boyunca günlük 3.3 gram pirasetam veya plasebo verildi. Pirasetam ile tedavi edilenler okuma hızı ve kısa süreli dinleme belleği bakımından önemli ölçüde iyileşti (15 ).

Ek olarak, 620'den fazla çocuk ve disleksi olan genç insandaki 11 çalışmanın gözden geçirilmesi, 8 haftaya kadar günde 1.2-3.3 gram pirasetam almanın öğrenme ve kavrayışı önemli ölçüde iyileştirdiğini gözlemledi (16).

Bununla birlikte, disleksi olan kişilerde bu nootropik ile ilgili çoğu çalışma oldukça eskidir. Disleksi belirtileri için bir tedavi olarak önerilmeden önce daha yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Özet: Pirasetam, disleksi olan çocuklarda ve yetişkinlerde öğrenme ve kavrayışa yardımcı gibi görünmektedir, ancak önerilmeden önce daha yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

3. Miyoklonik Nöbetlere Karşı Koruma Sağlayabilir

Miyoklonik nöbetler nedir? Miyoklonik nöbetler ani istemsiz kas spazmları olarak tanımlanır. Yazma, yıkanma ve yemek yeme gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilirler (17 ).

Birçok çalışma pirasetamın miyoklonik nöbetlere karşı koruyabildiğini bulmuştur.

Örneğin, miyoklonik nöbetler geçiren 47 yaşında bir kadında bir vaka çalışması, günde 3.2 gram pirasetam almanın miyoklonik nöbetleri durdurduğunu kaydetti (18 ).

Benzer şekilde, miyoklonik nöbetlere neden olan bir tür epilepsi olan Unverricht-Lundborg hastalığı olan 18 yetişkinde yapılan bir araştırma, günde 24 gram pirasetam almanın miyoklonik nöbetlerin neden olduğu semptomları ve sakatlık belirtilerini iyileştirdiğini gösterdi (17 ).

Başka bir çalışmada, 11 kişi, miyoklonik nöbet semptomlarını daha da azaltmaya yardımcı olmak için mevcut ilaçlarının yanı sıra 18 ay boyunca günde 20 grama kadar pirasetam aldı. Araştırmacılar, pirasetamın miyoklonik nöbetlerin genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu buldular (19 ).

Özet: Pirasetam, yazma, yıkama ve yemek yeteneğindeki bozuklukları içeren miyoklonik nöbet semptomlarını azaltabilir.

 

4. Demansı ve Alzheimer Hastalığının Semptomlarını Azaltabilir

Demans nedir? Demans, hafızanızı, görevleri gerçekleştirme ve iletişim kurma yeteneğini etkileyen bir grup belirtiyi tanımlar.

Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenidir.

Araştırmalar, amiloid-beta peptitlerinin birikmesinden kaynaklanan hasarın gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu peptitler sinir hücreleri arasında bir araya gelme ve işlevlerini bozma eğilimindedir (20 , 21 ).

Test tüpü çalışmaları, pirasetamın amiloid-beta peptit oluşumunun neden olduğu hasarı önleyerek demans ve Alzheimer hastalığına karşı koruyabildiğini göstermektedir (22 , 23 , 24 ).

İnsan çalışmaları ayrıca, pirasetamın demans, Alzheimer hastalığı veya genel beyin bozukluğu olan yaşlı erişkinlerde zihinsel performansı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Örneğin, bunama veya beyin bozukluğu olan yaklaşık 1.500 yetişkinde yapılan 19 çalışmanın analizi, pirasetam alan kişilerin %61'inin, plasebo tedavisiyle karşılaştırıldığında sadece %33'üne kıyasla, zihinsel performans artışı gösterdiğini ortaya koydu (25 ).

Ek olarak, Alzheimer hastalığı olan 104 kişide yapılan bir araştırma, 4 hafta boyunca 4.8 gram pirasetam almanın, 2 hafta boyunca 2.4 gram, hafıza, reaksiyon hızı, konsantrasyon ve diğer beyin sağlığı belirteçlerinin attığını buldu (26 ).

Yine de, diğer çalışmalar hiçbir etki gözlemlemedi (27 ).

Dahası, pirasetam hakkındaki çoğu insan çalışması kısa sürelidir, bu da Alzheimer hastalığı ve demansı olan insanlarda uzun süreli etkilerinin bilinmediği anlamına gelir (28 ).

Özet: Pirasetam, bunama, Alzheimer hastalığı ve beyin bozukluğu olan kişilerde zihinsel performansı artırabilir. Bununla birlikte, bu gruplardaki zihinsel performans üzerindeki uzun vadeli etkileri hala iyi anlaşılmamıştır.

 

5. Enflamasyonu Azaltabilir ve Ağrı Kesici Özellik Sağlayabilir

 

 

Enflamasyon nedir? Enflamasyon ne demek? Enflamasyon, vücudunuzun hastalıkları iyileştirmesine ve savaşmasına yardımcı olan doğal bir tepkidir.

Bununla birlikte, kalıcı, düşük seviyeli iltihaplanma, kanser, diyabet, kalp ve böbrek hastalığı gibi birçok kronik durumla bağlantılıdır (29 ).

Hayvan çalışmalarında, pirasetamın antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir, bu da hücrelere zarar verebilecek potansiyel olarak zararlı moleküller olan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olarak inflamasyonu azaltabileceği anlamına gelir (30 ).

Dahası, hayvan çalışmaları, vücudunuz tarafından üretilen yaş ve hastalık ile tükenme eğilimi gösteren güçlü bir antioksidan olan glutatyon gibi beyninizin doğal antioksidan savunmasını geri yükleyebileceğini ve geliştirebileceğini göstermektedir( 31 , 32 ).

Pirasetam, bir bağışıklık tepkisini uyaran ve iltihabı tetikleyen moleküller olan sitokinlerin üretimini baskılayarak hayvan çalışmalarındaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oldu (33 , 34 ).

Pirasetam ayrıca hayvan çalışmalarında şişlik ve iltihaplanma ile ilgili ağrıyı azalttı (33 , 35 ).

Bununla birlikte, ilacın insanlarda iltihabı ve ağrıyı azaltıp azaltamayacağını belirlemek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Özet: Hayvan çalışmaları, pirasetamın iltihabı azaltabileceğini ve ağrıyı hafifletebileceğini göstermektedir, ancak bu kullanım için önerilmeden önce insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

 

Pirasetam Yan Etkileri - Piracetam Zararları

 

Genel olarak, pirasetamın yan etki riski az olduğu için güvenli kabul edilir.

Uzun süreli çalışmalarda, günde 24 grama kadar olan dozların hiçbir yan etkisi yoktur (19 , 36 ).

Bununla birlikte, bazı insanlar depresyon, ajitasyon, yorgunluk, baş dönmesi, uykusuzluk, anksiyete, baş ağrısı, bulantı, paranoya ve ishal gibi olumsuz etkiler yaşayabilir (37 ).

Pirasetam hamile kadınlar veya böbrek rahatsızlıkları olan kişiler için önerilmez (1 ).

Warfarin gibi kan sulandırıcılar da dahil olmak üzere ilaçlarla etkileşime girebilir (38 ).

Herhangi bir ilaç alıyorsanız veya tıbbi bir durumunuz varsa, pirasetam almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Özet: Pirasetam çoğu insan için güvenli görünmektedir, ancak ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir tıbbi durumunuz varsa sağlık uzmanınızla konuşun. Hamile kadınlar veya böbrek rahatsızlığı olan insanlar pirasetam almamalıdır.

 

Pirasetam Dozajı ve Öneriler

 

 

Pirasetam içeren ilaçlar, Nootropil ve Lucetam dahil olmak üzere çeşitli isimler altında satılmaktadır.

Kalitesini sağlamak için üçüncü bir tarafça test edilmiş bir ürün aradığınızdan emin olun.

İnsan çalışmaları eksikliği nedeniyle, pirasetam için standart bir doz yoktur.

Yine de, aşağıdaki araştırmalar mevcut araştırmalara dayanarak çıkarılmıştır (1 , 10 , 12 , 16 , 17 , 19 , 26 ):

 

  • Biliş ve hafıza: günde 1.2-4.8 gram
  • Disleksi: günde 3,3 grama kadar
  • Ruhsal bozukluklar: günlük 2.4-4.8 gram
  • Miyoklonik nöbetler: günde 7.2-24 gram

 

Herhangi bir tıbbi durum için pirasetam almadan önce sağlık uzmanınızla konuşmak en iyisidir. Birçok durumda, daha uygun bir ilaç mevcut olabilir.

Özet: Pirasetam için standart bir doz yoktur. Pirasetam almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

 

Uzun Lafın Kısası

  Pirasetam, nootropik kategorisinde bir bileşik olarak zihinsel performansı artırma potansiyeline sahiptir. Bu sentetik ajan, nöronal iletişimi güçlendirerek beyin fonksiyonlarını optimize edebilir.

Özellikle disleksi hastalarında öğrenme kapasitesini artırabilirken, miyoklonik nöbet semptomlarını hafifletebilir. Alzheimer ve demans gibi nörolojik rahatsızlıklarda bilişsel işlevleri destekleyebilir ve antioksidan kapasitesi ile enflamatuvar yanıtları modüle edebilir.

Bununla birlikte, pirasetamın mekanizması tam olarak anlaşılmamıştır ve potansiyel etkileri üzerine daha fazla çalışma gerekmektedir. Pirasetamın kullanımı öncesinde tıbbi danışma esastır, zira yan etkilere yol açabilir.

 

WhatsApp üzerinden iletişime geçeceğiniz diyetisyeninizle, bireysel ihtiyaçlarınıza uygun hazırlanan online diyet listelerine erişim sağlamak mümkündür. Bu listeler, gün içerisinde dengeli bir beslenme sunarak sağlıklı kilo kaybını desteklemektedir. Uzman diyetisyenlerin önerileriyle hazırlanan bu menüler, kolayca erişilebilir bir platformda sunulmaktadır. (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın