MSG Nedir? MSG Hangi Ürünlerde Var?

MSG Nedir? MSG Hangi Ürünlerde Var?

Monosodyum glutamat (MSG), çok çeşitli ürünlerde bulunan tartışmalı bir gıda katkı maddesidir. Genellikle lezzeti arttırmak için gıdalara eklenir.

 

Msg nedir? Msg ne demek? Satın aldığımız birçok paketli besin maddesinde kimyasal içerikler bulunmaktadır. Msg açılımı nedir? Msg de monosodyum glutamat anlamına gelen lezzet katan bir maddedir. Msg hangi ürünlerde var? Doğal olarak peynir ve domates gibi yiyeceklerde vardır. Ayrıca paketli ürünlerden cips, bulyon, dondurulmuş pizza, hazır çorbalarda bulunur. Msg zararları arasında kalp hastalıkları, karaciğer hasarı, diyabet gibi hastalıkların riskini artırmaktadır.

Ürünün lezzetini arttırmak için üretim sırasında gıdalara yüzlerce bileşen eklenir.

Yaygın olarak MSG olarak bilinen monosodyum glutamat, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından kullanımı onaylanan en tartışmalı gıda katkı maddelerinden biridir.

Düzenleyici kurumlar tarafından gıda tedarikinde kullanılmak üzere “genellikle güvenli” (GRAS) olarak tanınmasına rağmen, bazı araştırmalar bunun sağlığı olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir, bu yüzden birçok insan bundan kaçınmayı tercih etmektedir (1 ).

Bu makalede, MSG'nin ne olduğu, tipik olarak hangi gıdalara eklendiği ve araştırmanın olası sağlık etkileri hakkında neler söylediği 0açıklanmaktadır.

 

MSG Nedir? MSG Ne Demek?

 

MSG, proteinlerin oluşturulması için gerekli olan doğal olarak oluşan bir amino asit olan L-glutamik asitten türetilen popüler bir lezzet arttırıcıdır.

MSG, gıda katkı maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra, domates ve peynir de dahil olmak üzere bazı gıdalarda doğal olarak bulunur ( 3 ).

İlk kez 1908'de Japon araştırmacılar tarafından bir lezzet arttırıcı olarak tanımlandı ve o zamandan beri gıda üretiminde en çok kullanılan katkı maddelerinden biri haline geldi ( 3 ).

Msg nelerde var? Msg nelerde bulunur? Bugün, dondurulmuş yiyeceklerden konserve çorbalara kadar bir dizi işlenmiş üründe bulunabilir.

MSG, tat reseptörlerini uyararak gıdaların lezzetini arttırır ve araştırma çalışmalarında belirli tatların kabulünü arttırdığı gösterilmiştir. Yiyeceklere MSG eklemek, lezzetli ve etli olarak karakterize edilen bir umami tadıyla sonuçlanır (4 ).

Bu popüler katkı maddesi FDA tarafından GRAS olarak kabul edildi. Ancak bazı uzmanlar, özellikle uzun süreli olarak tüketildiğinde potansiyel olarak tehlikeli yan etkilere sahip olabileceğini iddia ediyorlar (5 ).

FDA, gıdalarda bir bileşen olarak kullanıldığında MSG'nin normal monosodyum glutamat adıyla etiketlenmesini zorunlu kılar. Domates ürünleri, protein izolatları ve peynirler gibi doğal olarak MSG içeren gıdaların, MSG'yi bir bileşen olarak listelemesi gerekmez ( 6 ).

Diğer ülkelerde, MSG bir gıda katkı maddesi olarak sınıflandırılır ve E-numarası E621 tarafından listelenebilir.

Msg nedir nelerde bulunur? Msg hangi gıdalarda var? Msg hangi ürünlerde var? Msg hangi yiyeceklerde var?  İşte yaygın olarak MSG içeren 8 yiyecek. MSG hangi ürünlerde var? Sorusunun cevabı için blog yazımızı okumaya devam edin.

Bütün internet sitelerinde 1 haftada 10 kilo verdiren diyet listesi gibi aşırı kısıtlayıcı ve sağlığa zararlı online diyet listeleri aramak, sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Erteleme! Şimdi Zayıflamaya Başla!)

Monosodyum glutamat kansere neden olur mu? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Monosodyum Glutamat Kansere Neden Olur mu?).

 

1. Fast Food

 

 

MSG'nin en bilinen kaynaklarından biri fast food, özellikle Çin yemeği.

Aslında Çin restoranı sendromu, MSG yüklü Çin yemeklerini tükettikten kısa bir süre sonra bazı kişilerin yaşadığı baş ağrısı, kurdeşen, boğazda şişme, kaşıntı ve karın ağrısı gibi semptomlarla karakterize bir durumdur (8).

Birçok Çin restoranı MSG'yi bir bileşen olarak kullanmayı bırakmış olsa da bazıları kızarmış pilav da dahil olmak üzere bir dizi popüler yemeğe eklemeye devam ediyor.

MSG ayrıca Kentucky Fried Chicken ve Chick-fil-A gibi Franchisingler tarafından gıdaların lezzetini arttırmak için kullanılır.

Örneğin, Chick-fil-A'nın Tavuk Sandviç ve Kentucky Fried Chicken'ın Ekstra Çıtır Tavuk Göğsü, MSG içeren menü öğelerinden sadece birkaçıdır (9).

 

2. Cips ve Atıştırmalık Yiyecekler

 

 

Birçok üretici MSG'yi cipslerin iştah açıcı lezzetini arttırmak için kullanıyor.

Doritos ve Pringles gibi tüketici favorisi olan ürünler, MSG içeren cips ürünlerinden sadece birkaçıdır ( 11 , 12 ).

Patates cipsi, mısır cipsi ve atıştırmalık karışımlarına eklenmesinin yanı sıra, MSG diğer aperatif yiyeceklerde de bulunabilir. Bu nedenle bu katkı maddesini tüketmekten kaçınmak istiyorsanız etiketi okumak en iyisidir.

 

3. Baharat Karışımları 

 

 

Baharat ne işe yarar? Baharat karışımları, güveç, taco ve kızartma gibi yemeklere lezzetli bir tat vermek için kullanılır.

MSG, pek çok baharat karışımında tadı yoğunlaştırmak ve fazladan tuz eklemeden umami lezzetini ucuza artırmak için kullanılır (13 ).

Aslında, MSG, tuz eklenmeden lezzeti arttırmak için düşük sodyum ürünlerinin üretiminde kullanılır. MSG, baharat karışımları ve bulyon küpleri de dahil olmak üzere birçok düşük sodyum aroma ürününde bulunabilir (14 ).

Ayrıca, gıdaların lezzetini arttırmak için bazı et, kümes hayvanları ve balık yemeklerine ve baharatlarına MSG eklenir.

 

4. Dondurulmuş Yemekler

 

 

Dondurulmuş yemekler, yiyecekleri sofranıza koymak için uygun ve ucuz bir yol olsa da genellikle MSG dahil olmak üzere bir dizi sağlıksız ve potansiyel olarak sorunlu içerikler içerirler.

Dondurulmuş akşam yemekleri yapan birçok şirket, yemeğin lezzetini arttırmak için ürünlerine MSG ekliyor (16).

Genellikle MSG içeren diğer dondurulmuş ürünler arasında dondurulmuş pizzalar, peynirli makarna ve dondurulmuş kahvaltı yemekleri yer alır.

 

MSG (monosodyum glutamat): iyi mi kötü mü? Öğrenmek için yazımzı inceleyebilirsiniz (MSG (Monosodyum Glutamat): İyi mi Kötü mü?).

 

5. Hazır Çorbalar

 

 

Konserve çorbalar ve çorba karışımlarına, tüketicilerin istediği lezzetli tadı yoğunlaştırmak için genellikle MSG eklenmiştir.

Belki de bu tartışmalı katkı maddesini içeren en popüler çorba ürünü Campbell'ın tavuk şehriye çorbasıdır ( 17).

Konserve çorbalar, kurutulmuş çorba karışımları ve bulyon baharatları da dahil olmak üzere diğer birçok çorba ürünü MSG içerebilir. Bu da bireysel ürün etiketlerini kontrol etmeyi önemli hale getirir.

 

6. İşlenmiş Etler 

 

 

Sosisli sandviç, donmuş köfteler, salam, sosis, fümelenmiş et, sucuk gibi işlenmiş etler MSG içerebilir ( 18 ).

Tadı arttırmak için kullanılmasının yanı sıra, lezzeti değiştirmeden sodyum içeriğini azaltmak için sosis gibi et ürünlerine MSG eklenir (19 ).

Bir çalışma, köftede sodyumun MSG ile değiştirilmesinin, tadı olumsuz etkilemeden ürünün tuzlu lezzetini ve kabul edilebilirliğini arttırdığını bulmuştur (19 ).

 

7. Yemekleri Lezzetlendirici Soslar 

 

 

Salata sosu, mayonez, ketçap, barbekü sosu ve soya sosu gibi çeşniler genellikle ilave MSG içerir ( 18 ).

MSG'ye ek olarak, birçok çeşni ilave şekerler, yapay renklendiriciler ve koruyucular gibi sağlıksız katkı maddeleri ile doludur. Bu nedenle mümkün olduğunca işlenmemiş gıda bileşenleriyle yapılan ürünleri satın almak en iyisidir.

MSG içeren sosları kullanma konusunda endişeleriniz varsa, ne tükettiğiniz üzerinde tam kontrole sahip olmanız için kendiniz yapmayı düşünün.

 

8. Hazır Erişte Ürünleri (Noodle)

 

 

Dünyanın dört bir yanındaki üniversite öğrencileri için başlıca gıda ürünü olan hazır erişteler, bütçeye uygun olanlar için hızlı ve doyurucu bir yemek olanağı sağlar.

Bununla birlikte, birçok üretici, hazır erişte ürünlerinin lezzetini arttırmak için MSG'yi kullanır. Ayrıca, hazır erişteler tipik olarak sağlıksız malzemelerden yapılır ve sağlığınıza zarar verebilecek tuz, rafine karbonhidratlar ve koruyucularla yüklenir.

Anlık erişte tüketimi, yüksek kan şekeri, kolesterol, trigliserit ve kan basıncı seviyeleri de dahil olmak üzere artmış kalp hastalığı risk faktörleri ile ilişkilendirilmiştir (20 ).

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Hazır Noodle Besin İçeriği Nedir? Hazır Noodle Zararları Nelerdir?

 

MSG Zararlı Mı? MSG Zararları - MSG Sağlığa Zararlı Mı? MSG Tuzunun Zararları

 

Araştırma kesin olmaktan uzak olsa da bazı çalışmalar MSG tüketmenin olumsuz sağlık sonuçlarına yol açabileceğini öne sürmüştür.

Örneğin, MSG tüketimi, hayvan çalışmalarında obezite, karaciğer hasarı, kan şekeri dalgalanmaları, yüksek kalp hastalığı risk faktörleri, davranış problemleri, sinir hasarı ve artmış iltihaplanma ile bağlantılıdır (5 ).

Bazı insan araştırmaları, MSG tüketmenin kilo alımını artırabileceğini ve açlığı, gıda alımını artırarak kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik rahatsızlık riskinizi artıran bir grup semptom olan metabolik sendrom riskini artırabileceğini göstermiştir ( 3 ).

Örneğin, 349 yetişkinde yapılan bir araştırma, en çok MSG tüketenlerin, en az tüketenlere göre metabolik sendrom geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu ve günde 1 gram MSG artışının aşırı kilo olma olasılığını önemli ölçüde artırdığını bulmuştur (21 ).

Bununla birlikte, bu potansiyel bağlantıyı doğrulamak için daha büyük, iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır (22 ).

Ayrıca MSG'nin açlığı artırdığına ve yemeklerde daha fazla yemeye yol açabileceğine dair bazı kanıtlar var. Bununla birlikte, mevcut araştırmalar MSG ve iştah arasında daha karmaşık bir ilişki olduğunu göstermektedir, bazı çalışmalar MSG'nin yemek alımını bile azaltabileceğini bulmuştur (23 ).

Her ne kadar MSG'nin genel sağlığı nasıl etkileyebileceği konusunda araştırmalar karışık olsa da, günde 3 gram veya daha yüksek MSG dozlarının tüketilmesinin baş ağrısı ve artmış kan basıncı da dahil olmak üzere olumsuz yan etkilere yol açabileceği açıktır ( 24 ).

Referans olarak, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta ortalama MSG tüketiminin günde yaklaşık 0.55 gram, Asya ülkelerinde MSG alımının günde yaklaşık 1.2-1.7 gram olduğu tahmin edilmektedir (5 ).

Her ne kadar mümkün olsa da, normal porsiyon boyutlarını yerken günde 3 gram MSG veya daha fazlasını tüketmek olası değildir.

Bununla birlikte, MSG'ye duyarlılığı olan bazı bireyler, bireysel toleransa bağlı olarak daha az miktarda tükettikten sonra kurdeşen, boğazın şişmesi, baş ağrısı ve yorgunluk gibi yan etkiler yaşayabilir (8 , 24 ).

Yine de 40 çalışmanın gözden geçirilmesi, genel olarak MSG'yi olumsuz sağlık etkileri ile ilişkilendiren çalışmaların kalitesiz olduğunu, metodolojik kusurları olduğunu ve MSG aşırı duyarlılığının güçlü klinik kanıtlarının eksik olduğunu ve gelecekteki araştırmalara ihtiyaç olduğunu vurguladığını ortaya koymuştur ( 24).

MSG duyarlılığına dair kanıtlar eksikken, birçok insan bu katkı maddesini tüketmenin olumsuz yan etkilere yol açtığını bildirmektedir.

MSG'ye karşı duyarlılığınız olabileceğini düşünüyorsanız, bu sayfada listelenen ürünlerden kaçınmak ve her zaman etiketleri eklenmiş MSG için kontrol etmek en iyisidir.

Dahası, MSG'nin güvenliği tartışılsa da, cips, dondurulmuş yemekler, fast food, hazır erişte ve işlenmiş et gibi yaygın olarak MSG içeren gıdaların genel sağlık için iyi olmadığı açıktır.

Bu nedenle, MSG yüklü ürünlerin kesilmesi, MSG'ye duyarlı olmasanız bile uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

Özet: Bazı çalışmalar MSG'yi obezite ve metabolik sendrom da dahil olmak üzere olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

MSG baş ağrısı yapar mı? Öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (MSG Nedir, Hangi Ürünlerde Var? MSG Baş Ağrısı Yapar mı?).

 

Uzun Lafın Kısası

 

MSG, çok çeşitli ürünlerde bulunan tartışmalı bir gıda katkı maddesidir. Lezzeti arttırmak için genellikle cipslere, fast foodlara, dondurulmuş yiyeceklere, hazır eriştelere ve diğer birçok işlenmiş gıdaya eklenir.

Bazı çalışmalar MSG tüketimini olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirse de, MSG tüketmenin hem kısa hem de uzun vadeli sağlık üzerindeki potansiyel etkilerini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

MSG'ye karşı hassas olduğunuzu düşünüyorsanız, onu içeren ürünlerden kaçınmak en iyisidir. Yiyeceklerinizin MSG içermediğinden emin olmak için her zaman gıda etiketlerini okuduğunuzdan emin olun.

Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın