Tuz İsteği Neden Olur?

Tuz İsteği Neden Olur?

İnsanlık tarihi boyunca tuz bulmak zordu, bu yüzden tuz istemek bir hayatta kalma mekanizmasıydı.

 

Tuz, bağımlılık oluşturucu mu? Tuz, insan paletinde oldukça cazip bir tat profiline sahiptir. Biyolojik bir perspektiften, insan vücudu tuzun sunduğu mineralleri değerli bulmuş, zira tuz tarih boyunca sınırlı bir kaynak olmuştur. Bu, tuz isteğinin evrimsel olarak bir hayatta kalma mekanizması olarak geliştiği teorisini desteklemektedir.

Ancak günümüzde, tüketicilerin tuz alımı önerilen sınırların üzerindedir. Amerikan Kalp Birliği, bir yetişkinin günde ideal olarak 1500 ile 2400 miligram arasında tuz tüketmesini tavsiye etmektedir; bu miktar yaklaşık bir çay kaşığına denk gelmektedir. Fakat mevcut istatistikler, birçok bireyin günde ortalama 3.400 mg tuz aldığını göstermektedir.

Yüksek tuz isteği, sadece bir lezzet arayışından ziyade, potansiyel bir sağlık endişesinin belirtisi olabilir. Tuz alımının vücudunuz üzerindeki olası etkilerini anlamak ve tüketimi nasıl optimize edeceğinize dair bilgilere sahip olmak için bu konu üzerinde daha detaylı bir araştırma yapılması önerilir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uzman diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Tuz Yeme İsteği Neden Olur? Canımız Neden Tuz İster? 

Tuz beslenme dünyasında kötü bir üne sahiptir. Çok fazla tuz sağlıksız olabilir - ölümcül bile - ama çok az tuz da tehlikeli olabilir. Tuz, kasları kontrol etmek ve sıvı dengesini korumak da dahil olmak üzere birçok bedensel işlev için gereklidir.

Tedaviyi gerektiren tıbbi bir durumun belirtisi olarak tuz isteyebilirsiniz. Bu yüzden ani bir arzuyu asla görmezden gelmemelisiniz. Aşağıda tuz istemenize neden olabilecek bazı durumlar vardır.

 

Tuz sağlıklı mıdır? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Tuz Sağlıklı mıdır? Tuz Sağlığa Zararlı mıdır? Tuz Hakkında Gerçekler)

 

1. Dehidrasyon

Vücudunuzun düzgün çalışması için belirli bir sıvı seviyesini koruması gerekir. Bu seviyeler sağlıklı olanın altına düşerse, tuz yemeye başlayabilirsiniz. Bu, vücudunuzun sizi daha fazla içmeye veya daha fazla yemeye teşvik etmenin yoludur.

 

Dehidrasyon belirtileri, dehidrasyon belirtisi, tuz isteğinin ek olarak diğer dehidrasyon belirtileri şunlardır:

 • kuru cilt
 • baş dönmesi
 • çok susamak
 • baş ağrısı
 • azalmış idrar üretimi
 • ruh hali değişiklikleri ve sinirlilik
 • hızlı kalp atış hızı
 • kas spazmları veya krampları

 

2. Elektrolit Dengesizliği

Vücudunuzdaki sıvılar hayati mineraller taşır. Bu mineraller vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yaygın sofra tuzunda bulunan sodyum, böyle bir mineraldir. Elektrolit olarak da adlandırılan bu mineraller dengelenmezse, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirtiler gösterebilirsiniz

Elektrolit dengesizliği belirtileri:

 • baş ağrısı
 • mide bulantısı ya da kusma
 • yorgunluk veya enerji kaybı
 • sinirlilik ve ruh hali değişiklikleri
 • karışıklık
 • baş ağrısı
 • nöbetler

 

3. Addison Hastalığı

Böbrek üstü bezleriniz, hayatta kalmanız için hayati önem taşıyan hormonların üretilmesinden sorumludur.

Addison hastalığı nedir?  Addison hastalığı, böbrek üstü bezleriniz tarafından üretilen hormon miktarını azaltabilen nadir bir hastalıktır. Bu hastalığı olan kişiler, diğer semptomlara ek olarak tuz arzusu yaşarlar.

Addison hastalığı belirtileri:

 • şiddetli yorgunluk veya enerji eksikliği
 • soluk, kuru cilt
 • düşük kan basıncı
 • iştah kaybı
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • uzun süreli veya kalıcı ishal
 • ciltte koyu lekeler, özellikle yüzünde
 • yanakların iç kısmında ağız yaraları

 

 

4. Stres

Böbrek üstü bezleri kortizolü serbest bırakmaktan sorumludur. Bu hormon kan basıncını ve vücudunuzun strese tepkisini düzenlemeye yardımcı olur.

Araştırmalar, daha yüksek sodyum seviyesine sahip kişilerin stresli dönemlerde daha düşük kortizol salgıladığını göstermektedir. Tuz arzusu, vücudunuzun olağan dışı stresle baş etmeye çalışmasının bir yolu olabilir.

 

5. Bartter Sendromu

Bartter sendromu nedir? Bartter sendromlu insanlar sodyumu yeniden ememezler. Aldıkları sodyum idrarla kaybedilir. Bu, kronik olarak sodyum oranının düşük olduğu anlamına gelir. Bu böbrek rahatsızlıkları grubu doğumda bulunur, bu nedenle belirtiler erken ortaya çıkar. Bunlar şunları içerebilir.

Bartter Sendromu belirtileri:

 • düşük kilo alımı
 • düşük kan basıncı
 • kas zayıflığı veya kramp
 • sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek
 • kabızlık
 • böbrek taşı

 

6. Hamilelik

Kadınlar genellikle gebeliğin erken belirtisi olarak kusma ve ishal yaşarlar. Her iki koşul da kolayca dehidrasyona neden olabilir.

Susuz kaldığınızda, vücudunuz dengesizliği düzeltmenize yardımcı olacak bir yol olarak tuz ister.

 

7. Adet Öncesi Sendromu (PMS)

Adet döneminize başlamadan birkaç gün önce çok çeşitli belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar ruh hali değişimleri, uyku kaybı ve hatta yiyecek isteklerini içerir.

Bazı kadınlar için bu istek yoğun olabilir. Tuzlu veya tatlı yiyecekler isteyebilirsiniz. Her kadın PMS semptomları yaşamak zorunda değildir.

 

Yardım Aramak

Tuz için olağan dışı istekler yaşıyorsanız, diğer belirti ve semptomlara dikkat edin. Bu ek belirtiler, patlamış mısır ve patates cipsi sevmekten daha fazlasını yaptığınızı gösterebilir. Muhtemelen ciddi başka bir durumun belirtilerini gösteriyor olabilirsiniz.

Bir tuz özlemi yaşıyorsanız ve dehidrasyon belirtileri göstermeye başlarsanız, acil tıbbi yardım isteyin. Dehidrasyon şiddetli ise ve hemen tedavi edilmezse, ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar nöbetleri ve muhtemelen ölümü içerir.

 

Teşhis

Teşhis, yaşadığınız diğer belirtileri anlamaya dayanır. Doktorunuzun randevusuna hazırlanmak için bir semptom günlüğü yapın. Siz ve vücudunuz için normalin dışında olan her şeyi kaydedin. Hiçbir belirti çok küçük değildir.

Doktorunuzla konuştuğunuzda bu günlüğü sunun. Bu kayda sahip olmak doktorunuzu belirli bir tanıya yönlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bir tanıya ulaşmak için istedikleri test türlerini daraltmalarına yardımcı olabilir.

Doktorunuz elektrolit seviyenizi ölçebilecek kan testleri isteyebilir. Kan testleri herhangi bir anormallik ortaya çıkarmazsa ek kan testleri diğer olası nedenleri elemeye veya tanımlamaya yardımcı olabilir.

Örneğin, bir kan testi kanınızda Addison hastalığına sahip olduğunuzu gösteren antikorları arayabilir.

 

Sonuç

Zaman zaman cips veya patlamış mısır isteği alışılmadık bir şey değildir, ancak kendinizi sürekli olarak tuz arayışı içinde bulursanız, daha ciddi bir sorunun belirtisi yaşıyor olabilirsiniz.

Belirtilerinizi doktorunuzla görüşmek için randevu alın. Tuz yeme isteği ciddi bir şey olmasa da, tıbbi müdahale gerektiren bir sorunun ilk belirtisi de olabilir.

 

Tuz Alımını Azaltmaya Yönelik İpuçları - Tuz Alımını Azaltmak

Tuz her yerde ve her şeyde. Aslında, tahmini olarak tuz alımının % 77si  işlenmiş gıdalar ve restoran yemeklerinden geliyor.

Ekmekler, soslar, tahıllar ve konserve sebzeler gibi yiyeceklerde gereksiz sodyum toplanır. Tek bir fast food yemeği bir gün ihtiyacından fazla sodyum içerebilir.

Lezzeti kaybetmeden tuzu kesmek istiyorsanız, bu dört malzemeyi deneyin:

Fazla tuz tüketiminin zararları hakkında bilgi edinmek için yazımızı inceleyebilirsiniz  (Fazla Tuz Tüketiminin Zararları, Çok Fazla Tuz Yersek Ne Olur?).

 

1. Karabiber

Tuzluğunuzu karabiberlik ile değiştirin. Taze çekilmiş karabiber, öğütülmüş karabiberden daha keskin ve lezzetlidir. Bu, tuzsuzluğun herhangi bir lezzet eksikliğini telafi edebilir.

 

 

2. Sarımsak

Kavrulmuş veya taze sarımsak, sebzeden salata soslarına kadar gıdalara büyük bir lezzet artışı sağlar. Sarımsağı pişirmek, nefesiniz konusunda endişeleriniz varsa lezzeti daha az güçlü hale getirir.

 

3. Sirke

Düşük sodyumlu aşçının en iyi arkadaşı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere geniş bir sirke yelpazesidir:

 

 • elma sirkesi
 • balzamik sirke
 • aromalı sirke

 

Sirke, yemeklerinize tek bir miligram tuz sağlamazken sodyumun lezzet profilini taklit edebilir.

 

4. Narenciye

Sirke gibi, limon ve portakalın aroması, dilediğiniz zaman tuzlu yiyecekler yediğinizi düşünmek için dilinizi kandırabilir. Tavuk veya balıktaki bir narenciye lezzetli ve tuzsuzdur.

 

Uzun Lafın Kısası 

Tuz isteği, vücudun normal fonksiyonları için gerekli olan sodyum mineraline duyulan doğal bir ihtiyaçtır. Sodyum, hücrelerin düzgün çalışması, su dengesinin korunması ve sinir sisteminin işleyişi gibi birçok önemli işlev için gereklidir. Tuz, bu sodyum mineralini büyük ölçüde içerir ve bu nedenle insanlar tuzlu yiyeceklere karşı doğal bir eğilim gösterebilirler.

 

Ancak, tuz tüketimi konusunda dikkatli olmak önemlidir çünkü aşırı tuz alımı sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüksek tuz tüketimi, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve böbrek hastalıkları gibi sağlık risklerini artırabilir. Bu nedenle, dengeli ve sağlıklı bir diyet için tuz tüketimini kontrol altında tutmak önemlidir.

 

 
 
Tuz çeşitleri nelerdir? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Tuz Çeşitleri Nelerdir? Himalaya Tuzu - Koşer Tuzu - Softa Tuzu - Deniz Tuzu - Kelt Tuzu).

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uzman diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın