Muzlu Süt Nasıl Yapılır? Muzlu Süt İçmek Sağlıklı mı?

Muzlu Süt Nasıl Yapılır? Muzlu Süt İçmek Sağlıklı mı?

Muzlu süt hem lezzetli hem de önemli besinler açısından zengindir.

Muz ve süt, genellikle smoothie ve shake'lerde yaygın olarak görülen bir kombinasyondur. Muzlu süt Adana'da yerel bir büfenin hazırladığı boyut ve kalori devi muzlu süt ile evde yapımı nasıl olur diye düşündürebiliyor. Evet muzlu süt evde yapmak için inanılmaz kolay ve nefis bir tariftir. Tabii blender ya da "shaker"ınız hatta Türkçe konuşalım muzlu süt makinesi sahibi olduğunuzda. Muz ve sütün besleyiciliği su götürmez bir gerçek hatta sizi yemek yapma telaşından kurtarabilir ancak ikisi birlikte çok mu olur diyebilirsiniz. 

Ancak, bu eşleştirmenin popülaritesine rağmen, birçok kişi muz ve sütün muhteşem yapılmış bir eşleşme olmayabileceğine inanıyor.

Aslında, internet, muz ve süt birlikte tüketmenin sindirim sisteminize zarar verebileceği, tıkanıklığa neden olabileceği ve bel çevrenizin genişlemesine neden olacağı iddialarıyla doludur. Hatta hızınızı alamayıp çikolata, fındık, fıstık gibi şeyler ekleyerek kilo aldırır mı diye Google'a sorular yağdırabilirsiniz.

Bu makale muzlu süt tüketiminin sağlıklı olup olmadığına derinlemesine bakmaktadır.


Muzlu Süt Faydaları

Muz ve sütü birlikte tüketmenin bir yolu olan muzlu sütün faydalarını birlikte inceleyelim. Muzlu sütün birkaç potansiyel faydası vardır.

Son Derece Besleyicidir

Hem muz hem de süt birkaç önemli besin açısından zengindir.

Örneğin, süt harika bir protein, potasyum, B vitamini ve fosfor kaynağıdır (1).

Ayrıca kemik sağlığı, kas kasılmaları, sinir fonksiyonu ve daha fazlasında önemli bir rol oynayan temel bir mineral olan kalsiyum açısından da zengindir (2).

Bu arada, muzlar lif, manganez, potasyum ve B6 vitaminince de zengindir (3).

Diğer meyveler gibi muz, hücre hasarına karşı koruma sağlamak için bir antioksidan görevi gören suda çözünen bir vitamin olan C vitamini bakımından yüksektir (4).

Muz ve sütün birlikte tadını çıkarmak, diyetinize daha fazla besin maddesi sokmanıza ve birkaç vitamin ve mineral alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz Sonrası Kas Gelişimine Yararlıdır

Egzersiz yaptıktan sonra ne yediğiniz inanılmaz derecede önemlidir. Aslında, doğru gıdaları almak kas büyümesini hızlandırabilir, performansı artırabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Örneğin, egzersizden sonra iyi miktarda protein almak, dokuları onarmaya ve kas üretimini desteklemeye yardımcı olabilir (5).

Tüketilen karbonhidratlar yerine, egzersiz sırasında enerji için parçalanmış olabilecek kaslarınızdaki glikojen depolarını da yeniden oluşturabilir (6).

Özellikle süt; peynir altı suyu ve kazein gibi yüksek kaliteli protein içeriği nedeniyle genellikle egzersiz sonrası atıştırmalık olarak tavsiye edilir (7).

Muzlar, karbonhidratların kaslarınızdaki glikojen depolarının yerini almasına yardımcı olabilecek harika bir seçenektir (8).

En iyi sonuçlar için, hem protein hem de karbonhidrat alımınızı artırmanın basit bir yolu için egzersiz sonrası bir smoothie'de süt ve muzları eşleştirmeyi deneyin.

Özet: Muz ve süt, bir dizi önemli besin açısından zengindir. Ayrıca kas büyümesini teşvik etmek ve iyileşmeyi artırmak için sağlıklı, egzersiz sonrası bir atıştırmalık olarak birleştirilebilir ve muzlu sütün tadını çıkarabilirsiniz.

Muzlu Sütün Potansiyel Olumsuz Yanları

Muzlu sütün faydalarına rağmen, bu ortak kombinasyonun birkaç potansiyel dezavantajı vardır.

Kilo Almaya Katkıda Bulunabilir


Süt ve muzların her ikisi de çok besleyici olmasına rağmen, her porsiyonda orta derecede kalori sağlarlar.

Örneğin, bir orta muzda 97.90 kalori vardır. Muz kaç kalori?

Benzer şekilde, 1 bardak  tam yağlı süt 125.66 kalori. Tam yağlı süt kaç kalori?

Her iki bileşen de ılımlı olsa da, her gün birden fazla kez muz ve sütün tadını çıkarmak kalori alımınızın hızlı bir şekilde artmasına neden olabilir.

Diyetinizde başka ayarlamalar yapmazsanız muzlu sütün tüketimi zamanla kilo alımına katkıda bulunabilir (9).

Uyumsuz Olabilir

Ayurveda gıda prensiplerine dayanarak, muz ve süt uyumsuz olarak kabul edilen iki bileşendir.

Ayurveda, sağlığı arttırmak için vücudunuzdaki çeşitli enerji formlarını dengelemeye odaklanan bütünsel bir terapi yaklaşımıdır (10).

Ayurveda'ya göre, muz ve sütü birlikte tüketmek, gıdaların sindirim ve metabolizmasından sorumlu olan agni veya ateşi azaltabilir (11).

Muz ve süt tüketmenin de sinüs tıkanıklığına katkıda bulunduğu ve vücudunuzdaki toksin üretimini artırdığı anekdot olarak iddia edilir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar bir Ayurveda diyetinin kilo yönetimi için yararlı olabileceğini düşündürse de sağlığın diğer yönlerini nasıl etkileyebileceği konusunda çok az araştırma vardır (12, 13).

Ayrıca, muz ve süt gibi gıdaların birleştirilmesinin sindirime müdahale edebileceğini veya herhangi bir şekilde sağlığa zararlı olabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Özet:  Her ne kadar muz ve süt kalori bakımında ılımlı olsa da, diyetinizi ayarlamadan muzlu sütü birden fazla porsiyon olacak şekilde tüketmek kilo alımına neden olabilir. Ayurveda'ya göre, muz ve süt uyumsuz olarak kabul ediliyor, ancak bunu destekleyecek hiçbir araştırma yok.

Muzlu Süt Evde Nasıl Yapılır?

Muzlu süt yapımı için ihtiyacınız olan şeyler muz, süt ve biraz da baldır.

Muzlu Süt Yapımı için Malzemeler:

  • 2 su bardağı süt
  • 2 adet muz
  • 1 yemek kaşığı bal

Muzlu Süt Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle 2 adet muzu soyup halka hakla doğrayın.
  2. Doğramış olduğunuz muzları bir mutfak robotuna aktarın.
  3. Doğranmış muzların üzerine 2 su bardağı sütü ve bir yemek kaşığı balı ilave edin.
  4. Bütün malzemeleri homojen bir kıvam alana kadar robottan geçirin.


Uzun Lafın Kısası

Muz ve süt, muzlu süt hem lezzetli hem de önemli besinler açısından zengindir.

Ayurveda'ya göre muz ve sütün uyumsuz olduğu düşünülse de sağlığınıza veya sindiriminize zarar verdiği iddiasını destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Bu nedenle, bu iki besleyici içeriğin birleştiği muzlu sütü sağlıklı, çok yönlü bir diyetin bir parçası olarak ölçülü bir şekilde güvenle tadını çıkarabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın