Maya Vegan mı? Maya Çeşitleri

Maya Vegan mı? Maya Çeşitleri

Maya, toprakta ve bitkilerde doğal olarak yetişen tek hücreli bir mantardır. Bazıları mayalı veya fermente gıdalara yardımcı olmak için kullanılabilen, bazıları ise gıdaların lezzetini, dokusunu veya besin içeriğini geliştiren çeşitli formlarda bulunabilir.
 

Veganlık, hayvan sömürüsünü ve zulmünü mümkün olduğu kadar en aza indiren bir yaşam tarzıdır.

Dolayısıyla, vegan diyetleri et, kümes hayvanları, balık, yumurta, süt ürünleri, bal ve bu içerikleri içeren yiyecekler dahil olmak üzere hayvansal ürünlerden yoksundur.

Çoğu zaman, yiyecekler açıkça vegan olarak sınıflandırılabilir. Bununla birlikte, bazıları - maya gibi - kafa karışıklığına neden olabilir.

Bu makale farklı maya türlerini gözden geçirmekte ve mayanın vegan olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğini değerlendirmektedir.

Maya Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Maya, toprakta ve bitki yüzeylerinde doğal olarak yetişen tek hücreli bir mantardır.

Yüzlerce maya suşu vardır ve bazıları insanlara zarar verirken, bazıları yararlı işlevlere hizmet edebilir ( 1 ).

Örneğin, maya ekmek, bira ve şarap, fermente veya maya gibi yiyeceklere yardımcı olabilir. Ayrıca peynir yapım endüstrisinde olduğu gibi gıdalara lezzet katmak veya dokularını geliştirmek için de kullanılabilir (2 , 3 , 4 ).

Maya B vitamini açısından doğal olarak zengindir. Bazen ilave vitamin ve minerallerle zenginleştirilir. Bu nedenle, bazı çeşitler yiyeceklerin veya öğünlerin besin içeriğini arttırmak için kullanılabilir ( 5 ).

Son olarak, bir dizi tıbbi durumu tedavi etmek için tasarlanmış farmasötik ilaçları araştırmak, üretmek veya test etmek için bir ortam olarak kullanılabilir (6 , 7 ).

Özet: Maya, toprakta ve bitkilerde doğal olarak yetişen tek hücreli bir mantardır. Gıda üretim sürecinde, gıdaların lezzetini, dokusunu, besin değerini artırmak, bunların mayalanma veya mayalanmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir. Aynı zamanda ilaç araştırmalarında da faydalıdır.

Neden Çoğu Vegan Diyetlerine Maya Ekler?

Mayaların yaşayan bir organizma olduğu düşünüldüğünde, bazı insanlar vegan diyetine dahil edilip edilmeyeceğini merak ediyor.

Bununla birlikte, hayvanların aksine, mayaların sinir sistemi yoktur. Bu onların acı yaşamadıkları anlamına gelir - ki bu onları hayvanlardan tamamen farklılaştırır ( 8 ).

Maya yemek, acı çekmemesine, hayvan sömürüsüne veya zulmüne neden olmadığından, maya tipik olarak vegan gıda olarak kabul edilir. Buna rağmen, çok küçük bir vegan azınlık canlı bir organizma olduğu için ondan hala kaçınabilir.

Beslenme veya torula mayaları gibi bazı türler, hayvansal ürünler kullanılmadan öğünlere umami, etli veya peynirli bir lezzet katmaya yardımcı olduklarından özellikle vegan diyetine popüler katkılardır.

Ayrıca, beslenme mayası vegan diyetlerinin sıklıkla eksik olduğu besinler arasında yer alan B vitaminleri ile doludur.

Özet: Hayvanların aksine, mayaların sinir sistemi yoktur ve bu nedenle acı ya da ıstırabı deneyimleme kapasitesi yoktur. Bu nedenle, maya tipik olarak vegan gıda olarak kabul edilir.

Maya Çeşitleri

Maya çeşitli tiplerde gelir. Ancak şu anda dahil olmak üzere yiyeceklerin besin içeriğini artırmak , lezzetlendirmek için günümüzde sadece birkaçı kullanılmaktadır. İşte maya türleri ( 9 ) :

 

  • Bira mayası. S. cerevisiae mayasının bu canlı kültürü genellikle bira hazırlamak için kullanılır. Maya hücreleri demleme işlemi sırasında öldürülür. Bazen vitamin ve mineral bakımından zengin bir takviye olarak tüketilir.
  • Fırıncının mayası. Bu canlı S. cerevisiae maya kültürü, ekmek ve diğer unlu mamulleri mayalamak için kullanılır. Maya pişirme sırasında öldürülür ve karakteristik maya aroması ile ekmek sağlar.
  • Beslenme mayası. Bu inaktif S. cerevisiae maya kültürü, yiyeceklere tuzlu, sevimsiz veya fındıklı bir lezzet katmak için kullanılabilir. Beslenme mayası üretim sırasında devre dışı bırakılır ve genellikle ek vitamin, minerallerle zenginleştirilir.
  • Torula mayası. Ahşabı kağıda dönüştürmek için kullanılan, aktif olmayan bir C. kültürü mayası kullanılır, tipik olarak köpek maması imalatında kullanılır. Bununla birlikte, insan yiyeceklerine etli, dumanlı veya umami lezzetini de ekleyebileceğini söyledi.
  • Mayayı çıkarın. Bu gıda aroması, S. cerevisiae mayasının aktif olmayan hücre içeriğinden yapılır. Maya ekstreleri, paketlenmiş yiyeceklere umami lezzetini eklemek veya Marmite ve Vegemite gibi formalar yapmak için kullanılır.

 

Ham maya tüketimi genellikle şişkinliğe, kramplara, kabızlığa veya ishale yol açabileceğinden önerilmez. Ayrıca, özellikle kritik hastalığa sahip veya bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda, mantar enfeksiyonu riskini artırabilir ( 10 ).

Bunun bir istisnası probiyotik takviyelerinde çoğu insanın güvenle canlı tüketebileceği probiyotik maya S. boulardii'dir (11 ).

Aksi takdirde, pişirme, fermentasyon veya üretim işlemleri ile etkisiz hale getirilen mayalar, yiyeceklerin lezzetini veya besin içeriğini arttırmak için güvenle kullanılabilir.

Özet: Maya çeşitli tiplerde gelmesine rağmen, günümüzde sadece birkaçı gıdaların besin içeriğini yapmak, lezzet vermek veya arttırmak için kullanılmaktadır. Ham maya tüketimi genellikle tavsiye edilmez.

Uzun Lafın Kısası

Maya, toprakta ve bitkilerde doğal olarak yetişen tek hücreli bir mantardır.

Bazıları mayalı veya fermente gıdalara yardımcı olmak için kullanılabilen, bazıları ise gıdaların lezzetini, dokusunu veya besin içeriğini geliştiren çeşitli formlarda bulunabilir.

Hayvanların aksine, mayada sinir sistemi yoktur. Dolayısıyla tüketimi, hiçbir hayvanın acı çekmesine, sömürülmesine veya zulmüne yol açmaz. Bu, mayayı veganlar için uygun bir seçenek haline getirir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın